Sosyal Medya Hesaplarımız

ÖZEL HABER

MANSUR YAVAŞ “O” CAMİYİ NİYE YAPIYOR?

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF/ÖZEL HABER

Celal Eren Çelik

Basında “Mansur Yavaş Diyanet Vakfı ile cami yapıyor” şeklinde çıkan haberin detayları belli olurken yaşanan sürecin perde arkasında “kritik” bir ayrıntı olduğu ortaya çıktı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından koordineli olarak Ankara Güvenpark’ta gerçekleşecek metro çalışması gereği bu bölgede bulunan dolmuşların kalkış noktasının taşınması için bir “Dolmuş depolama alanı” ihtiyacı doğdu.

Ortaya çıkan bu sorun üzerine Ankara Büyükşehir Belediyesi,tapusu Türkiye Diyanet Vakfı’na ait olan arazinin metro inşaatı bitimine kadar “Dolmuş depolama alanı” olarak kullanılması için Türkiye Diyanet Vakfı’na resmi yazı ile başvurdu. Ancak Türkiye Diyanet Vakfı resmi yazı ile Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bu isteğini reddetti.

TÜRKİYE DİYANET VAKFI ARAZİYİ GEÇİCİ OLARAK KULLANDIRMAYI REDDETTİ

Türkiye Diyanet Vakfı’nın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2020 Mart ayında cami alanı olarak askıya çıkarttığı ve kişi,kurum yahut meslek odalarından itiraz gelmediği için cami alanı olarak tescillenen ve kesinleşen arazisi ile ilgili bu kez Ankara Büyükşehir Belediyesi yeni bir teklif ile Türkiye Diyanet Vakfı’nın kapısını çaldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi cami zemin altını dolmuş depolama alanı olarak kullanma hakkını almak karşılığında yapılacak camiyi yapmayı teklif etti. Bu teklifi kabul eden Türkiye Diyanet Vakfı ile de protokol imzalandı.

CAMİNİN PARASI NEREDEN KARŞILANACAK?

Konunun medyaya yansıması sonrasında Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara için harcaması gerektiği kaynakları, Türkiye Diyanet Vakfı’nın camisi için harcadığı yönünde sert eleştiriler gelmişti. Ancak yapılacak Cami için Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kasasından ekstra hiç bir para çıkmayacağı da Haber Alternatif’in edindiği bilgiler arasında.

Ankara Büyükşehir Belediyesi söz konusu camiyi iş dünyası, çeşitli STK’lar ve hayırseverler arasında düzenlenecek bir kampanya ile finanse ederek tamamlayacak ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kendi kaynaklarından bu cami yapımına ekstra bir kaynak aktarılmayacak.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

ÖZEL HABER

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDA HALKBANK’TAN “TORPİLLİ” ATAMA!

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF/ÖZEL HABER

Celal Eren ÇELİK

Kamuoyu 1 Temmuz 2020 tarihli Cumhurbaşkanı kararnamesi ile Katar/Doha Büyükelçiliği’ne AKP’li Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’nun Mehmet Mustafa Göksu’nun atanmasını konuşurken aynı atama kararnamesinde ataması yapılan diğer isim olan Yasin Ekrem Serim dikkatlerden kaçtı.

1 Temmuz 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Dışişleri Bakanlığı’nda açık bulunan Küresel ve İnsani Konular Genel Müdürlüğüne, 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2 ve 3 üncü maddeleri gereğince Yasin Ekrem Serim atandı.

Yasin Ekrem Serim ise Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve HALK BANKASI Yönetim Kurulu Üyesi Maksut Serim’in oğlu.

“ÖRTÜLÜ ÖDENEK” BABADAN SORULUYORU…

Maksut Serim Redfahyol döneminde Vakıfbank Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirilmiş ancak diplomasının Kazakistan’dan denkliği olmayan bir diploma olduğunun teftişte anlaşılması üzerine görevden alınmıştı.

AKP iktidara gelir gelmez ise dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Maksut Serim’i “ÖRTÜLÜ ÖDENEK” hesabının yönetimine getirmiş ve Serim Başbakanlık Müşaviri olarak atanmıştı.

OĞUL SERİM’İN “JET” YÜKSELİŞİ

1 Temmuz 2020 kararnamesi ile Küresel ve İnsani Konular Genel Müdürlüğü’ne atanan Yasin Ekrem Serim ise kamuoyunun gündemine ilk kez 2010 yılında Avrupa Birliği Genel Sekreterliği’ne dönemin AB’den sorumlu Devlet Bakanı Egemen Bağış tarafından “Açıktan” müşavir olarak ataması ile gündeme gelmişti.

1986 doğumlu “Oğul” Serim bu önemli  göreve”açıktan” atandığında sadece 24 yaşındaydı…Gerçekleşen bu atama o dönem MHP Milletvekili Şenol Bal tarafındanyazılı soru önergesi ile dönemin AB’den sorumlu devlet bakanı Egemen Bağış’ın cevaplaması için yazılı soru önergesi olarak sorularak Serim’in bu görev için yeterli yetkinliğe sahip olup olmadığı sorgulanmıştı.

Ayrıca Yasin Ekrem Serim’in 2014 yılında gerçekleşen düğününde nikah şahitliğini de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu yapmıştı.

ERDOĞAN’I TELEKOM ARENA’DA PROTESO EDEN GALATASARAY TARAFTARINA HAKARET ETMİŞTİ

Dışişleri Bakanlığı’nda Küresel ve İnsani Konular Genel Müdürlüğü görevine atanan Yasin Ekrem Serim aynı zamanda Türk Telekom Arena stadının açılışına gelen dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a ıslıklı tepkigösteren Galatasaray taraftarı için sosyal medya “Gerizekalı kuş beyinliler” ifadeesini kullanarak “Nankörler”ifadesini kullanmıştı.

Serim gelen tepkiler sonrası öncebu tweetleri silmiş sonra Twitter hesabını kapatmıştı.

 

Okumaya Devam Et

ÖZEL HABER

CHP’DE BANKAMATİKÇİ PM ÜYESİ SKANDALI

Yayınlanma Tarihi:

on

Haber Alternatif/ÖZEL KULİS HABER

Celal Eren ÇELİK

Özellikle AKP’li belediyelerde yaşanan partinin üst düzey yöneticilerinin partili belediyelerde “Bankamatik” işçisi olarak çalıştırılarak kazanç sağlaması yöntemi bu kez CHP’de uygulandı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin en genç Parti Meclisi Üyesi Gülçin Erdem Timur’un partili bir belediyede bankamatik personeli olarak “çalışıyor” gösterildiği ve hiç işe gitmeden maaş aldığı iddiası CHP kulislerine bomba gibi düştü.

Haber Alternatif’in güvenilir kaynaklardan aldığı ve teyit ettiği bilgilere göre CHP PM üyesi Gülçin Erdem Timur Hatay’da Kırıkhan  ilçesinde ikamet etmesine rağmen Defne Belediyesi’nde personel olarak gösterilerek her ay işe gitmeden düzenli maaş aldığı ifade ediliyor.

CHP PM Üyesi Gülçin Erdem Timur’un Defne Belediyesi’nde işe girmesinin ise bizzat CHP’li Defne Belediyesinin Belediye Başkanı İbrahim Güzel’in talimatı ile gerçekleştiği belirtiliyor.

CHP’li Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel’in ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile ilişkilerinin son derece iyi olduğu biliniyor.Bu nedenle Haber Alternatif’in görüştüğü kaynaklar Kılıçdaroğlu’nun bu işe alımda “Ricacı” olmuş olabileceğini belirtiyorlar.

Zira PM Üyesi Gülçin Erdem Timur Kılıçdaroğlu’nun en önem verdiği PM üyelerinden birisi olarak bilinmekte.

Öte yandan bu haberin bazı yerel gazeteciler tarafından bilindiği ancak haberin yapılmaması için CHP’nin bazı Hatay Milletvekillerinin devreye girerek baskı uyguladığı da Haber Alternatif’in edindiği bilgiler arasında…

Okumaya Devam Et

ÖZEL HABER

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN “TİCARİ SIRLI” RESTORAN KIYAĞI

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF/ÖZEL

Celal Eren ÇELİK

AKP’li Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in belediye başkanlığı görevini yürüttüğü Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile ilgili yolsuzluk ve usulsüzlük haberlerine bir yenisi daha eklendi…

“KÜTÜPHANE YAPACAĞIZ” DİYE KAFELERİ YIKTILAR,LÜKS RESTORAN YAPTILAR

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan ve Gaziantep’in en merkezi noktalarından birisi olan 100.yıl parkı içerisinde bulunan 2 taş kafe 2018 yılında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından bu alana çok büyük bir “Şehir kütüphanesi” yapılacağı gerekçesi ile yıkıldı.

Yıkımın ardından bölgede Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne ait araçlar tarafından hummalı bir inşaat çalışması başlatıldı.

Herkes yıkılan kafelerin yerine yapılacağı söylenen şehir kütüphanesinin inşaatının devam ettiğini zannederken,yapılan yapının lüks bir restorasyon olduğu ortaya çıktı ve şehrin en merkezi noktalarından birisine son derece lüks bir restoran yapıldı.

BELEDİYE RESTORANI İHALEYE ÇIKARTIYOR,EN SONUNDA RESTORAN “TANIDIĞA” GİDİYOR

Lüks restoranın inşaatının tamamlanmasının ardından Gaziantep Büyükşehir Belediyesi buranın işletmesini 2886 sayılı ihale kanunu ile satışa çıkarttı.İhaleyi ise yine Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin belediye şirketi olan GAZİBEL A.Ş aldı.

GAZİBEL A.Ş ise 20 yıl boyunca işletme hakkını satın aldığı  restoranı 10 yıllığına HAYAD YİYECEK İÇECEK GIDA SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ’ne verdi.

Lüks restoranın 10 yıllık işletmesini alan şirketin sahibi ise tanıdık çıktı.Bu şirketin sahibi olan Songül Toprak Alisinanoğlu uzun yıllar SANKO Holding’te üst düzey yöneticilik yapmış,SANKO HOLDİNG yatırımlarından SANKO PARK’ın Yönetim Kurulu Üyeliğini yapmış,holdingin sahibi olan Abdülkadir Konukoğlu’na çok yakın bir isim.Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de uzun yıllarda SANKO HOLDİNG’te yöneticilik yaptıktan sonra siyasete girmişti ve Şahin de SANKO HOLDİNG Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu’na olan yakınlığı ile tanınıyor.

CHP’Lİ BELEDİYE MECLİS ÜYESİNİN SORUSUNA “TİCARİ SIR” CEVABI

Şu an da HAYAD Restoran ismi ile çok lüks bir restoran olarak faaliyet gösteren işletmenin yapımında Büyükşehir Belediyesi’nin araçlarının kullanılması ve buraya kütüphane yerine restoran yapılması sonrasında işin peşine bu kez CHP Şahinbey Belediyesi Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyesi Hasan Şencan düştü.

Şencan konu ile ilgili CİMER üzerinden Gaziantep Belediyesine çeşitli sorular sordu.

CHP Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Hasan Şencan konu ile ilgili olarak ; “Restoran hangi ihale ile verildiğini,bu restoranın yapımı için belediyenin ne kadar para harcadığını,hangi firmanın ihaleyi aldığını,restoranda bulunan malzeme ve demirbaşların ödemesini kimin yaptığını ,restoranı kimin işlettiğini ve aylık bedelinin kaç TL. olduğunu” sorularını sordu.

Ancak Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından  gelen yanıtta bu yerin belediyenin GAZİBEL A.Ş isimli şirketine devredildiğini ve soruların bu şirkete sorulması gerektiği belirtildi.

Gazianetp Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan gelen bu cevap üzerine Şahinbey Belediyesi Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyesi Hasan Şencan bu kez GAZİBEL A.Ş’ye sorularını sordu.

 

SORULARA “TİCARİ SIRLI” CEVAP

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İşletme ve İştirakler Daire Başkanı Eyyüp Üzücü tarafından cevaplanan sorulara ise net cevaplar verilmezken, bu cevapların “verilememesine” gerekçe olarak ise “TİCARİ SIR” gösterildi.

Öte yandan yine verilen cevapta lüks restoranın inşaatını belediyenin yapmadığı ifade edildi. Yine lüks restoranın kirası konusunda “Ticari sır” kapsamında cevabi bilgi verilmedi.

Ancak aynı bölgede mekan kiralarının asgari 30 bin TL olduğu belirtilirken,bu lüks restoranın aylık 11 bin TL kira ödediği belirtiliyor.

Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz Şahinbey Belediyesi Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyesi Hasan Şencan “Bu restoranın yapımının belediye tarafından yapılmadığı şeklinde verilen cevap külliyen yalandır zira bu inşaat Büyükşehir Belediyesi’nin iş makinaları ile gözümüzün önünde yapıldı.Ayrıca şu anda restoranı işleten firmanın hiç bir inşaat çalışması yapmadığını biliyoruz.O zaman belediye kendisi burayı yapmadıysa,firmanın da yaptığı bir yer yoksa kiralama bedelini ne üzerinden almaktadır? İhalenin yapılabilmesi için zaten üzerinde bir mülk olması gerekiyor.Mülk olmayan yerde neyin ihalesini yapıp işletme hakkını verdiniz? Öte yandan “ticari sır” diyerek kaç lira kira bedeli ödendiği açıklanmıyor.Burada kamu açıkça zarara uğratılmaktadır” ifadelerini kullandı.

DİKKAT ÇEKİCİ “GASTRONOMİ” VURGUSU

Öte yandan GAZİBEL A.Ş  adına verilen “TİCARİ SIRLI” cevapta özellikle Gaziantep’in “Gastronomi Şehri İlan Edilmesine” ve bu restoranın “Gastronomi turizmine katkısına” vurgu yapılması dikkati çekti.

Bu “Gastronomi Şehri” ve “Gastronomi Turizmi” vurgusu önemli zira lüks restoranın işletmesini ihale ile alan HAYAD YİYECEK İÇECEK GIDA SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ’nin sahibi olan Songül Toprak Alisinanoğlu aynı zamanda Gaziantep Gastronomi Ve Turizm Derneği (GASTURDER) Yönetim Kurulu Başkanı olan isim.

 

Okumaya Devam Et

Popüler

%d blogcu bunu beğendi: