Sosyal Medya Hesaplarımız

MEDYA

İHALE,TORPİL,TİCARET:BİR OKUL MÜDÜRÜNÜN ANOTOMİSİ

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF-ÖZEL

Celal Eren ÇELİK

Devlet kurumlarındaki yandaş ve akraba kayırma haberlerine her gün bir yenisi eklenirken son örnek İstanbul İbrahim Hakkı Anadolu Lisesi’nden geldi…

İstanbul Sultanbeyli İbrahim Hakkı Anadolu Lisesi Müdürü Rüstem Özdemir kızı Rümeysa Özdemir’in “Geçici kadro” ile kendi okuluna memure olarak görevlendirilmesini sağladı.

Müdür Rüstem Özdemir’in kızı Rümeysa Özdemir’in maaşını ilk yıl İŞKUR öderken ikinci yıl Okul Aile Birliği yani okulun velileri ödedi.

KANTİN İHALESİ ALAN “MEMURE”…

Ancak İbrahim Hakkı Anadolu Lisesi Rüstem Özdemir’in kızı Rümeysa Özdemir sadece babasının okulunda “Memure” olarak çalışmakla kalmadı.Okulda bu görevi yürütüp maaş alırken Sultanbeyli Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin kantin ihalesini de aldı.

YALOVA’DA OTEL..

Tüm bunların yanında İbrahim Hakkı Anadolu Lisesi Müdürü Rüstem Özdemir’in Yalova Armutlu’da bir otelin de yine çocukları üzerinden ortağı olduğu iddialar arasında.

Öte yandan Rüstem Özdemir’in AKP ile çok yakın ilişkileri olduğu ve ilçe ve il milli eğitim müdürleri ile bu siyasi yakınlık vasıtası ile geliştirdiği ilişkiler sonrasında bu kadar rahat hareket ettiği iddia edilmekte.

MÜDÜRDEN ENFES (!) CEVAPLAR:”BİRİ ÇALIŞACAKTI KIZIM ÇALIŞTI,İHALEYE GİRDİ KANTİNİ ALDI,ÇOCUKLARIMIN TİCARETİNİ SİZE Mİ SORACAĞIZ?

İstanbul Sultanbeyli İbrahim Hakkı Anadolu Lisesi Müdürü Rüstem Özdemir’in hakkındaki iddiaları kendisine sormak için kendisine ulaştığımızda kızının geçici kadro ile kendi okulunda çalışmasının etik olup olmadığını sorduğumuz zaman bize “Ne var bunda? Birisi zaten çalışacaktı kızım çalıştı” dedi.

Kızının kantin ihalesi aldığı iddialarını sorduğumuzda önce “Ne var yani girdim ihaleye aldım” diyen Rüstem Özdemir kendisinin 657 sayılı devlet memuru olması dolayısı ile  “Nasıl yani ihaleye siz mi girdiniz?” diye sorduğumuzda “Kızım girdi kızım aldı” cevabını verirken bunun etik olup olmadığını sorduğumuzda bunun gayet normal olduğunu ifade etti.

Lise müdürü İbrahim Hakkı Anadolu Lisesi Müdürü Rüstem Özdemir Yalova’daki otelini sorduğumuzda önce kabul etmese de daha sonra “Çocuklarım ticaret yaparken size mi soracak?” dedi. Ardından telefonda bize bağırarak  “Siz kimsiniz de bana soru soruyorsunuz?” diyerek otel hakkındaki detaylı sorularımıza cevap vermek yerine “Defolun siz tam bir trolosünüz” diyerek telefonu yüzümüze kapattı.

 

 

 

1 Yorum

1 Yorum

  1. Sıradan biri...

    4 Haziran 2020 at 01:13

    Bu sadece bir örnek… Bunun daha beterleri var, sülük gibi AKP ye yapışmış, burnundan ayrılmıyor ve maalesef şu an Türkiye nin yüzde ellisi bu durumda. Yüzde elli kaymağı yiyor diğer ellisi ise bakıyor sadece. Hakkımız varsa haram olsun.

Bir Cevap Yazın

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

BOLU’DAKİ “ASFALT” RANTINI TANJU ÖZCAN AÇIKLADI

Yayınlanma Tarihi:

on

Bolu’nın CHP’li Belediye Başkanı Tanju Özcan,yaptığı açıklama ile Bolu Özel İdaresi’nin özel bir firmaya para kazandırmak adına kendilerinin çok daha ucuz fiyat vermesine rağmen asfaltlama ihalesini özel bir firmaya verdiğini açıkladı.

Bolu’nun Sazakiçi Köyü’ne yapılacak sıcak asfalt dökümü için kamunun daha az para ödemesi amacı ile İl Özel İdare’nin açtığı ihaleye girdiklerini ve ihalenin kendilerine verilmek istenmemesine rağmen en düşük vermeleri sonucunda ihalenin Bolu Belediyesi’nin şirketi olan Bolu Bel’de kaldığını belirten Tanju Özcan sonrasında yaşanan süreçte ise kamunun zarar uğratıldığını belirtti.

10 gün içerisinde ihale için Bolu İl Özel İdaresi’nin kendileri ile sözleşme imzalaması gerekirken 9.gün “Kaynak olmadığı” gerekçesi ile ihaleyi iptal ettiğini belirten Özcan “Kamuda kaynağı olmadan ihale yapamazsınız.Bu suçtur” dedi. Özcan ihale sürecinde Bolu İl Özel İdaresinin ihaleyi kendilerine vermesine rağmen “Araçlardaki belediye ambleminin kapatılması” şartını koştuğunu, kendilerinin sırf kamu daha az para ödesin diye bunu da kabul ettiklerini hatırlattı.

Ancak aradan bir süre geçtikten sonra Bolu İl Özel İdaresi’nin ihalenin yöntemini değiştirdiğini ve açık ihaleden davet usulüne çevirerek ihaleyi bir özel firmaya verdiğini belirten Tanju Özcan, Bolu İl Özel İdaresi’nin ihaleyi kazanan firmanın kim olduğu konusunda da bilgi vermediğini ifade etti.

Tanju Özcan bu gelişme üzerine Bolu İl Özel İdaresi’ne resmi bir yazı göndererek ihaleyi kazanan firmadan %15 daha ucuza ve aynı ihale şartnamesine uymayı kabul ederek bu işi yapmayı taahhüt ettiklerini ifade etti.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan 2. ihaleye belediye şirketinin davet edilmesini istemelerine rağmen davet edilmediğinin altını çizerken,Bolu Valisi’ni konuya müdahale etmeye çağırdı.

Özcan bu konuda gerekirse Bolu İl Özel İdaresi yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını da belirtti.

İşte Tanju Özcan’ın o açıklamaları

 

Okumaya Devam Et

MEDYA

TRT’NİN “SELÇUKLU”SU BAŞLAMADAN ÇÖKTÜ!

Yayınlanma Tarihi:

on

TRT ekranında yayınlanacak olan “Uyanış: Büyük Selçuklu” dizisinin oyuncuları ve set çalışanları zorlu çalışma koşulları ve ödemelerini alamadıkları için iş bıraktı.

TRT ekranında yayınlanacak olan “Uyanış: Büyük Selçuklu” dizisinin oyuncuları ve set çalışanları zorlu çalışma koşulları ve ödemelerini alamadıkları için iş bıraktı. Konu hakkında bildiri yayınlayan çalışanlar, “Bize zorla bozuk yemek yedirmeye çalışıyorlar” açıklamasında bulundu.

Medya Radar’ın haberine göre; henüz ekrana gelmeyen dizinin oyuncuları ve set çalışanları, zorlu çalışma koşulları ve ödemelerin alınamamasından dolayı iş bıraktı. Set çalışanları yaptıkları açıklamada, “Uzun süredir yapılmayan ödemeler vardı. Bu ödemelerle ilgili geçen hafta bir iş bırakma eylemimiz olmuştu, daha sonra paralarımızın haftalık olarak her salı yatacağı bildirildi. Fakat dün itibariyle paralar tekrar yatmayınca işi bıraktık. Dün 5’te herkes evlerine döndü, bu sabah tekrar geldik. Şu an itibariyle iş bırakmış durumdayız” ifadelerini kullandı.

Çalışanlar, konu hakkında yayınladıkları bildiride şu ifadeler yer aldı: “28 Eylül 2020 Pazartesi günü TRT 1 kanalında yayına girecek olan, yapımı Akli Film tarafından üstlenilen ‘Uyanış: Büyük Selçuklu’ adlı dizinin Çekmeköy ormanındaki platosunda dekor ekibinde bulunan 260 kişiye yakın çalışan sette mobbing’e maruz kalıyor. 24 saat kesintisiz çalışmaya zorlanarak bozuk yemekler ısrarla çalışanlara dayatılıyor. Personel için tuvalet ve su ihtiyacı karşılanmıyor.”

Henüz ekrana gelmeyen dizide Ekin Koç, Buğra Gülsoy, Hatice Şendil, Gürkan Uygun, Leyla Lydia Tuğutlu, Sevda Erginci, Mehmet Özgür, Cemal Toktaş, Osman Sonant, Leyla Feray, İlker Kızmaz, Ali Gözüşirin, Çiğdem Selışık Onat, Murat Garipağaoğlu, Nik Xhelilaj ve Erdem Akakçe gibi isimler yer alıyor.

Okumaya Devam Et

MEDYA

HALK TV EKRANINA 5 GÜN KARARTMA

Yayınlanma Tarihi:

on

RTÜK’ün Halk TV’ye verdiği 5 gün ekran karartma cezası kanala tebliğ edildi. Halk TV ekranı pazar gününü pazartesi gününe bağlayan gece 5 günlüğüne kararacak.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK), Halk TV’ye verdiği 5 günlük ekran karartma cezası tebliğ edildi.

Halk TV’nin cezanın durdurulmasına dönük hukuki girişimleri sonuçsuz kaldı. Halk TV ekranı, 27 Eylül Pazar gününü 28 Eylül Pazartesi gününe bağlayan gece yarısı saat 00.00’da kararacak ve 2 Ekim Cuma gününü 3 Ekim Cumartesi gününe bağlayan gece yarısı saat 00.00’da yeniden yayında olacak.

Cezanın tebliğ edilmesinden sonra HALK TV’den de açıklama geldi…

Halk TV’nin cezaya ilişkin açıklaması şöyle:

O meş’um gün geldi. Halk TV ekranı 5 gün kararıyor.

Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun Halk TV’ye verdiği 5 gün yayın durdurma cezasına karşı mahkemeler nezdindeki girişimlerimiz ne yazık ki şu aşamada sonuçsuz kaldı. Yargılama sürecini kapsayacak şekilde yürütmeyi durdurma talebimiz kabul edilmedi. Karar tarafımıza tebliğ edildi.

Bundan dolayı Halk TV ekranı 27 Eylül Pazar gününü 28 Eylül Pazartesi gününe bağlayan gece 00.00’da kararmış olacak. 2 Ekim Cuma gününü 3 Ekim Cumartesi gününe bağlayan gece 00.00’da tekrar yayında olacağız.

Ekran karartma kararı RTÜK’ün kuruluş yasası ve yerleşik uygulamalardan dolayı hukuki süreçler tamamlanmadan uygulanıyor. Buna rağmen Anayasa ve yasalara saygı gereği ekranı karartmak zorunda kalıyoruz. Şu aşamada esastan bir karar çıkmış değil. Yani dosya esastan karara bağlandığında ilgili mahkemenin RTÜK’ü haksız bulma olasılığı da var. Mahkeme, esastan kararında, RTÜK’ü haksız bulur ve 5 günlük karartma cezasını iptal ederse, telafisi imkansız bir sonuç ortaya çıkacak.

Dahası, bu dava sürerken, RTÜK’ün aynı maddeden bir kez daha ceza vermesi durumunda Halk TV tamamen kapatılmış olacak. Buradaki hukuk garabetini yasa yapıcıların ve hukukçuların dikkatine sunuyoruz.

Meselenin hukuki olmadığını bilmemize rağmen izleyicilerimizi bilgilendirmeyi bir görev saydığımız için tüm bunları anlattık.

Gelelim meselenin özüne: RTÜK 5 günlük karartma cezasını Ayşenur Arslan’ın 16 Haziran 2020 tarihli Medya Mahallesi programındaki bazı ifadelerine dayandırdı. Ayşenur Arslan o programda iktidarın dış politika tercihlerini eleştirmiş, bağlamından kopartılmış seçilmiş bazı cümleler suç unsuru olarak değerlendirilmiş, ‘Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarını rencide etmek ve onları hafife almakla’ itham edilmiştir. Ceza da, daha önce de kullandığımız ifadeyle Halk TV açısından ancak mizahın konusu olabilecek bir maddeden verilmişti.

Ceza kesilen o madde şöyle diyor: ‘Yayınlar, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin varlık ve bağımsızlığına, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve inkılâplarına aykırı olamaz’…  Yani izleyicilerinin yayın çizgisini çok iyi bildiği Halk TV, ‘ülkenin bölünmez bütünlüğü ve Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı yayın yaptığı’ gerekçesiyle cezalandırılıyor.

Söz bitti. Hukuk da…

Siyasetçiler ve haber alma hakkı gaspedilen milyonlar belki de bir adım sonra sesi tamamen kesilmiş, ekranı tamamen karartılmış bir Halk TV’ye hazırlanıyor...”

Okumaya Devam Et

Popüler

%d blogcu bunu beğendi: