Sosyal Medya Hesaplarımız

DIŞ BASIN

MALTA’DA ELE GEÇİRİLEN LİBYA DİNARLARI DÜNYA’YI BİRBİRİNE SOKTU

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF/DIŞ BASIN

ABD geçtiğimiz günlerde Rus devlet şirketi Goznak JSC tarafından Rusya’nın Libya’da desteklediği Hafter güçlerine mali destek sağlamak amacı ile 1,1 milyar dolar değerinde sahte Libya Dinarı basıldığının ortaya çıktığını ve paraların Malta’da olduğunu açıklamıştı.Bu olayla ilgili devletler arası tartışma büyüyor.

Malta’da 2019 yılında ele geçirilen ve 2 bin metreküplük bir alanda muhafaza edilen paraların akıbeti için Libya üzerine nüfuz mücadelesi yapan devletlerden farklı talepler gelmeye başladı.

Malta Today haber sitesinden Matthew Vella imzalı habere göre Rusya Malta’ya paraları bir an önce serbest bırakması çağrısında bulunurken,ABD paraların Libya Merkez Bankası tarafından basılmadığını ve uluslararası bir kalpazanlık olayının unsuru olduğunu belirterek bu yasa dışı faaliyetin kanıtı olarak paraların Malta makamlarınca bloke edilerek muhafaza edilmesini istedi.

ABD bu paraların ayn ı zamanda Rusya’nın kabul etmediği Hafter ve Suriye Ulusal Ordusu kuvvetlerine desteğinin de kanıtı olduğunu savunarak bu nedenle paraların kanıt olarak muhafazasının önemli olduğunu belirtiyor.

Malta Today’e konuşan bir kaynak Rusya’nın dolaylı ve diplomatik kanallar ile paranın serbest bırakılması konusundaki baskısını arttırdığını belirtti.

Malta’da bulunan 1,1 milyar dolar sahte Libya Dinarı ile alakalı en ilginç istek ise İngiltere’den geldi.İngiltere Malta’da bulunan tüm paraların imha edilmesini istedi.

RUSYA “PARALAR SAHTE DEĞİL” DİYOR

Konu ile ilgili Rusya’dan da en üst düzeyde açıklama geldi.

Rusya Dışişleri bakanlığının Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Libya’nın biri merkez Trablus’ta diğeri doğu Libya şehri Bingazi’de olmak üzere iki merkez bankası bulunduğunu ve ülkenin iki güç merkezi tarafından fiilen yönetildiğini söylendi. Bakanlık, “Yani bu sahte olan dinarlar değil, Amerika’nın açıklamaları” dendi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı devlet şirketi olan Goznak’ın Libya banknotlarını basmak üzere 2015 yılında bir sözleşme imzaladığını ve imzalanan bir sözleşme uyarınca Tobruk’taki merkez bankasının adresine basılan Dinarların gönderdiğini de belirtti.

 

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

DIŞ BASIN

PAŞİNYAN’A ÇARPICI TÜRKİYE UYARISI GELDİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Ermenistan’ın Türkiye ilişkileriyle ilgili bir dönem Karabağ müzakerelerine de katılan Jirayr Liparityan’dan, hükümete Türkiye ile ilgili tavsiye geldi. Jiparityan, Ermeni yönetiminden Türkiye ile iyi ilişkiler yürütmesini isterken aksi durumda ülkeyi çok daha zor günler beklediği yorumunda bulundu.

VERYANSIN TV’nin haberine göre Karabağ savaşında Azerbaycan tarafından ağır yenilgiye uğrayan Ermenistan’ın ilk cumhurbaşkanı Levon Ter Petrosyan’ın siyasi danışmanı Jirayr Liparityan, Paşinyan’a önemli tavsiyelerde bulundu. Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi gerektiğini belirten Liparityan, Yoksa çantaları toplayıp başka bir yere taşınmamız gerektiğine inanıyorum” dedi.

Ermenistan’ın ilk cumhurbaşkanı Levon Ter-Petrosyan’ın danışmanlarından, 1990’lı yıllarda Karabağ müzakerelerine katılan Jirayr Liparityan, Dağlık Karabağ yenilgisi sonrası Erivan yönetimine tavsiyelerde bulundu.

Liparityan Ermenistan’ın Azerbaycan ve Türkiye ile ilişkileri normalleşmesi gerektiğini ifade ederek, Ermenistan’ın Azerbaycan ve Türkiye ile ilişkilerini normalleştirmesi gerekir. Yoksa çantaları toplayıp başka bir yere taşınmamız gerektiğine inanıyorum” dedi.

KOMŞULARI DÜŞMAN GÖRMEYEN HÜKÜMETE İHTİYAÇ VAR

Liparityan, Nikol Paşinyan hükümetini eleştirerek, Ermenistan’ın komşularını düşman olarak görmeyen bir hükümete ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Liparityan şöyle konuştu:

“Ermenistan herkesle bağları normalleştirmeli, çünkü sonuçta bu güvenliği sağlıyor. Mevcut tutum devam ederse, nefret ve korku galip gelecektir. Bu iki ana duygu analiz edilmezse Ermenistan stratejisinin temeli olacak. Komşularla ilişkiler kurmak, Azerbaycan ve Türkiye ile doğrudan konuşmak, komşuları anlamayı öğrenmek, bir şeye neden ’hayır’ cevabını verdiklerini anlamak gerekiyor. Bu, düşmanca tavır değil, komşunuzla iletişim kurduğunuza ve onun sorunlarını anladığınıza dair güven verecektir.”

*** BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan,bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan,Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir,DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=ckNkclRRSnVuUldIblRnczBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w?view_as=subscriber

 

Okumaya Devam Et

DIŞ BASIN

PAŞİNYAN ERKEN SEÇİME GİDİYOR

Yayınlanma Tarihi:

on

Azerbaycan karşısında büyük bir hezimet yaşayan Ermenistan’da muhalefetin sokağa dökülerek istifasını istediği Başbakan Nikol Paşinyan’dan erken seçim çağrısı geldi.

Paşinyan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, istifasını talep eden muhalefetin halk desteğini arkasına almadığını savundu ve halkın kararı neticesinde Başbakanlık görevinden ayrılmaya hazır olduğunu söyledi.

“Sadece halkın kararıyla Başbakanlık görevini terk edebilirim” diyen Paşinyan “Halkın güveninin yeniden tesis edilmesi durumunda bu zor zamanlarda Ermenistan Cumhuriyeti liderliğini sürdürmeye hazırım” açıklamasında bulundu.

Paşinyan “Tüm bu soruların cevabını almanın tek yolu var: Olağanüstü parlamento seçimleri yapmak” diyerek erken seçim çağrısında bulundu.

Okumaya Devam Et

DIŞ BASIN

BREZİLYA’DAN ÇİN AŞISI İÇİN AÇIKLAMA GELDİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada Çin’den ithal edilen CORONAVAC aşısının %91 oranında etkili olduğunu açıklamıştı.

Çin aşısını Türkiye’den önce kullanmaya başlayan ve deneylerin yapıldığı bir diğer ülke olan Brezilya’dan ise aşının etki oranı ile alakalı Bakan Koca’nın açıklamaları ile hiç de örtüşmeyen açıklamalar geldi.

Brezilya’da Sao Paulo eyaletinin Sağlık Bakanı Jean Gorinchteyn, kendi ülkelerindeki denemelerde yüzde 90 başarı oranına ulaşılmadığını açıkladı.

CBN radyosuna konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Gorinchteyn “Aşının etkisinin yüzde 50’nin ne kadar üzerinde olduğunu, yüzde 60, 70 veya 80 olup olmadığını bilmiyoruz” dedi. Gorinchteyn, CoronaVac aşısında kullanılan teknik göz önünde bulundurulduğunda, “Aşının etkisinin hiçbir zaman yüzde 90’a ulaşmayacağını biliyorduk” ifadelerini kullandı.

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: