MURAT YETKİN,MAVİ VATAN VE EİSENHOWER VAKFI - Haber Alternatif
Sosyal Medya Hesaplarımız

MEDYA

MURAT YETKİN,MAVİ VATAN VE EİSENHOWER VAKFI

Yayınlanma Tarihi:

on

CELAL EREN ÇELİK

Uzun yıllar merkez medyada önemli görevlerde bulunan,kapanan Radikal Gazetesi’nin Ankara Temsilcili’ni ve Hürriyet Daily News’in Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenen Murat Yetkin HALK TV’de Enver Aysever’in sunduğu programa katılarak enteresan açıklamalar yaptı.

Yetkin açıklamalarında “MAVİ VATAN” kavramından gerek TSK’nın,gerek Dışişleri’nin,gerekse genel olarak “Devletin” rahatsızlık duyduğunu ifade etti.

Yetkin “Mavi vatan nedir? Kara toprakları vatan değil mi?Bir tane vatan vardır,karasıyla,havası ile denizi ile” şeklindeki garip açıklaması ile Deniz Kuvvetleri’nin yıllardır özellikle Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki milli çıkarları için teorik olarak altını doldurarak oluşturduğu “MAVİ VATAN” kavramını “İçi boş” popülist bir söylem olarak lanse etmeye çalıştı…

Peki özellikle TSK’ya yakınlığı ile bilinen Murat Yetkin’in bu kavramdan,TSK’nın bu kavram için yıllardır harcadığı çabadan ve çalışmalardan haberi olmaması mümkün müdür?Tabii ki hayır.

Peki neden ve nasıl böyle bir açıklamaya imza atabilmiştir Murat Yetkin öyleyse?

Bu sorunun yanıtını verebilmek için sizlerle 1956 yılına uzanacağız…

1956 yılında Ortadoğu çok sıcak günler geçirmektedir. Ve ABD-Fransa-İngiltere destekli İsrail ile Mısır arasında Arap-İsrail Savaşı başlar.Soğuk Savaş’ın en sert hissedildiği bu günlerde Dünya’nın 2 süper gücünden birisi olan SSCB İsrail’in arkasındaki ülkeleri ve dolayısı ile İsrail’i tehdit eder.Savaşın durmaması halinde Ortadoğu’ya asker göndereceğini açıklar,devreye ABD girer ve savaş durur.

Ortadoğu’da otoritesi sarsılan ABD’nin başında o günlerde başkan olarak Dwight Eisenhower bulunmaktadır ve Eisenhower 5 Ocak 1957’de kongreye Ortadoğu ile ilgili bir mesaj gönderir ve bu mesaj, 9 Mart 1957’de kongre de kabul edilerek yasalaştırılır. Bu yeni politika/yasa ‘Eisenhower Doktrini’ olarak anılır.

Doktrin ile ABD başkanına şu yetkiler verilmektedir ‘Bağımsızlığını korumak için ekonomik kalkınma çabası içine giren Ortadoğu ülkelerine ekonomik ve askeri yardım yapmak. Bu ülkelerin istemeleri şartıyla, Komünizmin kontrolü altında bulunan bir ülkeden gelecek açık silahlı saldırılar karşısında, Amerikan silahlı kuvvetlerinin kullanılması.’

Türkiye ise 21 Mart 1957 tarihinde bu doktrini kabul ettiğini açıklar ve ABD ile bir de ortak bildiri kaleme alarak imza eder.

İşte bu Eisenhower’in “ideallerini” yani, ABD’nin küresel hegemonyasını yaymak amacını devam ettirmek için 1954 yılında Eisenhower Vakfı kurulur. Bu vakıf Dünya’nın her ülkesinde geleceği parlak,kendi alanlarında ışık görülen isimleri seçip yüksek bedelli burslar vermesi ile tanınmakta.Burs verilen bu “sewçilen” bursiyerler ABD’ye gidiyor tüm masrafları vakıf tarafından karşılanıyor ve üzerine “Çok Ulusluluk” bursu adı altında bir de burs alıyorlar.

Burs alacak kişiler özel bir “mülakat” ile belirlenmekte, bu mülakatta kişilere “Gelecekte ülkelerinde hangi mevkide olmayı hayal ettikleri” de sorulmakta.

Eisenhower Vakfı’nın bir özelliği ise geleneksel olarak başkanlığını bir önceki ABD Başkanlarının yapıyor olması.Bunun tek istisnası ise ABD Dışişleri Bakanlığı yapmış olan Colin Powell olmuştu.Yani bu vakıf ABD Devleti’nin “Yarı resmi” NGO/STK’sı durumunda.

İşte ABD’nin küresel çıkarlarını koruma misyonu ile kurulmuş bu amaçla da Dünya’nın dört bir yanındaki “geleceği parlak” isimlere burslar ve eğitimler veren bu Eisenhower Vakfı’nın Türkiye Temsilcisi kimdi dersiniz? Evet yanılmadınız bugün Mavi Vatan ile ilgili bu açıklamaları yapanm Murat Yetkin!

Murat Yetkin ABD’de Eisenhower Bursu ile “oryantasyona” gitmiş ve 2004 yılında dünyanın değişim elçiliği yapan düşünce liderlerini verilen Eisenhower Fellowship’e layık görülmüştü.

Ve bugün…

Mavi Vatan kavramının TSK tarafından altının doldurulması Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Ege’deki etkinliğini arttırırken,Yunanistan ve ABD durumdan rahatsız olmakta.

ABD’nin “Küresel hegemonya çıkarlarını savunmak” misyonu ile kurulan Eisenhower Vakfı’nın yöneticiliğini yapan Murat Yetkin de kalkıp “TSK içerisinde MAVİ VATAN’dan ciddi rahatsızlık duyan bir kesim var” diyor…

Sizce çok fazla bir “Tesadüf” değil mi?

Ama bizce asıl dikkat edilmesi gereken husus Murat Yetkin’in işaret ettiği TSK içerisindeki rahatsız olan grup ile RAND CORPORATİON raporunda işaret eddilen “Asker kökenli” “Anahtar Muhatabın” etki ve kontrolündeki kesim aynı mıdır?

Bence asıl konuşulması gereken nokta budur…

 

1 Yorum

1 Yorum

  1. ufuk dogruyol

    26 Mayıs 2020 at 11:40

    Yaycı Amiralin Mavi Vatan için yaptığı haritanın uluslararası haklarımıza göre hatalı olduğu ve bir kısım deniz sahasının bu nedenle yunanistana bırakıldığı iddia ediliyor. bu çok ciddi bir iddia. bu iddiayı doğrulayan veya çürüten biri var mı?

Bir Cevap Yazın

MEDYA

SON ANKET AÇIKLANDI,MİLLET İTTİFAKI 3 PUAN ÖNE GEÇTİ

Yayınlanma Tarihi:

on

AREA’nın son seçim anketine göre Millet İttifakı, Cumhur İttifakı’na 3.1 puan fark atarken, HDP barajı geçiyor.

AREA’nın Kasım 2021 anketi açıklandı. Ankete göre AKP ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı, Millet İttifakı’nın gerisinde kalıyor.

Ankete göre AKP ile MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın oy oranı yüzde 39.1, CHP ile İYİ Parti’nin oluşturduğu yüzde 42.2 oy alıyor. İki ittifak arasındaki fark ise 3.1 puan. Ankette HDP’nin oy oranının ise yüzde 10 olduğu görülüyor.

Ankete katılımcılar, “Bugün milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna yanıt verdi. Burada da AKP ile CHP arasındaki farkın 1.8 olduğu olduğu görüldü. Verilen yanıtlara göre partilerin oy dağılımı şöyle oldu:

AKP: Yüzde 30

CHP: Yüzde 28,2

İYİ PARTİ: Yüzde 14

HDP: Yüzde 10

MHP: Yüzde 9,1

DEVA PARTİSİ: Yüzde 4,4

DİĞER: Yüzde 4,4

________________________________________________________________________________________________

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, HABER ALTERNATİF’in aylık,3 aylık,6 aylık yahut yıllık ÖZEL BÜLTEN’ine abone olabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

 

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
Okumaya Devam Et

MEDYA

KÜLLİYE ÇALIŞANLARINA “YASADIŞI ÖDEME” İDDİASI MECLİS GÜNDEMİNDE

Yayınlanma Tarihi:

on

CHP’li Ali Haydar Hakverdi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde çalışan kamu personeline yapıldığı iddia edilen usulsüz ödemeyi soru önergesi ile gündeme getirdi.

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde çalışan kamu personeline elden 5 bin 500’er TL verildiği iddiasını Meclis gündemine taşıdı.

Hakverdi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a, “Son iki hafta içinde Külliye’de çalışan personellere, adı ne olursa olsun elden nakit para ödemesi yapılmış mıdır” diye sordu.

Ali Haydar Hakverdi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde çalışan kamu personeline elden 5 bin 500’er TL verildiği iddialarıyla ilgili, Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

Hakverdi, “Öncelikle Külliye’de çalışanların diğer kamu personellerinden ayrıcalığı nedir? Muhasebeleştirilmeden elden dağıtılan bu para hangi karara dayanılarak ve nerenin bütçesinden karşılanmıştır? Bu soruların Cumhurbaşkanı tarafından ivedi olarak cevaplandırılması ve kamuoyunun aydınlatılması gerekmektedir” dedi.

Hakverdi, önergesinde şunları kaydetti:

“VATANDAŞIMIZ DÜŞÜK ÜCRETLİ KÖLELER HALİNE GETİRİLMİŞTİR”

“Türkiye, iktidarınızın yanlış politikaları sonucu ekonomik olarak çok zor bir sürecin içerisine itilmiştir. Yüksek enflasyon, insanların alım gücünü düşürürken TL karşısında aşırı değerlenen döviz ise ülke olarak borçlarımızı neredeyse son bir yılda ikiye katlanmıştır. İktidarın yeni politikası nedeniyle ne yazık ki vatandaşlarımız düşük ücretli köleler haline getirilmiştir. Tüm bu buhranın sonucunda işsizlik bir yandan hızla artarken neredeyse her kalem mal ve hizmete de zam üstüne zam gelmiş ve gelmeye devam etmektedir. Bu sürecin sonucunda ise milyonlarca asgari ücretli çalışan, işçi, memur ve emekli, açlık sınırının altında aldığı aylıklarla geçinmeye çalışmakta ve çok zor günler geçirmektedir. Henüz asgari ücrete, memur ve emeklilerin maaşlarına yapılacak zamlar belirlenmemiş ve kimseye hiçbir ödeme yapılmamışken bir kamu kurumu olan ‘Külliye’ çalışanlarına geçtiğimiz hafta 5 bin 500’er TL elden para ödendiği iddia edilmektedir.”

________________________________________________________________________________________________

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, HABER ALTERNATİF’in aylık,3 aylık,6 aylık yahut yıllık ÖZEL BÜLTEN’ine abone olabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

 

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
Okumaya Devam Et

MEDYA

GÜL VE SOYLU BİR KEZ DAHA KARŞI KARŞIYA GELDİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Alparslan Türkeş Vakfı’nın düzenlediği Türkeş’i anma etkinliğinde yaşanan kavganın ardından Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın karşı karşıya geldiği öğrenildi.

Veryansın Tv’nin özel haberine göre Ankara kulislerinde yaşanan kavgayla ilgili soruşturma açmak isteyen Adalet Bakanlığına, İçişleri Bakanlığının engel olmaya çalıştığı, bunun bir krize dönüşebileceği ileri sürülüyor.

Ankara’da, MHP’nin kurucusu Alparslan Türkeş’in doğum günü sebebiyle yapılan anma etkinliğinde bir grup salona dalmış ve insanlara saldırmıştı. Muhalefet kavgaya emniyet güçlerinin müdahale etmediğini ileri sürmüştü.
Saldırıyla ilgili herhangi bir soruşturmanın açılmadığı biliniyordu.

Veryansın Tv’nin Ankara kulislerinden edindiği bilgilere göre, bu kavga iki bakanlığı karşı karşıya getirdi.
Adalet Bakanlığının olayla ilgili soruşturma açılmasını istediği, buna karşılık İçişleri Bakanlığının ise bu konuda hiçbir adım atmadığı, kavgayla ilgili bir soruşturma açılmasını istemediği öğrenildi. Özellikle Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün bu konuya hassasiyet gösterdiği, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da MHP adına sert bir direnç gösterdiği öne sürüldü.

Bu konudaki kavganın büyümeye başladığı, iki bakanın karşı karşıya gelmesi sonrası bazı önlemlerin alınabileceği de Ankara’da konuşulan iddialar arasında.

Daha önce iki bakan arasında karşılıklı açıklamaların olduğu biliniyor.

_______________________________________________________________________________________________

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, HABER ALTERNATİF’in aylık,3 aylık,6 aylık yahut yıllık ÖZEL BÜLTEN’ine abone olabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

 

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:

 

 

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: