Sosyal Medya Hesaplarımız

DIŞ BASIN

ABD’DEKİ SOKAK EYLEMLERİNE DÜNYA’NIN DÖRT BİR YANINDAN DESTEK GELİYOR

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF/DIŞ BASIN

ABD’de 46 yaşındaki Afro-ABD’li George Floyd’un polis tarafından gözaltına alınırken öldürülmesi nedeniyle ırkçı devlet şiddetine karşı ayaklanan Amerikan halkına, birçok ülkeden destek geldi. İngiltere, Almanya ve Yeni Zelanda’da kitlesel yürüyüşler yapıldı.

ALMANYA

Almanya’nın başkenti Berlin’de iki gün arka arkaya protesto gösterileri düzenlendi. Cumartesi günü Berlin’deki ABD Büyükelçiliği önünde yapılan protesto eylemine 2 binden fazla insan katıldı. Polis şiddetine karşı sloganların atıldığı, döviz ve pankartların taşındığı eylem sırasında yapılan konuşmalarda, ırkçı şiddette karışan polislerin ağır bir şekilde cezalandırılması istendi.

Pazar günü ise antifaşitler tarafından daha çok Türkiye kökenlilerin yaşandığı Kreuzberg ilçesinde bir yürüyüş düzenlendi. Koronavirüs nedeniyle sadece 100 kişinin katılmasına izin verilen eyleme katılım fazla olmasına rağmen polis engel olmadı. Eyleme Berlin’de yaşayan çok sayıda siyahın katılımı dikkat çekti. Pazar sabah saatlerinde ise Brandenburg Kapısı’nda 200 kişinin katıldığı bir anma etkinliği düzenlendi.

İNGİLTERE

Cumartesi akşamı Londra’nın bir çok mahallesinde küçük gruplar halinde toplanan siyah ve beyazların ortak eylemleri, pazar günü  daha kitlesel bir hal aldı. Manchester’da da gösteriler yapıldı. Londra’da Trafalgar Meydanı’nda toplanan yaklaşık 5 bin kişi ırkçı polislerin ve sorumluların yargılanmasını istedi. Konuşmaların ardından yürüyüşe geçen kalabalık, Başbakanlık önünde toplandı. Boris Johnson hükümetinin protesto edildiği eylemde, İngiltere’deki ırkçılığa da dikkat çekildi. İngiltere’de son 30 yılda binden fazla siyah vatandaş, polis tarafından gözaltında öldürülmüş ve bu polislerin hiçbiri ceza almamıştı.

Eylem daha sonra ABD elçiliği önünde devam etti. Ellerinde “Nefes alamıyorum”, “Adalet yoksa barış da yok”, “Siyah hayatlar da önemli”, “George Floyd için adalet” gibi dövizler taşıyan kalabalık, Trump ve Johnson aleyhine sloganlar attı.

Türk ve Kürt Toplumu Dayanışma Merkezi de (DAY-MER) bir açıklama yaparak, “Yaşadığımız ülke İngiltere’de de benzer saldırılar ve ırkçılık artıyor. Bugüne kadar gözaltına alınarak öldürülen binden fazla kişinin katili olan polislerden hiçbiri ceza almadı. Bu da İngiltere hükümetinin ve yargı sisteminin ne kadar ırkçı olduğunu göstermektedir. Irkçılığa karşı ortak ve örgütlü tepkilerimizi gösterelim” dedi.

YENİ ZELANDA

Yeni Zelanda’nın Auckland kentinde de Amerikan halkıyla dayanışma yürüyüşü yapıldı.

Yerel basına göre yürüyüş örgütleyenlerin yaptığı açıklamada, “Oturup insanların hiçbir şey yapmadan acı çekmesini izleyemeyiz” denilerek şöyle devam edildi: “Protestonun amacı basit: Hükümetimize, Başbakan Jacinda Ardern’e, ABD’deki Afrikalı-Amerikalılara yönelik şiddet eylemlerini ve devlet onaylı cinayetleri kamuoyu önde kınaması için baskı yapmak istiyoruz”. Yürüyüşün ülkenin tanınmış isimleri ve sanatçıları tarafından da desteklendiği belirtildi.

BREZİLYA VE DANİMARKA

Brezilya’nın Rio de Janerio kentinde, hükümet sarayı önünde toplanan yüzlerce kişi, ülkenin favela adıyla bilinen yoksul mahallerindeki siyahlara yönelik polis şiddetini protesto etti. Rio de Janerio’da da göstericiler, George Floyd’ın son sözleri olan “Nefes alamıyorum” sözlerini slogan olarak attı.

Amerikanın Sesi’nin haberine göre, göstericilerden biri olan Santiago gazetecilere “Bugün buradayız çünkü yaşamak istiyoruz. Bugün buradayız çünkü bu soykırımdan bıktık. Buraya artık yeter demeye geldik” dedi. Göstericiler ellerinde “Bizleri öldürmeyi durdurun. Favela huzur istiyor” yazılı döviz ve pankartlar taşıdılar.

Brezilya’da son olarak 18 Mayıs tarihinde, 14 yaşındaki bir siyah çocuk Complexo Salgueiro adlı favela bölgesine düzenlenen operasyonda polis tarafından öldürülmüştü.

Rio de Janerio’daki “Siyahların hayatı önemlidir” protestosunda da polis biber gazıyla saldırdı.

Öte yandan Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da da yapılan gösteride siyahlar için adalet istendi

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

DIŞ BASIN

DİE WELT GAZETESİ’NDEN FLAŞ ERDOĞAN İDDİASI

Yayınlanma Tarihi:

on

Almanya’da yayımlanan Die Welt gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir Yunan gemisinin batırılmasını istediğini öne sürdü. Gazete bu isteğin komutanlar tarafından kabul edilmediğini iddia etti.

Euronews’in haberine göre Alman gazetesi Die Welt’te yayımlanan ‘Erdoğan’ın hesaplanmış savaşı’ başlıklı makalede, Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilime değinildi. Gazete, ‘Eğer Erdoğan’a kalsaydı Türkiye bir Yunan gemisini çok zaman önce batırmıştı’ iddiasını ortaya attı.

Alman gazetenin askeri kaynaklara dayandırdığı haberinde, Erdoğan’ın, birkaç gün önce Türk generallerinden bir Yunan gemisini batırmalarını fakat kimsenin zarar görmeyeceğinden emin olunmasını istediğini aktardı.

Haberde, Türk askeri yetkililerin bu isteği reddettiğinde ise bu sefer başka bir kişinin Yunan askeri uçağını vurmayı önerdiği iddia edildi.

Makalede, vurulacak uçağın pilotunun ise fırlatma koltuğunu kullanarak kurtulabileceğinin söylendiği fakat bu isteğin de generaller tarafından kabul edilmediği ileri sürüldü.

İDDİANIN  ZAMANLAMASI MANİDAR…

Alman Die Welt Gazetesi’nin haberinin dün Reuters’in verdiği AB’nin Doğu Ak’deniz’de Türkiye’yi tehdit edecek cpolitikalar geliştireceği haberlerinin ardından verilmesi ise ilginç bir zamanlama oluşturdu.

Reuters dün verdiği haberinde ismini açıklamayan bir AB Komisyonu sözcüsü, diyaloğun sonuç vermemesi halinde ‘havuç-sopa’ yönteminin uygulanacağını belirterek “Sopa (yaptırımlar) kadar, Ankara’nın ciddi bir şekilde diyaloğa girmesini sağlayacak havuçlar da olacak” ifadelerini kullanmıştı.

Sözcü, “Bu havuçlar yeni bir gümrük birliği için ilerleme ve mülteci programı için daha fazla para olabilir” şeklinde konuşmuştu.

Okumaya Devam Et

DIŞ BASIN

ESKİ YUNANİSTAN SAVUNMA BAKANI’NDAN FLAŞ 15 TEMMUZ İDDİASI

Yayınlanma Tarihi:

on

Yunanistan’ın eski Savunma Bakanı Evangelos Apostolakis’ten 15 Temmuz darbe kalkışması ile ilgili çok çarpıcı bir açıklama geldi.Apostolakis 15 Temmuz gecesi Yunanistan’a kaçan darbecileri geri iade etmek istediklerini ama Türk tarafından bir muhatap bulamadıklarını açıkladı. 

Apostolakis ayrıca Yunanistan’ın gerçekleşmeden birkaç saat önce bir darbe planlandığını konusunda Yunanistan Ulusal İstihbarat Teşkilatı (EYP) başkanının Akar’ı uyardığını iddia etti.

Yunanistan’ın en önemli yayın organlarından Mega’ya verdiği röportajda Evangelos Apostolakis 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin hemen ardından helikopter ile Yunanistan’a indikleri anda darbeci subayları Türkiye’ye iade etmek istediklerini belirtti.

Hemen Türkiye ile iletişime geçildiğini ancak Yunanistan makamlarının o esnada kendilerine hiç bir muhatap bulamadıklarını belirten Evangelos Apostolakis,Hulusi Akar’ın darbeci firari FETÖcü subyları Yunanistan’dan istediğinde ise artık çok geç olduğunu çünkü subayların “İlticacı” statüsünü kazandıklarını ve hukuki sürecin işlemeye başladığını belirtti.

Helikopter indiği an Hulusi Akar ile temasa geçmeye çalıştığını ama başaramadığını vurgulayan Evangelos Apostolakis,eğer bu iletişimin sağlanabilmesi halinde her şeyin çok daha sorunuz şekilde çözüleceğini belirtti.

“Erdoğan’ın hareketlerini izliyorduk, onun bir otelde olduğunu biliyorduk ve bir noktada onu alacak bir uçağın olduğunu gördük” şeklinde konuşan Apostolakis,Yunanistan’ın gerekli görüldüğü takdirde Erdoğan’a yardım etmek için helikopter göndermeye hazır olup olmadığını açıklamayı reddetti.

.

 

Okumaya Devam Et

DIŞ BASIN

LİBYA’DA WATİYA HAVAÜSSÜ’NÜ BOMBALAYAN UÇAK BAE’NE AİT ÇIKTI

Yayınlanma Tarihi:

on

Libya’da Türkiye’nin desteklediği Ulusal Mutabakat Hükümeti güçlerince geçtiğimiz ayele geçirilen Watiya Havaüssü’nde Türkiye’nin bir askeri üs kurma çalışmalarına balaması sonrasında dün bu askeri havaalanı uçak saldırısına uğramıştı.

Saldırının gerçekleşmesinden sonraki ilk saatlerde saldırıyı kimin düzenlediği tam olarak belli olmamış,bu konuya bir açıklama gelmemişti.

Ancak Hafter güçlerine karşı Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin  yürüttüğü ÖFKE VOLKANI OPERASYONU’nun sözcüsüolan Abdulmalik el-Medeni saldırıya ilişkin detaylı bilgiler verdi.

Abdulmelik el-Medeni saldırının Birleşik Arap Emirliği’nden havalanan ve yine Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait Mirage-2000-9 model bir uçak tarafından gerçekleştirildiği bilgisini verdi.

El-Medeni’nin bu açıklamaları sonrasında BAE’nden ise henüz bir karşı açıklama yahut yalanlama gelmedi.

 

Okumaya Devam Et

Popüler

%d blogcu bunu beğendi: