Sosyal Medya Hesaplarımız

GÜNDEM

FAHRETTİN ALTUN’UN “ÖZGÜR MEDYA” MASALINI VERİLER ÇÖKERTİYOR

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF/HABER MERKEZİ

Dün gece Haber Global kanalında katıldığı canlı yayın esnasında konuşurken konuşması kesilerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Okçular Vakfı etkinliğinde yaptığı konuşmaya bağlanılmasını protesto eden Muharrem İnce sert sözler söyleyerek canlı yayını terk etmişti.

İnce yayını terk etmeden hemen önce “Erdoğan bu ülkenin kurucusu değil,bu ülke Erdoğan’ın babasının malı değil.Korkmayın bu kadar” demişti.

İnce’nin Erdoğan’ı hedefe koyduğu sözlerine Cumhurbaşkanı İletişim Başkanı Fahrettin Altun resmi Twitter hesabından yanıt verdi.

Altun 3 maddeden oluşan tweet serisinde “Sayın İnce’nin, özel bir televizyon kanalının tamamen kendi hür iradesiyle belirlediği yayın tercihleri üzerinden Sayın Cumhurbaşkanımız hakkında haksız, mesnetsiz ve ağır ithamlarda bulunarak takındığı suçlayıcı tavır kabul edilemez.” derken Türkiye’deki medya kuruluşlarının da son derece özgür şartlarda yayın yaptığını savundu.

Altun bu bağlamda “Türkiye Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren her bir medya kuruluşu özgürce görüşlerini ve yayın tercihlerini yansıtmakta, yasal çerçeve içerisinde faaliyetlerine bir kısıtlama olmaksızın devam edebilmektedir. Sayın İnce’nin bu tavrı medya camiamıza da iftira mahiyeti taşımaktadır.”ifadelerini kullandı.

RTÜK HİÇ DE ÖYLE DEMİYOR…

Fahrettin Altun Türkiye’deki medya organlarının özgürce ve hiç bir kısıtlama olmaksızın faaliyetlerine devam ettiğini ifade etse de özerk bir kurum olmasına rağmen başkanı “Cumhurbaşkanımızın sözlerini emir telakki ederim” diyen RTÜK’ün muhalif kanallara verdiği cezalar hiç de bu tabloyu doğrulamıyor.

TELE1,FOX TV,HALK TV gibi muhalif çizgideki kanallara sadece Nisan ayı içerisinde defalarca yayın durdurma ve  en üst seviyeden para cezası verildi.

Bu kanallardan sadece TELE 1’e  Mart ayında 8 kez program durdurma ve 2 kez üst limitten para cezası verilirken TELE 1 reklam gelirlerinin %3’ünü bu cezaların her biri için ayrı ayrı RTĞK’e vermek zorunda kaldı.,

FOX TV ise ‘‘Fatih Portakal ile Ana Haber’’in 30 ve 31 Mart ile 1 Nisan’daki yayınlarında yapılan yorumlar toplumu kin ve düşmanlığa sevk edildiğine hükmedilirken ‘‘İlker Karagöz İle Çalar Saat’’ programı ise yayınladığı ‘‘ekmek kuyruğunda kavga’ haberinin gerçeklikle ilgisi olmadığı gerekçesiyle RTÜK tarafından cezalandırıldı.

RTÜK’ün FOX TV’ye verdiği cezanın bir diğer önemli özelliği ise cezanın RTÜK tarafından ilk kez işletilen  8/1/b maddesinden verilmiş olması.Bu maddenin özelliği ise bu maddeden ceza alan kanalın aynı suçu tekrarlaması halinde 10 gün yayınının durdurulması,3.kez aynı suçu işlemesi halinde ise kanalın lisansının iptal ediliyor yani kanalın kapatılıyor olması.

Yani bu ceza ile FOX TV adeta kapatılma tehdidi ile karşı karşıya bırakıldı üstelik Türkiye’nin en çok izlenen ana haber bülteni olan kanalın FOX Ana Haber bülteninin sunucusu Fatih Portakal hakkında hapis istemi ile dava açıldı.

BİREYSEL OLARAK GAZETECİLER DE BASKI ALTINDA…

Öte yandan özgür olduğu iddia edilen medya kurumlarına RTÜK eli ile uygulanan baskı bu şekildeyken,bireysel olarak gazetecilere uygulanan meslek ihlalleri de 2019 yılında adeta zirveye ulaştı.

Her sene düzenli olarak “Medyaya Yönelik Hak İhlalleri Raporu” hazırlayarak kamuoyu ile paylaşan 26.Dönem CHP Milletvekili gazeteci Barış Yarkadaş 2019 yılı raporunda açıkladığı veriler ile gazetecilere karşı uygulanan ve her geçen yıl daha da artan baskıyı bir kez daha gözler önüne serdi.

Yarkadaş raporunda 2019 biterken cezaevlerinde 150’ye yakın gazetecinin bulunduğunu, 170 gazetecinin ise yıl içinde çeşitli sebeplerden dolayı işten çıkarıldığını belirtti.

Yarkadaş’ın hazırladığı bu rapordaki verilere göre sadece 2019 yılının Aralık ayı içerisinde 4 gazeteci tutuklandı, 4 gazeteci gözaltına alındı, 38 gazeteci hakim karşısına çıktı. 8 gazeteci 20 yıl 10 ay hapis cezası aldı. 3 gazeteciye yurt dışına çıkış yasağı getirildi. 4 gazeteciye dava açıldı, 2 gazeteci saldırıya uğradı, 1 gazeteci tehdit edildi. 3 gazetenin reklamları Basın İlan Kurumu tarafından engellendi. 1 haber ile bir haber sitesine erişim engeli getirildi. 1 tiyatro oyunu engellendi, 1 gazetecinin hapis cezası onandı. 1 kitap yasaklandı ve toplatıldı, 1 gazeteye 15 bin lira tazminat cezası verildi.

Yine rapordaki verilere göre genel olarak 2019 yılı içerisinde 13 gazeteci tutuklandı, 82 gazeteci gözaltına alındı, gazeteciler 733 kez hakim karşına çıktı. 76 gazeteci 249 yıl 11 ay 15 gün hapis cezası aldı, 1 gazeteciye 14, 32 gazeteciye ise birer dava açıldı. 42 gazeteci 217 bin 520 lira para cezası aldı, 22 gazeteci ifade verdi. 18 gazeteci saldırı ve darba maruz kaldı, 60 haber erişime engellendi. 5 gazeteci tehdit edildi. 1 gazeteye dava açıldı. 1 gazeteciye tazminat davası açıldı. 37 gazeteci hakkında soruşturma başlatıldı, 42 matbaa çalışanı hakim karşısına çıktı; 11 matbaa çalışanına 56 yıl 2 ay hapis cezası verildi.  3 kitap cezaevine alınmadı.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN EK ÖDEME KAT SAYISINDA “DİN ADAMI” KIYAĞI

Yayınlanma Tarihi:

on

Sağlık Bakanlığı,COVID-19’a bağlı olarak yapılacak ek ödemelere ilişin katsayıları belirledi. Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kat sayılardan “Tabip dışı” mesleklerden en çok yararlananlar ise din görevlileri oldu.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü COVID-19 sürecinde yapılacak ek ödemelere ilişkin usul ve esasları belirledi.

Bu genelgeye göre COVID-19 servislerinde çalışan,PCR test laboratuvarlarında görev çalışanları için ek ödeme katsayısı %100 olarak belirlendi…

Ancak bu süreçte COVID dışı dönemde çalışan profesörler için %44,doktorlar ise %36 ek ödeme katsayısı aldı.

Yani sadece görev yaptığı sürenin tamamını COVID servislerinde geçiren sağlık çalışanları için %100 ek ödeme katsayısı almaya hak kazandı.

Ancak bu süreçte COVID ile hiç alakası olmayan din adamları için de %100 oranında ek ödeme kat sayısı belirlendi.

Tabiplik dışında kalan mesleklerin içinde sadece din adamlarına %100 ek ödeme kat sayısı alması ise dikkat çeken bir başka nokta.

 

 

 

 

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

AFAD İSTANBUL’DAKİ DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜNÜ 4,2 OLARAK AÇIKLADI

Yayınlanma Tarihi:

on

Marmara Denizi’nde merkez üssü Marmara Ereğlisi olmak üzere yaşanan ve başta İstanbul olmak üzere çevre illerde güçlü biçimde hissedilen depremin ardından AFAD’dan açıklama geldi.AFAD depremin şiddetini 4,2 olarak açıkladı.İstanbul Valiliği ise bir olumsuzluk olmadığını belirtti.

Tekirdağ’ın Marmaraereğlisi’nde yaşanan depremin derinliği 6,83 kilometre olarak kaydedildi.

Gerek İstanbul,gerekse Marmara’daki pek çok ilde hissedilen deprem vatandaşlarda paniğe neden olurken internet ve telefon hatlarında da kısa süreli kesinti yaşandı

 

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

İSTANBUL’A 6 BİN YENİ TAKSİ TEKLİFİ UKOME’DE 2.KEZ REDDEDİLDİ

Yayınlanma Tarihi:

on

İstanbul’a 6 bin yeni taksi teklifi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nde (UKOME) kabul edilmeyerek alt komisyona sevk edildi.

İBB’nin 6 bin taksi kiralama teklifi UKOME’de kabul edilmedi.

Teklif alt komisyona sevk edildi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçen aylarda yeni taksi sistemi projesini açıklamıştı. 6 bin yeni taksi plakasının İBB tarafından kiralanmasına ilişkin yeni taksi sistemi, 25 Haziran’da UKOME (Ulaştırma Koordinasyon Merkezi) gündemine gelmişti. Fakat yeni taksi sistemi UKOME’deki oylamadan geçememiş, proje reddedilmişti.

İmamoğlu’nun bu teklifinin ardından İstanbul’da taksiciler bu teklife tepki göstermiş ve eylem yapmışlardı.

Okumaya Devam Et

Popüler

%d blogcu bunu beğendi: