YÜKSEKÖĞRENİMLİLER GİDEREK DAHA FAZLA YOKSULLAŞIYOR - Haber Alternatif
Sosyal Medya Hesaplarımız

EKONOMİ

YÜKSEKÖĞRENİMLİLER GİDEREK DAHA FAZLA YOKSULLAŞIYOR

Yayınlanma Tarihi:

on

15 yıl önce yükseköğrenim görmüşler arasında 48 bin kişi, elde ettiği gelir nedeniyle yoksul sayılırken bu sayı 2020 yılı itibarıyla 538 bin kişiye ulaştı.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Serhat Aligil’in haberine göre TÜİK’in kısa süre önce açıkladığı “Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması, 2020” araştırması, ekonomik krize eklenen küresel Covid-19 salgınının hem genel hem bölgesel anlamda toplumsal hayatta yarattığı sorunları ortaya koyarken, Türkiye’nin son 15 yılına ilişkin detaylarıyla da dikkat çekiyor. Bunlar arasında en önemli gelişmelerden biri ise “yükseköğretim”li kişiler arasında yoksuluğun son 15 yıldaki hızlı yükselişi oldu. İşte TÜİK’in resmi verilerindeki bu detaylar:

YÜZDE 281 ARTTI

  • Eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert medyan gelirinin yüzde 60’ı dikkate alınarak belirlenen yoksulluk sınırına göre, 15 yaş ve üstü nüfusta yükseköğrenim görmüş kişilerdeki yoksulluk oranı 2020 yılı itibarıyla yüzde 5.1’e yükseldi. Bu oran 2015’te yüzde 2.7, 2010 yılında yüzde 1.8 ve 2006 yılında yüzde 1.3’tü. Son 15 yılda yoksulluk oranı yüzde 280.7 arttı. Yükseköğretimlilerle ilgili verilere sayısal olarak bakıldığında da 2006’da 48 bin kişi olan bu kapsamdaki yoksul sayısının 2020’de 538 bin kişiye yükseldiği ortaya çıktı.
  • “Okuryazar olmayan”larda 2006’da yüzde 41.4 olan yoksulluk oranı 2020’de yüzde 35.8’e düştü. Bu oran 2010’da yüzde 39.3, 2015’te yüzde 36.3 idi. 2006’dan 2020’ye bu kesimdeki yoksulluk oranı yüzde 13.6 azaldı. 2006’de 2 milyon 486 bin kişi olan yoksul sayısı da 1 milyon 861 bine indi.
  • “Bir okul bitirmeyen”lerde ise 15 yıl önce yüzde 36.7 olan yoksulluk oranı 2020’de yüzde 35.7’ye indi. Bu oran 2010’da yüzde 37.2, 2015’te yüzde 34.1’di. Bu tür eğitimlilerdeki yoksulluk oranı 15 yılda yüzde 2.7 azaldı. Yoksul sayısı da 15 yılda 1 milyon 327 bin kişiden 1 milyon 289 bin kişiye düştü.
  • “Lise altı eğitimli”lerde ise 2006 yılında yüzde 21.2 olan yoksulluk oranı 2020’de yine yüzde 21.2 oldu. Bu oran 2010 yılında yüzde 20.9, 2015 yılında 20.3’tü. Bu kesimde yoksulluk oranı 15 yılda küsuratlar düzeyinde yüzde 0.2 arttı. Yoksul sayısı da 2006’dan 2020’ye 5 milyon 605 bin kişiden 6 milyon 486 bin kişiye çıktı.
  • YILLIK 14 BİN 873 TL

    “Lise ve dengi okul” eğitimi almış olanlarda da 2006’da yüzde 9.7 olan yoksulluk oranı 2020’de yüzde 12.9’a yükseldi. Bu oran 2010’da yüzde 7.8, 2015’te yüzde 10.2 idi. Bu kesimde yoksulluk oranındaki artış 15 yılda yüzde 33.7 olurken, yoksul sayısı da 825 bin kişiden 1 milyon 621 bin kişiye yükseldi.

Öte yandan TÜİK’in hesaplamasına göre, geçen yıl eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert medyan geliri yıllık 24 bin 789 lira oldu. Bunun yüzde 60’ı dikkate alınarak belirlenen yoksulluk sınırı ise yine 2020 yılı için 14 bin 873 lira. Bu rakam 2006’da 2 bin 821 TL, 2010’da 4 bin 457 TL ve 2015 yılında 7 bin 495 liraydı.

İŞSİZLİK ORANI İSE YÜZDE 12.7

TÜİK’in “İşgücü İstatistikleri, I. Çeyrek: Ocak – Mart, 2021” raporu ise eğitim durumuna göre işgücüne katılım, istihdam ve işsizlik oranlarıyla ilgili verileri ortaya koyuyor.

Bu kapsamda yükseköğretimlilerde işgücüne katılım oranı toplamda yüzde 75.9, erkeklerde yüzde 84.4 ve kadınlarda yüzde 66.6 olurken, istihdam oranı toplamda yüzde 66.3, erkeklerde yüzde 76.1 ve kadınlarda yüzde 55.4 oldu. Bu kesimde işsizlik oranı ise toplamda yüzde 12.7, erkeklerde yüzde 9.8 ve kadınlarda yüzde 16.7 olarak hesaplandı. Eğitim durumuna göre genel işsizlik oranı ise yüzde 13.5 oldu.

________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

EKONOMİ

BEYKOZ BELEDİYESİ’NDEN GENEL İŞ SENDİKASI ÜYELERİNE YÖNELİK İŞÇİ KIYIMI

Yayınlanma Tarihi:

on

AKP’li Beykoz Belediyesi’nde Genel-İş’e üye işçilere yönelik işten çıkarmalar başladı. Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şube Başkanı Ali Sönmez, işten çıkarmaların sendikal çalışmaya öncülük eden işçileri hedef aldığını vurguladı.

AKP’li Beykoz Belediyesinde, işçilerin Hak-İş’e bağlı sendikadan istifa edip DİSK’e bağlı Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şubesi’ne öncülük eden işçilere dönük tasfiye başladı.

Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şube Başkanı Ali Sönmez,  belediyede sendikal çalışma yürüten işçileri hedef alan işten çıkarmaların dün başlayıp bugün de devam ettiğini belirtti.

Cumhuriyet‘in haberine göre Beykoz Belediyesi’nde işçilerin kendi istemlerinin dışında Hak-İş’e üye yapıldığını ve sendikanın işveren yanlısı bir tutum sergileyip işçilerin haklarının korumaması nedeniyle istifa ettiklerini ifade eden Sönmez, “Yaklaşık 3 aydır arkadaşlarımız, toplu sözleşme için yetki başvurusu yapacağımız tarihi esas alarak bütün iş yerlerinde çalışma yürüttü. 1200 işçiden 700’ü Hak-İş’ten istifa etti. Bunlardan yaklaşık 400’ü Genel-İş’e üye oldu. Buna öncülük yapan arkadaşlardan dün 4, bugün de 2’sinin iş akdi 17. maddeye dayanarak  feshedildi. Bunun gerisinin geleceği söyleniyor. Arkadaşlarımız hem AKP aracılığıyla hem de müdürler ve amirler aracılığıyla aranıp tehdit ediliyor. Hak-İş’e geçmeleri yönünde telkinde bulunuluyor” dedi.

“Bu bir suçtur ve buna karşı Cuma günü bir basın açıklaması yapacağız” diyen Sönmez, mücadeleyi toplu sözleşme hakkını alana kadar sürdüreceklerini vurguladı.

Okumaya Devam Et

EKONOMİ

REUTERS’TEN BAKAN NEBATİ İLE İLGİLİ ANALİZ:”ÇOCUKLUKM ANILARI İLE YATIRIMCIYI KAÇIRDI”

Yayınlanma Tarihi:

on

İngiliz haber ajansı Reuters, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile ilgili analiz yayınladı. Analizde, Nebati’nin bir yöneticinin sorularından kaçındığı ve çocukluk anılarını anlattığı bilgisi yer aldı.

Reuters, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile ilgili analiz yayınladı. AKP’li bazı kaynakların görüşlerine yer verilen analizde, “Böylesine çalkantılı bir zamanda ekonomiyi yönetmek için Nebati yerine daha piyasa dostu bir figür seçebilirdi” ifadeleri kullanıldı.

“İKTİDAR KAYNAKLARI NEBATİ’DEN RAHATSIZ”

Orhan Coşkun and Ali Küçükgöçmen imzasıyla yayınlanan analizde Nebati’nin açıklamaları ile piyasaları şaşırttığı belirtildi. Haberde, bazı iktidar kaynaklarının da Nebati ile ilgili endişe içinde oldukları aktarıldı. Reuters’ın ulaşmaya çalıştığı Nebati konu ile ilgili bir dönüş yapmadı. Maliye Bakanlığı Sözcüsü ise bakanın rolüyle ilgili sorulara yanıt vermedi. Cumhurbaşkanlığı da yorum talebine yanıt vermedi.

SORUDAN KAÇIP ÇOCUKLUK HİKAYELERİNİ ANLATTI

Ayrıca Nebati’nin bakan yardımcısı olarak çalıştığı dönemde onunla ilişkileri olan bir iş insanı, onu dışa dönük ve ekonomik eğitimi çok az olan bir “hikaye anlatıcısı” olarak tanımladı.

Analizde Nebati’nin bir soru üzerine çocukluk hikayelerini anlattığı ifade edildi.

Analizde şu aktarım yapıldı:

“Nebati bazen Albayrak’ın Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen yabancı yöneticilerle görüşmelerinde yer alırdı. Bir keresinde Nebati, “bir yöneticinin sorgularından kaçındı ve bunun yerine çocukluğunun hikayelerini anlattı” diyen iş adamı, yöneticinin herhangi bir yatırım taahhüdünde bulunmadan ayrıldığını da sözlerine ekledi.”

KAYNAK-AKTARAN: TELE1

Okumaya Devam Et

EKONOMİ

YABANCI PARASINI VE ALTININI TL’YE ÇEVİREN KURUMLARA VERGİ İSTİSNASI

Yayınlanma Tarihi:

on

Yabancı para ve altınlarını Türk lirasına çeviren kurumlara vergi istisnası getiren kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Yabancı para ve altınlarını Türk lirasına çeviren kurumların, dönüşüm esnasında oluşan kur farkı kazançları da dahil olmak üzere bu kapsamda açılan vadeli Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarından elde edecekleri faiz ve kar payları, vergiden istisna olacak.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen, Vergi Usul Kanunu ve Kurumlar Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne göre, geçici vergi dönemleri de dahil olmak üzere 2021 ve 2022 hesap dönemleri ile 2023 hesap dönemi geçici vergi dönemlerinde Vergi Kanunu kapsamındaki enflasyon düzeltmesine ilişkin şartların oluşup oluşmadığına bakılmaksızın mali tablolar enflasyon düzeltmesine tabi tutulmayacak.

Enflasyon düzeltmesi yapılmayacağı belirtilen dönemler “enflasyon düzeltmesi şartlarının gerçekleşmediği dönem” olarak değerlendirilecek.

31 Aralık 2023 tarihli mali tablolar ise enflasyon düzeltmesi şartlarının oluşup oluşmadığına bakılmaksızın enflasyon düzeltmesine tabi tutulacak.

Yapılan enflasyon düzeltmesinden kaynaklanan kar/zarar farkı, geçmiş yıllar kar/zararı hesabında gösterilecek. Bu şekilde tespit edilen geçmiş yıl karı vergiye tabi tutulmayacak, geçmiş yıl zararı zarar olarak kabul edilmeyecek.

TL DÖNÜŞTÜRME VERGİ İSTİSNASI

Bankacılık sistemindeki toplam mevduat ve katılım fonu büyüklüğü içerisinde Türk lirasının payının artırılarak finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla, yabancı paralarını Türk lirasına çeviren kurumlar vergisi mükelleflerinin, dönüşüm esnasında oluşan kur farkı kazançları da dahil olmak üzere bu kapsamda açılan vadeli Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarından elde edecekleri faiz ve kar payları vergiden istisna olacak.

Buna göre, kurumların döviz tevdiat ve katılma hesaplarında bulunan yabancı paralarını dördüncü geçici vergi dönemine ilişkin beyannamenin verilme tarihine kadar Türk lirasına çevirmeleri ve bu suretle elde edilen Türk lirası varlıkları en az 3 ay vadeli Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarında değerlendirmeleri durumunda, dönem sonu değerlemesinden kaynaklanan kur farkı kazançlarının son 3 aya isabet eden kısmı istisna edilecek.

Ayrıca yabancı para cinsinden varlıkların Türk lirasına çevrildiği tarihte oluşan kur farkı kazançları ile vade sonunda elde edilen faiz ve kar payları vergilendirilmeyecek.

Mezkur istisnaya, dönüşümün desteklenmesi kapsamında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan destek ödemeleri ve dönem sonu değerlemesinden kaynaklanan faiz ve kar payları da dahil ediliyor.

Bu kapsamda bir geçici vergi döneminden sonra Türk lirasına dönüşümün gerçekleşmesi durumunda dönem sonu ile Türk lirasına çevrildiği tarih aralığına isabet eden kur farkı kazançları da istisna edilecek.

Kurumların, altın cinsi hesaplarındaki varlıkları ile işlenmiş ve hurda altın karşılığı altın hesabı bakiyelerini dönüşüm fiyatı üzerinden Türk lirasına çevirmeleri ve bu suretle elde edilen Türk lirası varlığı, belirtilen asgari süreler dahilinde değerlendirmeleri durumunda, altının Türk lirasına çevrildiği tarihte oluşan kurum kazancı ile dönem sonu değerlemesinden kaynaklananlar da dahil olmak üzere bu kapsamda açılan hesaplardan vade sonunda elde edilen faiz ve kar payları ile diğer kazançlar da vergilendirilmeyecek.

Komisyonda kabul edilen önergeyle, bu istisnalar, kazançları bilanço esasına göre tespit edilen gelir vergisi mükellefleri için de geçerli olacak.

Bu kapsamda açılan hesaplardan vadesinden önce çekim yapılması durumunda, istisna edilen tutarlar nedeniyle zamanında tahakkuk ettirilmeyen vergiler, ceza ve gecikme faizi uygulanarak tahsil edilecek.

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: