"ABD'NİN BOP PROJESİNDEKİ YENİ EŞ BAŞKANI RUSYA OLDU" - Haber Alternatif
Sosyal Medya Hesaplarımız

MEDYA

“ABD’NİN BOP PROJESİNDEKİ YENİ EŞ BAŞKANI RUSYA OLDU”

Yayınlanma Tarihi:

on

Deneyimli gazeteci Nuray Başaran, İmtiyaz Sahibi olduğu ngazete.com’da kaleme aldığı son yazısında çarpıcı bir dış politika analizi yazdı. Başaran “ABD’nin 100 yıllık BOP Projesi’nin yeni eş başkanı Rusya ve Putin  oldu” ifadelerini kullandı.

İşte Nuray Başaran’ın kaleme aldığı yazının ilgili bölümü:

“ABD’nin 100 yıllık Projesi BOP’un bölgedeki yeni eş başkanı artık Rusya ve Putin oldu.

Trump’ın başkanlığı döneminde sıkılaşan ABD- Rusya ilişkileri , Trump sonrasında –şimdilerde- kişisel ilişkilerden ‘devletten devlete’ diyaloğa dönüştü.

Aslında uluslararası ilişkilerdeki teamüle geçilmesi anlamına da gelen bu durum, ‘Çin faktörü’ sebebiyle de bir anda ‘kazan-kazan’a dönüştü ve ABD ile Rusya , BOP Projesinde müttefik oldu.

‘Nasıl yani? ‘demeden geçemeyeceğimiz bu durum ile ilgili ABD, Rusya’nın söz konusu projenin bölgedeki yeni patronluğu için de kesenin ağzını açtı. İlk mali desteğin geçtiğimiz hafta içinde Rusya’ya geldiği bilgisi de artık açık istihbarat.

Düne kadar ABD ve NATO’ya alternatif bölgede çok önemli müttefik seçeneği konumunda olan Rusya ve Putin , şimdilerde artık BOP Projesinin bölgedeki yeni patronu…

Nereden nereye?

Bölgede bir başka büyük ve önemli bir gelişme oldu ki sormayın gitsin. Şimdi sıkı durun :

G-20’nin 20. Üyesi artık İran!

Peki bunlar ne anlama geliyor?

Ya da neler oluyor?

G-20’den başlayalım:

İran ile Ortadoğu’da karşı karşıya gelen ABD ve İsrail, ilk elden İran’ı yanlarına mı alıyorlar?

Ya da Afganistan’ın kararının artçıları mı?

Birlikte bakalım:

Ortadoğu’da Amerika’nın son olarak Afganistan’dan çekilmesinden sonra ortaya çıkan tabloda , Afganistan merkezli terör olaylarının İran üzerinden Orta Asya ve Ortadoğu’ya doğru yayılması sürecinin başlamasına neden olmuştu. Özellikle son yıllarda artan göç olaylarının Afganistan’ı da içine almasıyla birlikte İran ve Türkiye neredeyse karşı karşıya getiren yeni bir süreç içine girmişlerdi.

Zira İran üzerinden Türkiye’ye gelen göçmenlerin büyük çoğunluğunun Afgan olması yanı sıra , Afganistan’da ABD’nin devşirdiği elemanları da kapsamasıyla İran ABD yakınlaşması ister istemez doğal mecrasında gerçekleşmişti.

İran böyle bir oluşum içerisinde de olunca; özellikle BOP çerçevesinde bölgesel savaş ya da 3. Dünya savaşı gibi bir durumla İran’ı parçalayacak senaryolar içinde Afganistan’dan Türkiye’ye İran üzerinden gelen ABD milislerinin bölgedeki olası sıcak olaylara neden olması tehlikesi de masadaydı.

İran geçmişten gelen bir siyasi çizgi içerisinde sürekli ABD ve İsrail ikilisi tarafından olumsuz bir şekilde zaten karşı taraftı. Yeni durumda ise, göçmenler üzerinden Türkiye ile, İsrail yüzünden de Arap dünyası ile karşı karşıya geliyordu.

Ayrıca İsrail’in Arap ülkeleri ile çatışmadan vazgeçip anlaşması ve bu doğrultuda uzlaşma yaratması, Ortadoğu’da Türkiye ile İran’ı karşı karlşya getirmişti.

Özellikle Arap ülkeleri arasındaki dayanışmanın İsrail tarafından desteklenmesi, Ortadoğu’da Şii İran’a karşı bir Sunni beraberliği oluşturmuştu. Bir merkez devlet olan İran ‘ın Şii kimliği bölgede tırmandırılırken, hem Sunni hem Arap devletleri, hem Türkiye’nin İran’a karşı kışkırtılması, hem ABD, hem de İsrail’in izlediği önemli yol haritasıydı.

Geçtiğimiz yıl Washington’da bir İsrailli diplomat ile bir Suudi Arabistan’lı generalin ortak basın toplantısı yaparak, bölgede Türkiye ve İran gücünün kırılması gerektiği ve bu doğrultuda Ortadoğu ülkelerini birleştiren Büyük Kürdistan’ın kurulması ve bu Kürdistan’ın arkasında kalacak İran ve Türkiye zayıflatılıp Yahudiler iyice güçlenirken, kendi devletlerinin güçlenmesi için BOP Projelerini öne çıkarmaları ile Büyük Kürdistan hayali kesinleşmişti.

İşte tam da bu noktada Ortadoğu’daki bu gibi gelişmeler İran’ın İsrail ve ABD ile karşı karşıya getirirken, dünya basınına yansıyan İran’ın dünyanın en zengin ülkelerinin birliği olan G-20 ülkeleri birlikteliğine İran’ın üye yapılması çok önemli ve stratejiktir.

Türkiye’nin yarım yüzyıldır üyesi olan zengin ülkeler topluluğu G-20, son yıllarda Türkiye’nin yaşadığı ekonomik sorunlardan dolayı 16. sıra yerine 21. ülke sırasına kaydığı bir noktada, İran petrol zenginliği ile dünyanın en zengin ülkeleri içine dahil oldu.

Böylece Türkiye’nin dostu ve müttefiki olan İran , zengin ülkelerin içine alınırken , Türkiye’nin alt edildiği gibi bir durum mu oldu sorusunu sormamak mümkün değil.”

________________________________________________________________________________________________

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, HABER ALTERNATİF’in aylık,3 aylık,6 aylık yahut yıllık ÖZEL BÜLTEN’ine abone olabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

 

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

MEDYA

İSTANBUL’DA DEPREM PANİĞİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Marmara meydana gelen 4,8’lik depremle sallandı.

Merkez üssü Balıkesir Ayvacık-Dursunbey mevkii olan 7,2 KM derinlikte meydana gelen depremin büyüklüğü Kandilli verilerine göre 4,8 oldu.

Öğlen 14.13’te de Bursa’da bir deprem kaydedilirken bu depremin büyüklüğü ise 3,5 şiddetinde olmuştu.

 

Okumaya Devam Et

MEDYA

HEDEFTEKİ SEZEN AKSU SESSİZLİĞİNİ BOZDU

Yayınlanma Tarihi:

on

2017 yılında yazdığı şarkı sözleri nedeniyle iktidarın hedefindeki sanatçı Sezen Aksu, sessizliği bozdu.

Sezen Aksu, 2017 yılında müzisyen Yaşar Gaga ile çıkardığı ‘Şahane Bir Şey Yaşamak’ şarkısında geçen “Binmişiz bir alamete. Gidiyoruz kıyamete. Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e…” sözleri nedeniyle hedef gösterilirken; dün AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan da cuma namazında minber yaptığı konuşmada Aksu’yu hedef almıştı.

SESSİZLİĞİNİ BOZDU

Sezen Aksu, günlerdir süren sessizliğini bugün bozdu.

Facebook hesabından bir açıklama yapan Aksu, dün gece yazdığını belirttiği şarkı sözleri ile kendisini hedef alan iktidar ve yandaş medyaya yanıt verdi.

Sezen Aksu’nun açıklaması şöyle:

”Merhaba,
Öncelikle bireysel veya kurumsal olarak, ayrıca TV kanallarındaki açık oturumlarda, sağduyulu açıklamalarıyla farklı açılardan ele alıp konunun anlaşılmasına çalışan, destek mesajları veren, arayan soran, tanıdığım tanımadığım tüm dostlarıma teşekkür ederim.

Malumunuz olduğu üzere konu ben değilim, konu memleket. Kendimi bildim bileli çeşitli insanlık hallerini gözlemliyor ve söze döküyorum biliyorsunuz.

Mesela 2010’da şu şarkıyı yazmışım:

Facebook hesabından bir açıklama yapan Aksu, dün gece yazdığını belirttiği şarkı sözleri ile kendisini hedef alan iktidar ve yandaş medyaya yanıt verdi.

Sezen Aksu’nun açıklaması şöyle:

”Merhaba,
Öncelikle bireysel veya kurumsal olarak, ayrıca TV kanallarındaki açık oturumlarda, sağduyulu açıklamalarıyla farklı açılardan ele alıp konunun anlaşılmasına çalışan, destek mesajları veren, arayan soran, tanıdığım tanımadığım tüm dostlarıma teşekkür ederim.

Malumunuz olduğu üzere konu ben değilim, konu memleket. Kendimi bildim bileli çeşitli insanlık hallerini gözlemliyor ve söze döküyorum biliyorsunuz.

Mesela 2010’da şu şarkıyı yazmışım:

Sen beni üzemezsin
Zaten çok üzgünüm
Nereye baksam acı
Nereye baksam acı
Ben avım sen avcı
Vur bakalım….
Sen beni sezemezsin
Dilimi ezemezsin
Nereye baksam acı
Nereye baksam acı
Kim yolcu kim hancı
Dur bakalım…
Beni öldüremezsin
Sesim, sazım, sözüm var benim
Ben derken ben herkesim
Sonuç olarak 47 yıldır yazıyorum…. Yazmaya da devam edeceğim.
Sezen”

Okumaya Devam Et

MEDYA

CÜBBELİ AHMET’TEN SEZEN AKSU ELEŞTİRİSİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Kamuoyunda ‘Cübbeli Ahmet’ olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, sosyal medya hesabından Sezen Aksu’nun yeni şarkısında geçen sözler hakkında tepki gösterdi.

Ünlü sanatçı Sezen Aksu, sosyal medyada “Şahane Bir Şey Yaşamak” isimli parçasının sözleri ile gündeme geldi. YouTube’da ilk olarak 2017 yılında yayınlanan şarkıdaki “Binmişiz bir alâmate, gidiyoruz kıyamete. Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e” ifadeleri büyük tepki çekti.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

Adaptasyonu Sezen Aksu’ya ait olan şarkı sözleriyle alakalı olarak pek çok kullanıcı tepkisini dile getirdi. Geçtiğimiz günlerde kısa sürede #sezenaksu etiketi Twitter gündeminin zirvesinde yer aldı.

“ALLAH’IN BU TOPLUMDAN RAZI OLUP OLMADIĞINI ANLAMAK İÇİN YETERLİDİR”

Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü sosyal medya hesabından Sezen Aksu’nun yeni şarkısında geçen Hazreti Adem ve Hazreti Havva için söylediği ifadeleri eleştirdi. Twitter hesabından bir paylaşım yapan Ünlü, şu ifadeleri kullandı:

“Beşerin ilk babası ve ilk peygamber Adem Aleyhisselâm ve eşi Havva Validemize cahil diyecek kadar alçalan esfeller ve Allah-u Teâlâ’nın: “Allah Âdem’e bütün isimleri (dilleri ve ilimleri) öğretti” buyruğunu bilmeyecek derecede echeller bugün toplumun en meşhur ve gözde sanatçısı olarak kabul ediliyorsa artık Allah-u Teâlâ’nın bu toplumdan razı olup olmadığını anlamak için bu kıstas yeterlidir.

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: