ERDOĞAN YİNE ÖNCEDEN HAZIRLANMIŞ SORULARI,PROMTERDAN CEVAPLADI - Haber Alternatif
Sosyal Medya Hesaplarımız

SİYASET

ERDOĞAN YİNE ÖNCEDEN HAZIRLANMIŞ SORULARI,PROMTERDAN CEVAPLADI

Yayınlanma Tarihi:

on

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT ortak yayınında, gündemdeki gelişmeler ve ekonomi üzerine konuştu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT’de gündemin sıcak başlıklarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın karşısındaki “gazetecilerin” sorduğu sorular ve TRT’nin hazırladığı sokak söyleşileri sosyal medyada tepki çekti. Gazeteciler, hazır soruları sorarken Erdoğan’ın yine önceden hazırlanmış cevapları tekrarladığı dikkatlerden kaçmadı.

Erdoğan’ın düşük faiz politikasını savunduğu program sırasında dolar yeniden rekor kırarak 14 TL sınırına dayandı.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

“Küresel salgın döneminde her şeyden önce Türkiye özellikle bu 3 çeyrekte de çok farklı bir ayrışma ortaya koydu. Türkiye’nin yıl sonu itibariyle de bu pozitif ayrışmayı devam ettireceği inancındayız. Sadece biz değil, OECD’de söylüyor. Üçüncü çeyrekte de güçlü görünümünü korudu. Bu beklentileri de aşarak böyle bir konuma gelmiş olması, aç kurtlar gibi bekleyenleri şaşırttı. Biz şaşırmadık. Gerek ikinci çeyrekte, gerekse üçüncü çeyreğin sinyalini ikinci çeyrekten aldık.

‘FAİZ SEBEP, ENFLASYON SONUÇTUR’

Faizi düşürmek suretiyle yatırım, istihdam, üretim… Bu 4 anabaşlık bize büyümeyi getirecek. Bizim tahminimiz asgari 10 ama bu 10’un üzerine çıkabilir. Bazı dostlarımız 10’un üzerine çıkabileceğimiz düşüncesini bizimle paylaşıyor. Yıl sonu itibariyle enflasyonla kendisini gösterecek. Faiz sebep enflasyon neticedir. Faizi şu anda düşüyoruz, enflasyonun da düştüğünü hep birlikte göreceğiz.

‘ZENGİNİ ZENGİN YAPAN MODERN FAİZCİLİKTİR’

Zengini zengin yapan modern faizciliktir. Kur manipülasyonu ile bizi yeniden oyuna çekmek istiyorlar. Küresel işbirlikçiler ve içerideki ortakları bunu başaramayacaklar. Kur-faiz-enflasyon sarmalında yaşamayacağız. Maliyetler ne kadar yükselirse onun yatırımdaki gücü de o kadar azalır. Biz tam aksine; yatırımda gücünü artırmak ve ondan sonra da uluslararası ihracatta o yatırımcı yarışa çok daha güçlü girsin. Türkiye’nin ekonomide temel göstergeleri çok güçlü. Bizim ekonomik verilerimiz de gayet iyi. Biz buradan geriye dönmeyeceğiz. Birileri bunu zayıf göstermeye çalışıyor.

‘DÜŞÜK FAİZLE YATIRIMI DESTEKLEYECEĞİZ’

Türkiye’nin güçlü ekonomik dinamiklerine güvenen yabancı yatırımcılar için uzun vadeli yatırımın zamanıdır. Yabancı yatırımcıların büyük ölçekli yatırımlar için harekete geçtiğini görüyoruz.

Biz Ceyhan’da büyük bir tesisin 1 milyar 700 milyon dolarlık temelini attık. Burada 2,5 yıl içerisinde bitecek. Burada 5 bin civarında istihdam olacak. Bu aynı zamanda bizim cari açığımızıa da aşağıya çekecek. Mesele bu zaten. Bunun arkasından yine bu bölgelerde gelişmeleri takip edenler var. Düşük faizle yeni yatırımları destekleyeceğiz.

‘CARİ FAZLA VEREN BİR EKONOMİ AMACIYLA HAREKET EDİYORUZ’

Artık cari açık verip, bu açığı dış borçla finanse eden değil, döviz kazanıp cari fazla veren bir ekonomi olma amacıyla hareket ediyoruz. Döviz kurunda kalıcı istikrar; yüksek faizle ödünç döviz çekerek değil, ihracat, turizm ve diğer hizmetlerden gelen gelirle mümkün olabilir.

Bize dayatılan yüksek faiz politikası yeni bir olay değil. Yerli üretimi yok eden üretim maliyetlerini artırarak kalıcı hale getiren bir modeldir. Bu model sıcak para ortaya çıktığında yeni faiz artırımlarını ortaya çıkaran bir sarmaldır. Biz bu sarmala son veriyoruz. İhracatımızın ithalatı karşılama oranı yüzde 90’lara ulaştı. Turizmde de hızla bir toparlanma süreci içindeyiz. Hizmet sektöründe de bir toparlanma olunca şu mevsimde turizmde, Rusya’dan bir turist akını var. Memnunlar da. Antalya şu anda hiçbri mevsimde görülmediği kadar turist çekiyor.

Ekonomik güvenlik ulusal güvenliğin bir parçasıdır. Türkiye’nin ekonomisi güçlüdür. Son dönemdeki ekonomi performansımız iyi durumdadır. Ülkemizin giderek güçlenmesi ve bağımsız politikalar izleyecek hale gelmesi bazılarını rahatsız ediyor. Ana muhalefetin başı bundan gayet rahatsız oluyor. Neymiş, MGK bu konuların görüşüldüğü yer olamazmış. Bu kişi siyaseti anlamamış. Hala aynı yerde. SSK’yı batıran o zihniyet hala aynı yerde. Rahmetli Savaş Ay programda bununla dalga geçmişti. Sorumlusu siz değil misiniz? demişti.

‘TÜRKİYE EKONOMİK TEHDİTLERE PABUÇ BIRAKMAZ’

Şu anda da topu başkalarına atıyor. Sorumlusu sensin. MGK’da görüşmeyeceğiz de nerede görüşeceğiz. MGK bu işlerin en hassas noktada görüşüleceği yerdir. Türkiye eski Türkiye değildir. Türkiye finans piyasaları üzerinden ekonomik tehditlere pabuç bırakmaz. Tehditler karşısında gerekli güce sahip olduğumuzu MGK’da da yeti ettik.

İSİM VERMEDEN ALİ BABACAN’A YÜKLENDİ

Biz 6 sıfırı atıyoruz dediğimiz zaman Taksim Meydanı’nda anırırım diyenler vardı. Başbakan olarak talimatı verdim ve 6 sıfırı attık. Sonra onunla övünmeye başladılar. Benzer birçok ekonomik kararın altında benim imzam var. Sen benim bir bakanımsın sen karar mercii değilsin ki.

‘STOKÇULUĞUN DİNİMİZDE YERİ YOK’

Stokçuluğun bir defa yeniden düzenleyip bu işin cezai müeyyidesinin artması lazım. Stokçuluk dinimizde yeri olmayan bir konudur. Stokçuluk bir nevi hırsızlıktır.

Fahiş fiyatlarla mücadele noktasında ilgili Bakanlarımıza dedik ki bu adımları atacaksınız sadece denetleme yetmek yasal düzenleme yapıp fahiş fiyat artışı yapanların üzerine gidip malı piyasadan çekenleri yakaladığımızda onlara gerekli müeyyideleri uygulayalım. Bu sadece soğan, patates olayı değil sanayide de buna benzer stokçuluk yapanlar var.

ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Asgari ücret devlet işçi ve işverenden oluşan üçlü bir yapı, komisyon tarafından belirleniyor. Bizler de bu işin müzakerelerini yaptık asgari ücret konusunda 2022’den itibaren önemli kazanımlar elde edildi. Asgari ücret 184 lira iken 2 bin 825 liraya biz çıkardık. Asgari ücret 2002 yılından bu yana nominal olarak 15,3 kat arttı.

Aynı dönem için asgari ücretin reel oranı da yüzde 131 olarak gerçekleşti. Asgari ücretin reel değerinin artması işçilerimizin satın alma gücünün arttığının da göstergesidir. Asgari ücrette 2002 yılında 14. sırada olan ülkemiz 2021 yılında 10. sıraya yükseldi. işçilerimizin satın alma gücünü yükseltmeye devam edeceğiz.

Babayiğitlik bize yakışır evvelallah, biz de bunu inşallah ilgili bakanım gerekse heyeti gerekse yine çalışma arkadaşlarım geniş istişareler yapmak suretiyle çok fazla uzatmadan kararımızı vereceğiz.

KAYNAK:VERYANSIN TV

________________________________________________________________________________________________

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, HABER ALTERNATİF’in aylık,3 aylık,6 aylık yahut yıllık ÖZEL BÜLTEN’ine abone olabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

 

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

SİYASET

CEM UZAN’DAN ÇARPICI DOLAR TAHMİNİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Ekonomist Murat Muratoğlu’nun Youtube kanalına konuk olan Genç Parti Kurucu Genel Başkanı Cem Uzan, dolar konusunda iddialarda bulundu.

Hakkındaki iddialar nedeni ile Fransa’da bulunan Uzan yaptığı açıklamada iktidarın son derece “Absürt” şeyler yapabileceğini ve bunun sonucunda gerçeklerin öngörülemez olduğunu dile getirdi.

“2021 yıl sonu için dolar tahminim gerçekleşti” diyen Cem Uzan “Benim tahminim dolar 2022’yi 30’larda kapar. 25 ile 30 arasında kapar. 25 ile 30 arasında kaparsa iyidir. Öyle bir absürtlük yapabilirler ki sizin benim aklımızın ucundan geçmeyecek bir şey de yapabilirler” ifadesini kullandı.

Okumaya Devam Et

SİYASET

AKP’Lİ KURTULMUŞ:”İNSANLAR AKP’YE KIZIYOR AMA İNSAN SEVDİĞİNE KIZAR”

Yayınlanma Tarihi:

on

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş katıldığı televizyon programında vatandaşın AKP’ye yönelik eleştiri ve kızgınlığına ilginç bir bakış açısı getirdi.

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sunduğu ‘Tarafsız Bölge’ programına katıldı.

Gazeteci Sedef Kabaş hakkında, katıldığı bir televizyon programında yaptığı konuşmalara ilişkin ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan soruşturma başlatıldı. Kurtulmuş konuyla ilgili, “Eleştiri değil, millete saygısızlık” dedi. Kurtulmuş şunları söyledi:

“Çok ağır bir hakaret. Asla dile getirilmemesi gereken bir husus. Tabi Cumhurbaşkanının şahsı dışında ona oy veren insanlara da hakaret etmiş oluyorsunuz. Bu ülkenin Cumhurbaşkanına ağır bir benzetmeyle hakaret etmiş oluyorsunuz. Milli değerlere saygısızlıktır. Bunun ifade, düşünce özgürlüğüyle alakası yoktur. Kabul edilemez. Hiçbir demokraside bu eleştiri sınırları içinde görülemez. Kendi şahsı bakımından mizansen. İnsanlar açık ve şeffaf bir şekilde takip ediyor. ‘Dilimden kaçtı’ denebilecek bir şey değil. Bunun karşılığı olacaktır. Suç Cumhurbaşkanına hakaret olduğu için istenen ceza üst sınırdır, bu kadar açık bir saldırıyı planlayan, ondan sonraki adımlarıyla mizansen şekilde ortaya koyan birinin bunun suçunun ne olduğunu bizim kadar iyi biliyordur.”

Kurtulmuş, 2023’te yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili “İnşallah Cumhurbaşkanımız birinci turda seçimi alacaktır” dedi.

Kurtulmuş “İnsanlar AK Parti’yi eleştiriyor, kızıyor ama insan sevdiğine kızar” dedi.

Okumaya Devam Et

SİYASET

ERDOĞAN BU KEZ DE CHP’Lİ ENGİN ÖZKOÇ VE AYKUT ERDOĞDU HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Yayınlanma Tarihi:

on

Son olarak gazeteci Sedef Kabaş’ın Cumhurbaşkanı’na hakaret gerekçesi ile tutuklanmasının yankıları devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatları bu kez de CHP’li Engin Özkoç ile Aykut Erdoğdu hakkında suç duyurusunda bulundular.

Avukatı Hüseyin Aydın aracılığıyla suç duyurusunda bulunan Erdoğan’ın dilekçesinde TELE 1’de 14 Ocak 2022 tarihinde gerçekleşen programda Özkoç ve Erdoğdu tarafından sarf edilen sözlerin, “kişilik haklarını ihlal eder nitelikte iftira ve hakaret boyutuna vardığı, ifade özgürlüğünün sınırlarını aştığı” savunuldu.

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: