Sosyal Medya Hesaplarımız

SİYASET

İŞTE AKP’Yİ DÜŞÜNDÜREN SON ANKET

Yayınlanma Tarihi:

on

MAK DANIŞMANLIK tarafından Türkiye’nin 30’u büyük şehir olmak üzere 71 ilinde 2850 kişi ile yüz yüze görüşme modeli ile gerçekleştirdiği son anketin sonuçları açıklandı.

Anketin sonuçlarına göre AKP son 3 aya oranla %2-3 bandında bir toparlanma yaşasa da Ayasofya, doğal gaz bulunması ,Doğu Akdeniz’de milliyetçiliği tetikleyen tüm gelişmelere rağmen Cumhur İttifakı totalde muhalefet bloğunun gerisinde kalmaktan kurtulamıyor.

Yapılan ankette vatandaşlara sorulan “Yarın genel seçim olsa milletvekili seçiminde hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna vatandaşların %34,2’si AKP,%21,3’ü CHP, %10,6’sı İYİ PARTİ,%7,7’si HDP,%7,6’sı MHP, 1,9’u Gelecek Partisi, %1,8’i DEVA PARTİSİ, %1,1’i Saadet Partisi şeklinde oy verirken “Diğer” partilere oy vereceğini söyleyen vatandaşların oranı %1,8, cevap vermeyen yahut kararsızların oy oranı ise %12 şeklinde oldu.

Kararsız oyların dağıtımı sonrasında ise AKP’nin oyu %38,6, CHP’nin oyu %24,1,İYİ PARTİ’nin oyu %12, HDP’nin oyu %8,7, MHP’nin oyu %8,6, Gelecek Partisi’nin oyu %2,3,DEVA PARTİSİ’nin oyu %2,2,SAADET PARTİSİ’nin oyu Saadet Partisi’nin oyu %1,3 ,diğer partilere oy verecek olan seçmenin oyu ise %2,2 olarak ortaya çıktı.

MUHALEFET BLOĞU CUMHUR İTTİFAKI’NIN ÖNÜNDE…

Bu sonuçlar “Kararsız oylar dağıtıldıktan sonra” AKP ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı oylarının toplamda %47,2 oranında olduğunu gösterirken, CHP-İYİ PARTİ ve SAADET PARTİSİ’nin oluşturduğu MİLLET İTTİFAKI’nın oy oranının ise %37,4 olduğunu ortaya koyuyor.

Ancak CUMHUR İTTİFAKI KARŞISINDA HDP-GELECEK PARTİSİ ve DEVA PARTİSİ’nin de oyları MİLLET İTTİFAKI’na eklendiğinde ortaya %50,6’lık bir muhalefet bloğu çıkıyor.

Bu anketin Cumhurbaşkanlığı seçimi için değil milletvekilliği seçimi için yapıldığı göz önüne alındığında anket verilerine göre muhalefet bloğunun geniş kapsamlı bir ittifak ile seçime girmesi halinde Meclis’te sandalye sayısında üstünlüğü ele geçireceği görülüyor.

SEÇMEN TERCİHİNDE MİLLET İTTİFAKI ÖNDE

Ankette seçmenlere “24 Haziran 2018 Seçimlerinde başlayan CUMHUR İTTİFAKI ve MİLLET İTTİFAKI Bloklarına Bakış Açınız Ne Olur?” şeklindeki soru ya ise seçmenlerin %42’si CUMHUR İTTİFAKI’na,%45’i MİLLET İTTİFAKI’na oy vermeyi düşündüğünü belirterek cevap verdi.

Ankete katılan vatandaşların %8’i yeni bir ittifak olmasını isterken, soruya cevap vermeyen yahut kararsız kalan vatandaşların oranı ise %5 oldu.

İNCE PARTİ KURARSA… 

Ankette “Memleket Hareketini” başlatan Muharrem İnce’nin parti kurması halinde oy verip vermeyecekleri de vatandaşlara soruldu.

Bu soruya ankete katılan seçmenlerin %3’ü “Kesinlikle oy veririm”, %75’i “Kesinlikle oy vermem”, %5’i “Seçim şartlarının konjonktürel şartlarına göre oy verme kararım değişebilir” cevabını verdi. Soruya cevap vermeyen yahut kararsız kalan seçmenlerin oranı ise %17 oldu.

EN ÖNEMLİ SORUN  EKONOMİ,VATANDAŞ ERKEN SEÇİM İSTİYOR…

Ankette Türkiye’nin en önemli sorunu olarak %25 ile ekonomik sorunlar ilk sırayı alırken vatandaşlara bir milletvekilliği erken genel seçimi isteyip istemedikleri de soruldu.

Erken seçim isteyen vatandaşların oranı %45 olurken,erken seçime istemeyen vatandaşların oranı %31’de kaldı.Soruya yanıt vermeyen yahut kararsız kalan seçmenlerin oranı ise %28 olarak belirlendi.

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

SİYASET

ENİS BERBEROĞLU’NUN İTİRAZI REDDEDİLDİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Enis Berberoğlu’nun yeniden yargılanmasına hükmeden AYM’nin kararını uygulamayan yerel mahkeme kararına yapılan itiraz reddedildi.

Anayasa Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu’nun yeniden yargılanması yönündeki kararını uygulamayan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi‘nin kararının kaldırılması talebiyle yapılan itiraz reddedildi.

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi, Berberoğlu‘nun avukatların yaptıkları itiraz hakkında “karar verilmesine yer olmadığına” hükmetti. Mahkeme kararında; “dosyanın İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne iadesine” denildi.

 

Okumaya Devam Et

SİYASET

ERDOĞAN:”TÜRKİYE ADETA BİR BARIŞ, HUZUR, GÜVEN VE REFAH ADASI”

Yayınlanma Tarihi:

on

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bakanlar kurulu toplantısının ardından kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.

Erdoğan Türkiye’nin adeta bir barış,huzur,güven ve refah adası olduğunu savundu. Erdoğan “Bugün dünyadaki siyasi, ekonomik, ideolojik ve askeri çatışmaların çok önemli bir kısmı çevremizde cereyan ediyor. Türkiye tüm bu fotoğraf içinde istikrarı ve gücüyle adeta bir barış, huzur, güven, refah adası olarak kararlılıkla hedeflerine yürümeyi sürdürüyor.  Hamdolsun tüm saldırıları boşa çıkarmayı, tüm oyunları bozmayı başardık.” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE KRİZLERDEN OLUMLU YÖNDE AYRIŞIYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarında bir diğer dikkat çeken başlık ise “Türkiye’nin krizlerden olumlu yönde ayrıştığını” savunduğu bölüm oldu.

Erdoğan görüşlerini “Ülkemizin yaşadığı kimi sıkıntılara rağmen krizlerden olumlu yönde ayrıştığını izan ve vicdan sahibi herkes kabul ediyor. Girdiğimiz mücadelelerden başarıyla çıktıkça bölgemizle birlikte tüm dünyaya umut aşılıyor, umut veriyoruz. Bu tablo elbette birilerini rahatsız ediyor. Öfkeleri artıyor.” sözleri ile dile getirdi.

“YERLİ AŞIYA 2 HAFTA KALDI,OKULLARDA YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLIYOR”

Erdoğan yerli Corona aşısının insan üzerinde deneme safhasına geçilmesine yaklaşık 2 hafta olduğunu açıklarken yüz yüze eğitimin başlangıç tarihi ile ilgili de konuştu.

Erdoğan “”Ortaokullarda 5’inci sınıflarda, liselerde 9’uncu sınıflarda yüz yüze eğitim öğretim faaliyetlerini 2 Kasım tarihi itibarıyla başlatıyoruz” ifadelerini kullandı…

Okumaya Devam Et

SİYASET

ÜMİT ÖZDAĞ’DAN BUĞRA KAVUNCU’YA FETÖ SALVOSU

Yayınlanma Tarihi:

on

İYİ PARTİ İstanbul Milletvekili Prof.Dr.Ümit Özdağ CNN Türk kanalında TARAFSIZ BÖLGE programında Ahmet Hakan’ın konuğu oldu.Özdağ programda Türkiye’de siyaset gündemine bomba gibi düşen açıklamalar yaptı.

Ahmet Hakan‘ın sunduğu programda konuşan Ümit Özdağ önce İYİ PARTİ Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın’a yüklendi.

“KORAY AYDIN PARTİDE EŞ BAŞKAN GİBİ DAVRANIYOR”

Aydın’ı partide bir “Eş başkan” gibi hareket etmekle suçlayan Özdağ,Koray Aydın’ın bu şekilde hareket ettiğini Genel Başkan Meral Akşener‘in de gördüğünü ifade etti. Özdağ “Koray aydın partide çok güçlü.”Dar kadrocu” bir anlayışla eş başkan şeklinde pozisyon alıyor” ifadelerini kullandı.

“3 KEZ KARS SEÇİMLERİNDEN ÇEKİLELİM DEDİM”

Yerel seçimlerde Kars’ta HDP’nin kazanacağının belli olduğunu ve bu noktada Meral Akşener‘i 3 kez uyararak İYİ PARTİ‘nin Kars’ta çekilmesi gerektiğini söyleyen Prof.Dr.Ümit Özdağ tüm bu uyarılarının sonuç vermediğini ifade etti.

ÖZDAĞ’DAN BUĞRA KAVUNCU’YA AĞIR SÖZLER…

Prof.Dr. Ümit Özdağ‘ın programda yaptığı en çarpıcı açıklamalar ise İYİ PARTİ İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu ile ilgili olan açıklamalarıydı.

Özdağ,Buğra Kavuncu‘nun Kazakistan’da yöneticiliğini yaptığı bir STK’nin bir önceki ve bir sonraki başkanlarının FETÖ’cü olduğunu belirterek Kavuncu’yu FETÖ yandaşı olmakla açıkça suçladı.

Özdağ açıklamalarında Haber Alternatif Genel Yayın Yönetmeni Celal Eren Çelik‘in 22 Ağustos 2018 tarihinde Twitter’da yayınladığı ÖZBEKİSTAN’DAN GELEN PRENS:BUĞRA KAVUNCU flooduna atıfta bulundu.

Özdağ “Buğra Kavuncu,Celal Eren Çelik’i mahkemeye vermek için İstanbul İl Kongresi dönemini seçti ve arkadaşlarının zoru ile Celal Eren Çelik hakkında hakaret davası açtı.İl Kongresi seçiminden sonra ise Celal Eren Çelik ile uzlaşmak istedi ancak Celal Eren Çelik bunu kabul etmedi.Bunu açıklaması lazım” şeklinde konuştu.

Prof.Dr. Ümit Özdağ, Haber Alternatif Genel Yayın Yönetmeni Celal Eren Çelik’in atıfta bulunduğu floodunda bundan 2 yıl önce “İYİ PARTİ’de küreselciler ve milliciler arasında bir mücadele yaşanacağını yazdığını” belirterek bunun doğru olduğunun da altını çizdi.

İşte Özdağ’ın Buğra Kavuncu hakkındaki çarpıcı açıklamaları esnasında atıfta bulunduğu o flood…

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: