Sosyal Medya Hesaplarımız

EKONOMİ

4 BİN DÖNÜM FİDANLIK VOLKSWAGEN’E KURBAN EDİLİYOR İDDİASI

Yayınlanma Tarihi:

on

Türkiye’deki yatırımlarını Suriye’de yaşanan iç savaş nedeni ile defalarca erteleyen Alman otomotiv devi Volkswagen’e geçtiğimiz günlerde Manisa’nın Muradiye İlçesi’nde 4 bin dönümlük arazinin tahsis edildiği iddia edildi. İddiaya göre, 4 bin dönümlük arazinin bin dönümünü ise Muradiye Orman Fidanlığı oluşturuyor. 

SOL GAZETE’den Serhat Yılmaz’ın haberine göre henüz resmi bir açıklama yapılmamasına rağmen iddianın doğru olduğunu gösteren bir çok veri bulunuyor.

RESMİ AÇIKLAMA YOK AMA BAKANLIK KULİSLERİNDE BU İDDİA KONUŞULUYOR

Resmi bir açıklama yapılmamasına rağmen yetkililer ve bakanlık, planların daha önce yapıldığını ve artık geri dönüşün olmadığını dile getiriyor. Muradiye Fidanlığı’nın Volkwagen’e devrinin İzmir-İstanbul Otoyolu’na yakın olması nedeniyle gerçekleştiği de konuşulanlar arasında yer alıyor. Ayrıca Muradiye Fidanlığı’nda çalışan memurlar, bir dahaki sene fidanlıkta olmayacaklarını dile getiriyorlar. Fidanlığın müdürünün tayinin çıkması da şüpheleri artırıyor

FİDANLIKTA ÜRETİM DURDURULDU

Fidanlıkta şu an üretim yapılmıyor, bu yıl için fidan da dikilmedi. Gelecek sene kullanılacak fidanların bu yıl dikilmesi gerekirdi. Geçen yıl üretilen ürünlerin hızlıca elden çıkartılmaya çalışıldığı ve Orman Genel Müdürü’nün araziye giderek ”Hiç içimize sinmiyor ama yapacak bir şey yok” dediği de gelen bilgiler arasında.

TARIM ARAZİSİ YOK EDİLECEK

Söz konusu arazinin sanayiye peşkeş çekilmesi, o arazide bir daha tarım yapılamaması anlamına geliyor. Muradiye Fidanlığı ise yüzde yüz kapasite ile çalışabilen zengin bir arazi konumunda.

Muradiye Orman Fidanlığı geçen yıl Hürriyet Gazetesi’nin yaptığı Türkiye Fidanlıklar Sıralamasında birinci seçilmişti. Fidanlık hem Orman Bakanlığı’na fidan üretiyor hem de özel sektöre genç fidanları tahsis ediyor. Fidanlar, özel sektör tarafından satın alınıyor sonra kendi tarlalarında büyütülüyor ve ihracata kadar giden bir sürecin başlangıcı oluyor. Fidanlığın iklim ve toprak kalitesi nedeniyle üretim kalitesi çok yüksek olduğu biliniyor. Ayrıca Muradiye Fidanlığı kapasitesinde çalışan başka bir fidanlık Türkiye’de şu an yok.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

Okumaya Devam Et

EKONOMİ

CHP’DEN FAİZ ARTIRIMLARINA “REİS”Lİ TEPKİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Merkez Bankası politika faizini 200 baz puan arttırdı. Öztrak, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Reislerinin kerameti kendinden menkul ekonomi teorileri çöktü, TCMB konvansiyonel politikalara döndü” dedi.

TCMB’den yapılan açıklamada, “Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 8.25’ten yüzde 10.25’e yükseltilmesine karar vermiştir” denildi.

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Reislerinin kerameti kendinden menkul ekonomi teorileri çöktü, TCMB konvansiyonel politikalara döndü” değerlendirmesini yaptı.

Twitter hesabından kararı eleştiren Öztrak, şunları söyledi:

“Reislerinin kerameti kendinden menkul ekonomi teorileri çöktü, TCMB konvansiyonel politikalara döndü.

Ama bu yetmez buhranı çözmek için ayakları yere basan ekonominin içsel dayanıklılığını artıracak reformlarla desteklenen Orta Vadeli Programı açıklayın”

 

Okumaya Devam Et

EKONOMİ

FİTCH’DEN 20 TÜRK BANKASI İÇİN KÖTÜ HABER

Yayınlanma Tarihi:

on

Uluslarası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin kredi notu görünümünü “Negatif”e düşürmüştü.Bu kararın ardından Türk bankaları için yapacağı değerlendirme merakla beklenen Fitch’ten 20 Türk bankasına kötü haber geldi.

Fitch’ten yapılan açıklama ile Türkiye’de faaliyet gösteren 20 banka ve bunlara bağlı iştiraklerin kredi notu görünümü “Durağandan” “Negatif” e düşürüldü.

Fitch Ratingsten geçen hafta yapılan açıklamada da, ‘döviz rezervlerinin tükenmesi, zayıf para politikası, negatif reel faiz oranları ve kısmen güçlü kredi teşvikinin tetiklediği yüksek cari açığın dış finansman risklerini artırdığı’ ifade edilerek Türkiye’nin kredi notunun ‘BB-‘ olarak teyit edildiği bildirilmişti.

BORSAMATİK’te yer alan habere göre Fitch tarafından kredi notu görünümü “Negatif”e düşürülen bankalar şunlar:

Türkiye Ziraat Bankası

Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. (Vakifbank)

Vakıf Katilim Bankası A.Ş. (Vakif Katilim)

Türkiye Sinai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB)

Türkiye İhracat Kredi Bankası A.S. (Turk Eximbank)

Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. (TKYB)

Emlak Katilim Bankası A.S. (Emlak Katilim)

Akbank T.A.Ş. (Akbank)

Türkiye İş Bankası A.Ş. (Isbank)

Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (YKB)

Garanti BBVA

Turk Ekonomi Bankasi

QNB Finansbank A.S.

ING Bank A.S.

Kuveyt Turk Katilim Bankasi

Alternatifbank A.S.

Türkiye Finans Katilim Bankası

Burgan Bank A.S.

ICBC Turkey Bank A.S.

Ziraat Katilim Bankasi A.S.

Garanti Faktoring A.S.

Garanti Finansal Kiralama A.S.

QNB Finans Finansal Kiralama A.S.

 

Okumaya Devam Et

EKONOMİ

MERKEZ BANKASI’NDA “YENİDEN ATAMA” GELDİ

Yayınlanma Tarihi:

on

TCMB Başkan Yardımcısı olarak görev süresi dolan Emrah Şener takrar atandı.

ürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkan Yardımcılığı’na Emrah Şener’in tekrar atanmasına ilişkin AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

TCMB’nin internet sitesinde konuya ilişkin yapılan açıklamada, “TCMB Başkan Yardımcısı olarak görev süresi dolan Dr. Emrah Şener, 2 Eylül 2020 tarihli ve 31232 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile bu göreve tekrar atanmıştır” denildi.

Merkez Bankası’nı son yıllarda fiilen Boğaziçi çıkışlı ekonomistler Dr. Emrah Şener ve Dr. Oğuzhan Özbaş’ın yönettiği iddiaları konuşulmuştu.

WİKİLEAKS BELGELERİNDE İSMİ GEÇEN MERKEZ BANKASI YARDIMCISI

Görev süresi dolmuş olmasına rağmen yeniden bu göreve atanan Dr.Emrah Şener’in bir diğer özelliği ise isminin daha Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak ilk atamasının yapılmasından da önce ünlü “Wikileaks Belgeleri”nde geçiyordu.

Belgelerde dönemin Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya Berat Albayrak’a Şener’in MB Başkan Yardımcılığına atanması için bilgi veriyordu.

Okumaya Devam Et

Popüler

%d blogcu bunu beğendi: