Sosyal Medya Hesaplarımız

MEDYA

LİBYA’DA “ASKERİ DANIŞMANLIK HİZMETİ” VEREN SADAT MI?

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF-HABER MERKEZİ

Dün gerçekleştirilen MGK toplantısının bildirisi kamuoyu ile paylaşılırken bildirideki Doğu Akdeniz ve Libya vurgusu dikkat çekti.

MGK’dan çıkan bildiride illi birlik ve beraberlik ile bekayı tehdit eden PKK/KCK-PYD/YPG, DEAŞ VE FETÖ başta olmak üzere, tüm terör örgütlerine karşı yurt içinde ve yurt dışında başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında Kurula bilgi sunulduğu, Türkiye’de ve bölgede teröre karşı yürütülen mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği vurgulandı.

Öte yandan bildiride yer alan Doğu Akdeniz ve Libya ile ilgili maddeler özellikle dikkat çekti.

Yayınlanan bildiride “Türkiye karşıtlığı ortak paydasında bir araya gelen bazı aktörlerin, ülkemizin Akdeniz’deki meşru ve hukuki adımlarına yönelik menfi yaklaşımları değerlendirilmiş; ülkemizin karada, denizde ve havadaki hak, alaka ve menfaatlerinin korunmasına tavizsiz devam edileceği belirtilmiştir.” ifadeleri yer aldı.

Libya ile ilgili olarak ise kullanılan “Birleşmiş Milletler tarafından tanınan meşru hükümetin, Libya’nın siyasi birliğini ve toprak bütünlüğünü muhafaza ederek ülke sathında barış ve huzurun tesisi yönünde gösterdiği çabalara Türkiye tarafından verilen askeri danışmanlık hizmetleri sürdürüleceği vurgulanmış, uluslararası toplum, Libya halkının iradesini gasp eden ve meşru Libya hükümetini hedef alan karanlık oluşumlara karşı ilkeli bir duruş sergilemeye davet edilmiştir.” ifadeleri dikkat çekti.

ASKERİ DANIŞMANLIK HİZMETLERİNİ SADAT MI VERİYOR?

Türkiye’nin Libya’da Hafter karşıtı güçlere destek olmaya başlamasının ardından kısa bir süre sonra SADAT Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politika Kurul Üyeliği’nden istifa etmişti.

O günlerde bu istifaya anlam verilemezken istifanın sebebi ile ilgili pek çok iddia ortaya atılmıştı.

Ancak Adnan Tanrıverdi’nin kurucusu olduğu SADAT aslında bir “Savunma ve Danışmanlık” şirketi olarak faaliyet göstermekte.

Şirket kendisini ““Uluslararası savunma ve danışmanlık alanında danışmanlık ve askeri eğitim veren ilk ve tek şirkettir” şirkettir şeklinde tanımlamakta.

SADAT’ın bu yapısını ilk ortaya çıkartan ise SÖZCÜ Gazetesi yazarı Çiğdem Toker olmuştu.

SADAT’ın resmi web sitesinde “HİZMETLERİMİZ” bölümü adı altında İç güvenlik,askeri ve eğitim alanlarında danışmanlık,eğitim ve donatım hizmetleri verildiği ifade edilmekte…

SADAT resmi web sitesinde Askeri alandaki danışmanlık hizmetleri anlatılırken “SADAT Savunma hizmet verilen ülkelere yönelik askeri tehdit değerlendirmesini yapar. Bu değerlendirmeye göre, hizmet verilen ülkenin münferit veya dost ülkeleri ile ortak savunma imkanlarını tespit eder ve tehdide uygun olarak Silahlı Kuvvetlerini organize eder.” ifadeleri kullanılıyor.

Yine SADAT’ın resmi sitesinde “Askeri Danışmanlık” alanındaki hizmetlerin ifade edildiği kısımda

“SADAT Savunma hizmet verilen ülkelerin Silahlı Kuvvetlerinin harbe hazırlık seviyelerini denetleyerek tespit eder ve tespit edilen eksiklikleri giderme yönünde çözümler üretir.”

“SADAT Savunma hizmet verilen ülkelerin Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı olan Siber Savunma ve Taarruz yazılımları konusunda danışmanlık yapar.” ifadelerine yer verilmekte.

DANIŞMAN PERSONEL NİTELİKLERİ

SADAT resmi internet sitesinde personellerinin niteliklerini de detaylı şekilde yazmış. Buna göre;

“SADAT Savunma’nın Danışmanlık Hizmetleri;

Kuvveti ve Sınıfının en küçük biriminden başlayarak, rütbe ve kıdeminin imkan verdiği, sıralı kademe ve birlik komutanlıklarında görev yaptıktan sonra;

  1. Harp Akademileri ve Silahlı kuvvetler Akademileri tahsillerini tamamlamış
  2. Kara Kuvvetlerinde Tugay, Tümen, Kolordu, Ordu (diğer kuvvetlerde dengi komutanlıklarda)
  3. Kuvvet Komutanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı Karargahlarında
  4. Askeri ateşelik, NATO Karargahlarında
  5. Terörle mücadele eden iç güvenlik birliklerinin karargah ve komutanlıklarında
  6. Eğitim müesseselerinin öğretim üyeliği kadrolarında

Hizmet yaptıktan sonra emekli olmuş General, üst subay ve subaylar ile,Astsubay çavuştan kıdemli başçavuşa kadar statü ve rütbelerde, uzun süreler TSK’de hizmet yaptıktan sonra emekli olmuş, TSK’nın disiplinini özümsemiş ve geleneklerini şahsında mecz etmiş, üstün yetenekli personel tarafından verilmektedir.” ifadeleri ile SADAT’ın personellerinin nitelikleri belirtilmiş.

SADAT GLADİO TEKNİKLERİ ÖĞRETİYOR!

SADAT’ın resmi sitesinde “Askeri Eğitim” bölümü de Nizami ve Gayrinizami olarak 2 bölüme ayrılmış durumda.

Sitedeki bilgilere göre “Nizami Eğitim” kapsamında SADAT Savunma hizmet verilen ülkelerin Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinin tek er ve tek silahtan en üst seviye birliğine kadar nizami askeri eğitici eğitimi ve son kullanıcı eğitimini yaptırmakta.

Ancak bir de “Hayrı Nizami” eğitim bölümü var ki bu eğitim başlığında verilen hizmetler tam olarak GLADİO ve KONTR-GERİLLA eğitimi…

SADAT “Askeri Gayri Nizami” eğitimleri çerçevesinde verdiği hizmetleri ise şu şekilde sıralamakta:

“SADAT Savunma hizmet verilen ülkelerin topyekûn savunma organizasyonu ihtiyacı olarak ortaya çıkacak Gayri Nizami Harp teşkilatlanması ve bu teşkilatın unsurlarının pusu, baskın, yol kapaması, tahrip, sabotaj ve kurtarma-kaçırma harekâtı ile bu harekata karşı koyma faaliyetlerinin eğitimini verir.”

LİBYA’DA DANIŞMANLIK HİZMETİNİ SADAT MI VERMEKTE?

Bilindiği gibi ABD Rusya’nın da askeri unsurlar ile Libya’da var olduğunu ve Hafter’e destek verdiğini açıklamış,Rusya bu iddiaları reddetse de ABD Libya’daki Rus askeri unsurlarının Rus devleti destekli Wagner isimli askeri danışmanlık hizmeti veren şirket üzerinden bölgede bulunduğunu belirtmişti.

İşte şimdilerde Ankara kulislerinde Libya’ya Türkiye’nin askeri desteğinin hemen ardından tüm görevlerinden istifa ederek adeta büyük bir sessizliğe gömülen Adnan Tanrıverdi’nin de tıpkı SADAT’ının Rusya’nın desteklediği Wagner şirketi gibi,Libya’da MGK bildirisinde bahsedilen “Askeri danışmanlık” hizmetlerini verip vermediği kulislerde artık daha yüksek sesle soruluyor.

SADAT A.Ş 7 yıl önce Libya Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını yerinde tespit etmek ve Danışmanlık, Eğitim, Donatım hizmeti sunma imkanlarını görmek amacıyla Libya’da temaslarda bulunmuştu.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Libya için “Muhalif güç olarak bizim orada farklı ekiplerimiz olacak” ifadelerini kullanmış, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, Erdoğan’ın bu sözlerini Meclis’e taşımış ve “Farklı ekipler SADAT Uluslararası Savunma Danışmanlığı” şirketi tarafından mı sağlanmaktadır?” diye sormuş ancak bu sorulara da yanıt gelmemişti.

Haber Alternatif Genel Yayın Yönetmeni Celal Eren Çelik ise hekesin SADAT Başkanı Adnan Tanrıverdi’nin istifasını “Mehdi açıklamasına bağladığı” günlerde Libya’ya dikkat çektiği 8 Ocak 2020 tarihli videosunu da aşağıdan izleyebilirsiniz…

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

MEDYA

METİNER’DEN STAR GAZETESİ AÇIKLAMASI

Yayınlanma Tarihi:

on

AKP’nin “Yandaş gazeteci” kadrosunun önde gelen isimlerinden eski AKP Milletvekili de olan Mehmet Metiner’in köşe yazdığı Star Gazetesi’ndeki köşesindeki yazıları 2 haftadır yayınlanmıyordu.

2 haftadır yazıları yayınlanmayan Mehmet Metiner sosyal medya hesabından konuya açıklık getirdi ve Star Gazetesi’nde yazmayı bıraktığını duyurdu.

Metiner açıklamasında “Gördüğüm lüzum üzerine Star gazetesinde yazmama kararı aldım” diyen Metiner, “İki haftadır yazımın çıkmaması üzerine merak eden dostlarıma bildirmek isterim ki bu tamamen benim şahsi kararımla olan bir şey. Star gazetemize başarılar dilerim”  ifadelerini…

Okumaya Devam Et

MEDYA

AKP’Lİ BELEDİYENİN 600 BİN TL’LİK MASTERCHEF FATURASI

Yayınlanma Tarihi:

on

TV 8 ekranlarında yayınlanan ve büyük ilgi gören Masterchef isimli yarışma programı için AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin tam 600 bin TL+KDV ödeme yaptığı ortaya çıktı.

Masterchef Türkiye programının Bursa’da çekilen bölümü için Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 600 bin TL+KDV ödeme yaptığını ortaya çıkartan ise CHP‘nin Bursa Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz oldu.

CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz’ın ödemeyi açıklamasının sonrasında konu Bursa Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında gündeme geldi.

Sorular üzerine açıklama yapan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ücretin yarısının Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından karşılandığını söyledi ancak ne kadar ödeme yapıldığını açıklamadı.

Ancak Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay başkan Alinur Aktaş’ın sözlerini yalanladı.Burkay ““Kesinlikle hiçbir yere bu tür paralar harcamayız. Bizim bu tür faaliyetler için bütçemiz yok. Alinur Başkan programdan bana bahsetti, sponsor olalım diye, ben de Bursa’da gıda işi yapan arkadaşlara bahsettim, onlar sponsor oldular ve hatta programda konuk oldular.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan yaşanan fatura krizine İYİ PARTİ Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu da tepki gösterdi…Türkoğlu “Alinur Aktaş, herkesin evine ekmek götürebilmenin derdine düştüğü bir dönemde, TV programı için Bursa’nın yaklaşık 500 bin TL’sini daha heba etti” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş daha önce de AKP’li Rize Belediyesinin Rize’de yaptırdığı meydana gönderdiği 584 bin TL ile eleştiri oklarının hedefi olmuştu.

Okumaya Devam Et

MEDYA

BAKAN KOCA: “İSTANBUL’DA AĞIR HASTA ARTIŞI VAR”

Yayınlanma Tarihi:

on

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımla İstanbul’da ağır hasta artışı ve risk bulunduğunu vurgularken,tedbirlere uyulmasını istedi…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, üçüncü zirvenin yaşandığı İstanbul’da ağır Covid-19 hastalarında artış yaşandığını söylerken, “Risk devam ediyor, kısıtlama olmayan zamanları da mecbur olmadıkça evde geçirelim” dedi.

Koca, kişisel Twitter hesabından İstanbul’daki sağlık yöneticileriyle haftalık değerlendirme toplantısı gerçekleştirdiklerini duyurdu. Toplantıya ilişkin bilgi veren Bakan Koca, şunları kaydetti:

“İstanbul’da Sağlık yöneticilerimizle haftalık değerlendirme toplantımızı gerçekleştirdik. Pandemi yönetimi ve sağlık hizmetlerimizin durumunu gözden geçirdik. İSTANBUL’DA AĞIR HASTA ARTIŞI VAR; RİSK DEVAM EDİYOR. Kısıtlama olmayan zamanları da, mecbur olmadıkça evde geçirelim.”

İşte Bakan Koca’nın o paylaşımı:

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: