Sosyal Medya Hesaplarımız

DIŞ BASIN

ESAD’A “AİLE İÇİ DARBEDE” YENİ AYRINTILAR ORTAYA ÇIKTI

Yayınlanma Tarihi:

on

Suriye’de geçtiğimiz günlerde Devlet Başkanı Beşar Esad’ın kuzeni Rami Makhlouf’un gözaltına alındığı ve tüm mal varlığına el konulduğu haberleri medyaya yansımış ancak bu haberler daha sonra yalanlanmıştı.Bugün Suriye’de yayın yapan The Syrian Observer isimli haber sitesinde Cuma Baladi imzası ile yayınlanan bir makalede konu ile ilgili çarpıcı ayrıntılara yer verildi.

Eski Suriye Başbakanlarından ve Yüksek Müzakereler Komisyonu (HNC) Başkanı olan Riyad Hicap, Beşar Esad ile kuzeni Rami Makhlouf arasındaki anlaşmazlık üzerine yorum yaptı ve Suriye’deki iki telekom şirketinin kamu mülkiyeti ve özel mülkiyetin bulunmadığı ve aile anlaşmazlığının Asmaa el-Akhras ve Maher el-Esad’a kadar uzandığı yönünde değerlendirmelerde bulundu. 

Kendi resmi Twitter hesabında bir flood yayınlayan Hicap “Beşar, anayasanın ve yasanın uygulanmasını, Rami Makhlouf ise fakirleri savunuyor ve her ikisinin sözleri de samimi olsa bile yalan söylüyorlar” dedi.Hicap Makhlouf’un elindeki telekom şirketlerini kastederek  “Suriye halkına aittir ve özel mülkiyete ait olmaktan ziyade devlete aittir. ” şeklinde konuştu. 

Bakan, Makhlouf’un yolsuzluğunun büyüdüğünü de sözlerine ekledi ve “Hükümetin desteğini artırma ve ekonomiyi liberalleştirme politikaları sonucunda (2005’te), Suriyelilerin yoksullaşmasına ve Beşar Esad çevresinde bir sınıf oluşmasına yol açtı. Bu, özellikle Cham Holding, Syriatel ve MTN, serbest pazarlar ve Beşar Esad’ın en büyük paya sahip olduğu diğer sektörlerde kendi özel çıkarları için bir cephe oluşturdu. ” ifadelerini kullandı. 

Hicap Beşar Esad’ın mali işleri için kuzeni Rami Makhlouf’un çok kritik bir isim haline geldiğini belirterek bizzat Beşar Esad’ın eşi Esma Esad’ın sözleri olduğunu iddia ettiği sözler ile “Rami Makhlouf ve babası Muhammed’e mali durumlarını yönetme ve onlara özel hesaplarına giden petrol sözleşmesinin en büyük kısmını teslim etme görevi verdi.” dedi. 

Hicap tweetlerinde Makhlouf ve rejim arasındaki anlaşmazlık noktası olan iki telekom şirketi Syriatel ve MTN hakkında şöyle yazdı: “İki şirketin mülkiyetini devlete devretmek için son tarih yaklaştığında [Beşar al -Assad] 35 milyar Suriye lirası kontrat kiralamak için sözleşmelerinin devredilmesini istediğinde beni şaşırttı, çünkü onları kişisel çıkarlarını temsil eden Makhlouf’un yetkisi altında tutmak istiyordu. ” 

Hicap,Esad’ın telekom şirketleri konusunda aldığı tavrın sonrasında gelişen süreç hakkında da “Bu garip talep ışığında, biri Maliye Bakanı diğeri de İletişim Bakanı başkanlığında iki komite kuruldu. Maliye bakanı, iki şirket kira sözleşmelerine dönüştürüldüğünde devletin yaklaşık 5 milyar dolar kaybedeceğini doğrulayan bir rapor sundu, bu yüzden bu yapılmadı. Ancak daha sonra Wael al-Halqi hükümeti tarafından gerçekleştirildi. ”ifadelerini kullandı.

Hicap “Mevcut anlaşmazlığın Beşar Esad çevresindeki dağılmakta olan iç çemberi yansıttığını” yazarak saraya yakın olanların Makhlouf ailesinin Esad üzerindeki kontrolü ve Esad’ın tutmaları için verdiği destek konusundaki memnuniyetsizliğini ifade ettiğini de sözlerine ekledi.

Esad ile Makhlouf Ailei arasında yaşanan çatışmadan dolayı Makhlouf Ailesi’nin varlıklarının büyük bölümünü Suriye dışına taşıdığını belirten Hicap ailenin Suriye Ordusundan,Cumhuriyet Muhafızlarına kadar pek çok önemli noktayı uzun yıllardır etkisi altında bulundurduğunu yazdı.

Bilindiği gibi Beşar Esad’ın amcası Muhammed Makhlouf ve Muhammed’in diğer oğlu Hafez’in yanı sıra Cumhuriyet Muhafızlarının eski komutanı Adnan Makhlouf Suriye’de rejim içerisindeki en etkin kişiler olarak gösterilmekte.

Hicap ayrıca Asmaa al-Akhras ve Rami Makhlouf arasındaki süregelen anlaşmazlığa ek olarak, Asmaa, Maher al-Esad ve eşi Manal Jadaan arasındaki sahnelerin ve Esad’a bağlı işadamları arasındaki çatışmaların arkasında başka anlaşmazlıklar olduğunu da yazdı. 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

DIŞ BASIN

KABİL HAVALİMANI TÜRKİYE İÇİN NE ANLAM İFADE EDİYOR

Yayınlanma Tarihi:

on

Türkiye ile ABD ilişkilerinde son dönemde öne çıkan konular arasında NATO güçlerinin çekilmesi sonrası Afganistan’ın başkenti Kabil’deki havalimanının güvenliği ön plana çıkıyor.

Bu konu, bu hafta yapılan NATO Zirvesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasındaki görüşmede de ele alındı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Türkiye, NATO güçlerinin çekilmesinin ardından Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın güvenliğini üstlenmeye devam etme teklifinde bulundu.

ABD basını ve uluslararası medya organlarında çıkan haberlerde ise, ABD’nin bu teklife sıcak baktığı ancak Türkiye’nin bazı kabul edilmesi güç şartlar öne sürdüğü belirtildi.

AFGANİSTAN’DAKİ BU HAVALİMANI NEDEN ÖNEMLİ?

ABD ve NATO müttefikleri, yaklaşık 20 yıldır Afganistan’da asker bulunduruyor.

Biden, 1 Mayıs’ta başlayan geri çekilmenin New York’taki ikiz kuleler ve Washington’daki Pentagon’a uçaklarla düzenlenen saldırıların 20’nci yılı olan 11 Eylül 2021’de tamamlanmasını hedefliyor.

ABD, 2001 yılında yaklaşık 3 bin kişinin hayatını kaybettiği saldırılardan El Kaide örgütü ve lideri Usame bin Ladin’i sorumlu tutmuş ve bin Ladin’in burada koruma altında olduğu gerekçesiyle Afganistan’a önce hava, sonra kara operasyonu başlatmıştı.

Aradan geçen 20 yılın ardından çekilmenin başladığı bu dönemde en önemli gündem maddesini başta Kabil olmak üzere Afganistan’daki kritik noktaların güvenliği oluşturuyor. Zira Afganistan’da halen Taliban etkili bir güç.

Taliban kısa süre içinde başkent Kabil’i bırakarak dağlara çekilse de, hiçbir zaman tam olarak bitirilemedi ve zamanla yeniden güç kazandı.

Şu ana kadar ülkenin en etkili gücü olan Taliban ile yürütülen barış görüşmelerinden sonuç çıkmadı. Bir başka ifadeyle ABD ve NATO askerleri, Taliban ile bir barış anlaşmasına varılmadan Afganistan’dan çekilmeye hazırlanıyor. Üstelik son dönemde ülkedeki şiddet olaylarında artış görülüyor. Bu da çekilme sonrası güvenlik konusunu daha da önemli bir hale getiriyor.

Dağlık bir bölgede yer alan, deniz ulaşımı olmayan ve karayollarında ciddi bir güvenlik sıkıntısı bulunan Afganistan’ın dış dünyayla bağının kurulabilmesi için bu havalimanı hayati bir role sahip.

Kabil Havalimanı, çekilme sonrası güvenliğin sağlanması konusunda öncelikli yerler arasında yer alıyor.

Bazı ülkeler, Afganistan’daki diplomatik misyonlarını tutmanın ön koşulu olarak havalimanı ve hava taşımacılığının güvenliğini öne sürüyor.

Dahası uluslararası yardım kuruluşlarının bu ülkeye gerekli insani yardımları bu havalimanını kullanarak ulaştırıyor.

İŞTE TÜRKİYE’NİN ÖNERİSİ

Türkiye, ABD ve NATO’nun çekilmesinin ardından Afganistan’daki güçlerini tutarak, Kabil’deki havalimanının güvenliğini sağlamaya devam etmeyi önerdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 7 Haziran’da Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, Afganistan konusunda görüşmelerin devam ettiğini ve Türkiye’nin öne sürdüğü şartların sağlanması halinde havalimanının güvenliği için asker tutulmaya devam edilebileceğini söyledi.

Akar, “Bizim şartlara bağlı olarak Afganistan’da kalma niyetimiz var. Şartlarımız nedir? Siyasi, mali ve lojistik destek. Bunlar yapıldığı takdirde biz Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nda kalabiliriz. Şartlarımızla ilgili cevabı bekliyoruz” dedi.

Halen havalimanının askeri kısmının işletmesinden de Türkiye sorumlu.

Reuters haber ajansına konuşan bir Türk yetkili, uluslararası güçlerin çekilmesinin ardından havalimanının güvenliğinin sağlanması için buradaki Türk askeri sayısının artırılması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin Afganistan’daki uluslararası güç kapsamında yaklaşık 500 askeri bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da dün Biden ile yaptığı görüşme ve NATO zirvesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Afganistan konusunda bir mutabakat sağlandığını söyledi.

Erdoğan, Türkiye’nin Afganistan’dan çıkmasının istenmemesi halinde ABD’nin hem diplomatik hem de mali konularda vereceği desteğin önemli olduğunu söyledi.

Erdoğan, “Taliban gerçeğini kenara koymak mümkün değil. Bir diğer konu yine Afganistan’da biz Pakistan’ı da Macaristan’ı da yanımıza alma düşüncemizi kendilerine söyledik. Şu an itibariyle bir mutabakat söz konusu. Bir sıkıntı söz konusu değil” dedi.

________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

Okumaya Devam Et

DIŞ BASIN

NATO ZİRVESİ BİLDİRİSİNDE TÜRKİYE’YE “SURİYELİLER” İÇİN TEŞEKKÜR

Yayınlanma Tarihi:

on

NATO Zirvesi Bildirisi açıklanırken Türkiye’ye özellikle vurgu yapılan alanın Suriyeli geçici sığınmacılar olması dikkat çekti. Türkiye’ye Suriyelilere ev sahipliği yaptığı için “Teşekkür” edildi.

NATO Zirvesi Bildirisinde ayrıca “Türkiye için güvenlik tedbirlerine katkılarımızı artırdık. Bunun tam olarak uygulanmasına bağlılığımız sürmektedir” denildi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın ilk kez katıldığı NATO liderler zirvesinin bildirisinde 30 üye ülkenin 2030 Stratejik Konsepti’ni kabul ettiği belirtildi. Bildiride, Türkiye’ye de yer verildi.

Bildiride Türkiye ile ilgili, “Türkiye için güvenlik tedbirlerine katkılarımızı artırdık. Bunun tam olarak uygulanmasına bağlılığımız sürmektedir. Suriye’den Türkiye’yi vurabilecek veya tehdit edebilecek füze atışlarına karşı müteyakkız olmaya devam ediyoruz. Müttefikimiz Türkiye’ye milyonlarca Suriyeliye ev sahipliği yaptığı için takdirlerimizi yineliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Bildiri metninde şu ifadeler yer aldı:

Bildiri metni şöyle:

* Türkiye için güvenlik tedbirlerine katkılarımızı artırdık. Bunun tam olarak uygulanmasına bağlılığımız sürmektedir.

* Suriye’deki Esad yönetimi, füzeleri kendi halkına karşı kullanıyor. Suriye’den Türkiye’yi vurabilecek veya tehdit edebilecek füze atışlarına karşı müteyakkız olmaya devam ediyoruz. Suriye’den balistik füze tehdidini izlemeye ve değerlendirmeye devam ediyoruz.

*Suriye’de güvenlik ve istikrar, BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı uyarınca gerçek bir siyasi süreç olmadan sağlanamaz.

* Suriye genelinde bir ateşkes ile BM’nin Suriye halkına insani yardımlarının en az 12 ay boyunca yapılmasını sağlayacak yeniden yetkilendirme yapılması çağrısında bulunuyoruz.

* Müttefikimiz Türkiye’ye milyonlarca Suriyeliye ev sahipliği yaptığı için takdirlerimizi yineliyoruz.

* Tüm yönlerden her türlü tehdide karşı Avrupa-Atlantik bölgesinin kolektif savunması için organize edici çerçeve olarak NATO’yu güçlendireceğiz.

* Baskın ve otoriter güçlerden sistematik rekabet ve büyüyen güvenlik meydan okumalarıyla karşı karşıyayız.

* Başlıca endişelerimiz Rusya, Çin, terörizm, kurallara dayalı uluslararası düzene yönelik tehditler, göç ve siber güvenlik.

* Her zamankinden daha karmaşık şekilde ortaya çıkan yıkıcı teknolojilerin kötü niyetli kullanımı sonucu siber, hibrit ve diğer asimetrik tehditlerle -dezenformasyon kampanyaları da dahil olmak üzere- giderek daha çok karşılaşıyoruz.

* Rusya uluslararası hukuka ve uluslararası yükümlülükleriyle sorumluluklarına döndüğünü gösterene dek, olağan duruma (2014 öncesindeki ilişkilere) geri dönüş sözkonusu olamaz.

* (Moskova’nın 2019’da ABD’nin çıktığı INF Anlaşması kapsamında yasaklanan füzelerin karşılıklı konuşlandırılmaması önerisine ret) Öneri Rusya’nın eylemleriyle tutarsız.

* Rusya’nın artan füze cephaneliğine ölçülü ve dengeli şekilde yanıt vereceğiz. Avrupa’da karaya nükleer silahlar konuşlandırmayı planlamıyoruz.

* Çin’in belirtilen hırsları ve baskın davranışları, kurallara dayalı uluslararası düzene ve ittifakın güvenliğiyle ilgili alanlara sistemik meydan okumalar sunuyor.

İLGİLİ HABERLER:

BİDEN:”TÜRKİYE İLE İLERLEME KAYDEDECEĞİMİZE EMİNİM”https://haberalternatif.com/bidenturkiye-ile-ilerleme-kaydedecegimize-eminim/

ERDOĞAN-MACRON GÖRÜŞMESİ SONRASI İLK AÇIKLAMA GELDİ: https://haberalternatif.com/erdogan-macron-gorusmesi-sonrasi-ilk-aciklama-geldi/
________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

Okumaya Devam Et

DIŞ BASIN

ERDOĞAN-MACRON GÖRÜŞMESİ SONRASI İLK AÇIKLAMA GELDİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında Brüksel’de NATO liderler zirvesinde gerçekleşen yüz yüze görüşmenin ardından Élysée Sarayı’ndan açıklama yapıldı.

Sputnik Türkiye‘nin haberine göre, görüşmenin beklenenden daha uzun sürdüğüne dikkat çekildi. İki liderin “Suriye ve Libya konusunda birlikte ilerlemeye istekli olduklarını” söylediklerini aktaran açıklamaya göre Macron, Erdoğan’a, müttefikler arasında NATO içindeki değerler, ilkeler ve kurallar konusunda stratejik bir netleşme ve İslam’la ilgili tartışma hakkında netleşme gereğini teyit etti.

Açıklamaya göre Macron, Erdoğan’a NATO müttefiklerinin ortak stratejileri netleştirmesi gerektiğini tekrar belirtti.

Erdoğan ile görüşmenin “İslam bağlamında meseleleri açıklığa kavuşturmayla ve Libya ile Suriye’de birlikte çalışmaya yönelik ortak amaç ortaya koymayla sonuçlandığını” aktaran Macron, “Fransız laikliği ve Cumhuriyetin değerleri istismar edilmemelidir” dedi.

________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: