Sosyal Medya Hesaplarımız

GÜNDEM

DEPREM SIRASINDA AVM’DEN KAÇAN EMEKÇİLERE KESİNTİ YAPILDI

Yayınlanma Tarihi:

on

İzmir’de meydana gelen 6.9’luk deprem anında ve sonrasında dışarı çıkan AVM emekçilerinin maaşlarında, “çalışılmayan süre” kesintisi yapıldığı ve hasar tespit yapılmadan geri çağrıldıkları belirtildi.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre; Birlik Sendikası tarafından yapılan açıklamada, AVM’de çalışan emekçilerin deprem anında ve sonrasında dışarıda geçirdiği sürelerin “çalışılmayan süre” olarak kaydedilip mesai ücretlerinden kesinti yapıldığı ve binalarda hasar tespit çalışmalarının yapılmadan emekçilerin işe çağrıldığını aktardı.

Birlik Sendikası tarafından yapılan açıklama şöyle:

“AVM emekçilerinin sorunları salgın döneminde katlanmıştı. Şimdi İzmir’de depremle birlikte patronların kâr hırsları için hayatımızı ne kadar kolay gözden çıkartabildiklerini tekrar görmüş olduk.

Henüz depremin artçı sarsıntıları durmamış, çoğu binada hasar tespiti yapılmamış, enkaz altında kalan yurttaşların tümüne ulaşılmamışken emekçiler ailelerini yalnız bırakmaya, gözle görülür şekilde hasar almış AVM’lere sokulmaya; tadilat, temizlik ve satış yapmaya zorlanıyor.AVM emekçilerinin depremin hissedildiği ilk andan itibaren maruz bırakıldıkları; deprem anında ve sonrasında dışarıda geçirdiği sürelerin “çalışılmayan süre” olarak kaydedilip mesai ücretlerinden kesinti yapılması gibi insanlık dışı uygulamalar devam ediyor.

Özellikle son bir aylık süre içerisinde AVM çalışanları arasında artan Covid-19 vakaları, emekçileri hastalık ve ölüm riskiyle yüz yüze bırakıyor. AVM emekçilerinin örgütsüz olmasından güç alan patronlar bizleri ağır mobbing altında çalıştırmışken bugün deprem gibi olağanüstü koşullarda da aynı baskıyı uygulayabileceklerini düşünüyor.

PATRONLAR CEPLERİ İÇİN EMEKÇİLERİN SAĞLIĞINI HİÇE SAYIYOR

AVM’lerde oluşan hasar tüm boyutları ile incelenebilmiş değil. Artçı sarsıntıların nasıl sonuçlar doğuracağı henüz tahmin edilemiyor. Hal böyle iken, kendi ceplerini doldurmak için bizleri bu hasarlı yapıların içerisinde çalışmaya zorlayan patronlar, İzmir halkının acıları ve endişelerini umursamadıklarını gösteriyor.

İzmir halkı, yaşanan can kayıplarının acısını yaşarken, kayıp yurttaşların arama kurtarma çalışmaları ile mücadele ederken ışıklı AVM’lerde çalışanların satış, müşterilerin alışveriş yapılabileceğini düşünüyorlar. Patronlarla aynı gemide olmadığımızı bir kez daha görmüş oluyoruz.

“AYNI GEMİDE DEĞİLİZ”

Aynı gemide değiliz! Artçılar sürerken ve henüz detaylı tespitler yapılmamışken, çalışanlar hasarlı AVM’lerde mesaiye zorlanamaz. Riskli ve hasarlı AVM’lerde çalışma derhal durdurulmalı, AVM çalışanları idari izinli sayılmalıdır.

Virüsle, depremle, sömürü koşulları ile mücadele eden AVM çalışanlarını bu koşullara dur demek için sendikalı olmaya, haklarına sahip çıkmaya çağırıyoruz. Tüm mağaza çalışanları, temizlik personelleri ve güvenlik görevlilerini birlikte olmanın gücünü arkasına alıp, patronların başımıza yıkılmasını umursamadıkları AVM’lerde örgütlü mücadele vermeye davet ediyoruz.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Koray Türkmen

    5 Kasım 2020 at 01:27

    Allah belalarını versin

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

VAKA SAYISINDA REKOR BİR KEZ DAHA KIRILDI

Yayınlanma Tarihi:

on

Sağlık Bakanlığı günlük koronavirüs tablosu ve verilere göre bugün kaydedilen vaka sayısı bir kez daha rekor kırdı…Bugün 31 bin 219 olarak açıklanan vaka sayısı pandemi sürecindeki en yüksek günlük vaka sayısı olarak kayıtlara geçti…

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı günlük koronavirüs tablosuna göre Türkiye’de son 24 saatte saptanan koronavirüs vaka sayısı 31 bin 219 oldu.

Bakanlık bugün 188 kişinin Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiğini açıkladı.Tabloya göre bugünkü yeni hasta sayısı 6 bin 514 oldu.

Sağlık Bakanlığı‘nın verilerine göre salgının başından beri Türkiye’de yaşamını yitirenlerin sayısı 13 bin 746’ya, toplam hasta sayısı 500 bin 865’e yükseldi.

Bakanlık ağır hasta sayısını 5 bin 190 olarak açıkladı.

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

ERDOĞAN YENİ KISITLAMALARI AÇIKLADI

Yayınlanma Tarihi:

on

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün yapılan kabine toplantısının ardından merakla beklenen koronavirüs önlemleri çerçevesindeki yeni kısıtlamaları açıkladı…

İşte Erdoğan‘ın yeni kısıtlamaları açıkladığı konuşmasından ön plana çıkan satır başlıkları:

– Vaka sayılarının 30 bine dayanmış olması hepimizin çok daha dikkatli ve sabırlı davranması gerektiğini gösteriyor.

– Salgının olumsuz etkisini azaltmak için insan hareketliliğini en aza indirmeyi amaçlayan bu tür tedbirler dışına bir çare bulunmuyor. Öncelikle TMM diye ifade ettiğimiz temizlik, maske, mesafe kurallarına en sıkı şekilde riayet etmelerini istiyoruz. Salgın tedbirlerine de harfiyen uymasını bekliyoruz. Vatandaşlarımızdan salgın tehdit olmaktan çıkana kadar kalabalığa karışmamalarını, evde bile dikkatli davranmalarını istiyoruz.

– Mevsim itibariyle soğuk algınlığı ve gribin de artması sağlık sistemimizdeki yükü ağırlaştırmıştır. Sağlık çalışanlarımızın gayretine en büyük teşekkürümüz, onların yükünü artırmamak olacaktır.

– 83 milyon hep birlikte seferberlik ruhuyla hareket etmemiz gerekiyor. Sağlık çalışanlarımızın gayretlerini değersizleştirmek için yapılan spekülasyonlara karşı dikkatli olmalıyız.

– İlk etapta 50 milyon dozluk bir anlaşma yapmış bulunuyoruz. Vatandaşlarımız ücret ödemeden aşıya erişebilecek. Önümüzdeki günlerden itibaren aşının uygulaması yapılacak

– Hafta içi her gün gece saat 21:00 ile sabah 05:00 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacaktır. Bu kısıtlama hafta sonları cuma akşamı 21:00’den pazartesi sabahı 05:00’e kadar kesintisiz devam edecektir. Yani cumartesi-pazar artık evlerimizdeyiz.

– Cenaze namazları 30 kişi ile kılınacak.

–  Üretim,tedarik,lojistik,sağlık,tarım,orman gibi genelgede yer alacak sektörler bu kapsamın dışındadır. Market,kasap gibi işletmeler ile eve paket servisi verecek yerler hafta sonu kısıtlamasının dışındadır.

– Ana sınıfı ve benzeri eğitim kurumlarının faaliyetlerine ara verilecektir.

– Cenaze namazları, yakınları dahil en fazla 30 kişiyle kılınacak, nikahlar da bu sayıyı geçemeyecektir

– Alışveriş merkezlerine girişte HES kodu uygulamasına geçilecektir 

– Kalabalık caddeler ile meydanlara girebilecek kişi sayısı, Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile sınırlanabilecektir

– Evlerde gün, mevlit, taziye, yılbaşı kutlaması gibi etkinlikler yapılmayacaktır.

– Hamam, sauna, spor salonları faaliyetlerine ara verilecektir.

– Evlerde mevlit, yılbaşı kutlaması gibi insanların bir araya gelecekleri etkinlikler yapılamayacaktır

– Daha önceki genelgelerde belirtilen istisnalar hariç, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı, toplu taşıma araçlarını kullanamayacak.

– Koronavirüs tedbirleri, İçişleri Bakanlığı genelgesiyle düzenlenecek ve salı gününden itibaren uygulanacak.

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

ABD’Lİ İLAÇ DEVİNDEN YENİ KORONA AŞISI İÇİN İZİN BAŞVURUSU

Yayınlanma Tarihi:

on

Amerikalı ilaç devi MODERNA, geliştirdiği Covid-19 aşısı için ABD makamlarına acil izin belgesi alabilmek adına başvuruda bulundu.

ABD‘li ilaç şirketi Moderna, geliştirdiği koronavirüs aşı adayı için ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) acil kullanım başvurusunda bulunduğu duyuruldu. Şirket aşı adayının koşullu onayı için Avrupa İlaç Kurumu’na da başvuruda bulunacağını açıkladı.

Moderna aşı adayının Faz 3 çalışmalarının ilk sonuçlarına göre etkililik oranının yüzde 94,1 olduğu duyurdu. Şirketin yaptığı açıklamada aşı adayının ağır Covid-19’a karşı etkililiğininse yüzde 100 olduğu kaydedildi.

Şirket Faz 3 çalışmalarının sonuçlarının hakemli bilimsel yayınlara sunulacağını söyledi.

Şirketin yaptığı basın açıklamasına göre Faz 3 çalışmalarının ilk sonuçlarına göre araştırmaya katılan 30 bin kişiden 196’sının koronavirüse yakalandı, bunlardan 185’i plasebo verilen katılımcılar olurken 11’i aşı adayı mRNA-1273’ün verildiği kişiler oldu. Şirket virüse yakalanıp hastalığı ağır geçiren katılımcı sayısının 30 olduğunu, bunların tamamının plasebo verilen kişiler olduğunu açıkladı.

Şirketin açıklamasına göre aşı adayının etkililiği yaş, ırk, etnisite ve cinsiyet gruplarında tutarlılık gösterdi.

Şirket aşı adayının güvenlik datası incelemesi, henüz ciddi bir güvenlik endişesi saptanmadığını savundu.

İlk analize göre en çok görülen yan etkilerin enjeksiyon bölgesinde ağrı, bitkinlik, kas ve eklem ağrıları, başağrısı, ciltte kızarıklık gibi etkiler olduğu ve yan etkilerin sıklığının ve şiddetinin ikinci dozdan sonra arttığı kaydedildi.,

ABD’li ilaç tekeli Pfizer ile Almanya merkezli biyoteknoloji şirketi BioNTech SE de geliştirdiği aşı adayına acil kullanım ruhsatı için FDA’ya başvurmuştu.

FDA, Pfizer’in verilerini incelemek için 10 Aralık’ta, Moderna’nınkileri incelemek için 17 Aralık’ta biraraya gelecek.

Her iki aşı adayı da mRNA teknolojisine dayanıyor.

 

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: