Sosyal Medya Hesaplarımız

GÜNDEM

SAĞLIK PERSONELLERİ İSYANDA:”HAYATIMIZ TEHLİKEYE ATILIYOR”

Yayınlanma Tarihi:

on

Sağlık Personel Sendikası Genel Başkan Vekili Ahmet Çam yazılı bir açıklama yaparak,hastanelerde Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan normalleşme rehberine uyulmadığını ve kurallara uyulmadığını belirterek hastanelerdeki sağlık personelinin hayatının tehlikeye atıldığını ifade etti.

Çam yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bilindiği üzere pandemi sürecinin başlaması ile birlikte tüm sağlık kurumlarında çeşitli önlemler alınmış ve koronavirüs hastalığı ile etkin mücadele edilmeye başlanmıştır. Düşen hasta sayısı ve bağlı olarak önlemlerin azalması ile birlikte  giderek artan hasta sayısı insanları tekrar tedirgin etmeye devam etmektedir.

Sendikamız üye ve yetkililerinin tamamı aktif olarak gerek covid birimlerinde gerekse hastanelerin diğer birimlerinde aktif görevlerine devam etmektedir. Dolayısı ile hastanelerde yaşanan sorunlara da tüm üye ve yöneticilerimiz bizzat şahit olmaktadır. Sorunların başında ise ne yazık ki süreci iyi yönetememe ve önlemlere uymama gelmektedir.

Sağlık bakanlığı çeşitli aralıklarla pandemi sürecinde normalleşme rehberi yayınlamakta ve önlemleri kademeli olarak azaltmaktadır. Bakanlık bu konuda oldukça hassas ve tedbirli davranıyor olsa da ne yazık ki kurumlar bu tedbirlere uymamakta ısrar etmeye gerek çalışanları gerekse hastaları riske atmaktadırlar.

Çift Başlılık Üniversite Çalışanlarını Mağdur Ediyor!                                              

Üniversiteler özerk kurumlar olması sebebi ile kararlar üniversite yönetimleri tarafından alınmaktadır. Yöneticilerin insafına bırakılan birçok üniversitede sağlık bakanlığı normalleşme rehberi dikkate alınmamaktadır. Kanun yönetmelik ve karar tanımayan hocalara ne yazık ki kurum amirleri dahi müdahale edememektedir.

Önlemler Adeta Göstermelikmiş Gibi Uygulamalar Var!

Sağlık bakanlığı 09.07.2020 tarihinde yayınladığı çalışma rehberinde hasta ve çalışan güvenliğinin önemini vurgulamış ve bu bağlamda çeşitli önlemlerden bahsetmiştir. Şöyle ki;

– Hastalar hastaneye yatırılmadan önce covid-19 testi yapılması gerektiği ve yatış sonrası da her gün test yapılması gerektiği vurgulanmıştır. Ancak ne yazık ki çoğu üniversitede hastaların önce yatışı yapılmakta akabinde 12 saatten fazla süre geçtikten sonra test yapılmakta, hatta bazı yerlerde test yapılması birkaç günü bulabilmektedir. Bu süreçte  hemşire, hasta bakıcı ve temizlik personelleri hastalarla sürekli temas halindedir.

– Hasta odalarında 1 hasta en fazla 2 hasta olması gerekliliğinden bahsedilmiştir ancak ne yazık ki buda üniversitelerde pek mümkün olmamaktadır. 3 hastanın dahi aynı odada yattığı görülmektedir. Öyle ki imkan olsa 2 hasta aynı yatağa yatırılacak seviyeye gelen birimler mevcuttur. Bu durum hem hastaların hem çalışanların güvenliğini tehlikeye atmaktadır.

– Personel sayısı düşünülerek hasta yatışı yapılması gerekliliğinden bahsedilmiş ancak ne yazık ki üniversitelerde ciddi idari personel açığı mevcuttur. Üniversitelerin bazı bölümlerinde doktor sayısı hemşire sayısından fazla kliniklerde 40 hastaya 1 hemşirenin baktığı yerler mevcut. Yoğun bakımlarda yönetmeliğe göre 2 hastaya bir hemşire olması gerekirken mevcutta 5-10 hastaya 1 hemşire bakmaktadır. Yoğun bakımlarda standartlara uyulmadığı gibi bazı yoğun bakımlarda ara yataklar çekilip hasta sayıları iyice arttırılmaktadır. Bu tarz birimlerde ne kaliteli bakımdan ne de personel güvenliğinden bahsedemeyiz.

 

– Yine rehberde dikkatimizi çeken en önemli cümlelerden biri ‘Sağlık çalışanlarının stres ve yorgunluk düzeyleri göz önünde bulundurularak gerekli destek sağlanmalıdır.’’ cümlesidir. Ne yazık ki sağlık çalışanları aylarca ailelerinden uzak kaldı, gurbetçi sağlıkçılar zaten uzaktaydı ve yıllık izinlerin iptal edilmesi ile birlikte bir yıldır ailesini göremeyenler var. Süresiz sözleşmeli personellerin yıllık izinleri 31 Aralık itibari ile iptal edilecek ve henüz çalışanların çoğu iznini kullanamadı. Kullananlarda küçük bir parçasını kullanabildi. Yukarıda bahsettiğimiz ciddi iş yükü ve hocalar tarafından ezilen hemşirelerin stres durumu ile ilgili yönetimlerden bir müdahale beklemek oldukça anlamsız oluyor.

Covid Testi Pozitif Çıkan Çalışanların Çoğu Covid Birimlerinde Çalışmayanlar!

Üniversite hastanelerinin çoğunda yukarıda bahsettiğimiz ve bahsedemediğimiz konularda önlemlere uyulmamakta ve bu sebeple her geçen gün çalışanlar koronavirüs hastalığına yakalanmaya devam etmektedir. Üstelik bu durum son dönemlerde artmaktadır. Testi pozitif olan çalışanların çoğuda covid birimlerinde olmayan diğer birimlerde görev yapan çalışanlardan oluşmaktadır. Bu durumda zaten önlem eksikliğinin sonuçlarını bizlere gösteriyor. Biz bu açıklamalarımızı her ne kadar çalışan problemleri olarak belirtsekte aslında bu durum hastalar içinde büyük risk doğurmaktadır.

Üniversite Hastaneleri Denetlenmeli Hastaneler Tek Çatı Altında Toplanmalıdır!

Pandemi sürecinde üniversitelerdeki eksiklikler ve koordinasyon problemleri tespit edilmeli, üniversite hastaneleri bakanlığa bağlanmalı yada özerklikten çıkarılarak tek bir noktadan yönetilmesi sağlanmalıdır. Puanlı Ek ödeme sistemi üniversitelerin en önemli sorunlarından biridir. Bakanlıklardan üniversitelere geçen hocaların geçiş sebepleri araştırılmalı sorunlar araştırılmaya ve denetlenmeye başlanıldığında problemlerin sadece bahsettiğimiz kısıtlı konularla kalmadığı görülecektir.”

1 Yorum

1 Yorum

  1. Neşe

    17 Temmuz 2020 at 12:18

    Sonunda bunları dile getiren birileri çıktı 👍👏🏻👏🏻👏🏻

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

İKİNCİ RUHSAR PEKCAN SKANDALI PATLADI

Yayınlanma Tarihi:

on

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un kardeşi Oktay Selçuk’un da yönetiminde bulunduğu şirketin, son iki yılda başta özel okullar olmak üzere birçok kuruma  25 Milyon 678 bin 159 liralık satış yaptığı öne sürüldü.

Odatv yazarı Sami Menteş, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un kardeşi Oktay Selçuk’un da yönetiminde bulunduğu şirketin, son iki yılda başta özel okullar olmak üzere birçok kuruma  25 Milyon 678 bin 159 liralık satış yaptığını öne sürdü.

Menteş, 2016 yılında kurulan İnova Akademi Bilişim Eğitim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin yönetim kurulunda, Bakan Selçuk’un kardeşi Oktay Selçuk’un yanı sıra Bakan’a yakınlığıyla bilinen Selçuk Özdemir’in yer aldığını yazdı. Ziya Selçuk, bakan olduğunda sahibi olduğu Özel Maya Okulları’nı kardeşine bırakmıştı.

Şirketin 2019 ve 2020 yılına ait beyannamelere göre şirketin devlete bağlı kurumlar ve özel okullara yaptığı satışların toplamı 25 Milyon 678 bin 159 Türk Lirası olarak gözüküyor.

Menteş ayrıca okullara  yapılan satışları gösteren belgeleri de paylaştı:

_______________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

 

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

SEDAT PEKER’DEN ÇARPICI AÇIKLAMALAR

Yayınlanma Tarihi:

on

Organize Suç Örgütü lideri Sedat Peker kısa süren sessizliğinin ardından sosyal medya hesabından İçişleri Bakanı ve Cumhurbaşkanlığı Ekonomik Politikalar Kurulu Üyesi olan Korkmaz Karaca’yı hedef alan açıklamalarda bulundu.

Peker yaptığı açıklamada “süslü sülü; garip gurebaları, fakir fukaraları gözaltına alıyorsun ya, al sana suç duyurusunda bulunuyorum. Eğer namusun varsa Korkmaz Karaca’yı da gözaltına aldırsana. Kendisi Ak Parti yerel yönetimler başkan yardımcısı, ayrıca da cumhurbaşkanlığı ekonomi politika kurulu üyesi” ifadelerini kullandı.

Peker, Korkmaz Karaca’nın kendisine Sezgin Baran Korkmaz’ın tahsis ettiği AUDİ A8 marka bir araca bindiğini iddia etti.

Peker “süslü sülüman, bu şahıs Sezgin Baran Korkmaz’ın kendisine hediye ettiği Audi a8 arabayı kullanıyordu. Bu olaylar karışınca arabayı Sezgin Baran Korkmaz’ın Sancaktepe’deki Biofarma isimli ilaç fabrikasına yollayıp bıraktı.” dedi.

Sedat Peker ayrıca Korkmaz Karaca’nın danışmanlık yapması konusuna değindi ve “Ayrıca bu şahsın danışmanlık adı altında birçok kuruluştan para alması sence etik mi? Eğer ki etik ise başta Sütaş firmasının sahibi olmak üzere birçok firmanın da özel işlerini halledip ekstradan elden ne kadar avanta aldığını biliyor musun?” ifadelerini kullandı.

Peker video çekmeye yeniden başladığında bu ilişkileri de anlatacağını belirtti.

Not:”Sedat Peker’e ait açıklamalardaki yazım ve anlam hataları Twitter hesabından aynen alınan Peker’e ait ifadelerdeki hatalardır.”

________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

 

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

İŞTE BORAJET DAVASINDA İSMİ GEÇEN GAZETECİLER

Yayınlanma Tarihi:

on

BoraJet Havayolları’nın eski sahibi olan ve bu havayolu şirketini Sezgin Baran Korkmaz’a ait SBK Holding’e sattıktan sonra Korkmaz ile büyük bir hukuk mücadelesi başlatan ABD’de yaşayan iş adamı Yalın Ayaslı’nın ismi Sezgin Baran Korkmaz iddianamesinde de geçiyordu.

Yalçın Ayaslı,Sezgin Baran Korkmaz hakkında şikayetçi olarak bazı gazetecilerin de Korkmaz’dan para aldıklarını iddia etti.

Sahibi olduğu BoraJet’e Sezgin Baran Korkmaz tarafından yasadışı yollar ile “Çöküldüğü” iddiası ile Korkmaz ile davalık olan Ayaslı,kendisini FETÖ’cülükle suçlayan bazı gazetecilerle ilgili de suç duyurusunda bulundu. Bu gazetecilerin Sezgin Baran Korkmaz’dan para aldığını ve bu suçlama yoluyla hava yolu şirketine el konulduğunu öne sürdü.

Dünya gazetesi yazarı Zeynep Gürcanlı, TELE1’e yaptığı açıklamada Ayaslı’nın bazı gazeteciler hakkında suç duyurusunda bulunduğunu doğruladı.

Gürcanlı, katıldığı bir televizyon programında konuya ilişkin şunları söyledi:

“Borajet’in eski sahibi Yalçın Ayaslı 127 sayfalık şikayet dilekçesi verdi. Bülent Başköy, Ergün Diler, Ersin Ramoğlu, Mahmut Övür ve Soner Yalçın’ın da ismi bu dilekçede yer alıyor. Bu isimlerin Sezgin Baran Korkmaz’a alet olduğu iddia ediliyor. Şikayet dilekçesinde (Borajet’in) satıştan önce başlayan bir süreç olduğunu söylüyor. Aleyhinde haberler yapıldığını ileri sürüyor. Ayaslı şikayet dilekçesinde karalama kampanyası yapıldığını ve bunun da 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonrası yapıldığını söyledi.”

TELE 1’de yayınlanan haberde “Zeynep Gürcanlı’nın ifade ettiği konular ve söz konusu gazeteciler Borajet’in eski sahibi Yalçın Ayasalı’nın şikayet dilekçesinde geçtiğini TELE 1’in olarak ulaştığımız belgeler de doğruluyor…” ifadelerine yer verildi ve haklarında suçlamalarda bulunulan gazeteciler hakkındaki şikayetlerin iddia aşamasında olduğuna vurgu yapıldı.

_______________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

 

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: