Sosyal Medya Hesaplarımız

MEDYA

MANSUR YAVAŞ VE ATATÜRK ETKİSİ

Yayınlanma Tarihi:

on

AV.ŞAHİN MENGÜ

Yerel seçimlerden bugüne her geçen gün Mansur Yavaş’ın arkasındaki halk desteğinin görünür şekilde artmasında, gösterişe kaçmadan, kimseyle ağız dalaşına girmeden işini başarı ile yapmasının yani tek cümleyle açıklamak gerekirse ağır başlı tutumunun kuşkusuz büyük etkisi var.

Ancak, başka çok önemli bir sebep daha var ki, gözden kaçıyor.

Yavaş, her uygun vesile ile mutlaka ve samimiyetle Atatürk’ü anıyor. Kamuoyu ile paylaştığı fotoğraflarında veya videolarında kadraja duvarında asılı Atatürk resminin de girmesine özen gösteriyor. Gökçek’in birbirinden koparmak için çok uğraştığı Atatürk/Ankara bağını yeniden tesis etmek için gayret gösteriyor.

Bu durum dikkatlerden kaçmıyor olmalı ki, sağcı kökeni nedeniyle seçimlerde kendisine belki de oy vermemiş olan Atatürkçü geniş kitleler de Yavaş’a destek olmaya başlıyor. Bunu çevremdeki birçok insanda görüyorum.

Nitekim göreve gelir gelmez ilk yaptığı şeylerden biri, Ulus Meydanındaki Atatürk heykelini parıl Parıl yaptırdı. Genel Kurmay Kavşağındaki çirkin bir esprinin tezahürü olarak oraya Melih Gökçek’in koyduğu “Kol saati” heykelini kaldırdı.

Oylarımızı arttırabiliriz ham hayaliyle dinci kesimlere şirin görünmeye çalışan bazılarının bu durumdan sonuç çıkarması gerekiyor.

Atatürk ismi bütün mekanlardan (birçok şehirdeki stadyumlar, havaalanı vb. gibi) silinirken, Atatürk ile özdeşleşmiş olan kuruluşlar, yerler (AOÇ, Cumhurbaşkanlığı resmi mekanı olarak Çankaya Köşkü, Sümerbank, Ankara Palas vb. gibi) ortadan kaldırılırken, Atatürk’ün ülkeye armağan ettiği ulusal bayramlar silikleştirilmeye çalışılırken engelleyici ve  etkili hiçbir tepki vermeyenlere; çok mecbur kalmadıkça Atatürk’ü ağızlarına almayanlara; geçtiğimiz 19 Mayıs günü Atatürk’ü ziyaret etmeyi kamuoyundan yoğun tepki gelince aynı gün öğle saatlerinde ancak akıl edebilen, alelacele yaptıkları o ziyareti de yüzlerine gözlerine bulaştıranlara özellikle duyurulur.

İlk aday gösterildiğinde Cumhuriyet Halk Partisi tabanında hoşnutsuzluk yaratmıştı. Ama şu ana kadar en ufak bir “falsosu” olmadı. Ankara da yaşayan herkes kendisinden çok memnun.

Bir yere hizmet götürürken o ilçede kimin kazandığına bakmadan, ayırımsız vatandaşına hizmet götürdüğünün bilincinde.

Karşı taraftan oy asıl böyle yani, vatandaşı, hemşehriyi ayırımsız kucaklarsanız  alınır.

Oy verenler, kendisine hizmet götüren insanı takdir eder. Nitekim Mansur Yavaş’ta Ankara’da bu rüzgarı estirmeye muvaffak oldu.

Bu saatten sonra Tayyip Erdoğan’ın kaybettiği illerdeki Belediye Başkanlarını çalıştırmama operasyonları kendisine bir katkı sağlamaz daha büyük tepkilere, büyük oy kayıplarına neden olur.

Bunun en güzel örneği, İstanbul seçimleridir. 13 bin oyla kaybettiği seçimi, Yüksek Seçim Kurulu’nun haysiyetli (!) şerefli (!) üyelerine baskı ile yeniletmesi sonrası bu sefer sekiz yüz bin oyla kaybetti.

Demokrasiye saygı, halkın oyuna gösterilen saygı ile doğru orantılıdır.

Belediyeleri çalıştırmamak isteyen AKP yetkililerine şunu hatırlatmak gerekiyor, demokrasiye saygı duyan siyasetçiler, seçimleri kaybettikleri zaman da şerefleriyle yaşarlar.

Şimdi planladığı gibi yeni belediyeleri çalıştırmama operasyonları kendilerine oy getirmez tam aksine çok büyük oy kaybına neden olur.

Alt gelir gurubunu yaşadığı semtlerden gelen toplu taşıma vasıtalarında konuşulanlara kulak verirse gerçeği görür.

Ama maalesef artık iktidardan gitme korkusunu iyice hissetmeye başlaması nedeniyle sağlıklı düşünemiyor.

Gerçekleri görebilse Cumhuriyet Tarihinin en başarısız maliye bakanını, sırf damadı olduğu için o görevde tutar mıydı?

 

 

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

BOLU’DAKİ “ASFALT” RANTINI TANJU ÖZCAN AÇIKLADI

Yayınlanma Tarihi:

on

Bolu’nın CHP’li Belediye Başkanı Tanju Özcan,yaptığı açıklama ile Bolu Özel İdaresi’nin özel bir firmaya para kazandırmak adına kendilerinin çok daha ucuz fiyat vermesine rağmen asfaltlama ihalesini özel bir firmaya verdiğini açıkladı.

Bolu’nun Sazakiçi Köyü’ne yapılacak sıcak asfalt dökümü için kamunun daha az para ödemesi amacı ile İl Özel İdare’nin açtığı ihaleye girdiklerini ve ihalenin kendilerine verilmek istenmemesine rağmen en düşük vermeleri sonucunda ihalenin Bolu Belediyesi’nin şirketi olan Bolu Bel’de kaldığını belirten Tanju Özcan sonrasında yaşanan süreçte ise kamunun zarar uğratıldığını belirtti.

10 gün içerisinde ihale için Bolu İl Özel İdaresi’nin kendileri ile sözleşme imzalaması gerekirken 9.gün “Kaynak olmadığı” gerekçesi ile ihaleyi iptal ettiğini belirten Özcan “Kamuda kaynağı olmadan ihale yapamazsınız.Bu suçtur” dedi. Özcan ihale sürecinde Bolu İl Özel İdaresinin ihaleyi kendilerine vermesine rağmen “Araçlardaki belediye ambleminin kapatılması” şartını koştuğunu, kendilerinin sırf kamu daha az para ödesin diye bunu da kabul ettiklerini hatırlattı.

Ancak aradan bir süre geçtikten sonra Bolu İl Özel İdaresi’nin ihalenin yöntemini değiştirdiğini ve açık ihaleden davet usulüne çevirerek ihaleyi bir özel firmaya verdiğini belirten Tanju Özcan, Bolu İl Özel İdaresi’nin ihaleyi kazanan firmanın kim olduğu konusunda da bilgi vermediğini ifade etti.

Tanju Özcan bu gelişme üzerine Bolu İl Özel İdaresi’ne resmi bir yazı göndererek ihaleyi kazanan firmadan %15 daha ucuza ve aynı ihale şartnamesine uymayı kabul ederek bu işi yapmayı taahhüt ettiklerini ifade etti.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan 2. ihaleye belediye şirketinin davet edilmesini istemelerine rağmen davet edilmediğinin altını çizerken,Bolu Valisi’ni konuya müdahale etmeye çağırdı.

Özcan bu konuda gerekirse Bolu İl Özel İdaresi yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını da belirtti.

İşte Tanju Özcan’ın o açıklamaları

 

Okumaya Devam Et

MEDYA

TRT’NİN “SELÇUKLU”SU BAŞLAMADAN ÇÖKTÜ!

Yayınlanma Tarihi:

on

TRT ekranında yayınlanacak olan “Uyanış: Büyük Selçuklu” dizisinin oyuncuları ve set çalışanları zorlu çalışma koşulları ve ödemelerini alamadıkları için iş bıraktı.

TRT ekranında yayınlanacak olan “Uyanış: Büyük Selçuklu” dizisinin oyuncuları ve set çalışanları zorlu çalışma koşulları ve ödemelerini alamadıkları için iş bıraktı. Konu hakkında bildiri yayınlayan çalışanlar, “Bize zorla bozuk yemek yedirmeye çalışıyorlar” açıklamasında bulundu.

Medya Radar’ın haberine göre; henüz ekrana gelmeyen dizinin oyuncuları ve set çalışanları, zorlu çalışma koşulları ve ödemelerin alınamamasından dolayı iş bıraktı. Set çalışanları yaptıkları açıklamada, “Uzun süredir yapılmayan ödemeler vardı. Bu ödemelerle ilgili geçen hafta bir iş bırakma eylemimiz olmuştu, daha sonra paralarımızın haftalık olarak her salı yatacağı bildirildi. Fakat dün itibariyle paralar tekrar yatmayınca işi bıraktık. Dün 5’te herkes evlerine döndü, bu sabah tekrar geldik. Şu an itibariyle iş bırakmış durumdayız” ifadelerini kullandı.

Çalışanlar, konu hakkında yayınladıkları bildiride şu ifadeler yer aldı: “28 Eylül 2020 Pazartesi günü TRT 1 kanalında yayına girecek olan, yapımı Akli Film tarafından üstlenilen ‘Uyanış: Büyük Selçuklu’ adlı dizinin Çekmeköy ormanındaki platosunda dekor ekibinde bulunan 260 kişiye yakın çalışan sette mobbing’e maruz kalıyor. 24 saat kesintisiz çalışmaya zorlanarak bozuk yemekler ısrarla çalışanlara dayatılıyor. Personel için tuvalet ve su ihtiyacı karşılanmıyor.”

Henüz ekrana gelmeyen dizide Ekin Koç, Buğra Gülsoy, Hatice Şendil, Gürkan Uygun, Leyla Lydia Tuğutlu, Sevda Erginci, Mehmet Özgür, Cemal Toktaş, Osman Sonant, Leyla Feray, İlker Kızmaz, Ali Gözüşirin, Çiğdem Selışık Onat, Murat Garipağaoğlu, Nik Xhelilaj ve Erdem Akakçe gibi isimler yer alıyor.

Okumaya Devam Et

MEDYA

HALK TV EKRANINA 5 GÜN KARARTMA

Yayınlanma Tarihi:

on

RTÜK’ün Halk TV’ye verdiği 5 gün ekran karartma cezası kanala tebliğ edildi. Halk TV ekranı pazar gününü pazartesi gününe bağlayan gece 5 günlüğüne kararacak.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK), Halk TV’ye verdiği 5 günlük ekran karartma cezası tebliğ edildi.

Halk TV’nin cezanın durdurulmasına dönük hukuki girişimleri sonuçsuz kaldı. Halk TV ekranı, 27 Eylül Pazar gününü 28 Eylül Pazartesi gününe bağlayan gece yarısı saat 00.00’da kararacak ve 2 Ekim Cuma gününü 3 Ekim Cumartesi gününe bağlayan gece yarısı saat 00.00’da yeniden yayında olacak.

Cezanın tebliğ edilmesinden sonra HALK TV’den de açıklama geldi…

Halk TV’nin cezaya ilişkin açıklaması şöyle:

O meş’um gün geldi. Halk TV ekranı 5 gün kararıyor.

Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun Halk TV’ye verdiği 5 gün yayın durdurma cezasına karşı mahkemeler nezdindeki girişimlerimiz ne yazık ki şu aşamada sonuçsuz kaldı. Yargılama sürecini kapsayacak şekilde yürütmeyi durdurma talebimiz kabul edilmedi. Karar tarafımıza tebliğ edildi.

Bundan dolayı Halk TV ekranı 27 Eylül Pazar gününü 28 Eylül Pazartesi gününe bağlayan gece 00.00’da kararmış olacak. 2 Ekim Cuma gününü 3 Ekim Cumartesi gününe bağlayan gece 00.00’da tekrar yayında olacağız.

Ekran karartma kararı RTÜK’ün kuruluş yasası ve yerleşik uygulamalardan dolayı hukuki süreçler tamamlanmadan uygulanıyor. Buna rağmen Anayasa ve yasalara saygı gereği ekranı karartmak zorunda kalıyoruz. Şu aşamada esastan bir karar çıkmış değil. Yani dosya esastan karara bağlandığında ilgili mahkemenin RTÜK’ü haksız bulma olasılığı da var. Mahkeme, esastan kararında, RTÜK’ü haksız bulur ve 5 günlük karartma cezasını iptal ederse, telafisi imkansız bir sonuç ortaya çıkacak.

Dahası, bu dava sürerken, RTÜK’ün aynı maddeden bir kez daha ceza vermesi durumunda Halk TV tamamen kapatılmış olacak. Buradaki hukuk garabetini yasa yapıcıların ve hukukçuların dikkatine sunuyoruz.

Meselenin hukuki olmadığını bilmemize rağmen izleyicilerimizi bilgilendirmeyi bir görev saydığımız için tüm bunları anlattık.

Gelelim meselenin özüne: RTÜK 5 günlük karartma cezasını Ayşenur Arslan’ın 16 Haziran 2020 tarihli Medya Mahallesi programındaki bazı ifadelerine dayandırdı. Ayşenur Arslan o programda iktidarın dış politika tercihlerini eleştirmiş, bağlamından kopartılmış seçilmiş bazı cümleler suç unsuru olarak değerlendirilmiş, ‘Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarını rencide etmek ve onları hafife almakla’ itham edilmiştir. Ceza da, daha önce de kullandığımız ifadeyle Halk TV açısından ancak mizahın konusu olabilecek bir maddeden verilmişti.

Ceza kesilen o madde şöyle diyor: ‘Yayınlar, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin varlık ve bağımsızlığına, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve inkılâplarına aykırı olamaz’…  Yani izleyicilerinin yayın çizgisini çok iyi bildiği Halk TV, ‘ülkenin bölünmez bütünlüğü ve Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı yayın yaptığı’ gerekçesiyle cezalandırılıyor.

Söz bitti. Hukuk da…

Siyasetçiler ve haber alma hakkı gaspedilen milyonlar belki de bir adım sonra sesi tamamen kesilmiş, ekranı tamamen karartılmış bir Halk TV’ye hazırlanıyor...”

Okumaya Devam Et

Popüler

%d blogcu bunu beğendi: