Sosyal Medya Hesaplarımız

GÜNDEM

FETÖ BORSASINDA ADI GEÇEN İSİM GİZLİ YARGILAMA İSTEDİ

Yayınlanma Tarihi:

on

TBMM’de basın toplantısı düzenleyerek FETÖ Borsası hakkında açıklamalar yapan CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel’e MÜSİAD İzmir Şubesi Başkanı Bilal Saygılı’nın açtığı tazminat davasının ilk duruşması yapıldı. Daha önce Veryansın Tv’nin haberine de mahkeme kararıyla erişim engeli çıkartan Saygılı’nın avukatları bu kez yargılamada gizlilik kararı istedi.

Varyansın TV’nin haberine göre

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “Bir insanın yargılamada gizlilik talebinde bulunması zaten durumu ortaya koyuyor. Bize ‘özür dilesin, davadan vazgeçelim’ teklifinde bulundular. Mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Atila Sertel, geçen yıl MÜSİAD İzmir Şubesi Başkanı Bilal Saygılı hakkında FETÖ davasından himmet operasyonu ile gözaltına alındığını ve yine Saygılı’nın babası Eflatun Saygılı’nın İzmir’de kurduğu Sondakika isimli gazetenin de darbe girişiminden sonra çıkartılan kararnameyle FETÖ bağlantısı nedeniyle kapatıldığını açıklamıştı. Gazetenin bağlı olduğu Saykar şirketinin hissedarlarından biri olan Mehmet Tahir Kocakurt’un abisinin FETÖ’nün dünya imamlarından Barbaros Kocakurt olmasına dikkat çekmişti. Sertel ayrıca Saygılı ailesinin büyük ortağı olduğu Son Dakika Gazetesi’nde bir dönem görev yapmış ve FETÖ ile alakası olmayan gazetecilerin bugün dahi basın kartı verilmeyerek cezalandırıldığını söylemişti.

Bunun üzerine Bilal Saygılı, Atilla Sertel hakkında “Basın yoluyla kişilik haklarına saldırı” iddiasıyla dava açmıştı. Davanın duruşması bugün İzmir 18. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü.

‘GAZETENİN ORTAĞI DÜNYA İMAMININ KARDEŞİ’

Medya Ege’de yer alan habere göre, Atilla Sertel mahkemedeki ifadesinde şunları söyledi: “Bu dava TBMM çatısı altında yaptığı konuşmadan sonra açılmıştır. Davacının gazetesinde çalışan basın mensuplarının kartları iptal edilmiştir. Bu gazetenin kurucusu olan davacının ortakları hakkında arama ve yakalama kararı vardır. Barbaros Kocakurt, Tahir Kocakurt’un abisidir ve FETÖ’nün Dünya imamı olarak aranmaktadır. Davacı bu kişilerle ortaklık yapmıştır. 15 Temmuz sonrasında gazete kapatılmıştır. Halen Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından FETÖ’cü olarak anılmaktadır. Halen o gazetede çalışan gazetecilere basın kartları verilmemektedir. Bunun gerekçesi o gazetenin FETÖ’cü bir gazete olmasıdır. Bu iddiaları ben söylemiyorum. Cumhurbaşkanlığı da gazetecilerin basın kartlarını vermiyor. Basın kartını alamayan en az 10 gazeteciyi şahit olarak getirebilirim.”

GİZLİLİK KARARI İSTENDİ

Duruşmada Bilal Saygılı’nın avukatı Faruk Öktem, Saygılı’nın hiçbir zaman Son Dakika Gazetesi’nin sahibi olarak çalışmadığını söyledi.  Gazetenin müvekkiline ait olmadığını söyleyen Öktem, “Müvekkilim FETÖ soruşturması geçirmiştir ama takipsizlik kararı verilmiştir. Takipsizlik kararı verilen bir kişi hakkında terör örgütü üyesi olduğunu iddia etmek hakaret ve iftira suçu oluşturur. Bu konunun sürekli gündemde olması müvekkilin mağduriyetini arttırmaktadır. Hukuk Mahkemeleri Kanunu’nun 28. Maddesine göre müvekkilimin menfaatlerinin korunması ve manevi zararın artmaması açısından dosyaya gizlilik kararı verilmesini istiyoruz” dedi.

‘ELEŞTİRİYİ HAKARET OLARAK GÖRÜYORLAR’

Mahkeme çıkışında açıklama yapan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel şunları kaydetti:

“İçerde yazılı ifademi istediler. Fakat ben yazılı ifade hazırlamadım, sözlü olarak sadece bir beyanda bulundum. Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığım açıklamaları karşı taraf hakaret ve tazminat davası olarak beni suçlamış, beni suçluyorlar. İddiaları da kendilerinin FETÖ’cü olmadıklarını söylüyorlar. Ben zaten onlara direkt FETÖ’cüsünüz demedim ama FETÖ ile olan ilişkilerinin çok açık ve net olduğunu belge ve kanıtlarıyla ortaya koydum. Mesele Eflatun Saygın’ın Son Dakika Gazetesi’nin içinde bütün ortaklar neredeyse hepsi aranıyor, bir kısmı tutuklu bir kısmı aranıyor. Mesele Barbaros Kocakurt var, dünya imamı olarak aranıyor. Onları anlattım hakime hanıma… Hakime hanım yazılı ve geniş bir beyanda bulunmamı, ifade vermemi istedi. Aynı zamanda Bilal Saygılı’nın Ege Üniversitesi Rektörü Cüneyt Hoşcoşkun ile birlikte temelini attığı camii ile ilgili konuşmalarım olmuştu. O camiyi de Cumhurbaşkanı açmıştı. O caminin açılışının eleştirisini de hakaret olarak görüyorlar. Ben siyaseten eleştiri yapıyorum ve onları eleştirmiyorum” dedi.

‘FETÖ’CÜLERLE İÇ İÇEYKEN ŞİMDİ AKP’Lİ ÜST DÜZEY KİŞİLERLE İÇ İÇE’

Sertel “FETÖ borsası var diyen ben değilim. Şamil Tayyar’dır AKP eski milletvekili, gazeteci kökenli AKP eski milletvekili Mehmet Metiner’dir. Ve FETÖ borsasından kaynaklanan ve haklarında ifade olan, kendilerinin FETÖ’cü olduğunu söyleyen birçok iş adamı serbest… Elini kolunu sallayarak gezmektedir. Bunun örnekleri çok sayıda verilmektedir. İzmir’de de Orkide yağlarının sahibi FETÖ’cü olduğunu kabul etmiş olmasına rağmen serbest kalmıştır. Fabrikasındaki paranın bir kısmına el konuldu ve yeni ortalıklarla ticari hayatına devam etmektedir. Şimdi bunları söylemek bana göre suç değildir, çünkü biz mahkemelerdeki iddianamelerden ve devletin üst kademlerinde alınan kararlara ilişkin konuşuyoruz. Kendi kafamıza göre herhangi bir hakaret yapmıyoruz, herhangi bir açıklamada bulunmuyoruz. Bu milletvekili olmanın gereği. İzmir’de çok sayıda insan suçsuz yere cezaevinde yatarken gerçekten suçlu olanların ama güçlü olanların dışarda olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Biliyorsunuz genel başkanımız da çok kez dile getirdi. 17-25 Aralık sonrasında da büyük bir otel sahibi olan kişinin de serbestçe elini kolunu sallayarak gezdiği ortadadır. Bank Asya’ya para yatırdığı ortadayken her konuda FETÖ’cülerle iç içeyken şimdi AKP’li üst düzey kişilerle iç içe oturmaktadır” dedi.

‘ÖZÜR DİLESİN, İŞ KAPANSIN’ DEDİLER

Avukatın haberlerle ilgili ‘yayın yasağı getirilsin’ talebinde bulunduğunu söyleyen Sertel, “Ben de ona karşı çıktım, eğer yayın yasağı kendisi ile ilişkili değilse niye rahatsız olsun. Bir de benim yanlış bilgilendirildiğimi söylüyor yani bana ‘sayın vekil özür dilesin, bu işi kapatalım’ diyor. Benim özür dileyecek bir durumum yok. Ben özür dileyecek hiçbir şey yapmadım. Benim elimdeki verilerle Türkiye Cumhuriyeti Devletinin elindeki verilerle konuştum. Ben bu davanın beraatla sonuçlanacağına inanıyorum, çünkü kimseye hakaret kastiyle hareket etmiyorum, gerçekleri konuşuyorum” diye konuştu.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

“HAVAİ FİŞEK FABRİKASINDA PATLAMA” DAVASINDA AİLELERE POLİS ENGELİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Sakarya’nın Hendek ilçesinde bulunan Büyük Coşkunlar havai fişek fabrikasında yaşanan patlamada 7 işçi feci şekilde hayatını kaybetmişti.

Yaşanan patlamada iş yerinin pek çok kusuru bulunmasına rağmen fabrika sahiplerinin AKP ve MÜSİAD ile yakın ilişkileri ortaya çıkmış ve fabrika sahiplerine ağır cezalar verilmesi beklenirken adeta imtiyaz tanınması kamuoyunun büyük tepki çekmişti.

Daha önce de çeşitli defalar patlama yaşanan ve her patlama sonrasında isim değiştirerek faaliyetlerine devam eden fabrikada yaşanan son patlama ile ilgili bugün görülen dava öncesinde aileler adliye önünde yürümek isteyince polis engeli ile karşı karşıya kaldılar.

Polis engellemesine tepki gösteren mağdur aileleri davanın görüldüğü Sakarya Adliyesi önünde bir açıklama yaptılar.

Aileler açıklamalarının ardından dava salonuna girmek istediklerinde yeniden polis engeli ile karşılaştılar ve dava salonunun 30 kişilik olması gerekçe gösterilerek içeriye alınmadılar.

Ailelerden sadece mahkeme tarafından belirlenen ailelerin içeri alınması isteniyor.

Patlamanın ardından Sakarya 1.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada “Bilinçli taksir ile ölüme ve yaralanmaya sebep olma” suçlamasıyla hazırlanan iddianamede, 5’i tutuklu 7 sanık hakkında 22 yıl 6’şar ay hapis cezası isteniyor.

________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

FETÖ’NÜN BAĞDAT VE ERBİL SORUMLULARI TÜRKİYE’YE İADE EDİLDİ

Yayınlanma Tarihi:

on

FETÖ’nün yurtdışı yapılanmasında etkin tol oynayan Bağdat ve Erbil sorumlularının Türkiye’ye iade edildiği açıklandı.Konu ile ilgili açıklama İçişleri Bakanlığı’nda n geldi.

“FETÖ’nün Bağdat sorumlusu” Salih Fidan ve “Erbil sorumlusu” Samet Güre’nin, Ukrayna’dan Türkiye’ye getirildiği bildirildi.

Fidan ve Güre Ukrayna-Polonya sınırından illegal yollarla kaçarken yakalandı.

İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın Ukrayna makamları ile görüşmesinin ardından teslim alınan Fidan ile Güre’nin Türkiye’ye getirildiğini duyurdu.

________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan,bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan,Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir,DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ’NE VURULAN KELEPÇEYE POLİS ŞEFLERİ DE KIZGIN

Yayınlanma Tarihi:

on

Boğaziçi Üniversitesi’ne AKP’li Prof.Dr.Melih Bulu’nun seçimsiz şekilde atanması ile başlayan öğrenci protestolarda üniversitenin kapısına kelepçe takılması büyük tepki çekmişti.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde göre v yapan üst düzey polis amirlerinin de bu durumu “Kabul edilemez” bulduğu ifade edildi.

Hürriyet Gazetesi muhabirlerinden Toygun Atilla üniversitenin kapısına vurulan kelepçe ile ilgili üst düzey polis şeflerinin görüşlerini aktardı.

“Kelepçe fotoğrafını görünce Gezi Parkı’nda çevrecilerin çadırlarının yakılmasını hatırladım” diyen Atilla, görüştüğü polis şelerinin de üniversitenin kapısına vurulan kelepçeyi “kabul edilemez” olarak değerlendirdiklerini belirtti.

Atilla’nın haberinde şu ifadeler yer aldı:

Anlatımlarına göre, göstericilerin kapıya yüklenmesi ile kırılan kapıyı birleştirmek isteyen iki polis memuru yanlarındaki kelepçeyle bunu gerçekleştirmişti. Durumu gören bir emniyet amiri ise kelepçeleri hemen kapıdan çıkarttırmıştı. Hatta o polisleri, “Lazım olunca kelepçe bulamazsınız, şimdi hemen kelepçe bulup kapıyı kitlemişsiniz” diye azarlamıştı.

Görüştüğüm polis şefleri Boğaziçi Üniversitesi kapısına vurulan kelepçe olayının şimdilik “İşgüzar” iki polis memurunun davranışı gibi durduğunu söyleseler de olayın ardında FETÖ benzeri bir provokasyon olduğu konusunda da şerhlerini koymadan edemiyorlar. Buradan da polisin kendi içinde “kelepçe” olayının ardını incelediğini söylememiz mümkün.

______________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan,bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan,Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir,DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: