Sosyal Medya Hesaplarımız

EKONOMİ

ALTINDAKİ YÜKSELİŞ TBMM’NİN VERDİĞİ ÖDÜLLERİ DE VURDU

Yayınlanma Tarihi:

on

Altın fiyatlarında yaşanan ve bir türlü durmayan yükseliş en sonunda TBMM tarafından verilen TBMM Onur Ödülü ve Üstün Hizmet Ödüllerini de vurdu…

Bugün yapılan TBMM Başkanlık Divanı 27.Dönem 4.yasama yılı ilk toplantısında alınan  bir karar dikkat çekti.

Alınan karar ile Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından verilen TBMM Onur Ödülü ve Üstün Hizmet Ödülü’ni kazananlara 250 küçük altın verilmesi uygulaması kaldırıldı.

Bugün satış fiyatı 790 lira 15 kuruşa kadar yükselen çeyrek (küçük) altının 250 adet verildiği ödüllerde sadece tek bir ödül kazananı için bugünkü rakamla maliyeti 197 bin 537 TL oluyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

EKONOMİ

AKP’DEN KAÇAK İŞÇİ ÇALIŞTIRAN İŞVERENE BÜYÜK KIYAK

Yayınlanma Tarihi:

on

AKP yine bir “ilke” (!) daha imza atarak işyerinde kaçak işçi çalıştıran işverenlere ceza vermek yerine hem affedip hem de bu işverenlere “Teşvik” verilmesini öngören yasayı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçirdi.

AKP‘nin İşsizlik Sigortası Kanunu‘nda değişiklik yapılmasını öngören yeni torba yasasındaki teklife göre “KAÇAK İŞÇİ” çalıştırdığını kabul edip devlete beyan eden ve çalıştırdığı kaçak işçileri kayıt altına alarak sigortalayan işverenlere geçmiş dönemde kaçak işçi çalıştırdıkları için hiç bir ceza uygulanmayacak.

Öte yandan işverenin kabul edilen yasa teklifindeki “Kazancı” bununla da sınırlı değil. İşverenler daha önce kaçak olarak çalıştırdıkları işçilerin sigortalarını yaptıkları anda devletten işçi başına günlük 44 TL’lik sigorta prim teşviki alacak. Yani devlet hem kaçak işçi çalıştırdığı için işverene ceza kesmeyecek hem de sigortaladığı işçinin sigortasının bir bölümünü karşılamış olacak.

İŞÇİYE GELİNCE HAK “YOK”

Öte yandan işvereni tarafından kaçak çalıştırılan işçiler,kaçak çalıştırıldıkları dönemdeki ücret dışı hiç bir hakkını alamayacak.

Kabul edilen yasa teklifi ile işveren tarafından kaçak olarak çalıştırılan işçilerin,kaçak çalıştırıldığı dönemde yatırılmayan sigorta primlerinin yatırılması işverene bir zorunluluk olarak getirilmediği için işçilerin bu dönemdeki sigorta primlerinin yatırılarak emeklilik pirim günlerine eklenmesinin de önü kapatıldı.

 

Okumaya Devam Et

EKONOMİ

YANDAŞ MÜTEAHHİTLERİN ELENDİĞİ HAVALİMANI İHALESİ YİNE ERTELENDİ

Yayınlanma Tarihi:

on

AKP iktidarı döneminde “Dünya’nın en çok kamu ihalesi alan” şirketleri arasına giren “Yandaş” müteahhit şirketler olan LİMAK-KALYON ve CENGİZ inşaatın elendiği büyük ihaleler “erteleniyor”.

Son olarak Çukurova Havalimanı ihalesine katılan LİMAK-KALYON-CENGİZ Ortak Girişim Grubu ihalede elenince ihale ertelenmişti.

Devlet Havameydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü yaptığı bir açıklama ile Çukurova Havalimanı ihalesinin 20 Kasım 2020 tarihine ertelendiğini duyurdu.

İhalenin LİMAK-KALYON-CENGİZ Ortak Girişim Grubu‘nun elenmesinin ardından 2. kez ertelenmesi ise kafalarda pek çok soru işaretinin oluşmasına neden oldu.

Okumaya Devam Et

EKONOMİ

SPOR-TOTO TEŞKİLATI’NDA MİLYARLARCA TL’LİK MALİ “TRANSFER”

Yayınlanma Tarihi:

on

Spor-Toto Teşkilatı’nın görev tanımı ve yetkisine aykırı olarak kurum bütçesinden milyarlarca TL’yi “Reklam Harcaması” adı altında çeşitli kurum ve kuruluşlara aktardığı ortaya çıktı.

Sayıştay Raporları’na yansıyan bu harcama Sayıştay Denetçileri tarafından kabul edilemez olarak nitelendirildi.

“Toplum ve bireyler üzerindeki olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi amacıyla Teşkilat Başkanlığının kontrol ve gözetiminde oynatılan bahis ve şans oyunlarının reklama konu edilerek özendirilecek ve yaygınlaştırılması teşvik edilecek mahiyette olmadığı ve Teşkilat Başkanlığının da bu tür bir görevi bulunmadığı ilgili yasal düzenlemelerden açıkça anlaşılmaktadır.” ifadelerinin kullanıldığı Sayıştay Raporu’nda Spor-Toto Teşkilatı’nun bu yasal düzenlemeye uymadığı ifade edildi.

Sayıştay Raporu’na yansıyan verilere göre Spor Toto Teşkilatı “Reklam Harcamaları” son 7 yılda tamı tamına 6 milyar TL’ye ulaştı.

Sayıştay denetçileri Spor Toto’nun aşırı reklam harcamalarını yıl yıl sıraladı.Buna göre yıllara göre Spor Toto Teşkilatı‘nın ödediği “Reklam Bedelleri” aşağıdaki gibi oldu:

2013- 475 milyon 369 bin 571 TL,65 Kuruş

2014- 544 milyon 728 bin 066 TL,34 Kuruş

2015- 634 milyon 158 bin 946 TL,64 Kuruş

2016- 667 milyon 622 bin 905 TL,26 Kuruş

2017-  914 milyon 329 bin 769 TL,85 Kuruş

2018- 1 milyar 250 milyon 100 bin 707 TL,24 Kuruş

2019- 1 milyar 357 milyon 428 bin 107 TL

Toplam 5 milyar 843 milyon 738 bin 073 TL,98 Kuruş

Yine Sayıştay Raporu’nda “Reklam Bedeli” adı altında kurumun bütçesinin önemli bir bölümünün çeşitli kurum ve kuruluşlara “Transfer edildiği” belirtilirken, Spor Toto Teşkilatyı bütçesinden “Reklam Bedeli” altında en fazla para transferi yapılan kurumlardan birisinin ise belediyeler olması dikkat çekti.

Belediyelere sadece 2019 yılında Spor Toto Teşkilatı bütçesinden “Reklam Bedeli” adı altında 764 milyon 950 bin 458 TL ödeme yapılması karara bağlanırken bu rakamın 163 milyon 517 bin 374 TL’si 2019 yılında belediyelere aktarıldı, geri kalanı ise 2020 yılında aktarılacak.

Spor Toto Teşkilatı sadece 2019 yılı için Yönetim Kurulu tarafından onaylanmış toplam reklam giderini ise 2 milyar 420 milyon 938 bin 082 TL,05 Kuruş olarak belirledi.

SAYIŞTAY’DAN ÇARPICI TESPİTLER

Sayıştay Denetçileri Spor Toto Teşkilatı’nın “Reklam Bedeli” adı altında başka kurum ve kuruluşlara kendi bütçesinden milyarlarca TL’yi transfer etmesi konusunda çarpıcı tespitlerde bulundulşar.

Sayıştay Raporu’nda konu ile ilgili “Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerine bu kapsamda yapılan aktarmaların %10,90’ı, ülkemiz nüfusunun %0,4’üne sahip bir ilimize aktarılmış; valiliklere ve spor kulüplerine yapılan reklam ödemelerinin ise yarısından fazlası tek başına bir başka ilimize yapılmış; nüfus ve gelişmişlik düzeyi açısından son sıralarda yer alan bir başka ilimize ise golf sahası yapımı için 2 milyon TL reklam bedeli ödenmesi kararlaştırılmıştır (yarısından fazlası 2019 yılında ödenmiştir).

Bu veriler, bütçeden reklam bedeli olarak tahsis edilen kaynağın çok önemli bir
bölümünün belirli kurumlara mali kaynak transferi mahiyetinde olduğunu göstermektedir.

Ancak bu tür transferlerin somut kriterlere, belirli esas ve usullere ve herhangi bir ihtiyaç analizine dayandırılmaksızın ve belirli bir denge gözetilmeksizin yapıldığı anlaşılmaktadır. ”  ifadelerine yer verildi.

TEŞKİLATTA ÇALIŞMAYAN PERSONELE BİNLERCE LİRA MESAİ ÖDENMİŞ

Sayıştay Raporları ayrıca kadrosu Spor Toto Teşkilatı’nda olmasına rağmen burada çalışmayan bazı personellere kanunen belirlenen sınırın çok çok üzerinde fazla mesai ödendiğini de ortaya çıkarttı.

Sayıştay Raporunda bu durum “Yapılan incelemede, Teşkilat Başkanlığında çalışan 35 işçiye bu süre sınırlamasına uyulmaksızın yıllık 20.941 saat fazla mesai ücreti ödendiği görülmüştür. Örneğin; Kurum kadrosunda yer almakla birlikte fiilen Gençlik ve Spor Bakanlığında şoför olarak görev yapan bir kişiye, 2019 yılı için Teşkilat Başkanlığı bütçesinden 2023 saat fazla çalışma ücreti
ödenmiştir. Bu şekilde yasal olarak belirlenmiş üst sınır 7,5 kat aşılırken, sadece Temmuz ayında 269 saat ile yılda yaptırılabilecek azami fazla çalışma limiti bir ayda doldurulmuştur.

Yılda ödenen fazla çalışma ücreti ise 48.186,23 TL olmuştur.

Yine kurum kadrosunda yer almakla birlikte fiilen Bakanlıkta görev yapan bir işçiye sadece Mart ayında 244 saat fazla çalışma karşılığı 7.304,76 TL ödemede bulunulmuş, ilk 7 ay için ortalama 5.500 TL’yi bulan ve kendi maaşını aşan tutarlarda ilave gelir sağlanmıştır.” ifadeleri ile yansıdı.

VEKALETEN GÖREVLENDİRMELER LİYAKATE UYGUN DEĞİL

Sayıştay Raporu’nda Spor Toto Teşkilatı’nda unvan gerektiren kadroların liyakate uygun olmadan verildiğini de ortaya çıkarttı.

Yüksekokul mezunu olma şartı olan şube müdürlüğü gibi birimlerde aslen atama yapılmadığı ancak vekaleten atama olarak göreve gelen kişilerin de yüksek olmadıkları belirtilen Sayıştay Raporu’nda bu durumun kanuna aykırı olduğunun altı çizildi.

 

 

 

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: