Sosyal Medya Hesaplarımız

GENEL

RTÜK BAŞKANI SUÇ İŞLİYOR

Yayınlanma Tarihi:

on

ŞAHİN MENGÜ

İdari sistemimize bağımsız idari otoriteler (BİO) dahil edilmiştir. Bunlardan biri de Radyo Televizyon Üst Kuruludur.

Bu kurulların ortaya çıkmasının sebebi, politikacılara duyulan güvensizlik nedeniyle bu kurullar görevlerini yerine getirirken, üyelerinin siyasi bağımsızlık, nesnellik, erdem, bilgi donanımı gibi özellikler açısından yetkin olmaları gerekir, daha doğrusu böyle oldukları,böyle kişiler seçileceği  kabul edilmesidir.

Ancak görülüyor ki, bu vasıflara sahip oldukları varsayılan Radyo Televizyon Üst Kurul başkanı, siyasi iktidardan bağımsız hareket etmiyor, edemiyor.

Halbuki adı üstünde, bunlara bağımsız idari otoriteler deniyor. Bağımsız olmaları varlık amaçlarının ta kendisi. Bu kuruluşlar bağımsız olacaklar ki, sistemin sağlıklı işlemesi için kimseden emir almadan karar verebilsinler.

Ama Radyo Televizyon Üst Kurul Başkanı’nın bağımsız davranmaktan çok uzak olduğunu görüyoruz. Gündemi hazırlama görevi ona verilmiş olmasına rağmen gündeme alınması gereken konuları, kurul gündemine almamakta ve bu konu hakkında da kurula bilgi de vermemektedir.

6112 Sayılı Radyo Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun 36. Maddesinin 3. Fıkrasında , Üst Kurul Başkanının görevleri sıralanırken gündeme alınmayan başvurular hakkında üst kurula bilgi vermek vardır.

Bunu yapmamaktadır.

Ama partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “basındaki virüslerden” söz etmesinden sonra Radyo Televizyon Üst Kurul Başkanı, bu sözlerden durumdan vazife çıkartarak, sadece salt habercilik yaptıkları, siyasi iktidara karşı objektif gazetecilik yaptıkları için ve de iktidar sahipleri tarafından virüs olarak nitelenen televizyon kanallarına örneğin  Tele1 televizyonuna 2 kez, ilkinde  5 gün,  diğer seferde 3 gün, FOX Tv’ye 3 gün, Halk TV’ye 5 gün program durdurma cezası vermiştir.

Ama bu Televizyon kanallarına ceza yağdırırken, kırmızı bültenle aranan Osman Öcalan’ı  sırf yerel seçimlerinde AKP’ye destek olması için ekrana çıkartan TRT’ye, katıldıkları yandaş bazı televizyon kanallarında devletin kurucusu Ulu önde Mustafa Kemal Atatürk’e her türlü hakareti yapanların ya da en son örnek olarak “Cebimde Listem Hazır, Ailemiz 50 Kişiyi Götürür” diyen kişinin katıldığı Ülke Tv kanallarında
katıldıkları  programlar ve yayıncı kuruluşlar hakkında en ufak bir işlem yapmamıştır.

Yapmamakla da kalmamış „Ailem 50 kişiyi götürür“ sözü için    „Büyütülecek bir şey yok“ diyebildikten sonra, “Ülke TV’ye ağır ceza verip darbecileri sevindirmeyiz!” bile diyebilmiştir.

Tabii bu tutumun asıl sebebi siyasi düşüncelerle yandaşları kollama hareketidir. Bu tutum ve davranışıyla üst kurul başkanı tabii olduğu 6112 Sayılı yasayı bilerek ve isteyerek sadece siyasal iktidara yaranmak için çiğnemiştir. Yani suç işlemiştir.

Radyo Televizyon Üst Kurul (RTÜK) başkanının bu tutumu Türk Ceza Kanunun  Görevi kötüye kullanma suçunu tarif eden 257. Maddesinin 1. ve 2. Fıkralarında tarif edilen suçlara vücut vermektedir.

Bağımsız İdari Otorite olarak kurulan  RTÜK’ün, siyasal iktidarlara karşı bağımsız olması, erdem sahibi, uzman kişilerden kurulmasının sebebi veya böyle kişilerden oluşacağının varsayılmasının sebebi, tarafsız ve yansız davranacaklarının düşünülmüş olmasıdır.

Ama görülüyor ki, Radyo Televizyon Üst Kurulu ve onun başkanı bırakın tafrasız olmayı, iktidar yetkililerinin  söylediği her cümleyi emir komuta zincirinin bir parçasıymışçasına  emir kabul etmektedir.

Tabii burada sadece siyasal iktidarları suçlamak haksızlık olur. Asıl suçlanması gerekenler baskılar karşısında istifa etmek erdemini bile gösteremeyen, kağıt üzerinde şatafatlı unvanlar taşıyan İsmet Paşa’nın değimiyle “Aydın karaları” dır.

 

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

GENEL

MİLLETE KÜFÜR EDEN CENGİZ HOLDİNG’E MİLLETTEN DİSLİKE TOKADI

Yayınlanma Tarihi:

on

AKP iktidarının en büyük yandaş müteahhitti olan ve millete ettiği küfürle hafızalara kazanan Cengiz Holding’in Youtube’da yayınlanan reklam filmi dislike yağmuruna tutuldu.

42 milyar dolarlık kamu ihaleleriyle dünyada en fazla kamu ihalesi alan şirketler arasında dördüncü sırada yer alan Cengiz Holding “meyve veren ağacı taşlarlar” temalı bir reklam yayınlayarak yüzsüzlükte zirve yaptı…

Holdingin “Hayat Ağacı” adını verdiği reklam filmi, YouTube kullanıcıları tarafından “dislike” yağmuruna tutuldu. 20 binin üzerinde kullanıcının “dislike” butonuna bastığı filmi beğenenlerse birkaç yüzle sınırlı kaldı.

Holding filmin tanıtım metninde de bir utanmazlığa imza atarak “üstlendiğimiz her işi, her zaman memleket menfaatlerini ön planda tutarak hayata geçirdik” dedi ve “Bizim işimiz de gücümüz de memleket” ifadelerini kullandı.

İşte o reklam filmi:

 

Okumaya Devam Et

GENEL

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN YENİ TEDBİR GENELGESİ

Yayınlanma Tarihi:

on

İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğine yeni bir genelge göndererek ” Konaklama Tesisleri İçerisindeki Restoranlar” ile ilgili kuralları yeniden belirledi.

Genelgede, koronavirüs salgınının yayılımında tüm dünyada ve özellikle Avrupa’da hızlı bir artış yaşandığı ve Türkiye’de de vaka ve hasta sayılarında yükseliş görüldüğü belirtildi.

Genelgede; daha önce illere gönderilen genelgelerle içerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken yeni kurallar ve önlemler belirlenerek valiliklere bildirildiği hatırlatıldı.

Bu genelge ile restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme­içme yerlerinin 10:00 ila 20:00 saatleri arasında sadece paket servis veya gel­-al hizmeti verecek şekilde açık olabileceği, restoran, lokanta veya online yemek sipariş firmalarınca saat 20:00 den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilebileceği hüküm altına alındığı ifade edildi.

Öte yandan oteller ve konaklama tesisleri içerisinde bulunan restoran ve lokantaların hangi esaslar çerçevesinde faaliyet verebilecekleri ise İçişleri Bakanlığınca yayınlanan “Sıkça Sorulan Soruların” 9 uncu maddesinde açıklandığı belirtildi.

Buna rağmen bazı oteller ve/veya konaklama tesislerinde restoran ve lokantalar için belirlenen kurallara aykırı uygulamalar yapıldığı, şartları taşımayan kişilerin otel veya konaklama tesisi içerisindeki restoran veya lokantalara kabul edildiği ya da kısıtlamaları aşmak adına içerisine konaklama da eklenerek müzikli-yemekli eğlence programı paketlerinin satışa sunulduğuna dikkat çekildi.

Bu doğrultuda;
1. Yeme-içme yerleri için getirilen kısıtlamalardan istisna tutulan otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlar sadece konaklama yapan müşterilerine yönelik yemek hizmeti verebilecek.

2. Otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranların dışarıya paket servisi yoluyla satış yapmalarına müsaade edilmeyecek.

3. Bu yerlere yönelik denetim faaliyetleri yoğunlaştırılacak ve etkinliği artırılacak.

4. Kolluk kuvvetlerince yapılan denetimlerde, otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlarda bulunan müşterilerin  Kimlik Bildirme Kanunu çerçevesinde bildirimde bulunulan kişiler arasında olup olmadığının muhakkak kontrol edilecek.

5. Kimlik Bildirme Kanunu çerçevesinde yapılan bildirimlerle otel ve konaklama tesislerinin kendi kayıtları arasında tutarsızlık olup olmadığının denetlenecek.

6. Otel ve konaklama tesislerinde bulunan restoran, lokanta  ve diğer salonlarında saat 22.00’den sonra müzik yayınına (canlı müzik, kayıt dinletilmesi vb. her türlü yayın dahil) hiçbir şartta yapılamayacak.

Vali ve kaymakamlarca yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararlarının ivedilikle alınması ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek.

Belirlenen esaslara aykırı uygulama yaptığı veya eğlence yeri şeklinde faaliyetlerde bulunduğu tespit edilen otel ve konaklama tesislerine Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ve Turizmi Teşvik Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek.

Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

 

Okumaya Devam Et

GENEL

CEVAP VE DÜZELTME

Yayınlanma Tarihi:

on

Haber sitemizde 15 Eylül 2020 tarihinde yayımlanmış olan İŞTE CÜBBELİ AHMET’İN İNKAR ETTİĞİ “AT ETİNDEKİ” O “BAĞ” başlıklı haberimiz sonrasında,haberde ismi geçen Gürsel Yıldız, avukatı olan KÖK AVUKATLIK ve DANIŞMANLIK BÜROSU avukatlarından Av.Saim Korkmaz vasıtası ile Kadıköy 8.Noterliği’nden tarafımıza bir “CEVAP VE DÜZELTME METNİ” göndermiştir.

Herhangi bir mahkeme kararı olmayan ve yasal olarak yayınlama zorunluluğumuz bulunmayan bu “Cevap ve Düzeltme Metnini” gazetecilik etik kuralları ve cevap hakkına duyduğumuz saygı gereği aşağıda aynen yayımlamaktayız.

CEVAP VE DÜZELTME METNİ

Celal Eren ÇELİK’in,15.09.2020 tarihinde,Twitter (@yazparov) hesabında duyurusu yapılan ve aynı zamanda alternatifhaber.com sitesinde yayınlanan haberde: müvekkil Gürsel Yıldız’ın, medyada “Fermante Sucukta At Eti Tespiti YAPILAN” Lalegül Tekstil Tarım ve Gıda İnşaat San. ve Tic.Ltd.Şti.’nin ortakları Ceyhan YILDIZ ve Zülfü YILDIZ ile “yakın akraba oldukları” iddia edilmiştir.

Müvekkil Gürsel Yıldız’ın Lalegül Tekstil Tarım ve Gıda İnşaat San. ve Tic.Ltd.Şti.’nin ortakları Ceyhan YILDIZ ve Zülfü YILDIZ ile HİÇ BİR AKRABALIK BAĞI YOKTUR. Müvekkilin ismi geçen kişilerle ne kan bağı,ne hemşehrilik bağı ne de sıhri hısımlık bağı vardır.Müvekkil ismi geçen kişilerle herhangi bir ticari ilişkisi de olmadığı gibi tanışmamaktadır. Bir dönem hasbelkader aynı cadde üzerinde bulunmaları dışında hiç bir bağları yoktur.Haberde özellikle soy isim vurgusu üzerinden bağlantı kurularak yakın akrabalık iddia edilmiştir. Oysa YILDIZ soy ismi TÜİK verilerine göre Türkiye’de en çok kullanılan 6 soy isim arasında bulunmakta ve çeşitli bölgelerde kullanılmakta olduğundan,kurulmak istenen bağ dayanaksız olup habercilik etik ve ilkelerine aykırıdır. Hal böyle iken müvekkilimin adının bu haberde geçmesi tamamen kötü niyetin sonucudur.

Müvekkil halen kendisine ait olan şirketler ile ticari faaliyetine devam etmekte,çevresinde ticari itibarı yüksek biri olarak tanınmaktadır.Müvekkilin “Fermante Sucukta At Eti Tespiti Yapılan” firma ve yetkilileri ile haksız ve yalan bir şekilde yakın akraba oldukları iddiası ile gündeme gelmesi ticari itibarını zedelemekte ve ticari ilişkilerine zarar vermektedir.

Bu sebeple söz konusu hakaret içeren haberlerle ilgili tüm yasal haklarımızı etkin biçimde kullanacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.

GÜRSEL YILDIZ

Vekili

Av.SAİM KORKMAZ

 

 

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: