Sosyal Medya Hesaplarımız

SİYASET

AKP KÜÇÜK PARTİLERİN MECLİS’E GİRMESİNİ ENGELLEMEK İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTI

Yayınlanma Tarihi:

on

Seçim barajını indirmeyen AKP’nin ittifaklara giren partiler için ise baraj koyarak Meclis’te temsil edilmelerini engelleme hazırlığı yaptığı öğrenildi.

AKP, bir süre önce başlattığı Siyasi Partiler ve Seçim Yasa değişikliklerini, kapsamlı ve geniş bir çalışmaya dönüştürmeye karar verdi. Buna göre çalışma, yeni partilerin transfer yapmasının ve grup kurmasının engellenmesinden çıkartılarak, “yeni ittifak modelleri, seçim barajı, daraltılmış bölge” gibi konuları da içeren büyük bir mevzuat taramasına dönüştürüldü.

Hürriyet‘ten Nuray Babacan’ın haberine göre, yapılan planlama kapsamında öncelikle 400 maddeyi bulan iki yasa sadeleştirilecek ve yaklaşık 200 maddeye indirilecek. Asıl önemli çalışma ise seçim barajı konusunda olacak. “İttifak uygulamasının seçim barajını fiilen ortadan kaldırdığı” yorumları yapılırken, barajın ittifak yapan partilerin en az yüzde 5 oy almaları şekline dönüştürülebileceği iddia ediliyor. Bu durumda, baraj otomatik olarak yüzde 5’e inecek. Küçük partilerin ittifak aracılığı ile Meclis’e girmesi engellenecek.

“DARALTILMIŞ BÖLGE”

AKP, milletvekili seçimlerinde dar bölgeye sıcak bakmazken, daraltılmış bölgeye daha yakın duruyor. Yeni düzenlemede buna ilişkin hükümler de yer alacak. Bir parti yöneticisi, daraltılmış bölge olmasa bile ona benzer bir ara formül geliştirebileceklerini söyledi. Parti, metropollerdeki seçim bölgelerinin sayısını arttırmayı planlıyor.

“İTTİFAK SEÇİMDEN SONRA”

Yapılan hazırlık çalışmasının bir başka ayağını da seçim ittifakı oluşturma döneminin belirlenmesiyle ilgili olacağı belirtiliyor. Buna göre  ittifak yapısının aynen kalabileceği gibi seçimden önce ittifak yapmanın yolunun kapatılabileceği de iddia ediliyor. Partilerin güçlerini seçimden önce değil, seçimden sonra birleştirmesiyle ilgili öneriler de bulunuyor. Bu durumun büyük partileri avantajlı çıkaracağı yorumları yapılıyor.

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

SİYASET

BÜLENT ARINÇ İSTİFA ETTİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç görevinden istifa etti…

Arınç istifasını yaptığı yazılı bir açıklama ile duyurdu. Kurul üyeliği görevinden ayrılma talebini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ilettiğini kaydeden Arınç “Karşılıklı iyi niyet temennileri ile helalleştik e görevimden ayrıldım” dedi.

İletişim Başkanlığı’ndan da konu ile ilgili bir açıklama geldi. Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamada “Sayın Bülent Arınç, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliği görevinden ayrılmayı talep etmiş, sayın Arınç’ın talebi Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir” ifadelerini kullandı.

Okumaya Devam Et

SİYASET

MENEMEN BELEDİYE BAŞKANI SERDAR AKSOY TUTUKLANDI

Yayınlanma Tarihi:

on

Geçtiğimiz günlerde hakkında partisi tarafından başlatılan inceleme sonrasından  kesin ihraç talebi ile disipline verilmesi sonrasında CHP’den istifa eden ve hemen arkasından “Zimmet ve irtikap” suçlaması ile göz altına alınan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy ile ilgili yeni gelişme yaşandı.

Dün emniyetteki sorgusunun ardından serbest bırakılan Serdar Aksoy bugün tutuklandı.

Okumaya Devam Et

SİYASET

BAHÇELİ’DEN CUMHUR İTTİFAKI AÇIKLAMASI

Yayınlanma Tarihi:

on

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında son günlerde geleceği ile ilgili spekülasyonlar ile kamuoyunun gündeminde olan CUMHUR İTTİFAKI ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bahçeli yaptığı açıklamada “MHP ile AK Parti Türk tarihinin iki ucunu bir sevdayla kavrayıp geleceğin parlak ve onurlu kucağına doğru taşıyan iki kahraman millet eseridir.” dedi.

Bahçeli ayrıca ” Cumhur İttifakı siyaseti pazarlık üzerine inşa edilmemiştir.Cumhur İttifakı al-ver süreciyle kurulmamıştır” ifadelerini kullandı.

Bahçeli “Sayın Cumhurbaşkanı ile hukukumuz Türkiye düşmanlarının kafalarının almayacağı kadar tutarlı,dengeli,hesapsız,plansız,ilkeli,karşılıklı hürmet ve muhabbete dayalıdır. Kara kediler başka yerde dolaşsın, müfsit çakallar başka mahfillerde at koştursun. Cumhur İttifakı Türkiye’nin yegane umudu,yedi düvele karşı güvencesidir.” dedi.

MHP lideri “Cumhur İttifakı; cukka ittifakı değildir;curcuna ittifakı değildir,çukur ittifakı değilidir,çuval ittifakı değildir,çuvallaşmış bir ittifak hiç değildir” ifadelerini kullandı.

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: