Sosyal Medya Hesaplarımız

GÜNDEM

AKP’Yİ ŞOK EDECEK ANKET:AKP ERİYOR,MUHALEFET BLOĞU ÖNE GEÇTİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Son dönemde Corona Virüs’ün ekonomi üzerinde yarattığı tahribat ve artan baskıcı yönetim tavrının da etkisi ile giderek kan kaybettiği gözlenen AKP’nin uzun zaman sonra %30’lu rakamlara gerilediği görüldü..

Mehmet Ali Kulat’ın sahibi olduğu MAK DANIŞMANLIK tarafından telefonla arama yöntemi ile gerçekleştirilen ankete katılan 5200 kişiye “Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz” sorusu yöneltildi.

Ankete katılanların % 32.2’si AKP,  %22.1’i CHP, 9.3’ü MHP ,  9.5’i İYİ Parti ,  % 8.1’i HDP, %2.3’ü Gelecek Parti , % 1.6’sı Deva Partisi,  %1’i SAADET PARTİSİ yönünde cevap verirken “Diğerleri” seçeneği % 1, KARARSIZ Seçmen oranı ise % 12,9 oldu.

Ankette “Kararsızlar dağıtıldıktan sonra” ise tablo AKP %37.4,  CHP% 25.3,  MHP %10,7, İYİ Parti %10.9,  HDP %9.4 Gelecek Parti %2.4,  Deva Partisi %1.7,  SAADET %1.1 şeklinde oluştu.Diğerleri başlığı altında diğer parti ve bağımsız adaylar ise 1.1 oldu.

Tabloda “KARARSIZLAR DAĞITILDIKTAN SONRA” dahi AKP’nin oylarında ciddi bir düşüş ve tabanında önemli bir kayma yaşandığı görülmekte.

MUHALEFET “BLOĞU” CUMHUR İTTİFAKI’NIN ÖNÜNE GEÇTİ

Anketin ortaya koyduğu bir diğer önemli veri ise Cumhurbaşkanlığı seçimi için zorunlu olan %50+1 oranını yakalama konusunda…

Anket sonucuna göre AKP ve MHP’den oluşan Cumhur İttifakı toplamda %48.1’de kalarak %50+1’i sağlayamıyor… Yine bu anketin verilerine göre Millet İttifakını oluşturan CHP,İYİ PARTİ ve SAADET PARTİSİ’nin oyları ise %37,3 oluyor.

Ancak 2.tura kalacak bir seçimde muhalefetin AKP-MHP ittifakına karşı blok halinde hareket etmesi durumunda toplam oy oranı %50,8’i buluyor ve bu tablo AKP iktidarının sona erdiği bir tabloya işaret etmekte.

KÜRT SEÇMEN OYLARI “KİLİT”

Anketin ortaya koyduğu veriler önümüzdeki süreçte büyük ölçüde HDP’nin temsil ettiği Kürt seçmen oylarının “Kilit öneme” sahip olduğunu açık biçimde göstermekte.Zira anketin verilerine göre MİLLET İTTİFAKI’nın oy oranı %37,3 ancak yerel seçimlerde olduğu gibi Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de HDP’nin bu ittifaka “Dışarıdan” da olsa fiili destek vermesi halinde muhalefet bloğu oy oranını %46,7’ye yükseliyor…

MUHALEFET DAVUTOĞLU VE BABACAN’A MAHKUM

Tüm bu şartlar sağlansa dahi anket verilerinin ortaya koyduğu gerçek AKP-MHP ittifakı karşısında CHP-İYİ PARTİ-SAADET PARTİSİ ve bu partilere dışarıdan destek veren HDP bir araya gelse dahi AKP’yi yerinden etmek için Babacan ve Davutoğlu’nun partilerine “mahkum” durumda olmaları.

Zira anketin verilerine göre Davutoğlu’nun Gelecek Partisi ve Babacan’ın DEVA Partisi toplamda %4.1 oranında bir oyu temsil etmekte.

İşte MİLLET İTTİFAKI “Dışarıdan” HDP desteğinin yanı sıra Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’nin de desteğini alırsa %50.8’e ulaşarak AKP-MHP iktidarını sona erdirme şansına sahip oluyor.

OLASI 3.İTTİFAK BLOĞU %16 BANDINDA

Son günlerde sıklıkla dile getirilen İYİ PARTİ-GELECEK PARTİSİ-DEVA PARTİSİ-SAADET PARTİSİ VE DEMOKRAT PARTİ’den oluşacak bir 3.İttifakın ise bu anketteki verilere göre potansiyel oy oranı %16-16,5 bandında.

MUHALEFET ÇOĞUNLUKTA AMA BİRLEŞMEK ZORUNDA

MAK DANIŞMANLIK’ın gerçekleştirdiği bu anketin verileri göz önüne alındığında Cumhur İttifakı karşısındaki muhalefetin uzun süre sonra çok az bir farkla da olsa Millet İttifakı öne geçmiş olsa da AKP iktidarının sona erebilmesi için parçalı bir yapıdaki muhalefetin blok halinde hareket etme zorunluluğu ortaya çıkıyor.

Anketten ortaya çıkan bir başka sonuç da AKP’nin tabanında yaşanan kayma ve kan kaybı nedeni ile MHP’ye daha fazla “Bağımlı” hale geldiği şeklinde.

Davutoğlu ve Babacan’ın partilerinin de yeni sistem gereği %50+1’in ittifakları zorunlu kılması sebebi ile sistem içerisinde denge unsuru olacak partiler olarak ortaya çıktığı görülüyor.

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

AKP’Lİ VEKİLİN KARDEŞİNE ATAMA KIYAĞI

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF

Celal Eren ÇELİK

AKP iktidarı döneminde artık “Sıradan” hale gelen eş-dost-akraba atamalarına bir yenisi eklendi.”Kıyak” atamanın adresi bu kez Harran Üniversitesi oldu.

AKP Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri’nin kardeşi Cenap Cevheri,Harran Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanlığı görevine atandı.

DEKAN OLARAK ECZACILIK FAKÜLTESİNE DEKAN OLDU AMA BÖLÜMÜ ECZACILIK DEĞİL!

Ancak işin ilginç yanı Harran Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanlığı görevine atanan Cenap Cevheri’nin bölümü eczacılık değil.

Cenap Cevheri Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Bölümü Fakültesi Biyoloji Bölümü’nde Hidrobiyoloji Anabilim Dalı’nda öğretim görevlisi olarak görev yapmaktaydı.

HARRAN ÜNİVERSİTESİ İLE AKP’Lİ VEKİL ARASINDAKİ YAKIN BAĞ

Kardeşi Harran Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ne dekan olarak atanan AKP Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri’nin ise Harran Üniversitesi ile yakın ilişkileri bulunmakta.

Yüksek lisansını Harran Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Anabilim Dalında yapan Mehmet Ali Cevheri daha sonra aynı üniversitenin Hilvan Meslek Yüksek Okulu Kurucu Müdürlüğü görevini üstlendi.

Bir dönem Harran Üni,versitesi Genel Sekreterliği görevini de yürüten Mehmet Ali Cevheri aynı zaman zarfında Harran Üniversitesi Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanlığı da yaptı.

ESKİ BAŞBAKAN YARDIMCISININ YEĞENİ

AKP Milletvekili Mehmet Ali Cevheri ve Harran Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanlığı görevine atanan kardeşi Cenap Cevheri, eski Cumhurbaşkanı ve Başbakanlardan Süleyman Demirel’in en yakın siyaset arkadaşlarından,pek çok Demirel kabinesinde çok önemli bakanlıklar ve Başbakan Yardımcılığı görevlerinde bulunan merkez sağ siyasetin en önemli isimlerinden Necmettin Cevheri’nin de yeğeni.

 

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

PANDEMİDE ÇOCUKLAR TARİKATLARA EMANET

Yayınlanma Tarihi:

on

Bolu’da filyasyon çalışmalarında görev yapan ve kuran kursları ile tarikat yurtlarındaki duruma ilişkin dikkat çekici paylaşımlarda bulunan Dr. Mihriban Yıldırım, salgın günlerinde Kur’an kurslarına denetimsizliğin de getirdiği bir ayrıcalık sunulduğunu, tarikat yurtlarına ise açıkça göz yumulduğunu vurguladı.

sol.org.tr’ye konuşan Dr.Mihriban Yıldırım aynı zamanda DİSK’e bağlı Dev-Sağlık İş MYK üyesi olarak, bir ay boyunca Bolu’da filyasyon çalışmalarında görev yaparken, bu süreçte karşılaştığı halk sağlığını tehlikeye atan gelişmelere ilişkin sosyal medya üzerinden açıklamalarda bulunmuştu.

VAKALAR %50 ARTTI

Bir ay boyunca Bolu merkezde filyasyon çalışmalarında görev yaptığını, karşılaştığı sorunları halk sağlığı açısından önemli olduğunu düşündüğü için paylaştığını vurgulayan Yıldırım, “Son görev günümde bir kuran kursunda 3-4 çocuğun pozitif vaka olduğu bilgisi geldi. Gittiğimizde kurs müdürü salgın döneminde Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla yatılı olarak faaliyete devam ettiklerini, önce yüzde 30, sonra yüzde 40, sonra da yüzde 50 kapasiteye izin verildiğini aktardı. Vakalar da yüzde 50’ye çıkıldıktan sonra görülmüş” dedi.

“İLDEKİ DİĞER KUR’AN KURSLARINDAN DA VAKA HABERLERİ GELMEYE BAŞLADI”

Yeni dönem için Diyanet’in tekrar kurs kayıtları açtığını, kuralara da başladığını belirten Yıldırım, “Salgın dolayısıyla gerekli önlemler alınıp eğitimin yüz yüze devam etmesi bile sağlanamamışken, hiçbir denetim yapılmayan kuran kurslarının faaliyetlerine izin verilmesi gerçekten çok dikkat çekici. Sadece bu yatılı kurs değil, ildeki diğer kuran kurslarından da vaka haberleri geldi” diye konuştu.

“SÜLEYMANCILAR YURDUNDA VAK’A ÇIKTI FİLYASYONA İZİN VERİLMEDİ”

Kuran kursu dışında ildeki bir tarikat yurdunda yaşananları da aktaran Yıldırım, “İlde Süleymancılara ait olduğu bilinen bir tarikat yurdu var. Ekiplere bu yurtta vaka olduğu bilgisi geliyor. Yurdun bu süreçte nasıl bir denetimden geçtiği konusunda hiçbir bilgi yok ortada. Arkadaşlarımız gittiğinde yurdun kapalı olduğu söyleniyor ve içeriye kimse alınmıyor, filyasyon çalışması engelleniyor. Sonrasında çevreden edinilen bilgi daha önce çocukların binaya girip çıktığı ancak son birkaç gündür kimsenin gelmediği yönünde. Yani vakalar çıkınca kapatmışlar ve üstelik de filyasyonu da engellemişler” ifadesini kullandı.

“Hıfzıssıhha Kurulu halk sağlığını öne almak durumda” diyen Yıldırım, bu örnekte kuran kurslarına denetimsizliğin de getirdiği bir ayrıcalık sunulduğunu, tarikat yurtlarına ise açıkça göz yumulduğunu vurguladı.

KUR’AN KURSLARI İÇİN “NORMALLEŞME” KARARI HAZİRAN AYINDA ALINDI

Salgın günlerinde ülke genelinde uzaktan eğitime geçilirken, “normalleşme” kapsamında kuran kursları yatılı olarak faaliyete başlamıştı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç, “15 Haziran’da belirli tedbirlerle hafızlarımız kurslarına kavuşacak. Temmuz ayında da hafızlık tespit sınavlarımız bitmiş olacak” başlıklı bir açıklama paylaşmıştı.

Bu açıklamanın yanı sıra, il müftülükleri de çeşitli dönemlerde açıklamalarda bulunmuş, söz konusu “belirli” tedbirlerin kademeli olarak esnetildiği ortaya çıkmıştı.

 

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

ÖZEL HASTANE HİPOKRAT YEMİNİNİ UNUTTU

Yayınlanma Tarihi:

on

Kocaeli’nde Özel Merkez Hastanesi önünde bir vatandaşın fenalaşarak yere yığılması sonrasında hastane yetkilileri “Hastanemizin hastası değil” diyerek vatandaşa müdahale etmeyi reddetti.Müdahale edilmeyen vatandaş hayatını kaybetti.

Kocaeli’nde Sebahattin Duru (60) isimli vatandaş,Özel Merkez Hastanesi önünde bulunduğu esnada bir anda fenalaşarak yere yığıldı.

sendika.org’un haberine göre Vatandaşın yere yığıldığını gören vatandaşlar hemen hastaneden yardım istediler.Ancak Özel Merkez Hastanesi yetkilileri Sebahattin Duru’nun hastane içerisinde olmadığını ve kendi hastaları olmadığını belirterek müdahale edemeyeceklerini belirttiler.

Vatandaşlar bunun üzerine 112 acil servisi arayarak yardım isteseler de bir süre sonra fenalaşan vatandaşın yanına gelen 112 Acil Servis ekiplerinin tüm müdahalelerine rağmen Sebahattin Duru kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

OLAYLA İLGİLİ VATANDAŞIN YAKINLARI SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK,KOCAELİ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SORUŞTURMA BAŞLATTI

Olayla ilgili Duru’nun yakınlarının suç duyurusunda bulunacağı öğrenilirken, İstanbul Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsi incelemelerinde Duru’nun kalp krizi sebebiyle ile hayatını kaybettiği belirlendi.

Yaşanan olayın gündeme gelmesinin ardından Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından konu ile ilgili soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

 

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: