EMEKÇİNİN ALINTERİ ÜZERİNDEN SENDİKADA YOLSUZLUK İDDİALARI MAHKEMELİK OLDU - Haber Alternatif
Sosyal Medya Hesaplarımız

ÖZEL HABER

EMEKÇİNİN ALINTERİ ÜZERİNDEN SENDİKADA YOLSUZLUK İDDİALARI MAHKEMELİK OLDU

Yayınlanma Tarihi:

on

Haber Alternatif-Özel Haber

Celal Eren ÇELİK

Türkiye’de yıllardır üyesi olan işçi ve memurların maaşlarından aldıkları aidatlar ile “Sefahat sürmeleri” nedeni ile eleştirilen sendika yöneticilerinin bu lüks ve şatafat dolu yaşantılarının yanı sıra yönetiminde bulundukları sendikaları zarara atan skandallara imza attığı da zaman zaman basına yansıdı.İşte bu skandallardan bir yenisinin de ÇİMSE-İŞ Sendikası’nda yaşandığı iddiası mehkeme koridorlarına taşındı.

ÇİMSE-İŞ SENDİKASI’nı karıştıran ve merkezinde ÇİMSE-İŞ SENDİKASI Başkanı Zekeriya Nazlım’ın olduğu iddiaları hukuka taşıyan ise sendikanın Ankara eski Şube Başkanı olan Burhanettin Arduç oldu.

“SEÇİM ÖNCESİNDE ŞUBE BAŞKANLARINDAN BOŞ SENET ALINDI”

Mahkemeye yansıyan iddialardan ilki ÇİMSE-İŞ Sendikası’nın başkanlık seçimleri ile alakalı.Sendikanın Ankara eski Şube Başkanı Burhanettin Arduç,savcılığa yaptığı suç duyurusunda ÇİMSE-İŞ Sendikası Başkanı Zekeriya Nazlım’ın başkanlık seçimi öncesinde yeniden seçilebilmeyi garanti etmek için sendikanın şube başkanlarından imzalı “Boş senet” aldığını belirtti.

Arduç suç duyurusunda kendisinin de 2 kez boş, bir kez de üzerinde 500 bin TL bedel yazılmış senet imzalayarak sendika başkanı Zekeriya Nazlım’a verdiğini bu konunun şahidi olan ve kendileri de senet imzalamış olan sendika yöneticileri bulunduğunu belirterek bunlardan bazılarının isimlerini de suç duyurusunda belirtti.

Ancak savcılık şahitleri dinleme gereği görmedi.

“SENDİKA BÜYÜK ZARARA UĞRATILDI”

ÇİMSE-İŞ Sendikası Ankara eski Şube Başkanı Burhanettin Arduç’un suç duyurusunda bulunduğu bir başka konu ise sendikanın Antalya Alanya’da Okurcalar Mahallesi’ndeki ÇİMTUR tatil köyünden yapılan gayrimenkul satışları üzerinden zarara uğratıldığı şeklinde oldu.

Burhanettin Arduç suç duyurusunda,ÇİMSE-İŞ Sendikası Başkanı Zekeriya Nazlım’ın bu gayrimenkullerin sahipleri ile görüşerek “Sözlü” olarak satış fiyatında anlaştığını,üzerinde anlaşılan bedelin gayrimenkul sahiplerine ödenmesinin ardından ise sendika başkanı Zekeriya Nazlım’ın yakını olan kişilere bu gayrimenkullerin satış vekaletinin verildiğini,sendika başkanı Zekeriya Yıldırım’ın ise satış vekaletnamesi yakınları tarafından alınan bu gayrimenkulleri yine bu yakınları vasıtası ile fahiş rakamlara sendikaya satarak sendikayı zarara uğrattığını iddia etti.

“SENDİKAYA AİT OTEL VE TATİL KÖYÜNÜN TADİLAT İŞLERİ SENDİKA BAŞKANININ ABLASINA VERİLİYOR”

Savculığa yaptığı suç duyurusu ile Türk-İş’e bağlı ÇİMSE-İŞ Sendikası’ndaki yolsuzluk iddialarını kayıtlara geçirmesinin ardından kendisinin başkanı olduğu sendikanın Ankara Şubesi kapatılan Burhanettin Arduç’un bir başka iddiası ise ÇİMSE-İŞ Sendikası’na ait otel ve tatil köylerinin tadilat işlerinin sendika başkanı Zekeriya Nazlım’ın ablası olan Aynur Yıldırım’a ait olan ÖZPAMİR isimli şirkete verildiği yönünde.

Öte yandan 10.03.2020 tarihli SMMM Ahmet KOCATEPELİ imzalı bilirkişi raporu da bu tadilat işlemlerinin sendika Başkanı Zekeriya Nazlım’ın ablası Aynur Yıldırım’a ait Özpamir İnşaat Nakliyat Turizm Gıda Temizlik Ticaret Limited Şirketi’ne verildiğini belirtiyor.

Bilirkişi raporuna göre sendika başkanı Aynur Nazlım’a ait Özpamir şirketi 2 farklı firmanın daha teklif verdiği ÇİMSE-İŞ Sendikasının tadilat işlerini 108 bin TL+KDV bedelle, yine ÇİMSE-İŞ Sendikası’na bağlı ÇİMTUR Tesisleri Resoran bölümü ihalesini de kendisinden başka ihaleye giren 2 firmadan düşük bedel vererek 136 bin 500 TL+KDV’ye alıyor…

“SENDİKANIN TÜZÜĞÜNE ULAŞILAMIYOR”

ÇİMSE-İŞ Sendikası Ankara eski Şube Başkanı Burhanettin Arduç’un bir başka iddiası ise Genel Başkan Zekeriya Nazlım’ın sendika tüzüğüne aykırı hareket ettiği için sendika tüzüğüne erişimin mümkün olmadığı yönünde.

Arduç,ÇİMSE-İŞ Sendikası tüzüğüne sendikanın resmi internet sitesinde olmadığı gibi,sendikanın bağlı bulunduğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı veri tabanından da ulaşılamadığını öte yandan kendisinin ısrarla istemesine rağmen sendika genel merkezi tarafından sendika tüzüğünün verilmediği şeklinde…

BİLİRKİŞİ İNCELEDİ,SAVCILIK TAKİPSİZLİK KARARI VERDİ,SAVCININ KARARINA İTİRAZ EDİLDİ

ÇİMSE-İŞ Sendikasını sarsan bu iddiaların yapılan suç duyurusu ile birlikte hukuka taşınmasının ardından savcılık iddiaları inceledi.

Ancak inceleme esnasında “Enteresan” gelişmeler yaşandı.İddiaları savcılığa suç duyurusu ile bildiren Burhanettin Arduç’un kendisi de dahil olmak üzere sendikanın şube başkanlarına boş senet imzalatıldığı yönündeki iddiasında şahit olarak dinlenilmesini istediği sendika yöneticisi savcılık tarafından dinlenmesi.

Burhanettin Arduç’un gayrimenkul alımı üzerinden sendikanın zarara uğratıldığı şeklindeki iddiaları üzerine savcılık tarafından görevlendirilen bilirkişiler ise sadece “Yönetim kurulu yönetim defterinde onay olup olmadığını” incelerken,tapu kayıtları,gayrimenkulleri kimlerin aldığı,alış ve satış fiyatları arasındaki fark,gayrimenkulleri sendikaya satan kişilerin iddiaların merkezindeki isim olan ÇİMSE-İŞ Sendikası Başkanı Zekeriya Nazlım ile akrabalık yahut ticari bir yakınlığı olup olmadığı gibi konuları incelemedi.

Netice olarak savcılık “Bilirkişi raporunda, “Herhangi bir usulsüzlüğe, sendikanın zarara uğratıldığına dair maddi bulguya rastlanmadığı” şeklindeki bilirkişi raporuna dikkat çekerek takipsizlik kararı verdi.

Tüm bu gelişmeler sonrasında hazırlanan “Bilirkişi raporu” sonrasında savcılık “Takipsizlik kararı” verince ÇİMSE-İŞ Sendikası Ankara eski Şube Başkanı Burhanettin Arduç avukatları vasıtası ile “Kovuşturmaya yer olmadığına dair” savcılık kararına itiraz etti.

Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’ne Gönderilmek üzere,Ankara Cumhuriyet  Cumhuriyet Başsavcılığı’na 2020/ 10739 Soruşturma numarası ile yapılan itirazda “Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2020/10739 soruşturma
ve 2020/ 37558 karar numaralı kovuşturmaya yer olmadığına dair kararına karşı itirazımızın
kabulü ile şüpheli/ şüpheliler hakkında gerekli tahkikatın yapılarak cezalandırılmaları için
haklarında kamu davası açılması talebidir.” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan itiraz dilekçesinin sonuç ve istem bölümünde ise Burhanettin Arduç’un avukatları tarafından  “Yukarıda arz ve izah ettiğim üzere; olayın tanığı olan kişiler dinlenmeden, hatalı ve yanlış bir bilirkişi incelemesi doğrultusunda yalnızca bilirkişinin raporuna dayanılarak, eksik soruşturmayla kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiştir, bu nedenle delillerin toplanması için Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair
Kararın kaldırılmasını saygıyla vekaleten arz ve talep ederim.” ifadeleri kullanıldı.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

ÖZEL HABER

TÜGVA PELİKANCI SELMAN ÖĞÜT’E MAAŞ BAĞLAMIŞ

Yayınlanma Tarihi:

on

PELİKAN ekibinin 1 numarası olan Selman Öğüt’ün kardeşi, yandaş yazar ve PELİKAN’cı Hilal Kaplanın kayınbiraderi olan Selman Öğüt’ün TÜGVA tarafından maaşa bağlandığı ortaya çıktı.

Bir dönem AKP’nin yandaş düşünce kuruluşu SETA’da da koordinatör olarak görev yapan ve akademik unvanları için intihal iddiaları olan Selman Öğüt’ün TÜGVA tarafından “Koordinatörlük” sıfatı ile 2016-2017 yılları arasında 12 ay boyunca maaş aldığı ortaya çıktı.

TÜGVA tarafından her ay 5 bin TL ödeme yapılan Öğüt2ün bu “Danışmanlık” hizmeti karşılığında TÜGVA için nasıl bir hizmet verdiği ise bilinmiyor. TÜGVA’nın Öğüt’e aylık 5 bin TL’den yılda toplam 60 bin TL’lik “Danışmanlık” ödemesi yaptığı  TÜGVA’nın 2016-2017 BÜTÇE TABLOSU’nda ortaya çıkarken, Öğüt’ten alınan “Hizmet” ise tabloda yer almadı.

Öte yandan TÜGVA’nın pek çok dil için de “Eğitmen” adı altında ödemeler yaptığı tabloda görüldü.

İşte o bütçe tablosu:

________________________________________________________________________________________________

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:

 

Okumaya Devam Et

ÖZEL HABER

TÜGVA’DAN “HAKİMİ ETKİLEME” RAPORU

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF-

CELAL EREN ÇELİK

Ortaya saçılan belgeler ile skandalları bir bir gündeme gelen TÜGVA’da bir yeni skandal da vakfın Kahramanmaraş2ta bir yurdu kayyumdan devralmak istemesinden sonra yaşadığı sıkıntı sonrasında hazırladığı raporla ortaya çıktı.

TÜGVA Kahramanmaraş’ta 2016 yılında kayyuma devredilen şehrin en değerli lokasyonlarından birisindeki 5 katlı binayı almak için müşteri oldu. Ancak TÜGVA kayyuma piyasa raici yaklaşık 70-75 bin TL olan bina kirası için 50 bin TL yahut “KDV Dahil” 60 bin TL önerdi.

Kayyum TÜGVA’nın piyasanın altındaki bu teklifini kabul etmeyerek mahkemeden binanın kira değerinin tespiti için bilirkişi raporu istedi.

İşte skandal da bundan sonra ortaya çıktı.

TÜGVA Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü bir rapor hazırlayarak TÜGVA Genel Merkezi’ne “ÇÖZÜM RAPORU” adı ile gönderdiler.

Bu raporda olayın çözümü için bilirkişi istenen mahkemenin hakimine ulaşılarak hakimin “Etkilenmesi” ve kira bedelinin 60 bin TL civarında tutulması, Kahramanmaraş AKP İl Başkanının  aranarak konunun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın takip ettiğinin söylenerek korkutulmasını sağlamak ve kayyum heyetinde yer alan avukatın aranarak konunun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından takip edildiğinin söylenerek korkutulması 3 çözüm önerisi olarak sunuldu.

Öte yandan “ÇÖZÜM RAPORUNDA” binanın TÜGVA’ya kiralanması için yaşanan sorunun çözümü için AKP’ye yakın bir dciğer vakıf olan KADEM örnek gösterilerek “KADEM gibi tepeden konuşmanın” daha iyi olacağının belirtilmesi dikkat çekti.

TÜGVA Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü “ÇÖZÜM RAPORUNDA” Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Reis” diye bahsettiler.

 

________________________________________________________________________________________________

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:

 

 

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

AKP’Lİ ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN TÜGVA’YA BALLI “İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ”

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF-ÖZEL

CELAL EREN ÇELİK

Ortaya çıkan “TÜGVA BELGELERİ” ile birlikte pek çok belediyenin TÜGVA’ya ücretsiz yurt tahsisi yaptığı ortaya çıkmıştı. Belediyeler ile TÜGVA arasında yapılan ve taşınır-taşınmaz mülk tahsisi ile kullanım hakkı ile ayni ve nakdi yardımı kapsayan “İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLLERİ” nden birisinin de geçen dönemki Ordu Büyükşehir Belediyesi ile imzalandığı ortaya çıktı.

TÜGVA ile ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI arasında 2016 yılında düzenlenen İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ’nde TÜGVA adına yetkili isim olarak dönemin TÜGVA Genel Başkanı İsmail Emanet’in ismi bulunurken, Ordu Büyükşehir Belediyesi adına ise protokolü imzalamak için dönemin Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz adına Genel Sekreter Mustafa Çöpoğlu yetkilendirilmiş.

Protokolde “VAKFIN YÜKÜMLÜLÜKLERİ” bölümünde “Gençlerin kültürel ve sanatsal manda gelişmelerine katkı sağlamak,sportif faaliyetler amacı ile Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edilen ya da kullanım hakkı verilen tüm taşınır ve taşınmazların imkanlarından faydalanacak gençlere ulaşmak, organize etmek ve gençlere yönelik hizmetler yürütmek”, öğrenciler için seminer , konferans panel düzenlemek, milli manevi değerleri artıracak kamplar tertip etmek, gençler için gezi,piknik,spor turnuvakları düzenlemek ve ülke ve şehrin ali menfaatleri doğrultusunda nitelikli insan yetiştirmek için ortaöğretim, lisans, lisans üstü ve dil eğitim çalışmaları gerçekleştirmek gibi maddelere yer verilmiş.

Düzenlenen İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ’nde Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin “YÜKÜMLÜLÜKLERİ” ise şu şekilde sıralanmış:

  • Büyükşehir Belediyesi’nin görev alanına giren konularda, vakıfça talep edilen hususlarda, Başkanlık makamınca uygun görülen faaliyetlerde ayni ve nakdi katkı sağlamak.

Öte yandan protokolde tahsis ya da kullanım hakkı verilen mülklerin kullanım hakkının teslim tarihinden itibaren TÜGVA’ya ait olacağı, protokolün 10 yıl süre ile geçerli olup, bu süre sonunda 2 tarafın anlaşması ile yeniden uzatılabileceği de protokol ile kayıt altına alınmış.

Düzenlenen İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ’nde Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından TÜGVA’ya ayni ve nakdi destek sağlanması hükme bağlanırken, TÜGVA’nın kendisine tahsis edilecek taşınmazlar için gerçekleştirmesi gereken bir ödemeden ise bahsedilmemiş. Yani Ordu Büyükşehir Belediyesi TÜGVA’ya tek kuruş almadan taşınmaz tahsis etme ve kullanım hakkı vermenin yanında bir de ayni ve nakdi yardım sağlama taahhüdü vermiş.

Protokolde anlaşmazlık olması halinde ise her hangi bir hukuk yolu yahut mahkeme yetkili kılınmazken “Belediye ve Vakıf yetkililerinin konuyu konuşarak çözecekleri” protokolde kayıt altına alınmış.

TÜGVA ile Ordu Büyükşehir Belediyesi arasında gerçekleştirilen bu “İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ” nün imzalandığı dönemde Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanı olan Enver Yılmaz aynı zamanda 22. ve 23. dönemde AKP Ordu Milletvekili olarak 2 dönem TBMM’de bulunmuştu.

İşte TÜGVA ile bir önceki AKP’li Ordu Büyükşehir Belediyesi arasında hazırlanmış olan “Ballı” İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ belgeleri:

________________________________________________________________________________________________

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, HABER ALTERNATİF’in aylık,3 aylık,6 aylık yahut yıllık ÖZEL BÜLTEN’ine abone olabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

 

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: