SAĞLIK PERSONELLERİ İSYANDA:"HAYATIMIZ TEHLİKEYE ATILIYOR" - Haber Alternatif
Sosyal Medya Hesaplarımız

GÜNDEM

SAĞLIK PERSONELLERİ İSYANDA:”HAYATIMIZ TEHLİKEYE ATILIYOR”

Yayınlanma Tarihi:

on

Sağlık Personel Sendikası Genel Başkan Vekili Ahmet Çam yazılı bir açıklama yaparak,hastanelerde Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan normalleşme rehberine uyulmadığını ve kurallara uyulmadığını belirterek hastanelerdeki sağlık personelinin hayatının tehlikeye atıldığını ifade etti.

Çam yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bilindiği üzere pandemi sürecinin başlaması ile birlikte tüm sağlık kurumlarında çeşitli önlemler alınmış ve koronavirüs hastalığı ile etkin mücadele edilmeye başlanmıştır. Düşen hasta sayısı ve bağlı olarak önlemlerin azalması ile birlikte  giderek artan hasta sayısı insanları tekrar tedirgin etmeye devam etmektedir.

Sendikamız üye ve yetkililerinin tamamı aktif olarak gerek covid birimlerinde gerekse hastanelerin diğer birimlerinde aktif görevlerine devam etmektedir. Dolayısı ile hastanelerde yaşanan sorunlara da tüm üye ve yöneticilerimiz bizzat şahit olmaktadır. Sorunların başında ise ne yazık ki süreci iyi yönetememe ve önlemlere uymama gelmektedir.

Sağlık bakanlığı çeşitli aralıklarla pandemi sürecinde normalleşme rehberi yayınlamakta ve önlemleri kademeli olarak azaltmaktadır. Bakanlık bu konuda oldukça hassas ve tedbirli davranıyor olsa da ne yazık ki kurumlar bu tedbirlere uymamakta ısrar etmeye gerek çalışanları gerekse hastaları riske atmaktadırlar.

Çift Başlılık Üniversite Çalışanlarını Mağdur Ediyor!                                              

Üniversiteler özerk kurumlar olması sebebi ile kararlar üniversite yönetimleri tarafından alınmaktadır. Yöneticilerin insafına bırakılan birçok üniversitede sağlık bakanlığı normalleşme rehberi dikkate alınmamaktadır. Kanun yönetmelik ve karar tanımayan hocalara ne yazık ki kurum amirleri dahi müdahale edememektedir.

Önlemler Adeta Göstermelikmiş Gibi Uygulamalar Var!

Sağlık bakanlığı 09.07.2020 tarihinde yayınladığı çalışma rehberinde hasta ve çalışan güvenliğinin önemini vurgulamış ve bu bağlamda çeşitli önlemlerden bahsetmiştir. Şöyle ki;

– Hastalar hastaneye yatırılmadan önce covid-19 testi yapılması gerektiği ve yatış sonrası da her gün test yapılması gerektiği vurgulanmıştır. Ancak ne yazık ki çoğu üniversitede hastaların önce yatışı yapılmakta akabinde 12 saatten fazla süre geçtikten sonra test yapılmakta, hatta bazı yerlerde test yapılması birkaç günü bulabilmektedir. Bu süreçte  hemşire, hasta bakıcı ve temizlik personelleri hastalarla sürekli temas halindedir.

– Hasta odalarında 1 hasta en fazla 2 hasta olması gerekliliğinden bahsedilmiştir ancak ne yazık ki buda üniversitelerde pek mümkün olmamaktadır. 3 hastanın dahi aynı odada yattığı görülmektedir. Öyle ki imkan olsa 2 hasta aynı yatağa yatırılacak seviyeye gelen birimler mevcuttur. Bu durum hem hastaların hem çalışanların güvenliğini tehlikeye atmaktadır.

– Personel sayısı düşünülerek hasta yatışı yapılması gerekliliğinden bahsedilmiş ancak ne yazık ki üniversitelerde ciddi idari personel açığı mevcuttur. Üniversitelerin bazı bölümlerinde doktor sayısı hemşire sayısından fazla kliniklerde 40 hastaya 1 hemşirenin baktığı yerler mevcut. Yoğun bakımlarda yönetmeliğe göre 2 hastaya bir hemşire olması gerekirken mevcutta 5-10 hastaya 1 hemşire bakmaktadır. Yoğun bakımlarda standartlara uyulmadığı gibi bazı yoğun bakımlarda ara yataklar çekilip hasta sayıları iyice arttırılmaktadır. Bu tarz birimlerde ne kaliteli bakımdan ne de personel güvenliğinden bahsedemeyiz.

 

– Yine rehberde dikkatimizi çeken en önemli cümlelerden biri ‘Sağlık çalışanlarının stres ve yorgunluk düzeyleri göz önünde bulundurularak gerekli destek sağlanmalıdır.’’ cümlesidir. Ne yazık ki sağlık çalışanları aylarca ailelerinden uzak kaldı, gurbetçi sağlıkçılar zaten uzaktaydı ve yıllık izinlerin iptal edilmesi ile birlikte bir yıldır ailesini göremeyenler var. Süresiz sözleşmeli personellerin yıllık izinleri 31 Aralık itibari ile iptal edilecek ve henüz çalışanların çoğu iznini kullanamadı. Kullananlarda küçük bir parçasını kullanabildi. Yukarıda bahsettiğimiz ciddi iş yükü ve hocalar tarafından ezilen hemşirelerin stres durumu ile ilgili yönetimlerden bir müdahale beklemek oldukça anlamsız oluyor.

Covid Testi Pozitif Çıkan Çalışanların Çoğu Covid Birimlerinde Çalışmayanlar!

Üniversite hastanelerinin çoğunda yukarıda bahsettiğimiz ve bahsedemediğimiz konularda önlemlere uyulmamakta ve bu sebeple her geçen gün çalışanlar koronavirüs hastalığına yakalanmaya devam etmektedir. Üstelik bu durum son dönemlerde artmaktadır. Testi pozitif olan çalışanların çoğuda covid birimlerinde olmayan diğer birimlerde görev yapan çalışanlardan oluşmaktadır. Bu durumda zaten önlem eksikliğinin sonuçlarını bizlere gösteriyor. Biz bu açıklamalarımızı her ne kadar çalışan problemleri olarak belirtsekte aslında bu durum hastalar içinde büyük risk doğurmaktadır.

Üniversite Hastaneleri Denetlenmeli Hastaneler Tek Çatı Altında Toplanmalıdır!

Pandemi sürecinde üniversitelerdeki eksiklikler ve koordinasyon problemleri tespit edilmeli, üniversite hastaneleri bakanlığa bağlanmalı yada özerklikten çıkarılarak tek bir noktadan yönetilmesi sağlanmalıdır. Puanlı Ek ödeme sistemi üniversitelerin en önemli sorunlarından biridir. Bakanlıklardan üniversitelere geçen hocaların geçiş sebepleri araştırılmalı sorunlar araştırılmaya ve denetlenmeye başlanıldığında problemlerin sadece bahsettiğimiz kısıtlı konularla kalmadığı görülecektir.”

1 Yorum

1 Yorum

  1. Neşe

    17 Temmuz 2020 at 12:18

    Sonunda bunları dile getiren birileri çıktı 👍👏🏻👏🏻👏🏻

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

BİLAL ERDOĞAN’DAN TÜGVA AÇIKLAMASI:”BİNLERCE İNSANI ÜZÜYORSUNUZ”

Yayınlanma Tarihi:

on

TÜGVA’nın kurucusu Bilal Erdoğan, Ensar Vakfı’nın Kocaeli’deki yeni binasının açılışına katıldı.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada TÜGVA’ya yönelik iddialara üstü kapalı bir şekilde yanıt verdi.

Erdoğan, ”Kurumlarımızın itibarsızlaştırılmasına müsaade etmemeliyiz. Ensar Vakfı bir kurum, İlim Yayma Cemiyeti, İlim Yayma Vakfı bir kurum, imam hatipler bir kurum. Ülkemizin bir sürü böyle kurumları var. Yani emekle, imkanla, seferberlikle, gönüllükle inşa edilmiş kurumlar. Bunların hepsinin sevenleri var. Bunların hepsinin arkasında insanlar var. Siz bu kurumları tahkir ettiğiniz zaman yüzbinlerce insanı aynı zamanda üzüyorsunuz. On binlerce insana hakaret etmiş oluyorsunuz, iftira etmiş oluyorsunuz” ifadelerini kullandı.

TÜGVA’ya dair ‘kadro atama belgeleri’ sosyal medyada gündeme gelmiş, vakfın başkanı belgelerin sahte olduğunu iddia etmişti.

________________________________________________________________________________________________

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, HABER ALTERNATİF’in aylık,3 aylık,6 aylık yahut yıllık ÖZEL BÜLTEN’ine abone olabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

 

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:

 

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

İKİZDERE’DE BİLİRKİŞİDEN CENGİZ HOLDİNG’İN MADENİ İÇİN “ÇEVREYİ YOK EDER” RAPORU

Yayınlanma Tarihi:

on

Rize İkizdere’de halkın tüm direnişine rağmen yandaş Cengiz Holding tarafından büyük bir ısrarla açılmak istenen taş ocağı maden ocağı için bilirkişiden olumsuz rapor çıktı.

Cengiz Holding’in İkizdere’de hayata geçirmek için yoğun çaba harcadığı ve doğa katliamına sebep olacak maden projesinin durdurulması için açılan davada hazırlanan bilirkişi raporunda çarpıcı ifadelere yer verildi.

Raporda bu hali ile açılmak istenen madenin proje alanının ekolojik sistemine büyük zarar vererek yok olmasına sebep olacağı, kontrol edilebilirliğinin mümkün olmadığı, arıcılığa büyük zarar vereceği ve projenin çevresel etkiler açısından alt yapısı olmadığı ifade edildi.,

Projenin çevreye yönelik olumsuz etkileri en aza indirgeyecek çözümleri ve alt yapıyı içermeyen, bilimsel literatüre dayalı “Teknik” bir biçimde hazırlandığı ifade edilen bilirkişi raporunda alternatif çözüm yollarının da projede bulunmadığına vurgu yapıldı.

Bilirkişi raporu daha önce Cevizlik Bazalt Ocağı Projesi için Rize Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından verilen “ÇED Raporu Gerekli Değildir” şeklindeki kararın teknik ve uygun olmadığı ifade edildi.

İşte o bilirkişi raporu:

 

________________________________________________________________________________________________

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, HABER ALTERNATİF’in aylık,3 aylık,6 aylık yahut yıllık ÖZEL BÜLTEN’ine abone olabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

 

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:

 

 

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

AKP’Lİ ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN TÜGVA’YA BALLI “İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ”

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF-ÖZEL

CELAL EREN ÇELİK

Ortaya çıkan “TÜGVA BELGELERİ” ile birlikte pek çok belediyenin TÜGVA’ya ücretsiz yurt tahsisi yaptığı ortaya çıkmıştı. Belediyeler ile TÜGVA arasında yapılan ve taşınır-taşınmaz mülk tahsisi ile kullanım hakkı ile ayni ve nakdi yardımı kapsayan “İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLLERİ” nden birisinin de geçen dönemki Ordu Büyükşehir Belediyesi ile imzalandığı ortaya çıktı.

TÜGVA ile ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI arasında 2016 yılında düzenlenen İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ’nde TÜGVA adına yetkili isim olarak dönemin TÜGVA Genel Başkanı İsmail Emanet’in ismi bulunurken, Ordu Büyükşehir Belediyesi adına ise protokolü imzalamak için dönemin Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz adına Genel Sekreter Mustafa Çöpoğlu yetkilendirilmiş.

Protokolde “VAKFIN YÜKÜMLÜLÜKLERİ” bölümünde “Gençlerin kültürel ve sanatsal manda gelişmelerine katkı sağlamak,sportif faaliyetler amacı ile Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edilen ya da kullanım hakkı verilen tüm taşınır ve taşınmazların imkanlarından faydalanacak gençlere ulaşmak, organize etmek ve gençlere yönelik hizmetler yürütmek”, öğrenciler için seminer , konferans panel düzenlemek, milli manevi değerleri artıracak kamplar tertip etmek, gençler için gezi,piknik,spor turnuvakları düzenlemek ve ülke ve şehrin ali menfaatleri doğrultusunda nitelikli insan yetiştirmek için ortaöğretim, lisans, lisans üstü ve dil eğitim çalışmaları gerçekleştirmek gibi maddelere yer verilmiş.

Düzenlenen İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ’nde Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin “YÜKÜMLÜLÜKLERİ” ise şu şekilde sıralanmış:

  • Büyükşehir Belediyesi’nin görev alanına giren konularda, vakıfça talep edilen hususlarda, Başkanlık makamınca uygun görülen faaliyetlerde ayni ve nakdi katkı sağlamak.

Öte yandan protokolde tahsis ya da kullanım hakkı verilen mülklerin kullanım hakkının teslim tarihinden itibaren TÜGVA’ya ait olacağı, protokolün 10 yıl süre ile geçerli olup, bu süre sonunda 2 tarafın anlaşması ile yeniden uzatılabileceği de protokol ile kayıt altına alınmış.

Düzenlenen İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ’nde Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından TÜGVA’ya ayni ve nakdi destek sağlanması hükme bağlanırken, TÜGVA’nın kendisine tahsis edilecek taşınmazlar için gerçekleştirmesi gereken bir ödemeden ise bahsedilmemiş. Yani Ordu Büyükşehir Belediyesi TÜGVA’ya tek kuruş almadan taşınmaz tahsis etme ve kullanım hakkı vermenin yanında bir de ayni ve nakdi yardım sağlama taahhüdü vermiş.

Protokolde anlaşmazlık olması halinde ise her hangi bir hukuk yolu yahut mahkeme yetkili kılınmazken “Belediye ve Vakıf yetkililerinin konuyu konuşarak çözecekleri” protokolde kayıt altına alınmış.

TÜGVA ile Ordu Büyükşehir Belediyesi arasında gerçekleştirilen bu “İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ” nün imzalandığı dönemde Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanı olan Enver Yılmaz aynı zamanda 22. ve 23. dönemde AKP Ordu Milletvekili olarak 2 dönem TBMM’de bulunmuştu.

İşte TÜGVA ile bir önceki AKP’li Ordu Büyükşehir Belediyesi arasında hazırlanmış olan “Ballı” İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ belgeleri:

________________________________________________________________________________________________

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, HABER ALTERNATİF’in aylık,3 aylık,6 aylık yahut yıllık ÖZEL BÜLTEN’ine abone olabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

 

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: