Sosyal Medya Hesaplarımız

DIŞ BASIN

FOREIGN POLICY:”ERDOĞAN GİTMEDİKÇE EKONOMİ DÜZELMEZ”

Yayınlanma Tarihi:

on

ABD’nin en prestijli yayın organlarından birisi olarak kabul edilen Foreıgn Polıcy’de yayınlanan makalede AKP’nin yeni ekonomik reformları analiz edilirken “Erdoğan gitmedikçe ekonomi düzelmez” değerlendirmesi yapıldı.

Foreign Policy‘de yayımlanan Shlomo Roiter Jesner imzalı bir makalede, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomiyle ilgili attığı adımlar değerlendirildi.

“Türkiye’nin problemi başkanın kendisi, o gitmedikçe bir düzelme olmaz” diye başlayan yazıda, Türkiye’nin “gelişmekte olan ülkeler arasında bu yıl en kötü performansa sahip ekonomi” olduğu vurgulandı. Türkiye ekonomisinin iyi haberlerin ardından kısa vadede olumlu tepkiler verebildiği, ancak bu haberlerin uzun vadede ülke ekonomisine bir fayda sağlamayacağı kaydedildi.

Erdoğan‘ın 11 Kasım’da ekonomide yeni bir yol izleneceğini duyurmasının liranın dolar karşısında en fazla değer kaybını yaşamasının sürpriz olmadığının belirtildiği yazıda, söz konusu duyurunun ardından Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın istifa ettiği ve Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alındığı hatırlatıldı.

Yazıda, Türkiye ekonomisinin yoluna girmesinin uzun bir süreç gerektirdiği, bunun ekonominin “son birkaç yılda görülen komplo ve iktidar politikaları” ile yürütülmesinin sonlanmasıyla sağlanabileceği kaydedildi. Türkiye hükümetinin ayrıca, Doğu Akdeniz gündemi başta olmak üzere dış politikada maceracılıktan vazgeçmesi gerektiği de savunuldu.

Erdoğan‘ın 17 yıllık yönetimindeki hatalarının yabancı paraların ülkeyi terk etmesine neden olduğu belirtilen açıklamada, yatırımcıların ülkeye olan güvensizliğinin açığa satışların yasaklanmasıyla pekiştiği ve Erdoğan‘ın yabancı yatırımcılara yönelik sert tavrının ülke ekonomisine yardım etmediği kaydedildi.

“OTORİTER EĞİLİM OLDUKÇA REFORM OLMAZ”

Erdoğan’ın Türkiye’nin ekonomik çöküntü yaşamasıyla kendi yönetimi arasındaki bağı inkar ettiğine vurgu yapılan yazıda, kendisinin “faiz lobisi” gibi görünmez düşmanlar icat ettiğine ve faizlerin yükselmesini savunan bankaları faizleri düşürmek için baskı yaptığına işaret edildi.

Yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Erdoğan’ın elindeki mevcut düzeltme yöntemlerinden heyecan duymayın. Nihayetinde bu yöntemler, Türkiye’nin ihtiyaçlarına yanıt veremeyecek. Serbest piyasalar, otoriter eğilimlerle yan yana duramaz. Bir ülke, kurumların bağımsızlığı ayaklar altına alındığı müddetçe gerçek bir reform gerçekleştiremez

Türkiye’nin ekonomisinin restore edilebilmesi için, ahbaplık ilişkilerinden daha fazlası gerekiyor (Yeni Merkez Bankası Başkanı ve Maliye Bakanı, Erdoğan’a ve AKP’ye yakın isimler). Lirayı dolar ve avro karşısında daha değerli kılmak kısa vadede ülkenin ekonomik onurunu incitse de, uzun vadede yapıcı bir hamle olacak. Bunun için Erdoğan’ın himaye odaklı ekonomisinin bir son bulması lazım. Kendisinin ikinci başkanlık süresi 2023’te bitse de, Türk anayasasının yaratıcı yorumlamaları kendisinin görev süresini uzatmasını sağlayabilir. Bu da ekonomik reformların ötelenmesine neden olur”

Erdoğan’ın Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarına yatırım yapmasının ekonominin kısa vadede boğulmaktan kurtulmasını sağlayabileceğine, ancak bunun uzun vadede bir etkisi olmayacağına işaret edilen yazıda, bunun alternatifinin IMF paketine başvurmak olabileceği ancak bunun “Erdoğan’ın onuru için kabul edilemez” olduğu belirtildi. Türkiye’nin alternatif kaynak olarak Çin ve Katar’a başvurabileceği söylenen yazıda, Erdoğan’ın Batı karşıtı söylemlerine karşın bu hamlenin Brüksel ve Washington’la halihazırda gergin olan ilişkileri daha da gereceğini bildiğine dikkat çekildi.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

DIŞ BASIN

PAŞİNYAN’A ÇARPICI TÜRKİYE UYARISI GELDİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Ermenistan’ın Türkiye ilişkileriyle ilgili bir dönem Karabağ müzakerelerine de katılan Jirayr Liparityan’dan, hükümete Türkiye ile ilgili tavsiye geldi. Jiparityan, Ermeni yönetiminden Türkiye ile iyi ilişkiler yürütmesini isterken aksi durumda ülkeyi çok daha zor günler beklediği yorumunda bulundu.

VERYANSIN TV’nin haberine göre Karabağ savaşında Azerbaycan tarafından ağır yenilgiye uğrayan Ermenistan’ın ilk cumhurbaşkanı Levon Ter Petrosyan’ın siyasi danışmanı Jirayr Liparityan, Paşinyan’a önemli tavsiyelerde bulundu. Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi gerektiğini belirten Liparityan, Yoksa çantaları toplayıp başka bir yere taşınmamız gerektiğine inanıyorum” dedi.

Ermenistan’ın ilk cumhurbaşkanı Levon Ter-Petrosyan’ın danışmanlarından, 1990’lı yıllarda Karabağ müzakerelerine katılan Jirayr Liparityan, Dağlık Karabağ yenilgisi sonrası Erivan yönetimine tavsiyelerde bulundu.

Liparityan Ermenistan’ın Azerbaycan ve Türkiye ile ilişkileri normalleşmesi gerektiğini ifade ederek, Ermenistan’ın Azerbaycan ve Türkiye ile ilişkilerini normalleştirmesi gerekir. Yoksa çantaları toplayıp başka bir yere taşınmamız gerektiğine inanıyorum” dedi.

KOMŞULARI DÜŞMAN GÖRMEYEN HÜKÜMETE İHTİYAÇ VAR

Liparityan, Nikol Paşinyan hükümetini eleştirerek, Ermenistan’ın komşularını düşman olarak görmeyen bir hükümete ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Liparityan şöyle konuştu:

“Ermenistan herkesle bağları normalleştirmeli, çünkü sonuçta bu güvenliği sağlıyor. Mevcut tutum devam ederse, nefret ve korku galip gelecektir. Bu iki ana duygu analiz edilmezse Ermenistan stratejisinin temeli olacak. Komşularla ilişkiler kurmak, Azerbaycan ve Türkiye ile doğrudan konuşmak, komşuları anlamayı öğrenmek, bir şeye neden ’hayır’ cevabını verdiklerini anlamak gerekiyor. Bu, düşmanca tavır değil, komşunuzla iletişim kurduğunuza ve onun sorunlarını anladığınıza dair güven verecektir.”

*** BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan,bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan,Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir,DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=ckNkclRRSnVuUldIblRnczBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w?view_as=subscriber

 

Okumaya Devam Et

DIŞ BASIN

PAŞİNYAN ERKEN SEÇİME GİDİYOR

Yayınlanma Tarihi:

on

Azerbaycan karşısında büyük bir hezimet yaşayan Ermenistan’da muhalefetin sokağa dökülerek istifasını istediği Başbakan Nikol Paşinyan’dan erken seçim çağrısı geldi.

Paşinyan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, istifasını talep eden muhalefetin halk desteğini arkasına almadığını savundu ve halkın kararı neticesinde Başbakanlık görevinden ayrılmaya hazır olduğunu söyledi.

“Sadece halkın kararıyla Başbakanlık görevini terk edebilirim” diyen Paşinyan “Halkın güveninin yeniden tesis edilmesi durumunda bu zor zamanlarda Ermenistan Cumhuriyeti liderliğini sürdürmeye hazırım” açıklamasında bulundu.

Paşinyan “Tüm bu soruların cevabını almanın tek yolu var: Olağanüstü parlamento seçimleri yapmak” diyerek erken seçim çağrısında bulundu.

Okumaya Devam Et

DIŞ BASIN

BREZİLYA’DAN ÇİN AŞISI İÇİN AÇIKLAMA GELDİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada Çin’den ithal edilen CORONAVAC aşısının %91 oranında etkili olduğunu açıklamıştı.

Çin aşısını Türkiye’den önce kullanmaya başlayan ve deneylerin yapıldığı bir diğer ülke olan Brezilya’dan ise aşının etki oranı ile alakalı Bakan Koca’nın açıklamaları ile hiç de örtüşmeyen açıklamalar geldi.

Brezilya’da Sao Paulo eyaletinin Sağlık Bakanı Jean Gorinchteyn, kendi ülkelerindeki denemelerde yüzde 90 başarı oranına ulaşılmadığını açıkladı.

CBN radyosuna konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Gorinchteyn “Aşının etkisinin yüzde 50’nin ne kadar üzerinde olduğunu, yüzde 60, 70 veya 80 olup olmadığını bilmiyoruz” dedi. Gorinchteyn, CoronaVac aşısında kullanılan teknik göz önünde bulundurulduğunda, “Aşının etkisinin hiçbir zaman yüzde 90’a ulaşmayacağını biliyorduk” ifadelerini kullandı.

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: