Sosyal Medya Hesaplarımız

GÜNDEM

AKP’Yİ ŞOK EDECEK ANKET:AKP ERİYOR,MUHALEFET BLOĞU ÖNE GEÇTİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Son dönemde Corona Virüs’ün ekonomi üzerinde yarattığı tahribat ve artan baskıcı yönetim tavrının da etkisi ile giderek kan kaybettiği gözlenen AKP’nin uzun zaman sonra %30’lu rakamlara gerilediği görüldü..

Mehmet Ali Kulat’ın sahibi olduğu MAK DANIŞMANLIK tarafından telefonla arama yöntemi ile gerçekleştirilen ankete katılan 5200 kişiye “Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz” sorusu yöneltildi.

Ankete katılanların % 32.2’si AKP,  %22.1’i CHP, 9.3’ü MHP ,  9.5’i İYİ Parti ,  % 8.1’i HDP, %2.3’ü Gelecek Parti , % 1.6’sı Deva Partisi,  %1’i SAADET PARTİSİ yönünde cevap verirken “Diğerleri” seçeneği % 1, KARARSIZ Seçmen oranı ise % 12,9 oldu.

Ankette “Kararsızlar dağıtıldıktan sonra” ise tablo AKP %37.4,  CHP% 25.3,  MHP %10,7, İYİ Parti %10.9,  HDP %9.4 Gelecek Parti %2.4,  Deva Partisi %1.7,  SAADET %1.1 şeklinde oluştu.Diğerleri başlığı altında diğer parti ve bağımsız adaylar ise 1.1 oldu.

Tabloda “KARARSIZLAR DAĞITILDIKTAN SONRA” dahi AKP’nin oylarında ciddi bir düşüş ve tabanında önemli bir kayma yaşandığı görülmekte.

MUHALEFET “BLOĞU” CUMHUR İTTİFAKI’NIN ÖNÜNE GEÇTİ

Anketin ortaya koyduğu bir diğer önemli veri ise Cumhurbaşkanlığı seçimi için zorunlu olan %50+1 oranını yakalama konusunda…

Anket sonucuna göre AKP ve MHP’den oluşan Cumhur İttifakı toplamda %48.1’de kalarak %50+1’i sağlayamıyor… Yine bu anketin verilerine göre Millet İttifakını oluşturan CHP,İYİ PARTİ ve SAADET PARTİSİ’nin oyları ise %37,3 oluyor.

Ancak 2.tura kalacak bir seçimde muhalefetin AKP-MHP ittifakına karşı blok halinde hareket etmesi durumunda toplam oy oranı %50,8’i buluyor ve bu tablo AKP iktidarının sona erdiği bir tabloya işaret etmekte.

KÜRT SEÇMEN OYLARI “KİLİT”

Anketin ortaya koyduğu veriler önümüzdeki süreçte büyük ölçüde HDP’nin temsil ettiği Kürt seçmen oylarının “Kilit öneme” sahip olduğunu açık biçimde göstermekte.Zira anketin verilerine göre MİLLET İTTİFAKI’nın oy oranı %37,3 ancak yerel seçimlerde olduğu gibi Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de HDP’nin bu ittifaka “Dışarıdan” da olsa fiili destek vermesi halinde muhalefet bloğu oy oranını %46,7’ye yükseliyor…

MUHALEFET DAVUTOĞLU VE BABACAN’A MAHKUM

Tüm bu şartlar sağlansa dahi anket verilerinin ortaya koyduğu gerçek AKP-MHP ittifakı karşısında CHP-İYİ PARTİ-SAADET PARTİSİ ve bu partilere dışarıdan destek veren HDP bir araya gelse dahi AKP’yi yerinden etmek için Babacan ve Davutoğlu’nun partilerine “mahkum” durumda olmaları.

Zira anketin verilerine göre Davutoğlu’nun Gelecek Partisi ve Babacan’ın DEVA Partisi toplamda %4.1 oranında bir oyu temsil etmekte.

İşte MİLLET İTTİFAKI “Dışarıdan” HDP desteğinin yanı sıra Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’nin de desteğini alırsa %50.8’e ulaşarak AKP-MHP iktidarını sona erdirme şansına sahip oluyor.

OLASI 3.İTTİFAK BLOĞU %16 BANDINDA

Son günlerde sıklıkla dile getirilen İYİ PARTİ-GELECEK PARTİSİ-DEVA PARTİSİ-SAADET PARTİSİ VE DEMOKRAT PARTİ’den oluşacak bir 3.İttifakın ise bu anketteki verilere göre potansiyel oy oranı %16-16,5 bandında.

MUHALEFET ÇOĞUNLUKTA AMA BİRLEŞMEK ZORUNDA

MAK DANIŞMANLIK’ın gerçekleştirdiği bu anketin verileri göz önüne alındığında Cumhur İttifakı karşısındaki muhalefetin uzun süre sonra çok az bir farkla da olsa Millet İttifakı öne geçmiş olsa da AKP iktidarının sona erebilmesi için parçalı bir yapıdaki muhalefetin blok halinde hareket etme zorunluluğu ortaya çıkıyor.

Anketten ortaya çıkan bir başka sonuç da AKP’nin tabanında yaşanan kayma ve kan kaybı nedeni ile MHP’ye daha fazla “Bağımlı” hale geldiği şeklinde.

Davutoğlu ve Babacan’ın partilerinin de yeni sistem gereği %50+1’in ittifakları zorunlu kılması sebebi ile sistem içerisinde denge unsuru olacak partiler olarak ortaya çıktığı görülüyor.

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

YANGIN BÖLGELERİ İÇİN 44 MİLYON TL’YE İHA KİRALANDIĞI İDDİA EDİLDİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Orman Genel Müdürlüğü’nün, Baykar Savunma’dan Antalya ve Muğla için saati 7 bin 800 TL’den, Manisa içinse saati 13 bin 200 TL’den İHA kiraladığı öne sürüldü.

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Orman Genel Müdürlüğü’nün Baykar Savunma’dan orman yangınlarının yaşandığı Antalya ve Muğla için saati 7 bin 800 TL’den, Manisa içinse saati 13 bin 200 TL’den insansız hava aracı (İHA) kiraladığını öne sürdü.

Karasu’nun sosyal medya hesabından yaptığı paylaşıma göre, her biri toplamda 1530 saat garanti uçuş yapacak İHA’lar için vatandaşın cebinden 44 milyon 69 bin TL çıktı.

Alımlara ilişkin bazı belgeler de paylaşan Karasu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Orman Genel Müdürlüğü, Cumhurbaşkanının dünürü Özdemir Bayraktar’ın sahibi, damadı Selçuk Bayraktar’ın Teknik Müdürü olduğu Baykar Savunma’dan Antalya, Muğla için saati 7 bin 800 TL’den, Manisa içinse saati 13 bin 200 TL’den İHA kiraladı.

Her biri toplamda 1530 saat garanti uçuş yapacak İHA’lar için vatandaşın cebinden 44 milyon 69 bin TL çıktı. 

O zaman sorularımızı soralım:

Görevi yangın tespit, müdahale ve söndürme süresini kısaltmak olan İHA’lar ciğerlerimiz yanarken havada mıydı? 

Yangınların çıktığı saatlerde İHA’lar neredeydi?

Antalya, Muğla ve Manisa’da İHA’ların kullanacağı Star Safir 380 HD kamerasını neden Orman Genel Müdürlüğü karşıladı? 

İhale şartnamesinde Adana da varken, Baykar Savunma bahsi geçen kamera maliyetini karşılamamak için mi Adana’ya teklif vermedi?”

Karasu’nun iddialarına ilişkin ulaşmaya çalışılan Orman Genel Müdürlüğü, soruları yanıtsız bıraktı.

İşte CHP’li Karasu’nun o açıklamaları:

KAYNAK:SOL.ORG.TR

________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF’İN ANDROİD CİHAZLAR İÇİN ÜCRETSİZ MOBİL UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.haberalternatif.dro

 

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI’NDAN 4 AY SONRA GELEN “CÜBBELİ AMİRAL” AÇIKLAMASI

Yayınlanma Tarihi:

on

Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı hakkında makam arabasıyla gittiği tarikat evinde üniforması üzerine giydiği cübbe ve sarıklı fotoğraflarla ilgili Milli Savunma Bakanlığı’nın başlattığı ve dördüncü ayını dolduran disiplin soruşturması halen sonuçlandırılmazken Sarı’nın, soruşturmanın başlatılmasının ardından görevinden alındığı ortaya çıktı.

Daha önce konuyla ilgili soruları yanıtsız bırakan Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri, soruşturmanın üzerinden aylar geçtikten sonra Sarı’nın Deniz İkmal Komutanlığı görevinde olmadığını açıkladı. Tuğamiral Sarı hakkında açılan disiplin soruşturmasının halen sonuçlandırılmadığını belirten yetkililer, Sarı’nın Yüksek Askeri Şura’da (YAŞ) emekliye sevk edilebileceği iddialarıyla ilgili “Bu konu YAŞ’ın takdirindedir” ifadelerini kullandı.

Üst düzey bir deniz subayının askeri üniforma ve makam aracıyla gittiği tarikat evinde başında sarık, üstünde cübbeyle namaz kıldığı fotoğraflar gündemi sarsmıştı. O subayın Tuğgeneral Mehmet Sarı olduğu ortaya çıkmıştı. Veryansın TV internet sitesi haberi 25 Mart 2021 tarihinde yayınlanmış ve haber kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı.

Üst düzey bir deniz subayının askeri üniforma ve makam aracıyla gittiği tarikat evinde başında sarık, üstünde cübbeyle namaz kıldığı fotoğraflar gündemi sarsmıştı. O subayın Tuğgeneral Mehmet Sarı olduğu ortaya çıkmıştı.

Bu haberin yayınlanmasından aylar sonra Tuğgeneral Mehmet Sarı’nın durumunun ne olduğuna ilişkin ilk resmi açıklama geldi.

Güvenlik kaynaklarından yapılan açıklamaya göre, “sarıklı amiral”in fotoğrafların ortaya çıkmasının ardından görevden alındığı, disiplin soruşturmasının devam ettiği bildirildi.

Açıklamada, “Söz konusu personel soruşturma başlatıldıktan sonra görevinden alınmıştır. TSK Disiplin Kanunu esasları doğrultusunda yüksek disiplin kurulu işlemleri devam etmektedir” denildi.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Hüseyin Hayatsever ise haberinde yetkililerin “Cübbeli Amiral” Tuğgeneral Mehmet Sarı’nın YAŞ’ta emekli edilip edilmeyeceği yönündeki sorulara “Bu konu YAŞ’ın takdirinde olan bir konu” şeklinde cevap verdiğini yazdı.

________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF’İN ANDROİD CİHAZLAR İÇİN ÜCRETSİZ MOBİL UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.haberalternatif.dro

 

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

İZMİR’DE 5 YAŞINDA ÇOCUĞUNA CİNSEL İSTİSMARDAN TUTUKLANAN AKP’Lİ ESKİ YÖNETİCİ TAHLİYE EDİLDİ!

Yayınlanma Tarihi:

on

İzmir’de 5 yaşındaki çocuğuna yönelik cinsel istismar suçundan tutuklanan AKP eski Selçuk Gençlik Kolları Başkanı Refik Yakıt tahliye edildi.

Çocuğun ve annenin avukatlığını üstlenen  Önce  Çocuklar ve Kadınlar Derneği Refik Yakıt’ın hiçbir gerekçe gösterilmeden tahliye edildiğini belirterek  karara tepki gösterdi.. Derneğin sosyal medya hesabından yapılan açaıklamada “İzmir’de 5 yaşındaki çocuğunu istismar eden AKP eski Selçuk Gençlik Kolları Başkanı #Refik Yakıt yurtdışı yasağı ile hiçbir gerekçe gösterilmeden şartlı tahliye edildi.Sonraki duruşma 28 Eylül’de.Tutuklanması için çok gayret göstermiştik.Vazgeçecek değiliz,yine gösteririz” ifadeleri kullanıldı.

NE OLMUŞTU?

İzmir’de babası tarafından cinsel istismara uğradığı yönünde hakkında uzman psikolog raporu olan çocuğun velayeti baba Refik Yakıt’a verilmiş bunun üzerine anne de çocuğu alarak şehir değiştirmiş ve çocuğu babasından gizlemek durumunda kalmıştı.

Anne ve çocuğun avukatlığını Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nin üstlenmesi ve kararlı mücadele sonrası Refik Yakıt tutuklanmıştı.

________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF’İN ANDROİD CİHAZLAR İÇİN ÜCRETSİZ MOBİL UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.haberalternatif.dro

 

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: