Sosyal Medya Hesaplarımız

GÜNDEM

TARTIŞMALI YSK’NIN ÜYESİ ARTIK DANIŞTAY BAŞKANI

Yayınlanma Tarihi:

on

Yüksek yargı camiasında sonuçları uzun zamandır merakla beklenen Danıştay seçimleri gerçekleştirildi ve Danıştay’ın yeni başkanı Zeki Yiğit oldu.

Zerrin Güngör’ün görev süresinin dolması ile boşalan Danıştay Başkanlığı için yapılan seçimlerde aday olan isimler 10.Daire Üyesi Nizamettin Kalaman,8.Daire Üyesi Zeki Yiğit,5.Daire Başkanı Fethi Aslan,4.Daire Başkanı Enver Kaya ve 3. Daire Başkanı Mehmet Ali Samur oldu.

Yapılan seçimde 65 oy alan 8.Daire üyesi Zeki Yiğit yeni Danıştay Başkanı olarak seçildi.

Ancak Zeki Yiğit’in Danıştay Başkanlığı görevine seçilmesi kamuoyunda tartışmaları da beraberinde getirdi.

Zira yeni başkan Zeki Yiğit 2013-2020 yılları arasında Yüksek Seçim Kurulu Üyeliği yaptı.

Bu görevi esnasında 2 milyon adet mühürsüz zarfın çıktığı Anayasa Referandumunda bu zarfları geçerli sayan YSK’nın bu kararında Zeki Yiğit’in de kabul oyu bulunmaktaydı.

Aynı zamanda son yapılan yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini Ekrem İmamoğlu’nun kazanmasının ardından seçimleri iptal ettiren YSK üyelerinden olan Zeki Yiğit hu karara da onay vermişti.

Zeki Yiğit aynı zamanda 2008 yılında dönemin AKP’li Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in de Müsteşar Yardımcılığı görevini yapmıştı.

Tüm bu AKP’ye yakın konumu ve kariyerinde verdiği tüm önemli kararların hep AKP’nin işine yarayan kararlar olması sebebi ile Zeki Yiğit için özellikle sosyal medyada “Ödülünü aldı” şeklinde yorumlar yapıldı.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

ETİL ALKOL SATIŞINA YASAK RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

Yayınlanma Tarihi:

on

1 Ekim 2020 tarihli Resmi Gazete’nin 31261 sayısında etil alkol ve metanolün üretimi ile iç ve dış ticaretine ilişkin usül ve esas hakkında değişiklik yapıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığının “Etil Alkol ve Metanolün Üretimi ile İç ve Dış Ticaretine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Düzenlemeyle, evsel kullanım amaçlı etil alkolün satışı gerçekleştirilemeyecek. Bakanlık, etil alkol, metanol ve alkollü içkiler piyasasının güvenliğinin tesisi için izin, izleme ve takip tedbirleri alacak ya da aldıracak.

Öte yandan etil alkol ve metanolün internetten satışı yapılamayacak. Etil alkol üretim tesisini devredecek veya devralacak gerçek veya tüzel kişilerin vadesi geçmiş vergi borcu bulunması halinde devir işlemine izin verilmeyecek.

Yönetmeliğe eklenen geçici maddeye göre de evsel kullanım amaçlı etil alkolün satışı, yayım tarihinden itibaren 60 gün süreyle yapılabilecek.

 

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

İZMİR’DE FETÖ OPERASYONU

Yayınlanma Tarihi:

on

İzmir’de Fethullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) yönelik düzenlenen soruşturma kapsamında örgütün hücre evlerine baskın düzenlendi.Gerçekleştirilen operasyon sonrasında 23 şüpheli göz altına alındı.

Ayrıntılar geliyor…

 

 

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

ŞEHİR HASTANESİ MUSLUĞUNDAN ÖLÜMCÜL MİKROP AKIYOR

Yayınlanma Tarihi:

on

Mersin Şehir Hastanesi’nin şebekesinde Lejyoner hastalığı mikrobu ürediği tespit edildi. Aradan 3 yıl geçti ama hiçbir önlem alınmadı.

Sözcü Gazetesi’nden Ali Ekber Şen’in haberine göre yapımı 3 senede tamamlanan, Türkiye’nin ilk şehir hastanesi olan Mersin Şehir Hastanesi, 2017’de hizmete girdi. Hastanenin açılışından 9 ay sonra yoğun bakım ünitelerindeki su şebekesinde, Lejyoner hastalığı olarak da bilinen ölümcül akciğer enfeksiyonu mikrobunun ürediği tespit edildi.

NUMUNE ALINDI

Hastane yönetimi uyarılarak gerekli önlemlerin alınması istendi. Dönemin Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Dr. Ali Kutta Çelik, başhekimliğe yazdığı yazıda, 23.11.2017 tarihinde alınan numunelerde dahili branş servislerinin ve yoğun bakımlarının bulunduğu T1 kulesinin su tankında, cerrahi branş servislerinin ve yine yoğun bakımların yer aldığı T2 kulesindeki lavabo musluğunda bakterinin ürediğini bildirdi. Gönderilen yazıda 1-2 ay aralıklarla tekrarlanan numunelerde de çeşitli yerlerde üreme olduğu vurgulandı. Ancak aradan geçen zamana rağmen önlem alınmadığı ortaya çıktı.

Bin 300 yatak kapasiteli Mersin Şehir Hastanesi Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Dr. İsmet Bayındır’ın başkanlığındaki Enfeksiyon Kontrol Komitesi’nin raporları, hastalığa karşı önlem alınmadığını, mikrobun 2018 ve 2019 yıllarında tespit edildiğini ortaya koydu.

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: