BÖYLE OLUR AKP'NİN ÇOKLU BAROSU - Haber Alternatif
Sosyal Medya Hesaplarımız

GÜNDEM

BÖYLE OLUR AKP’NİN ÇOKLU BAROSU

Yayınlanma Tarihi:

on

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de yoğun tartışmalara neden olan AKP’nin “Çoklu Baro” düzenlemesi yasal zemine oturtularak baroların bölünmesinin önü açılmıştı.

Dünya’da eşi benzeri olmayan bu “Çoklu Baro” örneğini AKP “Solcu avukatlar baro seçimleri yolu ile baroları siyasallaştırıyorlar” gerekçesi ile savunmuş ve “Çoklu Baro” sistemi ile barolardaki siyasallaşmanın ortadan kalkacağını iddia etmişti.

AKP’nin “Çoklu Baro” sistemini getirmekteki derdi ise aslında “Barolardaki siyasallaşmayı” önlemek değil bir yıllardır tüm çabalarına rağmen bir türlü ele geçiremediği baro başkanlıklarını baroları bölerek ele geçirmek ve bölüne barolardan gelecek üst kurul delegeleri ile de Türkiye Barolar Birliği’nin yönetimini ele almaktı.

Bugün Türkiye’nin en büyük 2. barosu olan Ankara Barosu nihayet “Bölündü” ve 2050 avukatın imzası ile Ankara 2 No’lu Barosu resmen kuruldu.

Ancak bu baronun kuruluşu aslında AKP’nin kendi “Yandaş barolarını oluşturma” projesinin de açıkça ortaya çıkmasını sağladı.

Zira Ankatra’da kurulan 2. baroyu Hukuk ve Değişim Derneği Başkanı Avukat Eyüphan Korkmaz öncülüğündeki avukatlar kurdu.

İşte tam da burada yani Avukat Eyüphan Korkmaz ve Hukuk ve Değişim Derneği dediğimiz zaman iki dakika durmamız gerekmekte.

Zira bu dernek öyle sıradan bir dernek değil. AKP’nin özellikle Ankara Barosu içerisinde faaliyet gösteren adeta “Yan kuruluşu” gibi çalışan bir dernekten bahsediyoruz.

Keza Av.Eyüphan Korkmaz da AKP desteği ile Ankara Barosu Başkanlığı için aday olan ancak kazanamayan bir isim.

Dedik ya efendim bu dernek sıradan bir dernek değil, o nedenle Ankara Barosu’nun bölünmesine öncülük eden bu güzide hukuk derneğimize şöyle yakından bakmamız gerekmekte.

O halde başlayalım derneğimizi yakından incelemeye…

Şimdi efendim Hukuk ve Değişim Derneği’nin kurucu başkanı olan isim Samir Altunkaynak. Samir Altunkaynak 2013-2015 yılları arasında Hukuk ve Değişim Derneği’nin kurucu başkanlığını yapan isim. Aynı Samir Altunkaynak 2002-2006 yılları arasında AKP’nin Genel Merkez Kurucu Siyasi ve Hukuki Başkanlığı ve MKYK üyeliği görevini üstlenen isim. AKP Ankara İl Başkan Yardımcılığı da yapan Altunkaynak şu an da AKP’de Seçim İşlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı.

***

Bu güzide derneğimizin bir “DANIŞMA KURULU” var ki adeta bir “AKP YILDIZLAR GEÇİDİ”… Şimdi isterseniz o “Yıldızlar Geçidine” şöyle bir bakalım sizlerle…

Hukuk ve Değişim Derneği “DANIŞMA KURULU” listesinin başındaki isim Adalet Bakanı Abdülhamit Gül…

AKP’nin “Genç Yıldızlarından” Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcılığı yapan bir isim var: Mustafa Akış. Mustafa Akış AKP Gençlik Kolları’nın en önemli isimlerinden birisi olarak görev yaptığı sürenin sonrasında 24. dönem Konya milletvekili olarak Meclis’e de giriyor. İşte efendim Mustafa Akış da Hukuk ve Değişim Derneği’nin bir diğer Danışma Kurulu üyesi.

Başbakanlık makamı kaldırılmadan önce son başbakan yardımcılarımızdan bir tanesi de malumunuz Hakan Çavuşoğlu’ydu. AKP’nin 24,25 ve 26. dönem Bursa milletvekili olan etkili isimlerinden Hakan Çavuşoğlu da derneğimizin Danışma Kurulu üyesi olan bir diğer isim.

AK Parti Gençlik Kolları Genel Sekreterliği ve Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanlığı yapan 26. Dönemde ise Ankara Milletvekili Fatih Şahin de Hukuk ve Değişim Derneği’nin Danışma Kurulu Üyesi. Fatih Şahin an itibariyle AKP Genel Sekreteri ve MKYK üyesi.

AKP Gençlik Kolları Başkanlığı görevinden sonra AKP Ankara Milletvekili adayı olan ancak seçilemeyen Zelkif Kazdal partide MKYK üyeliğine getirilmiş bunun yanı sıra çeşitli dönemlerde de Tumosan, Demir Çelik A.Ş. ve Vakıf Gayrimenkul A.Ş. gibi devlet kurumlarında kendisi yönetim kurulu üyesi olarak görevlendirilmiş üzerine bir de Kick Boks Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Asbaşkanlığı yapmıştı. Tabii ki Zelkif Kazdal da Hukuk ve Değişim Derneği Danışma Kurulu’nda yerini almış…

2006-2009 arasında AKP Ankara İl Başkanı olan sonrasında ise 25 ve 26. Dönem Ankara Milletvekili olarak Meclis’e giren Murat Alpaslan’ı da derneğimizin Danışma Kurulu’nda görmekteyiz.

26. Dönem Şanlıurfa Milletvekili Kemalettin Yılmaztekin derneğimizin bir başka Danışma Kurulu üyesi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı olarak kamuoyu tarafından tanınan Hüseyin Aydın da Danışma Kurulu üyelerinden bir tanesi.

26.Dönem AKP Sivas Milletvekili olan Hilmi Bilgin bir başka DANIŞMA KURULU üyesi.

2006 – 2014 yılları arasında Ak Parti Ankara İl Yönetim Kurulu Üyeliği, 10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde; Ak Parti Ankara İl Seçim İşleri Başkanı – İl Başkan Yardımcılığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara Aday İl Temsilcisi görevlerinden bulunan Bilal Temel de Danışma Kurulu’nda…

2018-2021 yılları arasında ise AK Parti Ankara İl Başkan Yardımcılığı yapan Cem Şahin bir başka Danışma Kurulu Üyesi.

Ve devam ediyor DANIŞMA KURULU’muzun “YILDIZLAR GEÇİDİ”…

24,25,26 ve 27. dönem AKP Adana Milletvekili olan Mehmet Şükrü Erdinç…

Eski Başbakanlık Hukuk Müşaviri Mehmet Parlak…

AKP Kocaeli İl Başkan Yardımcılığı ve milletvekili adayı olan Halit Çokan…

2009 yılında AKP Ankara İl Başkan Yardımcılığı görevine seçilen ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı olan Mesut Bayat…

TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu Üyesi, eski Maarif Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve AKP Genel Sekreter Yardımcısı Abdulkadir Özel…

24.Dönem Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir…

AKP Bingöl eski İl Başkanı ,AKP milletvekili aday adayı ve TRT 1.Hukuk Müşaviri Maruf Okuyan…

AKP Ankara Akyurt İlçe Belediye ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Abdullah Emin Tekin…

AKP Genel Merkezi Teşkilat Başkanlığı Hukuk Müşaviri Fatih Arslan…

AKP İl Disiplin Kurulu Üyesi İlhan Gürer…

2015 Milletvekili seçimlerinde AKP Malatya Milletvekili Aday Adayı Bayram Taşkın…

2014 AKP Ankara İl Yönetim Kurulu Üyesi Cahide Sezen Irmak…

AKP Ankara eski İl Başkan Vekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayı Oğuzkan Güzel…

2012 yılında AKP Ankara İl Kadın Kolları Yönetim Kurulu Üyesi, 2015 yılında AKP Çankaya Kadın Kolları Başkanı ve son olarak AKP Kadın  Kolları Genel Merkez MKYK Üyesi seçilen Sevgi Çevik Aslan…

Evet efendim yukarıda saydığımız AKP’de önemli görevler almış ve halen önemli görevlerde bulunan isimlerin tamamı işte bu güzide derneğimiz Hukuk ve Değişim Derneği’nin “DANIŞMA KURULU” üyeleri, kurucuları…

Bu arada derneğimizin Başkan Yardımcısı AKP Ankara İl Başkan Yardımcısı Ahmet Gül,Yönetim Kurulu Üyesi Salih Aydın AKP Gençlik Kolları Genel Merkez MKYK Üyesi…

***

Şimdi bu dernek 2050 avukata öncülük ediyor ve bu şekilde Ankara Barosu bugün itibariyle “Bölünüyor” ve bizlere de “Her şey harika olacak,baroda siyasallaşma ortadan kalkacak” deniliyor…

Sorarım size nasıl olacak o iş?

Cevabı verebilen beri gelsin…

 

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

BİLAL ERDOĞAN’DAN TÜGVA AÇIKLAMASI:”BİNLERCE İNSANI ÜZÜYORSUNUZ”

Yayınlanma Tarihi:

on

TÜGVA’nın kurucusu Bilal Erdoğan, Ensar Vakfı’nın Kocaeli’deki yeni binasının açılışına katıldı.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada TÜGVA’ya yönelik iddialara üstü kapalı bir şekilde yanıt verdi.

Erdoğan, ”Kurumlarımızın itibarsızlaştırılmasına müsaade etmemeliyiz. Ensar Vakfı bir kurum, İlim Yayma Cemiyeti, İlim Yayma Vakfı bir kurum, imam hatipler bir kurum. Ülkemizin bir sürü böyle kurumları var. Yani emekle, imkanla, seferberlikle, gönüllükle inşa edilmiş kurumlar. Bunların hepsinin sevenleri var. Bunların hepsinin arkasında insanlar var. Siz bu kurumları tahkir ettiğiniz zaman yüzbinlerce insanı aynı zamanda üzüyorsunuz. On binlerce insana hakaret etmiş oluyorsunuz, iftira etmiş oluyorsunuz” ifadelerini kullandı.

TÜGVA’ya dair ‘kadro atama belgeleri’ sosyal medyada gündeme gelmiş, vakfın başkanı belgelerin sahte olduğunu iddia etmişti.

________________________________________________________________________________________________

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, HABER ALTERNATİF’in aylık,3 aylık,6 aylık yahut yıllık ÖZEL BÜLTEN’ine abone olabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

 

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:

 

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

İKİZDERE’DE BİLİRKİŞİDEN CENGİZ HOLDİNG’İN MADENİ İÇİN “ÇEVREYİ YOK EDER” RAPORU

Yayınlanma Tarihi:

on

Rize İkizdere’de halkın tüm direnişine rağmen yandaş Cengiz Holding tarafından büyük bir ısrarla açılmak istenen taş ocağı maden ocağı için bilirkişiden olumsuz rapor çıktı.

Cengiz Holding’in İkizdere’de hayata geçirmek için yoğun çaba harcadığı ve doğa katliamına sebep olacak maden projesinin durdurulması için açılan davada hazırlanan bilirkişi raporunda çarpıcı ifadelere yer verildi.

Raporda bu hali ile açılmak istenen madenin proje alanının ekolojik sistemine büyük zarar vererek yok olmasına sebep olacağı, kontrol edilebilirliğinin mümkün olmadığı, arıcılığa büyük zarar vereceği ve projenin çevresel etkiler açısından alt yapısı olmadığı ifade edildi.,

Projenin çevreye yönelik olumsuz etkileri en aza indirgeyecek çözümleri ve alt yapıyı içermeyen, bilimsel literatüre dayalı “Teknik” bir biçimde hazırlandığı ifade edilen bilirkişi raporunda alternatif çözüm yollarının da projede bulunmadığına vurgu yapıldı.

Bilirkişi raporu daha önce Cevizlik Bazalt Ocağı Projesi için Rize Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından verilen “ÇED Raporu Gerekli Değildir” şeklindeki kararın teknik ve uygun olmadığı ifade edildi.

İşte o bilirkişi raporu:

 

________________________________________________________________________________________________

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, HABER ALTERNATİF’in aylık,3 aylık,6 aylık yahut yıllık ÖZEL BÜLTEN’ine abone olabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

 

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:

 

 

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

AKP’Lİ ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN TÜGVA’YA BALLI “İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ”

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF-ÖZEL

CELAL EREN ÇELİK

Ortaya çıkan “TÜGVA BELGELERİ” ile birlikte pek çok belediyenin TÜGVA’ya ücretsiz yurt tahsisi yaptığı ortaya çıkmıştı. Belediyeler ile TÜGVA arasında yapılan ve taşınır-taşınmaz mülk tahsisi ile kullanım hakkı ile ayni ve nakdi yardımı kapsayan “İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLLERİ” nden birisinin de geçen dönemki Ordu Büyükşehir Belediyesi ile imzalandığı ortaya çıktı.

TÜGVA ile ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI arasında 2016 yılında düzenlenen İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ’nde TÜGVA adına yetkili isim olarak dönemin TÜGVA Genel Başkanı İsmail Emanet’in ismi bulunurken, Ordu Büyükşehir Belediyesi adına ise protokolü imzalamak için dönemin Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz adına Genel Sekreter Mustafa Çöpoğlu yetkilendirilmiş.

Protokolde “VAKFIN YÜKÜMLÜLÜKLERİ” bölümünde “Gençlerin kültürel ve sanatsal manda gelişmelerine katkı sağlamak,sportif faaliyetler amacı ile Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edilen ya da kullanım hakkı verilen tüm taşınır ve taşınmazların imkanlarından faydalanacak gençlere ulaşmak, organize etmek ve gençlere yönelik hizmetler yürütmek”, öğrenciler için seminer , konferans panel düzenlemek, milli manevi değerleri artıracak kamplar tertip etmek, gençler için gezi,piknik,spor turnuvakları düzenlemek ve ülke ve şehrin ali menfaatleri doğrultusunda nitelikli insan yetiştirmek için ortaöğretim, lisans, lisans üstü ve dil eğitim çalışmaları gerçekleştirmek gibi maddelere yer verilmiş.

Düzenlenen İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ’nde Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin “YÜKÜMLÜLÜKLERİ” ise şu şekilde sıralanmış:

  • Büyükşehir Belediyesi’nin görev alanına giren konularda, vakıfça talep edilen hususlarda, Başkanlık makamınca uygun görülen faaliyetlerde ayni ve nakdi katkı sağlamak.

Öte yandan protokolde tahsis ya da kullanım hakkı verilen mülklerin kullanım hakkının teslim tarihinden itibaren TÜGVA’ya ait olacağı, protokolün 10 yıl süre ile geçerli olup, bu süre sonunda 2 tarafın anlaşması ile yeniden uzatılabileceği de protokol ile kayıt altına alınmış.

Düzenlenen İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ’nde Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından TÜGVA’ya ayni ve nakdi destek sağlanması hükme bağlanırken, TÜGVA’nın kendisine tahsis edilecek taşınmazlar için gerçekleştirmesi gereken bir ödemeden ise bahsedilmemiş. Yani Ordu Büyükşehir Belediyesi TÜGVA’ya tek kuruş almadan taşınmaz tahsis etme ve kullanım hakkı vermenin yanında bir de ayni ve nakdi yardım sağlama taahhüdü vermiş.

Protokolde anlaşmazlık olması halinde ise her hangi bir hukuk yolu yahut mahkeme yetkili kılınmazken “Belediye ve Vakıf yetkililerinin konuyu konuşarak çözecekleri” protokolde kayıt altına alınmış.

TÜGVA ile Ordu Büyükşehir Belediyesi arasında gerçekleştirilen bu “İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ” nün imzalandığı dönemde Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanı olan Enver Yılmaz aynı zamanda 22. ve 23. dönemde AKP Ordu Milletvekili olarak 2 dönem TBMM’de bulunmuştu.

İşte TÜGVA ile bir önceki AKP’li Ordu Büyükşehir Belediyesi arasında hazırlanmış olan “Ballı” İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ belgeleri:

________________________________________________________________________________________________

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, HABER ALTERNATİF’in aylık,3 aylık,6 aylık yahut yıllık ÖZEL BÜLTEN’ine abone olabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

 

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: