Sosyal Medya Hesaplarımız

SİYASET

AKP’DEN ERKEN SEÇİM AÇIKLAMASI

Yayınlanma Tarihi:

on

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun partisinin Salı günü yapılan grup toplantısında MHP Genel Başkanı Bahçeli’ye ülkeyi erken seçime götürmesi konusunda yaptığı çağrının ardından yeniden alevlenen “Erken Seçim” tartışmalarına AKP’den yanıt geldi…

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turhan partisinin Çanakkale İl Kongresinde yaptığı konuşmada erken seçim konusunda da açıklamalarda bulundu.

“Türkiye’de 3 yıl boyunca seçim olmayacak” diyen Turan, “Bakın bu çok kıymetli bir mesele. 3 yıl seçim olmaması demek tertemiz bir hizmet dönemi demek. Bu hizmet dönemini iyi değerlendirebiliriz. Türkiye’nin inşasına katkı sağlayabiliriz. Türkiye artık eski Türkiye falan değil. Bir ayağı Libya’da bir ayağı Azerbaycan’da bir ayağı Suriye’de, Filistin’de. Dünyanın her tarafında hatıraları olan, tavrı merak edilen farklı bir ülke haline geldik” ifadesini kullandı.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

SİYASET

İŞTE ÇARPICI ANKETİN SONUÇLARI

Yayınlanma Tarihi:

on

MAK Danışmanlık tarafından gerçekleştirilen “Türkiye’nin Gü-ndemi Araştırması” Ekim ayı sonuçları çarpıcı anket verilerini ortaya koydu.

Türkiye’nin 30’u Büyükşehir olmak üzere 61 ilinde 2850 kişi ile yüz yüze görüşme yöntemi ile gerçekleştirilen anket CUMHUR İTTİFAKI’nın “Muhalefet Bloğu” karşısında geriye düştüğünü ortaya koydu.

“Yarın Genel Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirdiniz?” sorusuna ankete katılan vatandaşları  % 33,1’i AKP,%21,4’ü CHP, %10,1’i İYİ PARTİ, % 7,7’si HDP, %7,6’sı MHP, %2,1’i GELECEK PARTİSİ, %1,9’u DEVA PARTİSİ, %1,3’ü SAADET PARTİSİ şeklinde cevap verdi.

Ankette kararsızların oranı ise %13 olarak belirlendi.

Kararsız oylar dağıtılmadan önce AKP ve MHP’den oluşan Cumhur İttifakı’nın toplamdaki oy oranı %40,7 olurken, CHP-İYİ PARTİ-SAADET PARTİSİ’nden oluşan Millet İttifakı’nın oy oranı ise toplamda % 32,8 oldu.

Ancak bu oylara Millet İttifakı’nı dışarıdan destekleyen HDP‘nin %7,7’lik oy oranı da eklendiğinde AKP-MHP bloğu karşısındaki bloğun oy oranı %40,5 oldu.

AKP’den ayrılarak yeni parti kuran Ahmet Davutoğlu‘nun GELECEK PARTİSİ ve Ali Babacan’ın DEVA PARTİSİ’nin de “Muhalif blokta” yer aldığı ve bu 2 partinin toplam oy oranının da %4 olduğu göz önüne alındığında, Millet İttifakı ve bu ittifakı oluşturan partiler dışında kalan HDP,GELECEK PARTİSİ ve DEVA PARTİSİ’nin de dahil olduğu “Muhalif Bloğun” toplam oyu %44,5 olarak ortaya çıktı…

“KARARSIZLAR” DAĞITILDIĞINDA TABLO…

MAK Araştırma tarafından gerçekleştirilen ankette kararsızlar eşit olarak dağıtıldıktan sonra ise oy oranları şu şekilde gerçekleşti:

AKP %38

CHP %24,6

İYİ PARTİ %11,6

HDP %8,8

MHP %8,7

GELECEK PARTİSİ %2,4

DEVA PARTİSİ %2,3

SAADET PARTİSİ % 1,4

DİĞERLERİ %2,2

Kararsızlar dağıtıldığında ise AKP ile MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın oy oranı toplamda % 46,7’yi buluyor.

CHP-İYİ PARTİ ve SAADET PARTİSİ’nden oluşan Millet İttifakı’nın oy oranı ise %37,6 oranında.

Ancak HDP’nin Millet İttifakı’na dışarıdan desteği düşünüldüğünde Millet İttifakı’nın oy potansiyeli kararsızlar dağıtıldıktan sonra %45,4’ü buluyor.

AKP’den ayrılarak kuruldukları için AKP ile MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın doğal olarak karşısında olan GELECEK ve DEVA PARTİ’lerinin toplam oyu ise kararsızlar dağıtıldıktan sonra %4,7.

GELECEK ve DEVA PARTİ’lerinin toplam oy oranını da AKP-MHP “Bloğu” karşısındaki geniş “Muhalif Bloğa” eklenildiğinde iktidar karşısındaki muhalif bloğun toplam oy oranı %50,1 oluyor ve iktidar bloğu “Muhalefet Bloğunun” %4,5 gerisinde kalmış oluyor.

ÜLKEDEKİ EN BÜYÜK SORUN EKONOMİ

Ankette vatandaşların %44’ü yarın bir referandum yapılsa Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem için oy kullanacağını ifade ederken, %37’lik kesim ise Cumhurbaşkanlığı Hükümet Modeli oy kullanacağını belirtti.

“Ülkenin En Önemli ve Öncelikli Sorunu Nedir?” sorusuna ise vatandaşlar açık ara farkla %41 oranında “Ekonomik Sorunlar” şeklinde yanıt verirken, vatandaşların %23’iü bu soruya “Pandemiye Bağlı Sorunlar”, %11’lik kesim ise Ege-Doğu Akdeniz-Azerbaycan gibi sınır ötesi sorunlar cevabını verdi.

 

Okumaya Devam Et

SİYASET

ERDOĞAN VE TATAR’DAN ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

Yayınlanma Tarihi:

on

KKTC’nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ortak açıklama yapıyor.

Erdoğan açıklamasında “Türk tarafı Kıbrıs’ta adil,kalıcı ve sürdürülebilir bir çözümden yanadır” ifadelerini kullandı…

Erdoğan “Türkiye olarak Kıbrıs’ta acil bir çözümden yanayız.Rum tarafı Kıbrıs halkını eşit ortak olarak görmüyor. Rum tarafı, kendi yönetimi altında azınlık olarak gördüğü Kıbrıs Türkleri’nin haklarını gasp ediyor.

Gelinen noktada müzakerelerin vakit kaybı olacağını görüyoruz.Türkiye Kıbrıs’ta adil iki devletli bir çözümden yanadır.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan ayrıca Akdeniz’de Türkiye’yi hesaba katmadan çözüme ulaşılamayacağını vurguladı.

Erdoğan Doğu Akdeniz’deki mevcut durumun müsebbibinin de 2003’ten bu yana Türkiye’nin uyarılarını dikkate almayan Rum Yönetimi ve Yunanistan olduğunu belirtti.

Ortak basın açıklamasında KKTC’de geçtiğimiz günlerde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde KKTC’nin yeni Cumhurbaşkanı olarak seçilen Ersin Tatar da Türkiye ile KKTC’nin “Kardeş” devlet olduğunu belirtti.

Türkiye’nin kendilerinin “Ana vatanı” olduğunu ifade eden Tatar “KKTC,sorunun çözülmesi için üzerine düşeni yapıyor. Türkiye’nin önerdiği beşli konferans çözüm için son şans” şeklinde konuştu.

Tatar “Bizin kimsenin hakkında gözümüz yoktur ama halkımızın,milletimizin hak ve hukukunun çiğnenmesine asla razı olmayız” şeklinde konuştu.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 15 Kasım’da KKTC’ye bir iyarette bulunacağını açıkladı.

Erdoğan,Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na çağrıda bulunarak “Sayın Çavuşoğlu kapalı Maraş’ta piknik yapalım” dedi.

Okumaya Devam Et

SİYASET

İYİ PARTİ’DEN “ERDOĞAN TELGRAFI” AÇIKLAMASI

Yayınlanma Tarihi:

on

İYİ PARTİ’nin kuruluş yıl dönümü nedeni ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın göndermiş olduğu tebrik mesajı parti içerisinde tartışmalara sebep olurken kamuoyunda da farklı görüşlerin ortaya atılması sonucunu ortaya çıkarmıştı.

Erdoğan’ın İYİ PARTİ’ye göndermiş olduğu “Kutlama telgrafı” bugün basın mensupları tarafından İYİ PARTİ Grup Başkanvekili İsmail Tatlıoğlu’na da soruldu.

TBMM‘de düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin konuyla ilgili sorusu üzerine Tatlıoğlu, “Biz zaten millete katkı sunuyoruz. Siyaseti milletin merkeziyle buluşturuyoruz. Milletimiz İYİ Parti’nin kredisini artırıyor. Sayın Cumhurbaşkanı olumlu beklentilerini söylemiş. Biz de olumlu beklentileri yapıyoruz” diye konuştu.

Erdoğan 25 Ekim Pazar günü İYİ PARTİ’in 3. kuruluş yıldönümü nedeniyle gönderdiği mesajda “Vatandaşlarımıza birinci sınıf demokrasi kazandırma mücadelemiz, TBMM’de temsil edilen siyasi partilerimizin destekleriyle devam etmektedir. Bugün 3. yaşını kutlayan İYİ Parti’nin de ‘önce millet-önce memleket’ inancıyla bu sürece gereken katkıyı sunacağına inanıyorum” ifadelerini kullanmıştı.

“ÜMİT ÖZDAĞ’ıIN İHRACI SÖZKONUSU DEĞİL”

Öte yandan geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalında partisinin İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu hakkında “FETÖ’cü” tanımlamasında bulunan ve bu konuda Genel Başkan Meral Akşener’i de uyardığının altını çizen İYİ PARTİ İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın partiden ihracı için 81 il başkanının talepte bulunduğu ifade edilmişti.

Özdağ hakkında disiplin kurullarının işletilip işletilmeyeceği ve Özdağ’ın partiden ihracı konusu da İYİ PARTİ Grup Başkanvekili İsmail Tatlıoğlu’na soruldu.

Tatlıoğlu, Ümit Özdağ ile ilgili işletilen her hangi bir disiplin süreci yahut ihraç kararı olmadığını belirtirken  “Partide Ümit Bey’le ilgili bir gündem yok. Biz tamamen millet meseleleriyle ilgileniyoruz. Bugün itibariyle ne partide ne disiplin kurulunda böyle bir gündem yok, yarın da yok. Olunca kamuoyuyla paylaşırız” ifadelerini kullandı.

 

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: