Sosyal Medya Hesaplarımız

DIŞ BASIN

LİBYA’DA HAFTER’E BİR DARBE DAHA

Yayınlanma Tarihi:

on

Libya’da Rusya destekli Hafter güçlerinin Başkentin cephe hatlarından çekilmesinin ardından Libya’daki Rus savaşçıların  Trablus’un güneyindeki bir kasabadan dışarı çekildikleri bilgisi geldi.

Reuters Haber Ajansı’nı geçtiği habere göre ,Rusların ayrılışı, “Doğu Libya askeri lideri Hafter ve müttefiklerinin Libya Ulusal Ordusu’na (LNA) vurulan yeni bir dabe” şeklinde nitelendirildi.

Hafter’in Rusya, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından desteklenen güçleri başkenti 13 aydır ele geçirmeye çalışıyor, ancak son haftalarda Trablus hükümetinin Türkiye destekli güçlerine karşı mücadelede bir dizi yenilgiye uğradı.

Son iki gün içinde, LNA kuvvetleri “insani bir jest” olarak tanımladıkları şekilde Güney Trablus’taki bazı konumlardan çekildi. Uluslararası kabul görmüş hükümet ile ittifak güçleri bu alanların bazılarına tekrar girdi.

Bania Walid belediye başkanı Salem Alaywan Reuters Haber Ajansı’na verdiği bilgilerde, LNA’nın müttefiki olan Rus savaşçılarının ağır ekipmanlarıyla başkentten Trablus’un 150 km (93 mil) güneydoğusunda bir kasaba olan Bani Walid havaalanına çekildiğini söyledi.

Walid Reuters’e verdiği demeçte, Rusların Batı Libya’dan uzak bir merkez bölge ve LNA kalesi olan Jufra’ya uçtuklarını söyledi ve“Onlar (Ruslar) üç askeri uçakta Jufra’ya uçtu ve askeri araçları oraya sürüldü” ifadelerini kullandı.

Öte yandan LNA sözcüsü Ahmed Mismari herhangi bir yabancı ülkenin askerinin kendileri ile birlikte savaştığını reddetti. Ancak Rusların varlığı diplomatlar ve gazeteciler tarafından geniş çapta belgelendi. Çeşitli kamyonlarda oturan Rus askerlerinin Bani Walid’de gösterildiği iddia edilen resimler sosyal medyada yayınlandı.

GNA olarak bilinen Trablus hükümeti, Türkiye’nin yardımıyla ani adımlar attı, LNA’dan bir dizi kasaba ele geçirdi, stratejik olarak önemli Watiya hava üssünü ele geçirdi ve Rus yapımı birkaç hava savunma sistemini yok etti.

2 Yorum

2 Yorum

  1. Hakan ÖNAL

    25 Mayıs 2020 at 15:59

    Yazı karakteri çok küçük ve açık renkli gözlükle zor okuyorum. Büyütmek istedim olmadı

  2. Eray

    26 Mayıs 2020 at 11:20

    Gemilerin radar sistemlerini devre dışı bırakıp Trablus limanlarına ekipman taşımaları, havalimanlarının ele geçirilmesiyle alternatife kavuşmuş görünüyor. Bu noktada çekilmiş gibi görünen Hafter ve Rus güçleri sahne alabilir. Ruslar Türkleri tekrar tuzağa çekebilir. Umarım olmasın.

Bir Cevap Yazın

DIŞ BASIN

DİE WELT GAZETESİ’NDEN FLAŞ ERDOĞAN İDDİASI

Yayınlanma Tarihi:

on

Almanya’da yayımlanan Die Welt gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir Yunan gemisinin batırılmasını istediğini öne sürdü. Gazete bu isteğin komutanlar tarafından kabul edilmediğini iddia etti.

Euronews’in haberine göre Alman gazetesi Die Welt’te yayımlanan ‘Erdoğan’ın hesaplanmış savaşı’ başlıklı makalede, Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilime değinildi. Gazete, ‘Eğer Erdoğan’a kalsaydı Türkiye bir Yunan gemisini çok zaman önce batırmıştı’ iddiasını ortaya attı.

Alman gazetenin askeri kaynaklara dayandırdığı haberinde, Erdoğan’ın, birkaç gün önce Türk generallerinden bir Yunan gemisini batırmalarını fakat kimsenin zarar görmeyeceğinden emin olunmasını istediğini aktardı.

Haberde, Türk askeri yetkililerin bu isteği reddettiğinde ise bu sefer başka bir kişinin Yunan askeri uçağını vurmayı önerdiği iddia edildi.

Makalede, vurulacak uçağın pilotunun ise fırlatma koltuğunu kullanarak kurtulabileceğinin söylendiği fakat bu isteğin de generaller tarafından kabul edilmediği ileri sürüldü.

İDDİANIN  ZAMANLAMASI MANİDAR…

Alman Die Welt Gazetesi’nin haberinin dün Reuters’in verdiği AB’nin Doğu Ak’deniz’de Türkiye’yi tehdit edecek cpolitikalar geliştireceği haberlerinin ardından verilmesi ise ilginç bir zamanlama oluşturdu.

Reuters dün verdiği haberinde ismini açıklamayan bir AB Komisyonu sözcüsü, diyaloğun sonuç vermemesi halinde ‘havuç-sopa’ yönteminin uygulanacağını belirterek “Sopa (yaptırımlar) kadar, Ankara’nın ciddi bir şekilde diyaloğa girmesini sağlayacak havuçlar da olacak” ifadelerini kullanmıştı.

Sözcü, “Bu havuçlar yeni bir gümrük birliği için ilerleme ve mülteci programı için daha fazla para olabilir” şeklinde konuşmuştu.

Okumaya Devam Et

DIŞ BASIN

ESKİ YUNANİSTAN SAVUNMA BAKANI’NDAN FLAŞ 15 TEMMUZ İDDİASI

Yayınlanma Tarihi:

on

Yunanistan’ın eski Savunma Bakanı Evangelos Apostolakis’ten 15 Temmuz darbe kalkışması ile ilgili çok çarpıcı bir açıklama geldi.Apostolakis 15 Temmuz gecesi Yunanistan’a kaçan darbecileri geri iade etmek istediklerini ama Türk tarafından bir muhatap bulamadıklarını açıkladı. 

Apostolakis ayrıca Yunanistan’ın gerçekleşmeden birkaç saat önce bir darbe planlandığını konusunda Yunanistan Ulusal İstihbarat Teşkilatı (EYP) başkanının Akar’ı uyardığını iddia etti.

Yunanistan’ın en önemli yayın organlarından Mega’ya verdiği röportajda Evangelos Apostolakis 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin hemen ardından helikopter ile Yunanistan’a indikleri anda darbeci subayları Türkiye’ye iade etmek istediklerini belirtti.

Hemen Türkiye ile iletişime geçildiğini ancak Yunanistan makamlarının o esnada kendilerine hiç bir muhatap bulamadıklarını belirten Evangelos Apostolakis,Hulusi Akar’ın darbeci firari FETÖcü subyları Yunanistan’dan istediğinde ise artık çok geç olduğunu çünkü subayların “İlticacı” statüsünü kazandıklarını ve hukuki sürecin işlemeye başladığını belirtti.

Helikopter indiği an Hulusi Akar ile temasa geçmeye çalıştığını ama başaramadığını vurgulayan Evangelos Apostolakis,eğer bu iletişimin sağlanabilmesi halinde her şeyin çok daha sorunuz şekilde çözüleceğini belirtti.

“Erdoğan’ın hareketlerini izliyorduk, onun bir otelde olduğunu biliyorduk ve bir noktada onu alacak bir uçağın olduğunu gördük” şeklinde konuşan Apostolakis,Yunanistan’ın gerekli görüldüğü takdirde Erdoğan’a yardım etmek için helikopter göndermeye hazır olup olmadığını açıklamayı reddetti.

.

 

Okumaya Devam Et

DIŞ BASIN

LİBYA’DA WATİYA HAVAÜSSÜ’NÜ BOMBALAYAN UÇAK BAE’NE AİT ÇIKTI

Yayınlanma Tarihi:

on

Libya’da Türkiye’nin desteklediği Ulusal Mutabakat Hükümeti güçlerince geçtiğimiz ayele geçirilen Watiya Havaüssü’nde Türkiye’nin bir askeri üs kurma çalışmalarına balaması sonrasında dün bu askeri havaalanı uçak saldırısına uğramıştı.

Saldırının gerçekleşmesinden sonraki ilk saatlerde saldırıyı kimin düzenlediği tam olarak belli olmamış,bu konuya bir açıklama gelmemişti.

Ancak Hafter güçlerine karşı Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin  yürüttüğü ÖFKE VOLKANI OPERASYONU’nun sözcüsüolan Abdulmalik el-Medeni saldırıya ilişkin detaylı bilgiler verdi.

Abdulmelik el-Medeni saldırının Birleşik Arap Emirliği’nden havalanan ve yine Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait Mirage-2000-9 model bir uçak tarafından gerçekleştirildiği bilgisini verdi.

El-Medeni’nin bu açıklamaları sonrasında BAE’nden ise henüz bir karşı açıklama yahut yalanlama gelmedi.

 

Okumaya Devam Et

Popüler

%d blogcu bunu beğendi: