Sosyal Medya Hesaplarımız

DIŞ BASIN

OBAMA’DAN PROTESTOLAR İÇİN SİSTEMSEL ÖZ ELEŞTİRİ YAZISI

Yayınlanma Tarihi:

on

ABD’de bir polisin George Floyd’u öldürmesi ile başlayan şiddetli protesto dalgaları sürerken ABD eski başkanı Barack Obama yaşanan olaylarla ilgili olarak kendisine ait blog sitesinde bir yazı kaleme aldı.

Ülke çapında milyonlarca inanın sokaklara çıkarak George Floyd’un öldürülmesini ve giderek derinleşen adaletsizlikleri protesto etmesini sonrasında pek çok insanın kendilerine değişimi gerçekleştirmek için nasıl harekete geçeceklerini sorduğunu belirten Obama bunun son noktada “Yeni nesil aktivistlere” bağlı olacağını belirtti.

Barack Obama gelecekte yaşanacak büyük değişimin yeni nesil aktivistlerin ellerinde olduğunu belirtse de geçmişte yaşanan tecrübelerden de önemli dersler çıkartılabileceğini vurguladı.

Obama “Birincisi, ülke çapında protesto dalgaları, polis uygulamalarında ve Amerika Birleşik Devletleri adalet sisteminde daha geniş ceza reformlarının yapılmamasının ve sistemin bu bağlamdaki on yıllardır süren başarısızlığından dolayı gerçek ve meşru bir hayal kırıklığını temsil ediyor. Katılımcıların ezici çoğunluğu barışçıl, cesur, sorumlu ve ilham vericiydi. Kınama değil saygı ve desteğimizi hak ediyorlar – Camden ve Flint gibi şehirlerde polisin takdirle anladığı bir şey.” ifadelerini kullandı.

Ancak Obama ister popüler sebepler ile isterse nefret duyguları ile şiddete başvuran küçük bir azınlığın protestocuların genelini riske attığını vurguladı ve “Şiddet mazur görülmemeli,rasyonalize edilmemeli ve ona katılmamalıyız” dedi.

Obama protestocuların bir bölümünün demokrasi ve seçimleri zaman kaybı olarak gördüğü ve köklü reformlar ile değişikliklikleri şiddet barındıran eylemsellikler ile ulaşılabileceği fikrini aktardıklarına dikkat çekerek bu fikre kesinlikle katılmadığını gereken değişimin kurallara uyarak ve demokrasi çerçevesinde kalarak gerçekleşebileceği vurguladı.

Obama yazısında Başkan Trump’a da gönderme yaptı ve ” …ırkçılığın toplumumuzda oynadığı ve aşındırıcı rolünü gerçekten tanıyan ve bunun hakkında bir şeyler yapmak isteyen bir başkanımız, bir Kongre, bir ABD Adalet Bakanlığı ve federal yargımız olduğundan emin olmak için savaşmalıyız” ifadelerini kullandı.

Pandemi sürecinin ABD’yi çok olumsuz etkilediğini ifade eden Obama bu süreçte her yaştan ve her ırktan genç aktivistlerin eylemselliklerini görmekten mutluluk duyduğunu belirtirken yazısını “İleride, haklı öfkemizi barışçıl, sürekli ve etkili eyleme yönlendirebilirsek, bu an ülkemizin en yüksek ideallerimize kadar yaşama yolculuğunda gerçek bir dönüm noktası olabilir.Hadi çalışalım.” sözleri ile bitirdi.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

DIŞ BASIN

TRUMP’A VERGİ KUŞATMASI

Yayınlanma Tarihi:

on

ABD’de başkanlık seçimleri yaklaşırken anketlerde rakibi Biden’ın gerisinde olan Donald Trump bu kez de basında yayınlanan hakkındaki vergi kaçırma iddiaları nedeni ile sıkıntıda.

Amerika’nın en prestijli gazetelerinden birisi olan The New York Times, Başkan Trump’un son 25 yıldır gizli kalan vergi kayıtlarına ulaşarak yayınladı.Gazete Trump’un “Batık bir iş adamı” olduğunu belirtti.

Trump’un 2016 yılında sadece 750 Dolar vergi ödediği belirtilen haberde,geride kalan 15 yılın 10’unda Trump’un hiç vergi ödemediği ve bunun Trump’un yüz milyonlarca dolarlık borçlarından kaynaklı gelir kaybından kaynaklanıyor olabileceği ifade edildi.

Trump’un büyük zararlar içerisinde,batmak üzere olduğu dönemde kendisine büyük bir şöhret getiren efsanevi televizyon showu “Apprentice”i (Çırak) yapmaya başladığına dikkat çekilen haberde bu programın büyük başarısının Trump’a yeni nakit akışını sağladığı ve kendisini Beyaz Saray’a götüren efsaneyi başlattığına dikkat çekildi.

Öte yandan gazete haberinde Kasım ayında gerçekleşecek ABD Başkanlık seçimlerinde Trump’un rakibi olan Joe Biden’ın Trump’un sıradan bir ABD vatandaşı kadar dahi vergi ödemediğini ve bunun kabul edilemez olduğunu ifade eden açıklamalarına yer verildi.

Trump bu güne kadar kendisine vergi ödemeleri konusunda sorulan sorulara ya yanıt vermemiş yahut kaçamak yanıtlar vermeyi tercih etmişti.

Okumaya Devam Et

DIŞ BASIN

DİE WELT GAZETESİ’NDEN FLAŞ ERDOĞAN İDDİASI

Yayınlanma Tarihi:

on

Almanya’da yayımlanan Die Welt gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir Yunan gemisinin batırılmasını istediğini öne sürdü. Gazete bu isteğin komutanlar tarafından kabul edilmediğini iddia etti.

Euronews’in haberine göre Alman gazetesi Die Welt’te yayımlanan ‘Erdoğan’ın hesaplanmış savaşı’ başlıklı makalede, Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilime değinildi. Gazete, ‘Eğer Erdoğan’a kalsaydı Türkiye bir Yunan gemisini çok zaman önce batırmıştı’ iddiasını ortaya attı.

Alman gazetenin askeri kaynaklara dayandırdığı haberinde, Erdoğan’ın, birkaç gün önce Türk generallerinden bir Yunan gemisini batırmalarını fakat kimsenin zarar görmeyeceğinden emin olunmasını istediğini aktardı.

Haberde, Türk askeri yetkililerin bu isteği reddettiğinde ise bu sefer başka bir kişinin Yunan askeri uçağını vurmayı önerdiği iddia edildi.

Makalede, vurulacak uçağın pilotunun ise fırlatma koltuğunu kullanarak kurtulabileceğinin söylendiği fakat bu isteğin de generaller tarafından kabul edilmediği ileri sürüldü.

İDDİANIN  ZAMANLAMASI MANİDAR…

Alman Die Welt Gazetesi’nin haberinin dün Reuters’in verdiği AB’nin Doğu Ak’deniz’de Türkiye’yi tehdit edecek cpolitikalar geliştireceği haberlerinin ardından verilmesi ise ilginç bir zamanlama oluşturdu.

Reuters dün verdiği haberinde ismini açıklamayan bir AB Komisyonu sözcüsü, diyaloğun sonuç vermemesi halinde ‘havuç-sopa’ yönteminin uygulanacağını belirterek “Sopa (yaptırımlar) kadar, Ankara’nın ciddi bir şekilde diyaloğa girmesini sağlayacak havuçlar da olacak” ifadelerini kullanmıştı.

Sözcü, “Bu havuçlar yeni bir gümrük birliği için ilerleme ve mülteci programı için daha fazla para olabilir” şeklinde konuşmuştu.

Okumaya Devam Et

DIŞ BASIN

ESKİ YUNANİSTAN SAVUNMA BAKANI’NDAN FLAŞ 15 TEMMUZ İDDİASI

Yayınlanma Tarihi:

on

Yunanistan’ın eski Savunma Bakanı Evangelos Apostolakis’ten 15 Temmuz darbe kalkışması ile ilgili çok çarpıcı bir açıklama geldi.Apostolakis 15 Temmuz gecesi Yunanistan’a kaçan darbecileri geri iade etmek istediklerini ama Türk tarafından bir muhatap bulamadıklarını açıkladı. 

Apostolakis ayrıca Yunanistan’ın gerçekleşmeden birkaç saat önce bir darbe planlandığını konusunda Yunanistan Ulusal İstihbarat Teşkilatı (EYP) başkanının Akar’ı uyardığını iddia etti.

Yunanistan’ın en önemli yayın organlarından Mega’ya verdiği röportajda Evangelos Apostolakis 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin hemen ardından helikopter ile Yunanistan’a indikleri anda darbeci subayları Türkiye’ye iade etmek istediklerini belirtti.

Hemen Türkiye ile iletişime geçildiğini ancak Yunanistan makamlarının o esnada kendilerine hiç bir muhatap bulamadıklarını belirten Evangelos Apostolakis,Hulusi Akar’ın darbeci firari FETÖcü subyları Yunanistan’dan istediğinde ise artık çok geç olduğunu çünkü subayların “İlticacı” statüsünü kazandıklarını ve hukuki sürecin işlemeye başladığını belirtti.

Helikopter indiği an Hulusi Akar ile temasa geçmeye çalıştığını ama başaramadığını vurgulayan Evangelos Apostolakis,eğer bu iletişimin sağlanabilmesi halinde her şeyin çok daha sorunuz şekilde çözüleceğini belirtti.

“Erdoğan’ın hareketlerini izliyorduk, onun bir otelde olduğunu biliyorduk ve bir noktada onu alacak bir uçağın olduğunu gördük” şeklinde konuşan Apostolakis,Yunanistan’ın gerekli görüldüğü takdirde Erdoğan’a yardım etmek için helikopter göndermeye hazır olup olmadığını açıklamayı reddetti.

.

 

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: