Sosyal Medya Hesaplarımız

DIŞ BASIN

MALTA’DA ELE GEÇİRİLEN LİBYA DİNARLARI DÜNYA’YI BİRBİRİNE SOKTU

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF/DIŞ BASIN

ABD geçtiğimiz günlerde Rus devlet şirketi Goznak JSC tarafından Rusya’nın Libya’da desteklediği Hafter güçlerine mali destek sağlamak amacı ile 1,1 milyar dolar değerinde sahte Libya Dinarı basıldığının ortaya çıktığını ve paraların Malta’da olduğunu açıklamıştı.Bu olayla ilgili devletler arası tartışma büyüyor.

Malta’da 2019 yılında ele geçirilen ve 2 bin metreküplük bir alanda muhafaza edilen paraların akıbeti için Libya üzerine nüfuz mücadelesi yapan devletlerden farklı talepler gelmeye başladı.

Malta Today haber sitesinden Matthew Vella imzalı habere göre Rusya Malta’ya paraları bir an önce serbest bırakması çağrısında bulunurken,ABD paraların Libya Merkez Bankası tarafından basılmadığını ve uluslararası bir kalpazanlık olayının unsuru olduğunu belirterek bu yasa dışı faaliyetin kanıtı olarak paraların Malta makamlarınca bloke edilerek muhafaza edilmesini istedi.

ABD bu paraların ayn ı zamanda Rusya’nın kabul etmediği Hafter ve Suriye Ulusal Ordusu kuvvetlerine desteğinin de kanıtı olduğunu savunarak bu nedenle paraların kanıt olarak muhafazasının önemli olduğunu belirtiyor.

Malta Today’e konuşan bir kaynak Rusya’nın dolaylı ve diplomatik kanallar ile paranın serbest bırakılması konusundaki baskısını arttırdığını belirtti.

Malta’da bulunan 1,1 milyar dolar sahte Libya Dinarı ile alakalı en ilginç istek ise İngiltere’den geldi.İngiltere Malta’da bulunan tüm paraların imha edilmesini istedi.

RUSYA “PARALAR SAHTE DEĞİL” DİYOR

Konu ile ilgili Rusya’dan da en üst düzeyde açıklama geldi.

Rusya Dışişleri bakanlığının Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Libya’nın biri merkez Trablus’ta diğeri doğu Libya şehri Bingazi’de olmak üzere iki merkez bankası bulunduğunu ve ülkenin iki güç merkezi tarafından fiilen yönetildiğini söylendi. Bakanlık, “Yani bu sahte olan dinarlar değil, Amerika’nın açıklamaları” dendi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı devlet şirketi olan Goznak’ın Libya banknotlarını basmak üzere 2015 yılında bir sözleşme imzaladığını ve imzalanan bir sözleşme uyarınca Tobruk’taki merkez bankasının adresine basılan Dinarların gönderdiğini de belirtti.

 

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

DIŞ BASIN

DİE WELT GAZETESİ’NDEN FLAŞ ERDOĞAN İDDİASI

Yayınlanma Tarihi:

on

Almanya’da yayımlanan Die Welt gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir Yunan gemisinin batırılmasını istediğini öne sürdü. Gazete bu isteğin komutanlar tarafından kabul edilmediğini iddia etti.

Euronews’in haberine göre Alman gazetesi Die Welt’te yayımlanan ‘Erdoğan’ın hesaplanmış savaşı’ başlıklı makalede, Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilime değinildi. Gazete, ‘Eğer Erdoğan’a kalsaydı Türkiye bir Yunan gemisini çok zaman önce batırmıştı’ iddiasını ortaya attı.

Alman gazetenin askeri kaynaklara dayandırdığı haberinde, Erdoğan’ın, birkaç gün önce Türk generallerinden bir Yunan gemisini batırmalarını fakat kimsenin zarar görmeyeceğinden emin olunmasını istediğini aktardı.

Haberde, Türk askeri yetkililerin bu isteği reddettiğinde ise bu sefer başka bir kişinin Yunan askeri uçağını vurmayı önerdiği iddia edildi.

Makalede, vurulacak uçağın pilotunun ise fırlatma koltuğunu kullanarak kurtulabileceğinin söylendiği fakat bu isteğin de generaller tarafından kabul edilmediği ileri sürüldü.

İDDİANIN  ZAMANLAMASI MANİDAR…

Alman Die Welt Gazetesi’nin haberinin dün Reuters’in verdiği AB’nin Doğu Ak’deniz’de Türkiye’yi tehdit edecek cpolitikalar geliştireceği haberlerinin ardından verilmesi ise ilginç bir zamanlama oluşturdu.

Reuters dün verdiği haberinde ismini açıklamayan bir AB Komisyonu sözcüsü, diyaloğun sonuç vermemesi halinde ‘havuç-sopa’ yönteminin uygulanacağını belirterek “Sopa (yaptırımlar) kadar, Ankara’nın ciddi bir şekilde diyaloğa girmesini sağlayacak havuçlar da olacak” ifadelerini kullanmıştı.

Sözcü, “Bu havuçlar yeni bir gümrük birliği için ilerleme ve mülteci programı için daha fazla para olabilir” şeklinde konuşmuştu.

Okumaya Devam Et

DIŞ BASIN

ESKİ YUNANİSTAN SAVUNMA BAKANI’NDAN FLAŞ 15 TEMMUZ İDDİASI

Yayınlanma Tarihi:

on

Yunanistan’ın eski Savunma Bakanı Evangelos Apostolakis’ten 15 Temmuz darbe kalkışması ile ilgili çok çarpıcı bir açıklama geldi.Apostolakis 15 Temmuz gecesi Yunanistan’a kaçan darbecileri geri iade etmek istediklerini ama Türk tarafından bir muhatap bulamadıklarını açıkladı. 

Apostolakis ayrıca Yunanistan’ın gerçekleşmeden birkaç saat önce bir darbe planlandığını konusunda Yunanistan Ulusal İstihbarat Teşkilatı (EYP) başkanının Akar’ı uyardığını iddia etti.

Yunanistan’ın en önemli yayın organlarından Mega’ya verdiği röportajda Evangelos Apostolakis 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin hemen ardından helikopter ile Yunanistan’a indikleri anda darbeci subayları Türkiye’ye iade etmek istediklerini belirtti.

Hemen Türkiye ile iletişime geçildiğini ancak Yunanistan makamlarının o esnada kendilerine hiç bir muhatap bulamadıklarını belirten Evangelos Apostolakis,Hulusi Akar’ın darbeci firari FETÖcü subyları Yunanistan’dan istediğinde ise artık çok geç olduğunu çünkü subayların “İlticacı” statüsünü kazandıklarını ve hukuki sürecin işlemeye başladığını belirtti.

Helikopter indiği an Hulusi Akar ile temasa geçmeye çalıştığını ama başaramadığını vurgulayan Evangelos Apostolakis,eğer bu iletişimin sağlanabilmesi halinde her şeyin çok daha sorunuz şekilde çözüleceğini belirtti.

“Erdoğan’ın hareketlerini izliyorduk, onun bir otelde olduğunu biliyorduk ve bir noktada onu alacak bir uçağın olduğunu gördük” şeklinde konuşan Apostolakis,Yunanistan’ın gerekli görüldüğü takdirde Erdoğan’a yardım etmek için helikopter göndermeye hazır olup olmadığını açıklamayı reddetti.

.

 

Okumaya Devam Et

DIŞ BASIN

LİBYA’DA WATİYA HAVAÜSSÜ’NÜ BOMBALAYAN UÇAK BAE’NE AİT ÇIKTI

Yayınlanma Tarihi:

on

Libya’da Türkiye’nin desteklediği Ulusal Mutabakat Hükümeti güçlerince geçtiğimiz ayele geçirilen Watiya Havaüssü’nde Türkiye’nin bir askeri üs kurma çalışmalarına balaması sonrasında dün bu askeri havaalanı uçak saldırısına uğramıştı.

Saldırının gerçekleşmesinden sonraki ilk saatlerde saldırıyı kimin düzenlediği tam olarak belli olmamış,bu konuya bir açıklama gelmemişti.

Ancak Hafter güçlerine karşı Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin  yürüttüğü ÖFKE VOLKANI OPERASYONU’nun sözcüsüolan Abdulmalik el-Medeni saldırıya ilişkin detaylı bilgiler verdi.

Abdulmelik el-Medeni saldırının Birleşik Arap Emirliği’nden havalanan ve yine Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait Mirage-2000-9 model bir uçak tarafından gerçekleştirildiği bilgisini verdi.

El-Medeni’nin bu açıklamaları sonrasında BAE’nden ise henüz bir karşı açıklama yahut yalanlama gelmedi.

 

Okumaya Devam Et

Popüler

%d blogcu bunu beğendi: