Sosyal Medya Hesaplarımız

EKONOMİ

ÇAĞDAŞ MARKETLER’DEN ÇAĞDIŞI UYGULAMA

Yayınlanma Tarihi:

on

Haber Alternatif/HABER MERKEZİ

Özellikle Ankara ve Eskişehir’de faaliyet gösteren Çağdaş Marketler Zinciri çalışanlarının maaşlarını CORONA VİRÜSÜ bahanesi ile eksik vermeye başlayınca çalışanlar isyan etti.

SALGINDA ÇALIŞTIRIRKEN İYİ, MAAŞ VERMEYE GELİNCE KESİNTİ…

Çağdaş Marketler Zinciri CORONA salgını en yoğun şekilde yaşanırken dahi faaliyetlerini aralıksız sürdürürken,çalışan personel de zorunlu olarak çok ciddi riskler taşıyarak yoğun insan sirkülasyonu olan sektördeki işlerini sürdürmek durumunda kaldı.

Devletin hafta sonları sokağa çıkma yasağı alması ile birlikte çalışanlar da biraz olsun nefes alma şansına sahip olurken ay sonunda maaş hesaplarına yatan rakamları görünce şok oldular.

Zira Çağdaş Market Zincirleri yönetimi hafta sonlarında uygulanan ve bazen 3-4 günü de bulan sokağa çıkm a yasağını bahane göstererek işçilerin maaşlarında kesinti yaptı.

İŞÇİLERE ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA MAAŞ YATTI…

Bu süreçte market çalışanı olan personellerin maaşlarından ortalama olarak 300 ila 400 TL arasında maaş kesintisi yapıldı.

Tüm bu kesintilerin altından zaten ekonomik sıkıntı yaşanan günlerde Çağdaş Marketler Zinciri çalışanlarına asgari ücretin de altında bir maaş verdi.

Bu kesinti ile neye uğradıklarını şaşıran market çalışanları yönetim ile tartışarak duruma isyan etseler de sonuç değişmedi.

MARKET ÇALIŞANLARI İMZA KAMPANASI BAŞLATTI

Yaşanan sürecin ardından Çağdaş Market Zinciri personelleri chance.org üzerinden durumlarını anlattıkları bir metin yayınlayarak imza kampanyası başlattılar.

SAHİBİ SOSYAL DEMOKRAT OLARAK BİLİNİYOR

Çağdaş Marketler Zinciri’nin kurucusu ve en büyük hissedarı olan Ümit Erdem Uzun’un sosyal demokrat kimliği ile bilinmesi ve bu camiada tanınan bir isim olması ise konu para olduğu zaman siyasi görüşlerin farkının olmadığını ve ezilenin her zaman emekçiler olduğunu bir kez daha ortaya koyan bir örnek olarak karşımıza çıkıyor.

 

 

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

Okumaya Devam Et

EKONOMİ

CHP’DEN FAİZ ARTIRIMLARINA “REİS”Lİ TEPKİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Merkez Bankası politika faizini 200 baz puan arttırdı. Öztrak, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Reislerinin kerameti kendinden menkul ekonomi teorileri çöktü, TCMB konvansiyonel politikalara döndü” dedi.

TCMB’den yapılan açıklamada, “Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 8.25’ten yüzde 10.25’e yükseltilmesine karar vermiştir” denildi.

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Reislerinin kerameti kendinden menkul ekonomi teorileri çöktü, TCMB konvansiyonel politikalara döndü” değerlendirmesini yaptı.

Twitter hesabından kararı eleştiren Öztrak, şunları söyledi:

“Reislerinin kerameti kendinden menkul ekonomi teorileri çöktü, TCMB konvansiyonel politikalara döndü.

Ama bu yetmez buhranı çözmek için ayakları yere basan ekonominin içsel dayanıklılığını artıracak reformlarla desteklenen Orta Vadeli Programı açıklayın”

 

Okumaya Devam Et

EKONOMİ

FİTCH’DEN 20 TÜRK BANKASI İÇİN KÖTÜ HABER

Yayınlanma Tarihi:

on

Uluslarası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin kredi notu görünümünü “Negatif”e düşürmüştü.Bu kararın ardından Türk bankaları için yapacağı değerlendirme merakla beklenen Fitch’ten 20 Türk bankasına kötü haber geldi.

Fitch’ten yapılan açıklama ile Türkiye’de faaliyet gösteren 20 banka ve bunlara bağlı iştiraklerin kredi notu görünümü “Durağandan” “Negatif” e düşürüldü.

Fitch Ratingsten geçen hafta yapılan açıklamada da, ‘döviz rezervlerinin tükenmesi, zayıf para politikası, negatif reel faiz oranları ve kısmen güçlü kredi teşvikinin tetiklediği yüksek cari açığın dış finansman risklerini artırdığı’ ifade edilerek Türkiye’nin kredi notunun ‘BB-‘ olarak teyit edildiği bildirilmişti.

BORSAMATİK’te yer alan habere göre Fitch tarafından kredi notu görünümü “Negatif”e düşürülen bankalar şunlar:

Türkiye Ziraat Bankası

Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. (Vakifbank)

Vakıf Katilim Bankası A.Ş. (Vakif Katilim)

Türkiye Sinai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB)

Türkiye İhracat Kredi Bankası A.S. (Turk Eximbank)

Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. (TKYB)

Emlak Katilim Bankası A.S. (Emlak Katilim)

Akbank T.A.Ş. (Akbank)

Türkiye İş Bankası A.Ş. (Isbank)

Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (YKB)

Garanti BBVA

Turk Ekonomi Bankasi

QNB Finansbank A.S.

ING Bank A.S.

Kuveyt Turk Katilim Bankasi

Alternatifbank A.S.

Türkiye Finans Katilim Bankası

Burgan Bank A.S.

ICBC Turkey Bank A.S.

Ziraat Katilim Bankasi A.S.

Garanti Faktoring A.S.

Garanti Finansal Kiralama A.S.

QNB Finans Finansal Kiralama A.S.

 

Okumaya Devam Et

EKONOMİ

MERKEZ BANKASI’NDA “YENİDEN ATAMA” GELDİ

Yayınlanma Tarihi:

on

TCMB Başkan Yardımcısı olarak görev süresi dolan Emrah Şener takrar atandı.

ürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkan Yardımcılığı’na Emrah Şener’in tekrar atanmasına ilişkin AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

TCMB’nin internet sitesinde konuya ilişkin yapılan açıklamada, “TCMB Başkan Yardımcısı olarak görev süresi dolan Dr. Emrah Şener, 2 Eylül 2020 tarihli ve 31232 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile bu göreve tekrar atanmıştır” denildi.

Merkez Bankası’nı son yıllarda fiilen Boğaziçi çıkışlı ekonomistler Dr. Emrah Şener ve Dr. Oğuzhan Özbaş’ın yönettiği iddiaları konuşulmuştu.

WİKİLEAKS BELGELERİNDE İSMİ GEÇEN MERKEZ BANKASI YARDIMCISI

Görev süresi dolmuş olmasına rağmen yeniden bu göreve atanan Dr.Emrah Şener’in bir diğer özelliği ise isminin daha Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak ilk atamasının yapılmasından da önce ünlü “Wikileaks Belgeleri”nde geçiyordu.

Belgelerde dönemin Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya Berat Albayrak’a Şener’in MB Başkan Yardımcılığına atanması için bilgi veriyordu.

Okumaya Devam Et

Popüler

%d blogcu bunu beğendi: