Sosyal Medya Hesaplarımız

DIŞ BASIN

LİBYA’DA HAFTER’E BİR DARBE DAHA

Yayınlanma Tarihi:

on

Libya’da Rusya destekli Hafter güçlerinin Başkentin cephe hatlarından çekilmesinin ardından Libya’daki Rus savaşçıların  Trablus’un güneyindeki bir kasabadan dışarı çekildikleri bilgisi geldi.

Reuters Haber Ajansı’nı geçtiği habere göre ,Rusların ayrılışı, “Doğu Libya askeri lideri Hafter ve müttefiklerinin Libya Ulusal Ordusu’na (LNA) vurulan yeni bir dabe” şeklinde nitelendirildi.

Hafter’in Rusya, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından desteklenen güçleri başkenti 13 aydır ele geçirmeye çalışıyor, ancak son haftalarda Trablus hükümetinin Türkiye destekli güçlerine karşı mücadelede bir dizi yenilgiye uğradı.

Son iki gün içinde, LNA kuvvetleri “insani bir jest” olarak tanımladıkları şekilde Güney Trablus’taki bazı konumlardan çekildi. Uluslararası kabul görmüş hükümet ile ittifak güçleri bu alanların bazılarına tekrar girdi.

Bania Walid belediye başkanı Salem Alaywan Reuters Haber Ajansı’na verdiği bilgilerde, LNA’nın müttefiki olan Rus savaşçılarının ağır ekipmanlarıyla başkentten Trablus’un 150 km (93 mil) güneydoğusunda bir kasaba olan Bani Walid havaalanına çekildiğini söyledi.

Walid Reuters’e verdiği demeçte, Rusların Batı Libya’dan uzak bir merkez bölge ve LNA kalesi olan Jufra’ya uçtuklarını söyledi ve“Onlar (Ruslar) üç askeri uçakta Jufra’ya uçtu ve askeri araçları oraya sürüldü” ifadelerini kullandı.

Öte yandan LNA sözcüsü Ahmed Mismari herhangi bir yabancı ülkenin askerinin kendileri ile birlikte savaştığını reddetti. Ancak Rusların varlığı diplomatlar ve gazeteciler tarafından geniş çapta belgelendi. Çeşitli kamyonlarda oturan Rus askerlerinin Bani Walid’de gösterildiği iddia edilen resimler sosyal medyada yayınlandı.

GNA olarak bilinen Trablus hükümeti, Türkiye’nin yardımıyla ani adımlar attı, LNA’dan bir dizi kasaba ele geçirdi, stratejik olarak önemli Watiya hava üssünü ele geçirdi ve Rus yapımı birkaç hava savunma sistemini yok etti.

2 Yorum

2 Yorum

  1. Hakan ÖNAL

    25 Mayıs 2020 at 15:59

    Yazı karakteri çok küçük ve açık renkli gözlükle zor okuyorum. Büyütmek istedim olmadı

  2. Eray

    26 Mayıs 2020 at 11:20

    Gemilerin radar sistemlerini devre dışı bırakıp Trablus limanlarına ekipman taşımaları, havalimanlarının ele geçirilmesiyle alternatife kavuşmuş görünüyor. Bu noktada çekilmiş gibi görünen Hafter ve Rus güçleri sahne alabilir. Ruslar Türkleri tekrar tuzağa çekebilir. Umarım olmasın.

Bir Cevap Yazın

DIŞ BASIN

PAŞİNYAN’A ÇARPICI TÜRKİYE UYARISI GELDİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Ermenistan’ın Türkiye ilişkileriyle ilgili bir dönem Karabağ müzakerelerine de katılan Jirayr Liparityan’dan, hükümete Türkiye ile ilgili tavsiye geldi. Jiparityan, Ermeni yönetiminden Türkiye ile iyi ilişkiler yürütmesini isterken aksi durumda ülkeyi çok daha zor günler beklediği yorumunda bulundu.

VERYANSIN TV’nin haberine göre Karabağ savaşında Azerbaycan tarafından ağır yenilgiye uğrayan Ermenistan’ın ilk cumhurbaşkanı Levon Ter Petrosyan’ın siyasi danışmanı Jirayr Liparityan, Paşinyan’a önemli tavsiyelerde bulundu. Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi gerektiğini belirten Liparityan, Yoksa çantaları toplayıp başka bir yere taşınmamız gerektiğine inanıyorum” dedi.

Ermenistan’ın ilk cumhurbaşkanı Levon Ter-Petrosyan’ın danışmanlarından, 1990’lı yıllarda Karabağ müzakerelerine katılan Jirayr Liparityan, Dağlık Karabağ yenilgisi sonrası Erivan yönetimine tavsiyelerde bulundu.

Liparityan Ermenistan’ın Azerbaycan ve Türkiye ile ilişkileri normalleşmesi gerektiğini ifade ederek, Ermenistan’ın Azerbaycan ve Türkiye ile ilişkilerini normalleştirmesi gerekir. Yoksa çantaları toplayıp başka bir yere taşınmamız gerektiğine inanıyorum” dedi.

KOMŞULARI DÜŞMAN GÖRMEYEN HÜKÜMETE İHTİYAÇ VAR

Liparityan, Nikol Paşinyan hükümetini eleştirerek, Ermenistan’ın komşularını düşman olarak görmeyen bir hükümete ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Liparityan şöyle konuştu:

“Ermenistan herkesle bağları normalleştirmeli, çünkü sonuçta bu güvenliği sağlıyor. Mevcut tutum devam ederse, nefret ve korku galip gelecektir. Bu iki ana duygu analiz edilmezse Ermenistan stratejisinin temeli olacak. Komşularla ilişkiler kurmak, Azerbaycan ve Türkiye ile doğrudan konuşmak, komşuları anlamayı öğrenmek, bir şeye neden ’hayır’ cevabını verdiklerini anlamak gerekiyor. Bu, düşmanca tavır değil, komşunuzla iletişim kurduğunuza ve onun sorunlarını anladığınıza dair güven verecektir.”

*** BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan,bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan,Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir,DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=ckNkclRRSnVuUldIblRnczBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w?view_as=subscriber

 

Okumaya Devam Et

DIŞ BASIN

PAŞİNYAN ERKEN SEÇİME GİDİYOR

Yayınlanma Tarihi:

on

Azerbaycan karşısında büyük bir hezimet yaşayan Ermenistan’da muhalefetin sokağa dökülerek istifasını istediği Başbakan Nikol Paşinyan’dan erken seçim çağrısı geldi.

Paşinyan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, istifasını talep eden muhalefetin halk desteğini arkasına almadığını savundu ve halkın kararı neticesinde Başbakanlık görevinden ayrılmaya hazır olduğunu söyledi.

“Sadece halkın kararıyla Başbakanlık görevini terk edebilirim” diyen Paşinyan “Halkın güveninin yeniden tesis edilmesi durumunda bu zor zamanlarda Ermenistan Cumhuriyeti liderliğini sürdürmeye hazırım” açıklamasında bulundu.

Paşinyan “Tüm bu soruların cevabını almanın tek yolu var: Olağanüstü parlamento seçimleri yapmak” diyerek erken seçim çağrısında bulundu.

Okumaya Devam Et

DIŞ BASIN

BREZİLYA’DAN ÇİN AŞISI İÇİN AÇIKLAMA GELDİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada Çin’den ithal edilen CORONAVAC aşısının %91 oranında etkili olduğunu açıklamıştı.

Çin aşısını Türkiye’den önce kullanmaya başlayan ve deneylerin yapıldığı bir diğer ülke olan Brezilya’dan ise aşının etki oranı ile alakalı Bakan Koca’nın açıklamaları ile hiç de örtüşmeyen açıklamalar geldi.

Brezilya’da Sao Paulo eyaletinin Sağlık Bakanı Jean Gorinchteyn, kendi ülkelerindeki denemelerde yüzde 90 başarı oranına ulaşılmadığını açıkladı.

CBN radyosuna konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Gorinchteyn “Aşının etkisinin yüzde 50’nin ne kadar üzerinde olduğunu, yüzde 60, 70 veya 80 olup olmadığını bilmiyoruz” dedi. Gorinchteyn, CoronaVac aşısında kullanılan teknik göz önünde bulundurulduğunda, “Aşının etkisinin hiçbir zaman yüzde 90’a ulaşmayacağını biliyorduk” ifadelerini kullandı.

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: