Sosyal Medya Hesaplarımız

DIŞ BASIN

ABD’DE TRUMP’UN YETKİLERİ ELİNDEN ALINIYOR MU?

Yayınlanma Tarihi:

on

ABD’de yaklaşan başkanlık seçimleri öncesinde Başkan Trump’un Corona Virüs’e yakalanması ile başlayan ve Trump’un sağlık durumu ile ilgili spekülatif,çelişkili haberlerle yaşanan kaos ortamı yeni bir boyut kazandı.

ABD Temsilciler Meclisi‘ne ABD Anayasası’nın 25. maddesine dayanarak Trump’un göreve devam edip edemeyeceğini belirlemek adına bir komisyon kurulması için bir yasa teklifi verildi.

Yasa teklifi hakkında açıklama yapan Temsilciler Meclisi‘nin Demokrat Parti Başkanı Nancy Pelosi bir açıklama yaparak Trump’ın “Zaten seçmenlerin yargılamasıyla yüzleşeceğini” belirtti. Pelosi “Ama Trump bize gelecekteki başkanlar için bir sürecin yaratılması gerektiğini gösteriyor” diye konuştu.

Pelosi bunun sadece Trump‘a özel bir durum olarak düşünülmemesi gerektiğini  de belirtti.

Teklifte Temsilciler Meclisi’nde oluşturulacak komisyonun 8 üyesinin Demokrat Partili, 8 üyesinin Cumhuriyetçi Partili olması öngörülüyor.

Komisyonun ABD Başkanı’nın sağlığını incelemesi ve bu konuda başkanla görüşme yapması da öngörülüyor. Teklife göre başkan bunu reddederse komisyonun elindeki bilgiye göre karar verme yetkisi olacak. Komisyonun çoğunluğu başkanın sağlık durumunun görevine devam etmesine uygun olmadığına karar verirse ABD Başkan Yardımcısının da desteğini almak şartıyla başkanın görevden alınmasını isteyebilecek.

Komisyon üyelerinin hekimler, eski ABD Başkan, Başkan Yardımcıları ve eski Dışişleri Bakanlarından oluşturulması öngörülüyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

DIŞ BASIN

PUTİN’DEN “BİDEN-RUSYA İLİŞKİSİ” KONUSUNA AÇIKLAMA GELDİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin,ABD’de yaklaşan başkanlık seçimleri öncesinde Başkan Trump’un rakibi Joe Biden hakkındaki “Rusya ile bağlantıları var ve Rusya’dan para alıyor” iddiaları sonrasında yaptığı açıklama ile konya dahil oldu.

ABD Başkanı Trump geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Demokrat Partili rakibi Joe Biden’in oğlu Hunter Biden’in eski Moskova Belediye Başkanı Yuriy Lujkov’un eşi Elena Baturina ile olan ticari ilişkileri hakkındaki haberler sonrasında bu haberleri “Büyük olay” olarak nitelendirmişti.

Trump, Miami’deki seçim konuşmasında, “Onlar (Biden Ailesi) Rusya ile iş yaptı.Joe Biden’ın oğlu Moskova Belediye Başkanı’nın eşinden 3,5 milyon Dolar aldı. Joe Başkan Yardımcılığı’na gelmeden önce hiç bir şeyi yoktu” ifadesini kullanmıştı.

Bu açıklamalar ABD’de büyük bir tartışmanın da fitilini ateşlerken konuya bugün Rusya Devlet Başkanı Putin de dahil oldu.

Sputnik’in haberine göre Rossiya 1 televizyonuna demeç veren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Hunter Biden’ın Ukrayna’da petrol ve gaz sektöründe en az bir şirkete sahip olduğuna ve iyi kazanç sağladığına dikkat çekerek “Ben burada bir suç görmüyorum, en azından bununla ilgili bilgi sahibi değiliz. Ayrıca bu bizi hiç ilgilendirmez, bu Amerikalı ve Ukraynalıların meselesi” dedi.

Ancak Putin‘in, Trump‘un “Rusya Biden’e para ödüyor” iddiası kendisine sorulduğunda yorum yapmaması ile özellikle dikkat çekti.

Putin’in Rossiya 1’e verdiği demeçte eski Moskova Belediye Başkanı Yuriy Lujkov’un eşi Elena Baturina’nın Biden’la bağlantıları olduğuna dair iddialar da gündeme geldi.

Putin, “Muhtemelen Baturina’nın yabancı partnerleriyle çok sayıda iş ilişkisi vardı. Bunların arasında ABD’lilerin olup olmadığını bilmiyorum, bu konuda hiçbir bilgim yok” diye konuştu.

Hunter Biden‘ın eski ortağı olduğunu iddia eden Tony Bobulinski, Çin ile iş yapan şirkete Hunter Biden tarafından CEO olarak getirildiğini ve Biden ailesi ve yabancı kurum ve kişilerle olan iş ilişkisine dair kayıtları yakın zamanda Senato’daki ilgili komitelere vermeyi planladığını belirtti. Bobulinski, Hunter Biden’ın babasının ismini kullanarak Çin’den milyonlarca dolar aldığını öne sürmüştü.

New York Post gazetesinin 14 Ekim’de yayımladığı haberde, Biden’ın Başkan Yardımcılığı yaptığı dönemde, oğlu Hunter Biden’ın Ukrayna menşeli enerji firmasıyla ilişkilerine müdahil olduğu ve bu firmayı soruşturan başsavcıyı görevden almaları için Ukrayna’ya baskı yaptığı iddia edilmişti.

Okumaya Devam Et

DIŞ BASIN

NASA’DAN TARİHİ “BULUŞ” AÇIKLAMASI

Yayınlanma Tarihi:

on

NASA’dan tarihi bir “keşif” açıklaması geldi…

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Ay konusunda çok önemli bir buluş yaptıklarını açıkladı.

NASA’nın üst düzy yöneticilerinden Jim Bridenstine resmi Twitter hesabından yaptığı açıklada Ay’ın yüzeyinde su bulunduğunu açıkladı.

Bridenstine açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“@SOFIATelescope’u kullanarak,Ay’ın Güneş ışığı alan tarafında ilk kez su tespit ettik.Henüz kaynak olarak kullanıp kullanamayacağımızdan emin değiliz ancak Ay’da su ile ilgili öğrendiklerimiz Artemis keşif planlarımız için anahtar niteliğinde”

(Kaynak:HÜRRİYET)

 

Okumaya Devam Et

DIŞ BASIN

TANRI TRUMP’UN 2. KEZ SEÇİLECEĞİNİ HABER VERMİŞ!

Yayınlanma Tarihi:

on

ABD’de başkanlık seçimlerine günler kala Evanjelik kilisesinde Donald Trump şovu yaşandı. Ayin sırasında rahip “Tanrı bana ‘Başkanınızın 2. kez kazanmasını sağlayacağım’ dedi” ifadelerini kullanırken Trump da kameraların önünde kiliseye bağışta bulundu.

ABD Başkanı Trump, 2 haftadan az zaman kalan 3 Kasım seçimleri öncesi bir evanjelik kilisede “kutsandı”. Yüzlerce kişinin katıldığı ayinde maske takmayan Trump’a seslenen kilise liderleri, “Tanrı bana ‘Başkanınızın ikinci kez kazanmasını sağlayacağım dedi” ifadelerini kullandı.

Trump‘ın ayin sırasında eliyle 20 dolarlardan oluşan para destesini sayıp bağış kovasına attığı anlar da kameralara yansıdı. Trump‘ın ayin sırasında yaklaşık 160 dolar bağışta bulunduğu ifade edildi.

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: