"İSTANBUL'DAKİ TAKSİ SORUNUN TEMELİNDE 5-6 GALERİCİ VAR" - Haber Alternatif
Sosyal Medya Hesaplarımız

EKONOMİ

“İSTANBUL’DAKİ TAKSİ SORUNUN TEMELİNDE 5-6 GALERİCİ VAR”

Yayınlanma Tarihi:

on

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi İyi Parti Grup Sözcüsü Suat Sarı, kentteki taksi sorununun temelinde galericilerin bulunduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi İyi Parti Grup Sözcüsü Suat Sarı, kentteki taksi sorununun temelinde galericilerin bulunduğunu söyledi. İstanbul’daki 17 bin 395 taksinin 5-6 galerici tarafından yönetildiğini ileri süren Sarı, “Sorun şoförlerde de plaka sahiplerinde de değil. O galericiler yılda 3,2 milyar TL’lik bir finansmanı yönetiyor. O grupların etkisi ile plaka sayısı artmıyor. O galerici firmalar olmasa bu sıkıntıları yaşamayız” dedi.

İBB Meclisi’nin kasım ayı görüşmeleri, Yenikapı’da Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri Merkezi’nde Meclis 1. Başkan Vekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında yapıldı.

Gündem dışı söz alan İYİ Parti Grup Sözcüsü Suat Sarı, Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nde (UKOME) 10 kez reddedilen 5 bin yeni yeni taksi plakası verilmesine teklifi ile ilgili konuştu.

Sarı’nın konuşması satır başlarıyla şöyle:

20-25 BİN KORSAN TAKSİ BOŞLUĞU DOLDURUYOR

İstanbul’da 1986 yılından beri plaka sayısı neden artmıyor? Çünkü 20-25 bin korsan taksi, boşluğu dolduruyor. Resmi taksi sayısı 17 bin, ama gerçekte 40 bine yakın taksi var İstanbul’da. Devletin ya da belediyelerin geçmiş dönemlerde yapamadığını bir şekilde korsan taksiler doldurmuş durumda. Ama korsan taksilerin ne sıkıntısı var biliyor musunuz? 15 milyona yakın turistin geldiği kentimizde, korsan taksilerde ne tacizlerle, nelerle karşılaştıklarını bilmiyoruz. Dolayısıyla orada yaşananları bilmediğimiz için kentimizin itibarının nerelerde olduğu hakkında da herhangi bir ölçümümüz yok. Şimdi peki UKOME bunu niye reddediyor bu gerçekler varken.

BİR GECELİK KARARNAMEYLE UKOME’NİN YAPISI DEĞİŞTİ

Ama bir şaiya bütün İstanbulluların ağzında dolaşıyor. Bu taksi sayısının artırılmamasının sebepleri ne? Bilimsel ve mantıklı olarak taksi sayısı artmasını gerekirken kim engelliyor? Herkes bunu merak ediyor. Ama tabii Sayın Ekrem İmamoğlu’nun bir buçuk yıldır getirdiği 5 bin artımı UKOME’nin son yapısından sonra ilerleyemedi. Peki UKOME denen teşkilat acaba global dünyadaki ulaşım yönetimleri için doğru bir durumda mı? Evet doğru bir durumdaydı. Ama siz 1,5 yıl evvel bir gece kararnamesiyle oraya Aile Bakanlığı’nı, Çevre Bakanlığı’nı ve diğer kişileri eklediniz. Ve UKOME’nin yapısı değişti. Şu anda seçilmiş İBB yönetimi özgürce karar alamıyor.

“BİJON YA DA TEKERLEK KARDEŞLİĞİ”

17 bin 395 plakanın çoğu 5-6 kişiye bölünmüş durumda. Buna ‘bijon kardeşliği’, ‘tekerlek kardeşliği’ deniyor. Onlar aylık 7-8 bin liralık bedel karşılığında, plakalarını 5-6 firmadan oluşan galerici sistemine pazarlıyor. Galericiler de 7 bin liraya plaka sahiplerinden aldıkları plaka hakkını 18 bin liraya 2 şoförlü sistemlere kiralıyor. Siz özel sektörde hiç böyle karlı bir sistem görünüz mü? İşin püf noktası burada.

5-6 FİRMA PİYASAYI YÜKSELTİYOR

Esas sıkıntı plaka sahipleri değil. Yıllarca evvel yatırdıkları paraların karşılığını bir şekilde almalılar. Sıkıntı yaratan şoförler de değil. Bizim işaret ettiğimiz, sizlerin de mutabık kalacağınız 5-6 firmanın piyasayı yükseltmesi. O galerici firmalar olmasa bu sıkıntıları yaşamayız. Galeriler yılda 3,2 milyar TL’lik bir finansmanı yönetiyor. O grupların etkisi ile plaka sayısı artmıyor.

BU SİSTEMDE EZİLEN ŞOFÖRLER

Taksiciler Odası Başkanı’na da kooperatif kurmalarını önerdim. Şoförlerin sahibi yok, kendi başlarına 12 saat çalışıyor. Yüzde 80’i psikolojik sorun yaşıyor. İstanbul trafiğinde o kadar saat araç sürüp normal kalamazsın. Zaten bunu da yaşanan hadiselerde görüyoruz. Bu sistemde ezilen hem plaka sahipleri hem şoförler. 5-6 firmayı herkes sorgulamalı. İstanbul’da 15 milyon 677 bin nüfusa 17 bin 395 taksi var. Londra’da 8 milyon 900 binlik nüfusa 20 bin taksi var. New York’ta 8 milyon nüfusa 13 bin 587 taksi var. Paris’te 6 milyon 700 bin nüfusa 18 bin 524 taksi var.

________________________________________________________________________________________________

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, HABER ALTERNATİF’in aylık,3 aylık,6 aylık yahut yıllık ÖZEL BÜLTEN’ine abone olabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

 

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

EKONOMİ

BTC TÜRK’TE YAŞANAN “ERİŞİM PROBLEMİ” İLE İLGİLİ İLK AÇIKLAMA GELDİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Türkiye’nin en büyük kripto para borsalarından olan BtcTurk’e saatlerdir erişilemiyor. BtcTurk web sitesi ve mobil uygulamalarına erişim yapılamazken, şirketin kurucusu Kerem Tibuk bir açıklama yaptı.

Son dönemde ardı arkası kesilmeyen kripto para dolandırıcılığı haberlerinin ardından Türkiye’nin en büyük kripto para borsalarından olan BtcTurk’te yaşanan ve saatlerdir süren erişim problemi pek çok yatırımcıyı tedirgin etti.
BtcTurk Kurucusu Kerem Tibuk, sorunun Microsoft kaynaklı olduğunu ve biraz zaman alabileceğini belirterek “Endişelecek bir durum yok” dedi.

Şirketin web sitesinden yapılan açıklamada ise şöyle denildi:

‘Değerli kullanıcılarımız,

Servis sağlayıcılarımızdan kaynaklı teknik aksaklık nedeniyle BtcTurk web sitesi ve mobil uygulamalarında erişim kesintileri yaşanmaktadır. Teknik ekibimiz konunun en kısa sürede çözümlenmesi için çalışmalarını sürdürmektedir.’

 

Okumaya Devam Et

EKONOMİ

ENERJİ KESİNTİLERİNİN KONUTLARA DA YANSIMASI BEKLENİYOR

Yayınlanma Tarihi:

on

İran’ın doğalgazı kesmesinden sonra Türkiye genelinde Organize Sanayi Bölgeleri’nde (OSB) elektrik ve doğalgaz kesintisi uygulanmaya başladı.

Diken’den Ayşegül Kasap’ın haberine göre sektör kaynakları, Enerji Bakanlığı’nın tüm Türkiye’de 4 bin 500 megavat enerji kesme kararı aldığını, kesintilerin OSB’lerle sınırlı kalmayıp önümüzdeki günlerde meskenlere yansımasının beklendiğini aktardı.

İran ‘teknik arıza’ gerekçesiyle Türkiye’ye 10 gün boyunca doğalgaz akışı sağlamayacağını duyurmuş, bunun üzerine BOTAŞ, alınan gaz miktarının 17 Ocak itibariyle üçte bir seviyesine düştüğünü, 20 Ocak itibariyle de sıfırlandığını açıklamıştı. Bunun üzerine Türkiye genelindeki OSB’lerde 72 saat elektrik kesintisi uygulanacağı belirtilmişti.

İran dün itibariyle gazı açsa da, Türkiye’nin doğalgaz tedarikinde sorunları devam ediyor.

Türkiye doğalgaz ihtiyacının neredeyse tamamını Rusya, Azerbaycan ve İran’dan boru hatlarıyla sevk edilen gazla ve Cezayir, Nijerya ve diğer ülkelerden gelen ve gemilerle taşınan sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ile sağlıyor.

Türkiye’nin Rusya, Azerbaycan ve Nijerya ile 1990’lı ve 2000’li yıllarda imzaladığı yaklaşık yılda 16 milyar metreküp (bcm) hacimdeki uzun vadeli doğalgaz ithalat sözleşmelerinin vadesi 2021’de dolarak sona ermişti. Rusya ve Azerbaycan’la anlaşmalar yenilenirken, diğerleri beklemede.

Türkiye, elektrik ihtiyacının üçte birini karşılamak için ithal ettiği doğalgazı kullanıyor.

BAKANLIK “ENERJİ KESME TALİMATINI” VERDİ…

Kaynaklar, enerji sektörü yöneticilerinin, bu kesintilerin OSB’lerle sınırlı kalmayıp meskenlere de yansıtılmasını beklediğini aktardı. Çünkü Enerji Bakanlığı tüm Türkiye’de 4 bin 500 megavat enerji kesme kararı aldı.

KESİNTİNİN EVLERE YANSIMASI BEKLENİYOR

Elektrikle beraber doğalgaz kesintilerinin de OSB’lerle sınırlı kalmayıp evlere kadar uzanacağı düşünülüyor. Kaynaklar, Türkiye’nin gaz deposunun tam dolu olmadığını ve elindeki gazın da yetersiz olduğunu söyledi. İran gazının özellikle kış aylarında kesilmesi de yeni bir durum değil. Kaynaklar, Türkiye’nin tüm bunlar bilindiği halde diğer tedarikçi ülkelerle kontrat yenilemediğini hatırlattı.

Okumaya Devam Et

DIŞ BASIN

AMERİKALI ŞİRKETTEN ATIK ÜRÜNLERDEN LÜKS ARABA ÜRETİMİ

Yayınlanma Tarihi:

on

ABD merkezli elektrikli otomobil üreticisi Fisker, “çevre dostu araç” fikrine geliştirdiği Fisker Ocean modeliyle yepyeni bir boyut kazandırdı.

Danimarkalı girişimci ve tasarımcı Henrik Fisker’ın 2016 yılında kurduğu şirket, Los Angeles Otomobil Fuarı’nın açılışından 2 gün önce Fisker Ocean modelinin tanıtımını yaptı ve büyük ilgi gördü.

Amaçlarının dünyanın en yenilikçi, doğa dostu ve birçok kesim tarafından satın alınabilecek düşük bütçeli bir otomobil üretmek olduğunu belirten Henrik Fisker, bu endüstrideki rakiplerine gözdağı veriyor.

Euro News’in haberine gören Fisker Ocean’ın teknik özellikleri şunlar:

5 kişi yolcu kapasitesine sahip Fisker Ocean’ın iç tasarımında kullanılan tüm ürünler bitkisel bazlı ya da yüzde 100 olarak geri dönüştürülebilir yapıya sahip.

Örneğin aracın halıları balıkçı ağları ve eski tişörtler geri dönüştürülerek imal edilmiş. Aracın lastikleri de yine geri dönüştürülen kauçuk ve jantlar da yine geri dönüşüm çelikten üretilmiş.

Şirketin İcra Kurulu Başkanı (CEO) Henrik Fisker, atık malzemelerden lüks elektrikli araç yapmanın oldukça ilginç bir deneyim olduğunu söylüyor.

Fisker Ocean, SUV diye tabir edilen trafikte yüksek sürüş deneyimi sağlayan bir araç ve 80 kilovat saatlik (kWh) lityum-iyon fosfat bataryaya sahip. Bu bataryalar Tesla ve Volkswagen’e de hizmet veren Çinli şirket CATL tarafından üretiliyor.

Fisker aracı Fisker Ocean Sport, Fisker Ocean Ultra ve Fisker Ocean Extreme adlı 3 farklı modelle seri üretime geçecek.

Söz konusu modellerin ilk araçları 2022 Kasım’ında Avusturya’nın Graz şehrinde Fisker’ın ortak şirketi Magna-Steyr fabrikalarında üretilecek.

Fisker’ın tasarımında aracın üzerinde bulunan güneş paneli ve aracın iç kısmında bulunan 17.1 inçlik hareket edebilen dokunmatik ekran göze çarpıyor.

Liste fiyatı daha yüksek model olan Ocean Extreme’in üzerinde bulunan güneş paneli şirketin bünyesindeki bir diğer firma FiskerSolarSky tarafından tasarlandı.

Firma, güneşli havalarda bu paneller sayesinde aracın senede 3 bin 200 kilometre daha fazla gidebileceğini açıkladı. Aracın 17.1 inçlik ekranı ise, Tesla’nın 15 inçlik ekranlarından daha büyük.

Aracın ekranı sürücünün isteğine göre yatay ya da dikey şekilde kullanılabiliyor. Fisker’ın sisteminde Kaliforniya Modu adlı bir seçenek bulunuyor. Bu sürüş moduna aldığınızda aracın kelebek camları dahil tüm camları biraz aşağıya iniyor.

Araç tek şarjla 530 kilometre yol gidebiliyor. Fisker’ın üzerinde çalıştığı özel bir bataryanın 1 dakikada tam şarj olacağı ve 500 km’yi aşkın yol gidebileceği belirtiliyor. Ancak bu bataryaların yakın bir zamanda ticari olarak kullanılması pek mümkün görünmüyor.

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: