HAİTİ CUMHURBAŞKANINA SUİKASTTE ABD BAĞLANTISI VAR MI? - Haber Alternatif
Sosyal Medya Hesaplarımız

DIŞ BASIN

HAİTİ CUMHURBAŞKANINA SUİKASTTE ABD BAĞLANTISI VAR MI?

Yayınlanma Tarihi:

on

Haiti Cumhurbaşkanı Jovenel Moïse, ülkenin “geçici” başbakanı tarafından yapılan bir açıklamaya göre, karısını da ciddi şekilde yaralayan bir grup silahlı adam tarafından evinde öldürüldü.

Yerel bir radyo istasyonuna konuşan Claude Joseph, 53 yaşındaki Moïse’nin öldürüldüğünü doğruladı ve saldırının yabancıların da dahil olduğu bir “silahlı komando grubu” tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

Çarşamba günü daha sonra televizyonda yayınlanan ulusal bir konuşmada Joseph, ülke genelinde olağanüstü hal ilan etti ve sükunet çağrısı yaptı. Joseph açıklamasında “Durum kontrol altında” dedi.

Haiti’nin Washington Büyükelçisi Bocchit Edmond’a göre, Moïse’nin katilleri, koruma altındaki konutuna girerken ABD Uyuşturucuyla Mücadele İdaresi (DEA) üyesi olduklarını iddia etti.

İngiltere’nin prestijli gazetelerinden The Guardian2ın haberine göre Boccith Edmond, Guardian’a “Bu iyi planlanmış bir komando saldırısıydı” dedi. Edmond “Kendilerini DEA ajanı olarak tanıttılar ve insanlara bir DEA operasyonunun parçası olarak geldiklerini söylediler.” ifadelerini kullandı.

Sosyal medyada dolaşan videolarda Amerikan aksanlı bir adamın megafon üzerinden İngilizce olarak “Bu bir DEA operasyonuduer. Herkes geri çekilsin. DEA operasyonu. Herkes geri çekilsin, geri çekilin.” ifadelerini kullandığı görülüyor.

Mahalle sakinleri, silah sesleri duyduklarını ve siyah giyimli erkeklerin mahallede koştuğunu gördüklerini bildirdi.

Edmond, “Yabancı paralı askerler olabilir, çünkü video görüntüleri onların İspanyolca konuştuğunu gösteriyor” dedi. “Profesyoneller tarafından, katiller tarafından yürütülen bir şeydi… Ama soruşturma yeni açıldığından, durumu daha iyi değerlendirebilmek için yasal makamları beklemeyi tercih ediyoruz. Bunun arkasında kimin olduğunu kesin olarak bilmiyoruz.Bu bir barbarlık eylemidir. Demokrasimize saldırıdır” dedi.

Edmond, Çarşamba sabahı Beyaz Saray’dan katillerin belirlenmesi ve yakalanması için ABD’den yardım istediğini söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden ise yaşanan gelişmelerin ardından Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada cinayeti “çok endişe verici” olarak nitelendirerek, “Daha fazla bilgiye ihtiyacımız var” dedi.

ABD Başkanı Biden ayrıca yazılı bir açıklama ile taziyelerini ve yardımlarını sundu.

Açıklamada, “Bu iğrenç eylemi kınıyoruz ve First Lady Moïse’nin iyileşmesi için en içten dileklerimi gönderiyorum” denildi ve “Amerika Birleşik Devletleri Haiti halkına başsağlığı diliyor ve güvenli ve emniyetli bir Haiti için çalışmaya devam ederken yardım etmeye hazırız” ifadeleri kullanıldı.

Saldırı, Moïse’nin başkent Port-au-Prince’in yukarısındaki tepelerde yer alan ve güvenli olduğu bilinen, lüks ve güvenli villaların bulunduğu, zengin bir bölge olan Pétionville’in Pelerin 5 bölgesindeki evinde gerçekleşti.

HAİTİ VE ABD İLİŞKİSİ…

Haiti özellikle son 10 yıldır ABD ile ilişkileri gergin olan bir ülke.

Haiti’de 2010 yılında meydana gelen doğal afetin ardından ülkeye yardım bahanesi ile gelen Amerikan ordusunun 82. hava indirme tümenine bağlı paraşüt birlikleri, Haiti’nin başkenti Port-au-Prince’in kuzeyinde bir operasyon üssü kurmaya başlamış ve Dünya ABD’nin Haiti’ye yardım amaçlı değil işgal amacı ile gittiğini söyleyerek duruma tepki göstermişti.

Dünya kamuoyundan gelen tepkilerin ardından ABD “Fiili işgal” girişimini sonlandırsa da 2010 yılından  bu yana siyasal istikrarsızlık içerisindeki Haiti’ye sürekli müdahil olmuştu.

Son olarak yaşanan bu suikastte de ABD bağlantısının olup olmadığı suikastın hemen ardından tartışılmaya başlandı.

________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

DIŞ BASIN

BEYAZ SARAY’DAN UKRAYNA AÇIKLAMASI: “RUSYA HER AN SALDIRABİLİR”

Yayınlanma Tarihi:

on

Rusya-Ukrayna gerilimi ile ilgili açıklamalarda bulunan Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, “Rusya’nın her an Ukrayna’ya saldırabileceği bir aşamadayız” ifadelerini kullandı.

Rusya ve Ukrayna arasında ABD’nin körüklemesiyle artan gerilimle ilgili gelişmeler sürüyor. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda bütün seçeneklerin masada olduğunu belirterek, “Rusya’nın her an Ukrayna’ya saldırabileceği bir aşamadayız” ifadelerini kullandı.

Psaki, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna ve Rusya gerilimine ilişkin son gelişmeleri değerlendirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın Ukrayna ve Almanya’ya bir gezi gerçekleştireceğini anımsatan Psaki, Blinken’ın burada Ukrayna-Rusya gerilimini azaltmak için görüşmelerde bulunacağını aktardı.

ABD VE RUSYA DŞİŞLERİ BAKANLARI CENEVRE’DE BİR ARAYA GELECEK

Psaki, Blinken ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un bu sabah gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Cenevre’de bir görüşme yapma konusunda mutabık kaldığını ve Blinken’ın bu görüşmede Rusya’yı gerginliği azaltma konusunda uyaracağını belirtti.

Ukrayna-Rusya geriliminin sorumlusunun sınıra on binlerce asker yığan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin olduğunu savunan Psaki, şunları kaydetti:

“Açık konuşayım; şu anda durum oldukça tehlikeli. Rusya’nın her an Ukrayna’ya saldırabileceği bir aşamadayız. Blinken, Cenevre’deki görüşmede, bu konuda diplomatik bir yol olduğunu açıkça dile getirecek. Ukrayna’yı işgalin ağır ekonomik sonuçlarının acısını çekip çekmeyeceği Putin ve Ruslara bağlı.”

Psaki, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda tüm seçeneklerin masada olduğunu vurgulayarak, ekonomik yaptırımlar konusunda Avrupalı ortakları ile yakın temas halinde olduklarını dile getirdi.

Okumaya Devam Et

DIŞ BASIN

AVUSTURYA SEZGİN BARAN KORKMAZ KARARINI VERDİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Avusturya adli makamları uluslararası kara para aklama suçundan tutuklu bulunan Sezgin Baran Korkmaz için iade talebini kabul etti.

SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz, ABD ceza yasalarına göre “kara para aklamak için komplo kurmak ve resmi makamlara yalan ifade ve beyanda bulunmak” suçlamasıyla ABD’nin talebi üzerine 19 Haziran’da Avusturya’da gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı.

ABD’nin iade talebinde bulunduğu Sezgin Baran Korkmaz hakkında Türkiye’de de “SBK Holding’e ait altı şirketin hesaplarında yapılan incelemelerde kara para aklandığı” şüphesiyle soruşturma başlatılmıştı.

Deutsche Welle (DW) Türkçe’nin Sezgin Baran Korkmaz’ın iadesine ilişkin hem Türkiye hem de ABD’nin talebi Avusturya tarafından kabul edildi.

Bu durumda Sezgin Baran Korkmaz’ın hangi ülkeye iade edileceğine Avusturya Adalet Bakanlığı karar verecek.

Kararın, Şubat ayının ilk haftasında verilmesi bekleniyor.

Okumaya Devam Et

DIŞ BASIN

ALMANYA DIŞ İŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN YUSUF YERKEL AÇIKLAMASI

Yayınlanma Tarihi:

on

Soma’da işçi tekmeleyen dönemin başbakanı Erdoğan’ın eski özel kalem müdürü yardımcısı Yusuf Yerkel’in 6000 euro maaşla (yaklaşık 92 bin TL) Almanya’ya atanmasına tepkiler artıyor. Almanya Dışişleri Bakanlığı’ndan da açıklama geldi.

2014 yılında Türkiye’de yaşanan ve 301 kişinin öldüğü Soma maden faciası sonrasında eylem yapan madenci Erdal Kocabıyık’ı tekmeleyerek tepki toplayan dönemin başbakanı Erdoğan’ın özel kalem müdürü yardımcısı Yusuf Yerkel’in Almanya’ya aylık 6000 euro maaşla atanmasına tepkiler büyüyor.

Finans ve ticaret eğitimi olmamasına rağmen Frankfurt Başkonsolosluğu’na “Ticaret Ataşesi” olarak atanan Yerkel’e tepkiler artarken, bazı Türk kuruluşları ve iş insanları örgütleri harekete geçti. Almanya Dışişleri Bakanlığı da konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Sözcü’den Ali Güven’in haberine göreAlman Dışişleri Bakanlığı konu ile ilgili sorular karşısında “Bu konu ile ilgili hiçbir şeyi teyit etmeyeceğiz” açıklaması yaptı.
Yusuf Yerkel’in Frankfurt’a “Ticari ateşe” olarak atanması AKP’ye yakınlığı ile bilinen iş adamları örgütü MÜSİAD’ın Almanya temsilciliğinde de rahatsızlık yaratırken konu MÜSİAD yönetimi tarafından ele alındı.

Bazı MÜSİAD yetkilileri, “Bu atama, bize Almanya’da zarar verecek. İşlerimizi olumsuz etkileyecek. Ankara’ya bir mektup yazıp bu durumu bildirelim. Bu atama kararı geri alınmalı” derken, bu görüş benimsendi. MÜSİAD yetkililerinin konuyla ilgili sorulara yanıt vermediği belirtildi.

MÜSİAD yöneticileri bu toplantının ardından, Ankara’ya çağrılan Ticaret Ataşesi Tansu Günendi’ye bir plaket verdi.

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: