Sosyal Medya Hesaplarımız

EKONOMİ

800’DEN FAZLA ÜRÜNE İLAVE GÜMRÜK VERGİSİ GELDİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Resmi Gazete’de gece yarısı yayınlanan 2565 sayılı İthalat rejimi kararına ek kararla birlikte, 800 kalem ithal mala 30 Eylül 2020 tarihine kadar uygulanmak üzere ilave gümrük vergileri getirildi.

Resmi gazete’de yayınlanan son kararname ile 800’den fazla ürüne 30 Eylül’e kadar ilave gümrük vergisi getirildi. İlave vergiler 1 Ekim’den itibaren 10 puan düşük uygulanacak.

İş ve tarım makineleri, vinçler ve bazı demir-çelik ürünleri ilave gümrük vergisi kapsamına alındı.

İŞİN DAHA VAHİM BOYUTU VAR…

Bu listedeki 800 ürünün önemli bir bölümü “ARA MAL” yani sanayi üretiminin devamı için yaşamsal ürünler.

Eğer bu ekstra gümrük vergileri nedeni ile sanayideki ara mal ihtiyacı karşılanamaz noktaya gelirse Türkiye’de sanayinin kısa süre sonra durma noktasına gelmesi büyük ihtimal.

Bunun yanında ilave gümrük vergisi getirilen ürünler arasında pek çok tarım ürünü var.

Türkiye’nin pek çok tarımsal ürünü ithal ettiği de düşünüldüğünde ithal edilen tarım ürünlerinin de yarından itibaren fiyatlarında  artışlar yaşanacak.

Öte yandan ithal tarım ürünlerindeki bu fiyat artışı yanında zaten kendisi pek çok alanda tarım üretimini durdurmuş olan Türkiye’nin tarımsal ürün ihtiyacını karşılama noktasında yeni bir “YERLİ ÜRÜNÜ VE ÇİFTÇİYİ DESTEKLEME” paketi çıkartılmaz ise ciddi zorluklar ile karşı karşıya kalması gündeme gelebilir.

HABER ALTERNATİF-ANALİZ:”BU KARARIN FİİLİ SONUÇLARI NE OLUR?”

AKP iktidarının böylesi bir kararı almasının yegane sebebi Hazine’de para kalmaması ve dış borcu çevirebilmek adına “Kaynak yaratma” çabası…

Bu kararın fiili sonucu Türkiye’nin kendisini Dünya’dan izole ederek Dünya’ya kapanması ve konvertibilitesinin kaybolması olacaktır.

Yükselen gümrük vergileri nedeni ile kısa/orta vadede gümrük vergisi toplanamayacak ve özellikle sınır kapılarında yoğun biçimde “Kaçakçılık” gerçekleşmesi sonucu doğabilecektir.

Kaçakçılıkta yaşanacak bu artış ise devleti yine kısa/orta vadede gümrük gelirlerinden de mahrum bırakacaktır…

Ve yine yukarıda belirtildiği üzere büyük bölümü “ARA MAL” olan bu listenin sanayiyi durdurma noktasına getirmesi gerek istihdam,gerekse ekonomik kriz anlamında büyük bir domino etkisi yaratabilecektir…

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

EKONOMİ

FİTCH’DEN 20 TÜRK BANKASI İÇİN KÖTÜ HABER

Yayınlanma Tarihi:

on

Uluslarası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin kredi notu görünümünü “Negatif”e düşürmüştü.Bu kararın ardından Türk bankaları için yapacağı değerlendirme merakla beklenen Fitch’ten 20 Türk bankasına kötü haber geldi.

Fitch’ten yapılan açıklama ile Türkiye’de faaliyet gösteren 20 banka ve bunlara bağlı iştiraklerin kredi notu görünümü “Durağandan” “Negatif” e düşürüldü.

Fitch Ratingsten geçen hafta yapılan açıklamada da, ‘döviz rezervlerinin tükenmesi, zayıf para politikası, negatif reel faiz oranları ve kısmen güçlü kredi teşvikinin tetiklediği yüksek cari açığın dış finansman risklerini artırdığı’ ifade edilerek Türkiye’nin kredi notunun ‘BB-‘ olarak teyit edildiği bildirilmişti.

BORSAMATİK’te yer alan habere göre Fitch tarafından kredi notu görünümü “Negatif”e düşürülen bankalar şunlar:

Türkiye Ziraat Bankası

Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. (Vakifbank)

Vakıf Katilim Bankası A.Ş. (Vakif Katilim)

Türkiye Sinai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB)

Türkiye İhracat Kredi Bankası A.S. (Turk Eximbank)

Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. (TKYB)

Emlak Katilim Bankası A.S. (Emlak Katilim)

Akbank T.A.Ş. (Akbank)

Türkiye İş Bankası A.Ş. (Isbank)

Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (YKB)

Garanti BBVA

Turk Ekonomi Bankasi

QNB Finansbank A.S.

ING Bank A.S.

Kuveyt Turk Katilim Bankasi

Alternatifbank A.S.

Türkiye Finans Katilim Bankası

Burgan Bank A.S.

ICBC Turkey Bank A.S.

Ziraat Katilim Bankasi A.S.

Garanti Faktoring A.S.

Garanti Finansal Kiralama A.S.

QNB Finans Finansal Kiralama A.S.

 

Okumaya Devam Et

EKONOMİ

MERKEZ BANKASI’NDA “YENİDEN ATAMA” GELDİ

Yayınlanma Tarihi:

on

TCMB Başkan Yardımcısı olarak görev süresi dolan Emrah Şener takrar atandı.

ürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkan Yardımcılığı’na Emrah Şener’in tekrar atanmasına ilişkin AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

TCMB’nin internet sitesinde konuya ilişkin yapılan açıklamada, “TCMB Başkan Yardımcısı olarak görev süresi dolan Dr. Emrah Şener, 2 Eylül 2020 tarihli ve 31232 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile bu göreve tekrar atanmıştır” denildi.

Merkez Bankası’nı son yıllarda fiilen Boğaziçi çıkışlı ekonomistler Dr. Emrah Şener ve Dr. Oğuzhan Özbaş’ın yönettiği iddiaları konuşulmuştu.

WİKİLEAKS BELGELERİNDE İSMİ GEÇEN MERKEZ BANKASI YARDIMCISI

Görev süresi dolmuş olmasına rağmen yeniden bu göreve atanan Dr.Emrah Şener’in bir diğer özelliği ise isminin daha Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak ilk atamasının yapılmasından da önce ünlü “Wikileaks Belgeleri”nde geçiyordu.

Belgelerde dönemin Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya Berat Albayrak’a Şener’in MB Başkan Yardımcılığına atanması için bilgi veriyordu.

Okumaya Devam Et

EKONOMİ

YABANCI SERMAYE KAÇIYOR

Yayınlanma Tarihi:

on

Yabancı sermayenin son dönemde hızla borsadan çıkış yapması dikkatlerden kaçmazken 7 Temmuz ile biten haftada nette 555,6 milyon Dolarlık yabancı sermaye borsayı terk etti.Bu çıkış Mart 2019’dan bu yana bir hafta içerisindeki en fazla yabancı sermaye çıkışı olarak kayıtlara geçti.

Son yaşanan bu çıkış ile birlikte 2020 yılının ilk 8 ayında Borsa İstanbul’dan çıkan yabancı sermaye çıkışı toplamda 5,1 milyar Dolara ulaştı.

Kuru tutmak için Londra’da yabancıların TL’ye erişiminin kısılması da Borsa İstanbul’daki satışları tetiklemişti. Türk bankalara TL yükümlülüklerini yerine getiremeyen bazı yabancı bankalar, hisse satarak TL elde etme yoluna girmişti.

Finans uzmanları Türkiye’den yabancı sermaye çıkışının nedenleri olduğunu ve bu nedenlerin ortadan kalkmadığını belirtirken,bu nedenler ortadan kalkmadığı sürece TL’nin her değer kaybettiği süreçte yabancı sermayenin yeni bir “Çıkış dalgası” yaratacağını belirtiyorlar.

 

Okumaya Devam Et

Popüler

%d blogcu bunu beğendi: