Sosyal Medya Hesaplarımız

MEDYA

MURAT YETKİN,MAVİ VATAN VE EİSENHOWER VAKFI

Yayınlanma Tarihi:

on

CELAL EREN ÇELİK

Uzun yıllar merkez medyada önemli görevlerde bulunan,kapanan Radikal Gazetesi’nin Ankara Temsilcili’ni ve Hürriyet Daily News’in Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlenen Murat Yetkin HALK TV’de Enver Aysever’in sunduğu programa katılarak enteresan açıklamalar yaptı.

Yetkin açıklamalarında “MAVİ VATAN” kavramından gerek TSK’nın,gerek Dışişleri’nin,gerekse genel olarak “Devletin” rahatsızlık duyduğunu ifade etti.

Yetkin “Mavi vatan nedir? Kara toprakları vatan değil mi?Bir tane vatan vardır,karasıyla,havası ile denizi ile” şeklindeki garip açıklaması ile Deniz Kuvvetleri’nin yıllardır özellikle Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki milli çıkarları için teorik olarak altını doldurarak oluşturduğu “MAVİ VATAN” kavramını “İçi boş” popülist bir söylem olarak lanse etmeye çalıştı…

Peki özellikle TSK’ya yakınlığı ile bilinen Murat Yetkin’in bu kavramdan,TSK’nın bu kavram için yıllardır harcadığı çabadan ve çalışmalardan haberi olmaması mümkün müdür?Tabii ki hayır.

Peki neden ve nasıl böyle bir açıklamaya imza atabilmiştir Murat Yetkin öyleyse?

Bu sorunun yanıtını verebilmek için sizlerle 1956 yılına uzanacağız…

1956 yılında Ortadoğu çok sıcak günler geçirmektedir. Ve ABD-Fransa-İngiltere destekli İsrail ile Mısır arasında Arap-İsrail Savaşı başlar.Soğuk Savaş’ın en sert hissedildiği bu günlerde Dünya’nın 2 süper gücünden birisi olan SSCB İsrail’in arkasındaki ülkeleri ve dolayısı ile İsrail’i tehdit eder.Savaşın durmaması halinde Ortadoğu’ya asker göndereceğini açıklar,devreye ABD girer ve savaş durur.

Ortadoğu’da otoritesi sarsılan ABD’nin başında o günlerde başkan olarak Dwight Eisenhower bulunmaktadır ve Eisenhower 5 Ocak 1957’de kongreye Ortadoğu ile ilgili bir mesaj gönderir ve bu mesaj, 9 Mart 1957’de kongre de kabul edilerek yasalaştırılır. Bu yeni politika/yasa ‘Eisenhower Doktrini’ olarak anılır.

Doktrin ile ABD başkanına şu yetkiler verilmektedir ‘Bağımsızlığını korumak için ekonomik kalkınma çabası içine giren Ortadoğu ülkelerine ekonomik ve askeri yardım yapmak. Bu ülkelerin istemeleri şartıyla, Komünizmin kontrolü altında bulunan bir ülkeden gelecek açık silahlı saldırılar karşısında, Amerikan silahlı kuvvetlerinin kullanılması.’

Türkiye ise 21 Mart 1957 tarihinde bu doktrini kabul ettiğini açıklar ve ABD ile bir de ortak bildiri kaleme alarak imza eder.

İşte bu Eisenhower’in “ideallerini” yani, ABD’nin küresel hegemonyasını yaymak amacını devam ettirmek için 1954 yılında Eisenhower Vakfı kurulur. Bu vakıf Dünya’nın her ülkesinde geleceği parlak,kendi alanlarında ışık görülen isimleri seçip yüksek bedelli burslar vermesi ile tanınmakta.Burs verilen bu “sewçilen” bursiyerler ABD’ye gidiyor tüm masrafları vakıf tarafından karşılanıyor ve üzerine “Çok Ulusluluk” bursu adı altında bir de burs alıyorlar.

Burs alacak kişiler özel bir “mülakat” ile belirlenmekte, bu mülakatta kişilere “Gelecekte ülkelerinde hangi mevkide olmayı hayal ettikleri” de sorulmakta.

Eisenhower Vakfı’nın bir özelliği ise geleneksel olarak başkanlığını bir önceki ABD Başkanlarının yapıyor olması.Bunun tek istisnası ise ABD Dışişleri Bakanlığı yapmış olan Colin Powell olmuştu.Yani bu vakıf ABD Devleti’nin “Yarı resmi” NGO/STK’sı durumunda.

İşte ABD’nin küresel çıkarlarını koruma misyonu ile kurulmuş bu amaçla da Dünya’nın dört bir yanındaki “geleceği parlak” isimlere burslar ve eğitimler veren bu Eisenhower Vakfı’nın Türkiye Temsilcisi kimdi dersiniz? Evet yanılmadınız bugün Mavi Vatan ile ilgili bu açıklamaları yapanm Murat Yetkin!

Murat Yetkin ABD’de Eisenhower Bursu ile “oryantasyona” gitmiş ve 2004 yılında dünyanın değişim elçiliği yapan düşünce liderlerini verilen Eisenhower Fellowship’e layık görülmüştü.

Ve bugün…

Mavi Vatan kavramının TSK tarafından altının doldurulması Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Ege’deki etkinliğini arttırırken,Yunanistan ve ABD durumdan rahatsız olmakta.

ABD’nin “Küresel hegemonya çıkarlarını savunmak” misyonu ile kurulan Eisenhower Vakfı’nın yöneticiliğini yapan Murat Yetkin de kalkıp “TSK içerisinde MAVİ VATAN’dan ciddi rahatsızlık duyan bir kesim var” diyor…

Sizce çok fazla bir “Tesadüf” değil mi?

Ama bizce asıl dikkat edilmesi gereken husus Murat Yetkin’in işaret ettiği TSK içerisindeki rahatsız olan grup ile RAND CORPORATİON raporunda işaret eddilen “Asker kökenli” “Anahtar Muhatabın” etki ve kontrolündeki kesim aynı mıdır?

Bence asıl konuşulması gereken nokta budur…

 

1 Yorum

1 Yorum

  1. ufuk dogruyol

    26 Mayıs 2020 at 11:40

    Yaycı Amiralin Mavi Vatan için yaptığı haritanın uluslararası haklarımıza göre hatalı olduğu ve bir kısım deniz sahasının bu nedenle yunanistana bırakıldığı iddia ediliyor. bu çok ciddi bir iddia. bu iddiayı doğrulayan veya çürüten biri var mı?

Bir Cevap Yazın

MEDYA

HABERTÜRK’TEN İLETİŞİM BAŞKANLIĞINA CEVAP GELDİ:”ÖZÜR GEREKTİRECEK BİR DURUM YOK”

Yayınlanma Tarihi:

on

Habertürk, Fatih Altaylı’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın video mesajına dair yazısı nedeniyle ‘kurumsal özür’ isteyen İletişim Başkanlığı’na “Özür gerektirecek bir yön yok” yanıtı verdi.

Habertürk, yazarı Fatih Altaylı’nın köşe yazılarına ilişkin Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın açıklamalarının ardından yazılı bir açıklama yaptı.

Habertürk tarafından yapılan açıklamada “Sözkonusu köşe yazısında Habertürk’ün kurumsal olarak özür dilemesini gerektirecek bir yönün bulunmadığı, ilk yazıdaki yayının banttan yapıldığı ihtimaliyle dile getirilen eleştirilerin de ikinci yazıda yayının canlı yapıldığı bilgisiyle düzeltildiği ve iki yazı birlikte değerlendirildiğinde konunun açıklığa kavuşmuş olduğu tarafımızca değerlendirilmiştir” denildi.

Habertürk’ün yaptığı açıklama şöyle:

“Habertürk yazarı Sayın Fatih Altaylı, 22.07.2021 tarihli Haberturk.com’daki yazısında, Sayın Cumhurbaşkanı’nın 21.07.2021 tarihinde televizyonlarda yayınlanan bayram konuşmasındaki görüntüsüyle ilgili olarak söz konusu konuşmanın banttan yayınladığı kabulünden/ihtimalinden hareketle mevcut haliyle yayını hazırlayanlar, yayına verenlere yönelik ve Sayın Cumhurbaşkanı’nın saygınlığını önceleyen bir bakış açısıyla eleştirilerde bulunmaktadır.
Aynı gün saat 15.00 sıralarında İletişim Başkanlığı Medya Koordinatörü Sayın Mücahid Eker, Ciner Medya Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Tekdağ’la yaptığı telefon görüşmesinde Cumhurbaşkanı’nın konuşmasının Altaylı’nın yazısında belirtildiğinin aksine banttan değil canlı yayınlandığını, söz konusu olumsuz görüntülerin de canlı yayında gerçekleşebilecek insani bir durum olduğunu belirterek düzeltme talebinde bulunmuştur.
Kenan Tekdağ da bu düzeltici bilginin Sayın Altaylı’ya ve Haberturk.com Genel Yayın Yönetmeni Yavuz Barlas’a iletileceğini ve gerekli düzeltmenin yapılacağını belirtmiştir.Nitekim Sayın Altaylı bu düzeltici bilgiyi aynı gün köşesinde yayınlamıştır.
İkinci yazının yayınlanmasını müteakiben Sayın Eker tekrar Kenan Tekdağ’ı arayarak Altaylı’nın ikinci yazısında da uygun olmayan ifadeler bulunduğunu ve ayrıca Fatih Altaylı’nın ya da Habertürk’ün kurumsal olarak özür dilemesi beklentisinde olduklarını ifade etmiştir. Sayın Eker’in ikinci yazıda haklı olarak anlam değişikliğine yol açabileceğini belirttiği kısım anlam açıklığına kavuşturulmuş ancak ortada Habertürk’ün kurumsal olarak ayrıca özür dilemesini gerektirecek bir durumun bulunmadığı kendisine açıkça ifade edilmiştir.
Haberturk.com’da yayımlanan köşe yazıları evrensel gazetecilik ilkeleri doğrultusunda hakaret, tehdit, ayrımcılık, nefret suçları, terör, şiddet, ırkçılık ve suç işlemeye tahrik gibi unsurlar içermediği sürece yazarlarının şahsi görüşleridir ve editoryal özgürlük alanında değerlendirilirler. Ancak yayınlanan köşe yazılarında da gerektiğinde kullanılacak haklı cevap ve düzeltme taleplerine de maksimum özen gösterilir. Diğer hususlar yazarın kendi anlayışı ve okurları ve kamuoyu nezdindeki ilişkisi kapsamındadır.

Bu ilkeler çerçevesinde, söz konusu köşe yazısında Habertürk’ün kurumsal olarak özür dilemesini gerektirecek bir yönün bulunmadığı, ilk yazıdaki yayının banttan yapıldığı ihtimaliyle dile getirilen eleştirilerin de ikinci yazıda yayının canlı yapıldığı bilgisiyle düzeltildiği ve iki yazı birlikte değerlendirildiğinde konunun açıklığa kavuşmuş olduğu tarafımızca değerlendirilmiştir.
Sayın Altaylı’nın ilk köşe yazısındaki yayının banttan yapıldığı ihtimaliyle yaptığı çıkarımlar ve eleştirilerden dolayı yayında görevli İletişim Başkanlığı’nın sayın mensupları haksız yere zan altında kaldıkları ve bundan dolayı kişisel ve kurumsal olarak hukuklarının zedelenmiş olduğu inancında olabilirler. Bu inançlarına saygı duymakla birlikte, ilk yazıdaki amacın tıpkı kendilerinin de yapmaya çalıştıkları gibi Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın ulusal ve uluslararası saygınlığını korumaya matuf olduğu ve yapılan eleştirinin de bu amaçla yapıldığını göz önüne almaları gerekir. Kamu görevlilerinin yüksek sorumluluk gerektiren kamu görevlerinde zaman zaman ağır da olsa bu tip eleştirilere açık olmaları gerektiği bilinen bir husustur.
Aynı şekilde Habertürk de dahil medyanın okur ve izleyicilerinden ve muhataplarından gelen eleştirilere açık olması gerektiği de izahtan varestedir.
Nitekim Habertürk olarak bu tip eleştirilere değer veriyor, gerektiğinde özeleştirimizi ve gerekli düzeltmeleri de samimiyetle yapıyoruz, yapmaktayız.
Ancak İletişim Başkanlığı’nın açıklamalarında yer verilen sistematik dezenformasyon, yalan ve iftira Habertürk’ün kurumsal kimliğinde ve yayıncılık tarihinde yer almayan, Habertürk’e yabancı ve Habertürk’ün de sık sık maruz kaldığı ve mücadele ettiği olgulardır.
Habertürk’ün evrensel basın ahlakına bağlı tutumunun şahidi değerli okurlarımız ve izleyicilerimizdir.
Habertürk bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tarafsız ve objektif haberleriyle ve demokratik çoğulculuk temelindeki köşe yazarlarıyla bağımsız ve özgür yayıncılığını sürdürmeye devam edecektir.
Değerli kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.”

________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF’İN ANDROİD CİHAZLAR İÇİN ÜCRETSİZ MOBİL UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.haberalternatif.dro

Okumaya Devam Et

MEDYA

“AKP’Lİ MEDYA 15 TEMMUZ’U GELİR KAPISI HALİNE GETİRDİ”

Yayınlanma Tarihi:

on

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, sitesinde kaleme aldığı yazıda AKP’li medyanın 15 Temmuz’u gelir kapısı haline getirdiğini belirterek, bu basın organlarının aldığı reklamları açıkladı.

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, kendi internet sitesinde yayımladığı bir yazı ile AKP’li “Yandaş” medyanın 15 Temmuz’u nasıl bir gelir kapısı haline getirdiğini rakamları ile açıkladı.

Bildirici yazısında, 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde AKP’li gazetelere verilen reklamları açıkladı.

Faruk Bildirici, “15 Temmuz gelir kapısı” başlığı altında kaleme aldığı bölümde, “15 Temmuz’da 2016’daki darbe girişiminin yıl dönümü nedeniyle yayımlanan ekler, iktidar medyasına verilen maddi desteğin en önemli göstergesi oldu. Bu eklerde sayfa sayfa ilan ve reklam yayımlandı” dedi.

Bildirici, AKP’li medyanın 15 Temmuz’da çıkardığı ek ve aldığı reklamları şöyle açıkladı:

“En fazla ilan ve reklamı alan Sabah gazetesiydi. Sabah’ın “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” özel eki toplam 45 sayfaydı, 25 sayfası ilan ve reklamlara ayrılmıştı. Yeni Asır’ın 25 sayfalık 15 Temmuz ekinin 14, Akşam gazetesinin 19 sayfalık 15 Temmuz ekinin 9, Takvim’in 19 sayfalık 15 Temmuz ekinin 11, Hürriyet’in 17 sayfalık 15 Temmuz ekinin 7 ve Posta’nın 14 sayfalık ekinin 7 sayfası tamamen ilan ve reklamlarla kaplıydı.”

________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF’İN ANDROİD CİHAZLAR İÇİN ÜCRETSİZ MOBİL UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.haberalternatif.dro

Okumaya Devam Et

MEDYA

MUĞLA AÇIKLARINDA 4,2 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM

Yayınlanma Tarihi:

on

AFAD, Ege Denizi’nde Muğla’nın Datça ilçesi açıklarında saat 17.16’da 4,2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini açıkladı.

Ege Denizi’nde Muğla’nın Datça ilçesi açıklarında 4,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

AFAD internet sitesinden yapılan bilgilendirmeye göre, Ege Denizi’ndeki sarsıntı, saat 17.16’da ve 6 kilometre derinlikte gerçekleşti.

Depremin merkez üssünün Datça’ya uzaklığı 41 kilometre olarak ölçüldü.

 

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: