"RUHU" ÇALINAN KULÜP: ADANA DEMİRSPOR - Haber Alternatif
Sosyal Medya Hesaplarımız

ÖZEL HABER

“RUHU” ÇALINAN KULÜP: ADANA DEMİRSPOR

Yayınlanma Tarihi:

on

Evet sevgili dostlar malumunuz geçtiğimiz günlerde kaleme aldığımız RİZESPOR A.Ş: ŞEHİRDEN ALINIP AKP’YE VERİLEN KULÜP” başlıklı yazımız yayınlanmasının hemen ardından büyük ses getirmiş, bu yazıyı yayından kaldırmamız için tehdit edilmiştik.

Bu tehditlere gereken cevabı verip haberi kaldırmayınca sitemiz yoğun bir DDOS saldırı ile çökertilmiş ancak biz de bu yazıyı Twitter’da flood olarak yayınlayacağımızı belirterek “Size inat yüzbinlere okutacağız” demiştik ve haberi flood olarak yazmamız ile birlikte 1 milyonu aşkın görüntüleme alan yazımız daha da büyük ses getirmişti.

Bu girişi yapıyoruz zira biz o RİZESPOR yazısını kaleme aldığımızda, “Camialar” ile “Kulüp yönetimlerinin” birbirinden” çok farklı olduğunun altını çizmiş ve bu “AKP SÜPER LİGİ” haline gelmiş “Müthiş kaliteli” (!) ligimizde bu şekilde politik-ekonomik ilişkileri olan takımları yazmaya devam edeceğimizi de ifade etmiştik.

Ve bu serimizin 2. Bölümünde sizlerle bu gece Adana Demirspor dosyasının kapağını kaldıracağız…

“Bu kadar peşrev yeter” diyoruz o zaman… Evet siz hazırsanız biz de hazırız,işte başlıyoruz. Çayı,kahveyi kapan gelsin…

 

Sevgili dostlar malumunuz standart bir futbol izleyicisi iseniz gerek teknik direktörlerin, gerekse futbolcuların maç sonu röportajlarında “Çok karakterli bir takıma sahibiz”, “Sahaya çok karakterli bir oyun koyduk” gibi cümlelerine de aşinasınız demektir.

Bir de özellikle bazı kulüpler için kullanılan bir “Kulüp karakteri” ve “Kulüp Karakteri” gibi 2 çok önemli kavram vardır ve işte Adana Demirspor çok değil 3 sene öncesine kadar Türkiye’de bu “Kulüp ruhu” tanımının adeta sözlük karşılığı olarak karşımıza çıkan, kulübün isyankar,emekçi “Ruhuna”, hiç bozulmayan yoksul ve yoksun halk kitlelerinin takımı olması özelliğine rakiplerinin dahi gıpta ettiği bir kulüptü…

Şimdi bu “Ruhu” anlatabilmek için tabii biraz detay vermek gerekiyor ki yazımızın başlığı yani “RUHU” ÇALINAN KULÜP başlığı yazının sonunda anlam kazanabilsin…

Şimdi sizlerle tarih yapraklarını 2. Dünya Savaşı yıllarına sarıyoruz…

  1. Dünya Savaşı esnasında “Sivil Savunma Mükellefiyeti” başlıklı bir kanun ile 500’den fazla eleman çalıştıran kamu kurumlarına spor kulübü kurma zorunluluğu getirilmiştir….

Ve işte 21 Aralık 1940 tarihinde, o zamanın Devlet Demiryolları 6. İşletme Müdürü Eşref Demirağ tarafından Adana Demirspor Kulübü kurulmuş, resmi tescilini bir hafta sonra 28 Aralık 1940 tarihinde almıştır.

İşte Adana’nın “tren işçileri” tarafından kurulan “emekçi” kulübü Adana Demirspor Türk spor tarihinin sahnesine böyle çıkmıştır.14 sene boyunca Adana’nın tek spor kulübü olacak “emekçi,işçi” tavrını hiç bir zaman bozmayacak ve kitleleri renklerine aşık edecektir Adana Demirspor.

14 sene sonra tarih yaprakları 1954′ e gelindiğinde “sermaye sınıfı” ve şehrin görece daha konforlu yaşam standartlarına sahip kesimi “işçi takımı” Adana Demirspor’un kitleleri nasıl peşi sıra sürüklediğini görmüş ve futbolun “sadece futbol olmadığı” gerçeğini fark etmişlerdir.

İşte bereketli Çukurova topraklarından fışkıran pamuğun getirisi, DP iktidarının “Her köşede bir milyoner yaratma” felsefesinin birleşmesi ile çırçır fabrikalarının mantar gibi arttığı Adana 1954’te bu kez “Sermayenin” takımı Adanaspor ile tanışacaktır…

Adanaspor, 1966 yılında bir hamle daha yapacaktır, Adana’nın küçük takımları Akın spor ve Torosspor’un kendisini feshederek Adanaspor’a katılması ile birlikte “PROFESYONEL KLÜP” statüsü kazanacaktır… Sermaye 12 sene içinde kulübü “profesyonel” hale getirmiştir…

Şehrin “işçi takımı” olan Adana Demirspor inişli çıkışlı bir grafikle ama tek bir taraftarının kendisini desteklemeyi bırakmadığı sezonlar boyunca eski adı ile 1.Lig’de mücadelesini sürdürürken 1995 yılından sonra 3. lige kadar düşmüş,son olarak 2.lige demir atıyordu…

Adana’nın “zengin takımı” ve “markası” olduğunu iddia eden ve bu yönde PR’ı yapılan Adanaspor ise taraftarı yanında sermaye desteğini de bolca arkasında her zaman hissetti..,

Hele Türkiye’nin en zengin 2-3 ailesinden biriyken Uzan Ailesi’nin kulübü satın alması ile bu destek zirveye çıktı…Düşünün Adanaspor’un başında daha 3 gün önce Almanya ile Dünya Kupası’nda izlediğimiz Löw vardı! Ve Löw o zaman da 3-5 sene önce Fenerbahçe’yi çalıştırmış, Sttutgart ile Almanya Kupası’nı kaldırmış bir isimdi..

Sermaye Adanaspor’u A.Ş yaparak ekonomik açıdan “Endüstriyel futbol” sistemine entegre etmiş ve görece olarak rahatlatmıştır ancak sportif başarı gelmemiştir…

Öte taraftan Adana’nın “Mavi Şimşekleri”, “işçi takımı” Demirspor ise her şeye rağmen “Küresel endüstriye” tam olarak entegre edilememiştir.

Oysa bu durum hem kabul edilemezdir ve AKP’nin 2016 yılı itibariyle başladığı “Projeleri” için Adana önemli yer tutmakta ve Adana Demirspor’unda bir şekilde “Dizaynının” tamamlanması gerekmektedir.

Ve en nihayetinde 2018 tarihinde Adana Demirspor gerek mali gerek sportif olarak en kötü ve zayıf dönemlerinden birini yaşarken “Aranan fırsat” yakalanmış “İşçi takımı” “Halk takımı” ruhu daha fazla dayanamamış ve kulüp başkanlığına daha önce kulüp kapısından içeri girmemiş, kulübe üyeliği ise kongreden 4 gün önce yapılmış Murat Sancak seçilmiştir.

Murat Sancak ismini uzun uzun anlatmaya zaten gerek yok… Kendisi MT Group’un sahibi ve “Erdoğan aşığı” en önemli yandaş iş adamlarından Ethem Sancak’ın yeğeni…

Tabii Murat Sancak’ın göreve gelmesi ile birlikte musluklar adeta açılacak,para sıkıntısı kalmayacak,üst üste önemli transferler yapan kulüp PTT 1.Ligi’nde uzun yıllar sonra şampiyon olup Süper Lig’e de çıkacaktır.

Belki “Ruh” gitmiştir ama “Sportif başarı” gelmiştir…

Şimdi Adana Demirspor’un yapısını yakından incelemek lazım…

Kulübün yönetimi AKP’nin çok önemli ağırlığı olan bir siyasi koalisyon gibi… Ama tabii AKP dışındaki partilere hani “Siz de burdasınız” demek için 1-2 üyelik verilmiş yönetim kurulunda..

Evet yakından incelemeye başlıyoruz Adana Demirspor kulübü yönetimini.

Adana Demirspor’un 2. Başkanı Ramazan Kar…

Ramazan Kar Adana Ticaret Odası Meclis Üyesi… Kar için Adana basını “Namı-diğer “BARON” “ diye yazmakta.

(KAYNAK: 18.05.2011-5ocaknews.com haber sitesi-REMZİ KAR YEMEĞİNE BEREKET YAĞDI başlıklı makale)

Şimdi efendim Ramazan Kar’ın “Namı-diğer BARON” olarak tanımlandığı bu makale önemli…

Neden diyecek olursanız bu makalede bahsedilen bir “SALI GRUBU” var ve o “SALI GRUBU”nun toplantısından bahsedilmekte…

Bu “Salı Grubu” Adana’nın “Elit” isimlerinin davet edildiği ve düzenli olarak toplantılar ile bir araya geldikleri sadece çok dar bir çevrenin katılabildikleri bir grup (RAMO dizini izleyenler hatırlayacaklardır, o dizideki Adana’yı yöneten MASA’yı andıran bir grup bu)

Bu makalede “Salı Grubu”nun o toplantısının “Onur Konuğu” olarak toplantıya Murat Sancak’ın katıldığı belirtilirken, toplantıda AKP İl Başkan Yardımcısı Taylan Yaylalı’nın da “Manevi oğlu” olan “NAMI DİĞER BARON” Ramazan Kar’ın akrabası Faruk Kar ile yakından ilgilendiği ifade edilmiş…

Tarih ne demiştik? 18.05.2011…

Aradan 10 yılo geçmiş… Ve o toplantının “Onur Konuğu” olan Murat Sancak Adana Demirspor’a Başkan olurken, toplantının “Ev sahibi” (Toplantının yapıldığı mekan Adanalıların çok iyi bildiği KAKTÜS isimli son derece lüks restoran) Ramazan Kar bugün Adana Demirspor’un 2. Başkanı, o toplantıya katılıp “Manevi oğlu” Faruk Kar ile vakit geçiren dönemin AKP İl Başkan Yardımcısı Taylan Yaylalı ise bugün Adana Demirspor Yönetim Kurulu Üyesi…

Şimdi takvim yapraklarını sizlerle 22.11.2013’e sarıyoruz…

Adana’da yayın yapan LOKUM FM’in o günkü konuğu Savaş Çokduygulu…

Savaş Çokduygulu Adana medyasında çok etkin hatta “En etkin” isim…

Radyo programcısı Mehmet Özalnıkızıl nasıl olup da bu kadar başarılı olduğunu sorarken Çokduygulu’ya aynen şu ifadeleri kullanıyor”… Bakıyorum Fatih Terim geliyor, Adana’da havaalanında ilk karşılayan Savaş Çokduygulu. AK Parti’nin önde gelen isimleri geliyor, mesela Menderes Türel geliyor Adana’ya.  Geldiğinde bakıyorum Savaş Çokduygulu karşılayanlar arasında. Ankara’ya gidiyorsunuz bakıyorum baş başa görüşme şansını yakalıyorsunuz….” ve “Çok mütevazısınız” diye de ekliyor…

“Çok mütevazı” olan Savaş Çokduygulu’nun yanıtı ise aynen şöyle: “…Doğru işler yapıyoruz ki insanlar da o ilişkileri bizimle kurmaktan vazgeçmiyor. Dostluklar önemlidir, vefa önemlidir.  Tabi yani bir başkent Ankara’da, bir buçuk günde dört bakan, meclis başkanı, AK Parti’nin en önemli ismi olan genel başkan yardımcısıyla röportaj yapmak, bu insanları bir buçuk güne sığdırmak elbette kolay olmuyor. Ancak tabi biraz evvel dediğim gibi ne ekersen onu biçersin…”

Savaş Bey gerçekten çok “Mütevazı” (!)… Neyse tabii kendisinin mütevazı yapısı bizi enterese eden bir konu değil. Ama Savaş Çokduygulu AKP’ye Adana’da en yakın medya figürlerinin başında geliyor…

Kendisi Küresel Gazeteciler Konseyi’nin Adana Temsilcisi ha aynı zamanda hani şu “Namı diğer BARON” Ramazan Kar’ın ev sahibi olduğu az önce yazdığımız SALI GRUBU toplantısını her detayı ile haber yapan ve bizim de kaynak olarak kullandığımız 5ocaknews.com da bizzat Savaş Çokduygulu’ya ait.

Ve efendim işte o Savaş Çokduygulu da bugün Adana Demirspor Yönetim Kurulu Üyesi…

***

Şimdi sizlerle 2009 yerel seçimlerine gidiyoruz…

Efendim tabii memlekette büyük bir heyecan var… E memlekette heyecan var Adana’da da heyecan seçim günü zirve yapıyor…

Adana’nın Çukurova ilçesinde sandıklar açıldığında Levent Özveren artık belediye meclis üyesi olmuştur…

Ancak Levent Özveren aynı zamanda Adana Büyükşehir Belediye Meclis üyesi olarak da seçilmiştir ve özellikle Büyükşehir Belediyesi’nde etkisini her geçen gün arttırmaktadır.

Levent Özveren’in Adana Büyükşehir Belediyesi’ndeki etkisi o derece güçlü hale gelir ki artık Özveren Büyükşehir Belediye Başkanı olmadığı hallerde Adana Büyükşehir Belediyesi’nin ihalelerini vermeye imza yetkisi olan tek isim haline gelmiştir.

Bu arada Levent Özveren aynı zamanda Adana Büyükşehir Belediyesi’nin ALTIN KOZA KÜLTÜR SANAT VE TURİZM A.Ş’sinin de yönetim kurulu üyesidir.

Ve işte günlerden “Başkanın Adana’da olmadığı birgün” Levent Özveren’in Yönetim Kurulu Üyesi olduğu belediye şirketi ALTIN KOZA KÜLTÜR SANAT VE TURİZM şirketi bir ihale verir… ALTIN KOZA A.Ş “Or­ga­ni­zas­yon, ko­nak­la­ma, ye­mek, kok­tey­l” işini 425 bin TL’ye ABERK isimli firmaya ihale etmiş hizmet bedeli olan yüzbinlerce TL’yi de ihaleyi verir vermez daha hizmeti vermeden “Şak” diye peşin peşin ödemiştir.

İhalenin altında Levent Özveren’in imzası vardır… Peki bu “Ballı kaymaklı” ihaleyi alan ABERK şirketi kimdir neyin nesidir dersiniz? Merakta kalmayın söyleyelim efendim…

Bu ballı kaymaklı ihaleyi alan ABERK şirketi Levent Özveren’in karısı Müge Sürmeli Özveren’e aittir!

Ha bu arada bu olay karı kocanın ilk vukuatı da değildi zira bu olaydan önce Müge-Levent Özveren çifti kaçak villa yapmaktan yargılanarak hüküm giymişlerdi.

(Kaynak:MEHMET SERBES-16.09.2013-AKP’Lİ BAŞKAN İHALEYİ KARISINA VERDİ başlıklı haber-SÖZCÜ)

Bu önemli hadiseyi meslektaşımız Mehmet Serbes’in harika bir çalışma ile ortaya çıkarmasından sonra tabii yer yerinden oynadı… Ama sonra…

Şimdi tabii siz “Bir sıçrar,iki sıçrar tabii gereği yapılmıştır” diyorsanız hala saf ve romantikçe hiç hayale kapılmayın “Gereği” falan yapılmadı ne Levent Özveren’e ne karısı Müge Özveren’e hiçbir şey olmadı cezai anlamda…

Ha olan bir şey var ama illa bir şey olmasını bekliyorsanız…

Levent Özveren Murat Sancak yönetiminde Adana Demirspor’a Yönetim Kurulu Üyesi oldu.

***

Adana siyasetinde AKP’nin “Ortağı” MHP’nin yıllarca en etkin partilerden biri olduğu bir gerçek. Adana’da MHP içerisinde en önemli isimlerden birisi ise yıllarca MHP İl Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Adana’nın tanınan iş adamlarından Ekrem İnaltekin de bugün Adana Demirspor’un Yönetim Kurulu üyesi.

Özellikle 12 Eylül askeri darbesinin ardından ANAP’ın kurulması ile Adana’da BİLİCİ HOLDİNG’in sahibi olan Mehmet Ali Bilici’nin uzun yıllar kentin en etkin 2-3 siyasetçisinden birisi olacağı dönem de başladı.

18,20,21. Dönemde Mehmet Ali Bilici Adana Milletvekili olarak Meclis’e girdi. 2009 yılında ise Bilici çoktan AKP’ye geçmişti ve 2009 yerel seçimlerinde AKP’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayıydı.

İşte Mehmet Ali Bilici’nin kardeşi ve BİLİCİ HOLDİNG’in Yönetim Kurulu üyesi olan Süleyman Bilici de Adana Demirspor’un bugün bir başka yönetim kurulu üyesi olarak karşımıza çıkmakta.

***

Şimdi malumunuz Türkiye’de şeker bazlı nişasta sektörü ciddi büyüklükte…

Bu sektörün en önemli oyuncularından birisi ise TAT NİŞASTA VE OMNİA NİŞASTA…

Bu iki firmada da TOSMUR AİLESİ’nin imzası var…

TAT NİŞASTA’nın %50’sine sahip olan aile hisselerini kısa süre önce TEZCAN AİLESİ’ne satarken OMNİA NİŞASTA’yı kontrol etmeye devam etmişti…

Ama TOSMUR AİLESİ’nin TAT NİŞASTA satışı öncesinde “Kota fazlası” üretim yaptığı, bu kotayı aşması dolayısı ile 12 milyonun üzerinde ceza yediği ancak AKP’deki üst düzey bağlantıları ile bu cezayı ödemeyerek şirketi elden çıkarıldığı sıklıkla gündeme geldi.

TOSMUR AİLESİ’ni ticaret dünyasında temsil eden isim Fatih Tosmur… Fatih Tosmur aynı zamanda 5 yıl boyunca AKP Adana İl Başkanı olan ve BANK ASYA Avukatlığı nedeni ile sıklıkla eleştirilen Fikret Yeni ile çok yakın…

Bakanlar Adana geldiğinde özellikle Tosmur’un fabrikasını mutlaka ziyaret ediyorlar…

Hatırlarsınız pandeminin ilk günlerinde sağlık çalışanları test bulamazken Murat Sancak’ın keyif içerisinde bolca testi denediği bir videoyu Türkiye kamuoyu ile Twitter hesabımızdan ilk kez biz paylaşmış ve HABER ALTERNATİF’in kardeş haber sitesi olan gazzetta9.com’da da ÖZEL HABER olarak yayınlamıştık.

http://www.gazzetta9.com/ozel-haber/vatandasin-bulamadigi-corona-testini-ethem-sancak-in-yegeni-test-ediyor

O haberimiz kaynak kullanılmadan (YENİÇAĞ GAZETESİ’nin hakkını yemeyelim onlar kaynak kullandılar) tüm medyaya düşünce Türkiye gündemine oturmuş ve akşam Fahrettin Koca’ya o günlerde rutin olarak gerçekleştirilen basın toplantısında soru olarak sorulmuş ve bakan Koca zor durumda kalmıştı.

İşte o videonun yayınlandığı hesap olan Cihan Şanlı hesabının Murat Sancak’ın en yakınındaki isimlerden birisi olduğu ifade edilmişti…

Doğru da söylenmiş zira bugün Cihan Şanlı’yı da Adana Demirspor’da yönetim kurulu üyesi olarak görüyoruz.

***

AKP’nin Yüreğir Belediye Meclis Üyesi Tarık Özünal da Adana Demirspor yönetimindeki bir başka isim…

Bu arada DEVA PARTİSİ Adana İl Yönetim Kurulu Üyesi Cesim Korkmaz bir başka yönetim kurulu üyesi olarak karşımıza çıkmakta.

Tabii Adana Demirspor yazımızın başındaki o “Ruhtan” uzaklaşınca sadece sportif başarı uğruna bu yaşananları hazmedememeyen taraftarı da “Teskin etmek” gerekir diye “Düşünmüş” birileri anlaşılan…

Bu bağlamda Adana Demirspor Taraftar Gruplarından  ŞİMŞEKLER’in en etkili tribün liderlerinden Levent Aris ve Adana Demirsporlular Dernek Başkanı Telat Şahin de yönetime alınmış.

Bu arada Telat Şahin eski CHP İl Yönetim Kurulu Üyesi…

Ama yönetimle ilgili “Turbun büyüğü” heybede…

Adana Demirspor yönetiminde Metin Korkmaz isimini görüyoruz…

Metin Korkmaz kim peki? Kendisi Türkiye’nin en önde gelen menajerlerinden bir tanesi…

***

Daha önce gazeteci Atilla Türker’in Antalyaspor’da yaşanan menajer vurgunu yazı dizisinde Marshall Adaları merkezli menajerlik şirketi MGC MENAGEMENT ile büyük vurgun olayının tam merkezindeki Metin Korkmaz yayınlanan bu yazı dizisi sonrasında Atilla Türker’i tehdit etmişti

Tabii şimdi siz “Geçmişte böyle bir olay yaşanmış olabilir ne var yani geçmiş geçmişte kalmış” diyebilirsiniz tabii…

Ama Adana Demirspor’da oynayan Tayyip Sanuc, Sedat Şahşntürk,Tarık Çamdal ve Vdat Karakuş’un  Adana Demirspor’da yöneticilik yapan Metin Korkmaz’ın menajerlik firmasının oyuncuları olduğunu söylersek hala “Geçmiş geçmişte kalmış” diyebilir misiniz içiniz rahat ederek?

***

Şimdi gelelim Adana Demirspor’un sponsorları arasındaki en “Enteresan” firmaya: KOZUVA GRUP…

Adana Demirspor’un sponsoru KOZUVA HOLDİNG’in sahibi Süleyman Kozuva 2019 yılında yapılan yerel seçimlerde AKP’nin Tekirdağ Çekmeköy Belediye Başkan Adayıdır.

Aynı KOZUVA HOLDİNG adet yılan hikayesine dönen ÇUKUROVA HAVALİMANI işletme ihalesini alan firmadır.

Ve yine aynı KOZUVA HOLDİNG Somali’de Mogadişu Uluslararası Havalimanı işletmesini de FAVORİ LLC. isimli şirket ile almıştır.

Yani AKP’nin pek sevdiği bir kulüptür KOZUVA…

Ve pek tabii ki tamamen tesadüf olarak KOZUVA, Erdoğan’a en yakın yandaş iş adamlarından Ethem Sancak’ın kendisi gibi “Erdoğan aşığı” olup, Cumhurbaşkanlığı forslu yüzük taşıyan yeğeni Murat Sancak2ın başkanlığını yaptığı Adana Demirspor’a sponsor olmuştur.

***

Şimdi bu kadar isim Adana’da yazımızın başında belirttiğimiz şekildeki bir “MASADA” öyle tesadüfen mi bir araya geliyor dersiniz?

Şöyle söyleyelim o zaman;

Adana Demirspor Yönetim Kurulu Üyesi, AKP eski Adana İl Başkan Yardımcısı Taylan Yaylalı… AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in eski Başdanışmanı…

Adana Demirspor Yönetim Kurulu Üyesi Levent Özveren… Kültür Bakanlığı yaptığı dönemden başlayarak AKP sözcüsü Ömer Çelik’in “Kankası” olarak bilinen isim…

Adana Demirspor’un 2. Başkanı Ramazan Kar’ın oğlu Metin Kar’ın nikah şahidi… AKP Sözcüsü Ömer Çelik…

Adana Demirspor Yönetim Kurulu Üyesi Savaş Çokduygulu’nun Ankara’da en fazla görüştüğü, en samimi ilişkileri olan ve en çok röportaj yaptığı isim… AKP sözcüsü Ömer Çelik…

Adana Demirspor Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Bilici’nin ağabeyi Mehmet Ali Bilici’nin 2009’da AKP içerisindeki güçlü rakipleri geride bırakarak Büyükşehir Belediye Başkanı adayı gösterilmesini kendisinden yana tavır koyarak sağlayan sağlayan isim… AKP Sözcüsü Ömer Çelik

Şimdi bu anlattıklarımızı alt alta koyun…

1940’ların Adana Demirsporu’nun o isyankar,emekçi ruhunu bir kenara yazın, bir de karşınıza çıkan yeni kulüp yapısına…

Şimdi cevap verin samimi olarak : “RUHU” ÇALINMAK bu değilse nedir?

Yorum sizin…

________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF’İN ANDROİD CİHAZLAR İÇİN ÜCRETSİZ MOBİL UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.haberalternatif.dro

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

ÖZEL HABER

BAHÇELİ’NİN “TEHDİDİ” Mİ,BAHÇELİ’NİN “HAMLESİ” Mİ?

Yayınlanma Tarihi:

on

 

Celal Eren ÇELİK

Türkiye son bir kaç gündür ülkücü camia içerisinde başlayan bir kavga ve bu kavganın yansımalarını izliyor.

Hatırlanacağı üzere Ankara’da Alparslan Türkeş Vakfı’nın düzenlediği MHP’nin kurucusu Alparslan Türkeş’in doğum günü sebebiyle yapılan anma etkinliğinde Ülkü Ocakları üyesi olduğu iddia edilen kişiler toplantıyı basmış ve fiili bir kavga yaşanmıştı.

Bu konu aslında milliyetçi camia içerisinde çok daha “Derin” bir kavga ve başlı başına bir yazının konusu. Zira MHP içerisinden ayrılan bir grubun Alpaslan Türkeş Vakfı üzerinden “Alternatif” bir ülkücü yapılanma içerisine girdikleri ve MHP ile Ülkü Ocakları’nın tepkisinin asli sebebinin bu olduğu konuşuluyor.

Ancak dediğimiz gibi bu “Derin” konu bir başka yazının konusu…

Biz bu yazımızda yaşanan bu kavga sonrasında Devlet Bahçeli’nin Mansur Yavaş’ı tehdidi ile boyut değiştiren yansımalar konusunda bir değerlendirme yapacağız.

***

İşin açıkçası kamuoyu pek çok olayda olduğu gibi bu olayda da Bahçeli’nin hiç gündemde yokken Mansur Yavaş’a hitaben grup toplantısındaki “Ciddi olaylar yaşandı geçen günlerde. MHP olarak bunun üzerinde duruyoruz. Elde ettiğim ön bilgilerde, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Bey’in elinin altında geliştiği hakim. Bundan sonra Mansur Bey dikkat etsin. Artık kendisinin ardından bir ülkücü nefes vardır, her gün de takip edecektir.”  sözleri çıkışını anlamlandıramadı.

Söz konusu Bahçeli ve bu tip “Kritik” açıklamalar olduğu zaman 5 dakika durup düşünmek ve mutlaka ama mutlaka “Kim kazandı” sorusunu sormak gerekiyor diye düşünüyorum…

Bahçeli’nin açıklaması sonrasında Mansur Yavaş’a kamuoyunda büyük bir destek geldi. Yavaş’ın Bahçeli’nin tepkisi karşısındaki duruşu ve ölçülü cevabı ise kamuoyundaki “Sadece işine odaklanmış, hizmet eden devlet adamı” imajını daha da perçinledi.

Yani Bahçeli’nin bu açıklamasında asıl kazanan hikayenin “Mağduru” pozisyonundaki Mansur Yavaş oldu.

Peki Bahçeli’nin bu açıklamasının zamanlaması nasıldı?

Bahçeli’nin Mansur Yavaş’a yönelik bu çıkışı ve kamuoyunda Mansur Yavaş’a olan desteğin daha da artmasını sağlayan bu gelişmeler Meral Akşener’in İstanbul’da Cumhurbaşkanlığı seçimi için İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na açık destek vermesinin hemen arkasından geldi.

İYİ PARTİ ve Genel Başkanı Meral Akşener Millet İttifakı’nın adayı olması konusunda Kemal Kılıçdaroğlu’nun değil İmamoğlu’nun adaylığını desteklediğini en “Diplomatik dille” ve çeşitli mesajlar ile dile getirdi. Yani şu anda Millet İttifakı’nın adaylığı için “Perde arkasında” süren yarışta İmamoğlu’nun eli bu destek ile biraz daha güçlenmişken Bahçeli’nin bu çıkışı sonrasında ortaya çıkan kamuoyu desteği ile birlikte Mansur Yavaş için oluşan kamuoyu baskısı da daha da artmış oldu.

Şimdi biraz da geçmişe dönüp, Bahçeli’nin bu “Mağdur” yaratma konusundaki uzmanlıklarına ve bunların sonucuna bakalım…

Bahçeli kendisine rakip olarak yola çıkan muhaliflerini bir parti kongresinde karşılarına çıksa -Ki o zaman 4 muhalif aday vardı karşısında- önce partiden ihraç etti. Ortaya “Mağdur” bir “Muhalif kadro” çıktı. Bu “Mağdur muhalif kadro” partileşmek için harekete geçince toplantıları MHP teşkilatları tarafından basıldı,önlerinin kesilmesi için her şey yapıldı. Bu yapılanlar ise hep “Mağdur kadro” hanesine artı puan olarak yansıdı,MHP’ye öfkeli ülkücü taban yeni partiye doğru kanalize oldu.

Son olarak bir partinin en zor örgütlendiği taşralarda Bahçeli MHP teşkilatlarını kapatarak bizzat kendi partisi içerisinde mağdur,küskün ve öfkeli bir taşra kitlesi yarattı. Ve o “Mağdur,öfkeli ve küskün” taşralı MHP’li ülkücü taban kapatılan teşkilatlarına İYİ PARTİ tabelası astı,İYİ PARTİ en zor örgütleneceği taşralarda kolayca örgütlenebildi.

Tüm bu yaşanan sürecin sonunda doğan İYİ PARTİ Türkiye’nin en büyük siyasi partilerinden birisi,Millet İttifakı’nın 2. gücü konumuna gelirken İYİ PARTİ’nin tüm teşkilatları elinde olan Koray Aydın için Bahçeli “Onların içindeki tek gerçek ülkücüdür” övgüsünü yaptı,Koray Aydın ise Meral Akşener istifa etmeye kalktığı gün Akşener’in evinin önünde konuşmasına “Yanlışlıkla” “Liderimiz Sayın Bahçeli” diye başladı…

***

Bahçeli bu ülkede 7 Haziran seçimleri sonrasında ayağına kadar gelen, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Başbakan sen ol koalisyon kuralım” teklifini geri çevirip, birden bire Erdoğan ve AKP’ye destek vermeye başladı.

“İttifak sisteminin” ve %50+1 sisteminin mucidi olarak AKP’yi kendisine “Mahkum” etti… Bugün AKP o kadar MHP’ye mahkum halde ki “%50+1 bize Bahçeli’nin tuzağıdır” diyorlar,zira bu sistem adım adım adım AKP’nin siyasal iktidarının sonunu hazırlıyor.

Bununla da kalmadı AKP içerisinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya verdiği açık destek ile kendisine “İçeriden mevzi” kazandı.

Yani Bahçeli hem MHP’yi yönetti,hem AKP’yi “Yönlendirdi”

***

Şimdi tüm bunları alt alta koyunca Bahçeli’nin bu kez de Mansur Yavaş’tan bir “Mağdur” yaratarak tam da İYİ PARTİ’nin İmamoğlu desteği iyiden iyiye açığa çıkmışken planlı ve stratejik olarak Millet İttifakı’nın adayının belirlenmesi sürecinde “Belirleyici rol oynama” üzerine yeni bir “Hamlesi” ile karşı karşıya olup olmadığımızı insan düşünmeden edemiyor hani…

Zira olayı böyle düşündüğünüz zaman da Bahçeli’nin Millet İttifakı’nın adayının İmamoğlu yahut Kılıçdaroğlu yerine ülkücü kimliğini hiç bir zaman saklamamış, MHP’de en üst düzeyde görevlerde bulunmuş Mansur Yavaş’ın Millet İttifakı’nın aday olmasını istemesini de gayet doğal ve mantıklı olur.

Neticede eğer durum buysa Bahçeli’nin hedefi gerçekleşir Mansur Yavaş Millet İttifakı’nın adayı olursa kendisi Erdoğan’ı destekleyecek Bahçeli seçimi kim kazanırsa kazansın Türk siyasetinin “Asıl kazananı” olacaktır.

Şimdi burada asıl kilit soru şu: “Mansur Yavaş Cumhurbaşkanı adaylığını düşünüyor mu?”

Gerek yakın ekibi ile bizzat görüşmelerimde, gerekse kendisinin çeşitli mecralarında Mansur Yavaş’ın kesinlikle böyle bir düşünce içerisinde olmadığı sonucu çıkıyor, Yavaş da tamamen Ankara halkına hizmet etmeye odaklanmış olduğunu defalarca vurguladı.

Ama siyasette “Taban baskısı” çok önemlidir ve bu “Baskı” uygun konjonktürel şartlar ile birleştiği zaman sizin bir yere aday olup olmamanızın, görev isteyip istememenizin bir anlamı kalmaz zira o şartlar kendisini dayatır ve siyasetin doğası gereği kendinizi hiç beklemediğiniz bir noktada bulabilirsiniz.

Şimdi belki de böyle düşündüğünüz zaman yeniden sormak gerek kendimize: Bu çıkışlar Bahçeli’nin “Tehdidi” mi yoksa “Hamlesi” miydi acaba?

Tabii biz sadece sesli düşündük,katılmak yahut katılmamak sizin bileceğiniz iş…

ÖNEMLİ NOT: Bu yazıdan “Mansur Yavaş’ın Bahçeli ile koordineli hareket ettiği” gibi bir sonuç çıkarabilecekler mümkünse yazıyı tekrar ve dikkatle okusunlar zira böyle bir sonuç çıkartıyorlarsa yazıdan hiç bir şey anlamamışlar demektir.

________________________________________________________________________________________________

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, HABER ALTERNATİF’in aylık,3 aylık,6 aylık yahut yıllık ÖZEL BÜLTEN’ine abone olabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

 

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:

 

Okumaya Devam Et

ÖZEL HABER

“ÜÇ KURUŞA” BİR “KULÜP”

Yayınlanma Tarihi:

on

Celal Eren ÇELİK

Dün DW Türkçe’de yer alan bir haber Türkiye’de gündeme adeta bomba gibi düştü ve pek çok tepkiyi beraberinde getirdi.

DW Türkçe’de yer alan haberde Dünya’da “En büyük Çerkes asimilasyonunun” uygulandığı ülke olarak lanse edilen Türkiye için tarihsel gerçeklerle uyuşmayan bir haber kaleme alınmıştı.

Bu haberin yayınlanmasının ardından başta Türkiye’de yaşayan Çerkesler olmak üzere kamuoyunda ciddi bir tepki oluşurken konu bir anda sosyal medyada da TT olacak kadar gündeme yerleşti.

Peki bu haberin zamanlaması tesadüf müydü yoksa birileri son dönemde sanki “Gizli bir takvime” yaymışçasına bir “KAŞIMA OPERASYONU” mu yönetiyorlar?

Bu girizgahı yaptıktan sonra yazımızın sonraki bölümlerinin bütünsel olarak ele alınabilmesi için ülkemizde çok da bilinmeyen “KÜLTÜR EMPERYALİZMİ” kavramının da tanımını girizgah bölümümüzde yapmamız gerekmekte…

Sami Şener “ASİMİLASYON;EMPERYALİZM;SÖMÜRGECİLİK” isimli KÜLTÜR EMPERYALİZMİNİ aşağıdaki ifadeler ile tanımlıyor:

“…Kültür emperyalizmi, aslında emperya­lizmin bir safhası ve çeşidinden başka bir şey değildir. Kültür emperyalizmine ma­ruz kalan bir toplum, kendine verilmek is­tenen kültür ve dünya görüşünün gerçek hedefini idrak edemeyecek bir hale gelir. Dinamik ruhunu kaybeden böyle bir top­lum, kendine sunulanın doğru veya yanlış olup olmadığım anlayamayacak bir uyu­şukluk ve sersemliğe düşer. Fikir ve sanat zevki ölmüş, hamle gücünü kaybetmiştir.

 

Kültür emperyalizmi altındaki ülkeler, ar­tık kendilerine yön veren toplumların is­tekleri doğrultusunda hareket etmekten başka bir tavra sahip olamazlar.”

Kültür emperyalizmi kavramının  ideolojik olarak “Fikri arka planını” oluşturan ve “Uygulayıcısı” olan 2 ülke ise İngiltere ve ABD…

Bu girizgahın ardından “Bu kadar Peşrev yeter” diyoruz ve yazımıza geçiyoruz…

 

Malumunuz Türkiye’de son dönemlerde en çok konuşulan ve gündem oluşturan dizilerin başında NETFLIX üzerinden yayınlanan KULÜP isimli dizi gelmekte…

Dizimiz bizi dramatik ve sürükleyici bir senaryo ile ağzımız açık kendisini seyretmek durumunda bırakırken alt metinde sürekli vurgulanan konu ise Türkiye’de Yahudi dilinin nasıl yok edildiği, Varlık Vergisi ile azınlıkların nasıl toplumsal ve ekonomik hayattan dışlandığı, hatta yer yer verilen mesajlar ile Türkiye’de azınlıkların bir dönem nasıl “Düşman” olarak görüldüğü…

Şimdi bu güzide dizimizi şöyle bir not edin zira geri döneceğiz dizimize…

Efendim şimdi sizlerle tarih yapraklarını 1985 yılına doğru saracağız…

1985 yılında Suudi Arabistan’da genç bir iş adamı o zamanlar için Suudi Arabistan için adeta devrim sayılacak bir şirket kuruyordu.

Kurulan şirketin ismi ARA Productions and Television Studios’tu… Şirket kısa sürede büyüdü ve sadece Suudi Arabistan’ın değil Ortadoğu’nun en önemli yayıncılık şirketi haline geldi.

Ortadoğu coğrafyasında hemen her ülkede bu şirketin kanalları,televizyonları peş peşe açılıyordu.

Ancak bu hızlı büyüme tabii ki bazı “Özel imtiyazların” bu şirkete tanınması ile gerçekleşmişti. Öreneğin Suudi hükümeti şirkete özel bir lisans vererek uydu yayınlarının içeriklerini herkesten önce bu şirketin kanallarının yayınlamasını sağlamış,ülkenin tüm büyük şehirlerinde bu şirkete ait kanalların daha yaygın şekilde izlenmesi için özel kablo alt yapısı geçirmiş, yüz milyonlarca dolar teknik alt yapı desteği sağlamıştı.

Peki Suudi hükümeti neden bir özel şirkete bu imkanları sağlıyordu? Aslında bu sorunun cevabı son derece basitti. Zira bu şirketi kuran o genç iş adamının adı Waleed bin İbrahim El İbrahim’di.

“E ne olmuş Waleed bin İbrahim El İbrahimi ise kara kaşına kara gözüne mi bu paraları vermiş Suudi devleti” diye sorabilirsiniz tabii ama Waleed bin İbrahim el İbrahimi öyle “Sıradan” bir işadamı değil hatta “Sıradan” olmayı bırakın iş adamı olmanın çok çok ötesinde bir anlam ifade etmekte bizzat Suud Kraliyet Ailesi için.

Efendim bu Waleed bin İbrahim El İbrahimi’nin 2 kız kardeşi var: Al Jawhara al İbrahim ve Maha al İbrahim…

İşte bu kız kardeşlerşden Al Jawhara al İbrahim merhum Kral Fahd’ın “En gözde” eşlerinden birisi olurken, Maha al İbrahim ise Suudi Arabistan’ın eski Savunma ve Havacılık Bakan Yardımcısı, Kral Fahd’ın erkek kardeşi Prens Abdulrahman’ın karısı…

Ha bir de 3. Kız kardeş var: Mohdi al İbrahim… Bu kız kardeş de Suudi Arabistan eski Yükseköğrenim Bakanı olan Khaled Al Angari’nin karısı…

Yani efendim Waleed bin İbrahim El İbrahimi iş adamı olmanın ötesinden Suud Kraliyet Ailesi’nin “Damadı”

Ve kurulan bu şirket de, kanallar da sadece kağıt üzerinde Walees bin İbrahim El İbrahimi’nin aslında bizzat Suudi Devleti’ne ait her şey. Zaten tüm karın %50’sini de Prens Abdülaziz bin Fahd almakta.

Ama durun daha bitmedi.

Şimdi efendim bu ARA Productions and Television Studios şirketinin ardından Waleed bin İbrahim El İbrahimi 1991 yılında Londra’da bir şirket kuruyor.

Waleed bin İbrahim El İbrahimi’nin bu şirketi birlikte kurduğu isim ise yine “Enteresan”: Salah Abdullah Kamel

Salah Kemal aynı zamanda İslam Kalkınma Bankası’nın da başkanı. Bu bankaya Türkiye dahil 51 Müslüman ülke üye ancak bankanın en büyük hissedarı Suudi Arabistan!

İşte efendim Waleed İbrahim El İbrahimi ile Salah Abdullah Kamel’in ortak olarak İngiltere merkezli kurdukları şirketin ismi ise MBC…

MBC resmen Suudi Devleti’nin propagandasının yapılması için kurulan bir şirket. Al Jazerra’ya karşı Suudi Devleti ve Ortadoğu’nun en önemli habarv kanalı haline gelecek AL ARABİA’yı da kuran işte bu şirket. Şirket Ortadoğu’nun FOX NEWS ve CNN’i olarak da anılmakta.

Ancak işte bu MBC isimli şirketin haber kanallarının yanında en önemli özelliklerinden bir tanesi de propaganda yapılan ve hedef coğrafya olan Ortadoğu coğrafyasındaki ülkelerdeki çeşitli yapım şirketleri ile anlaşarak çeşitli diziler yapmak.

Başta yaptığımız “KÜLTÜR EMPERYALİZMİ” tanımının uygulayıcı aparatı olarak bu MBC şirketi Suudi Arabistan adına propaganda, psikolojik harekat gibi unsurların medya kullanımı ile uygulanmasının nadide örneklerini çeşitli ülkelerde sergilemekte.

Şimdi siz bana “Arkadaş KULÜP dizi diye başladın, Suud Karaliyuet Ailesi’nin damadının şirketlerini yazıyorsun ne alaka şimdi?” diyebilirsiniz ama hiç öyle demeyin zira kazın ayağı öyle değil…

KULÜP dizisinin yapımcısına baktınız mı hiç? KULÜP dizisinin yapımcısı 03 MEDYA…

Peki O3 Medya’nın ortağı kim dersiniz? Bingo! Suud Kraliyet Ailesi’nin “Damadı”, Suudi devletinin propaganda aradcı olan medya şirketlerini yöneten Waleed bin İbrahim El İbrahimi’nin sahibi olduğu Londra merkezli MBC isimli şirket!

***

Şimdi sizlerle ile Mayıs ayına gidelim…

19 Mayıs 2021 tarihinde yani bizim tam da Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcını milli bir bayram olarak kutladığımız Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Avrupa Süryaniler Birliği bir açıklama yayınlıyor.

Avrupa Süryaniler Birliği’nden yapılan açıklamada PONTUS SOYKIRIMI’nın 102. Yılı anılırken bakın hangi ifadeler kullanılıyor:

“”Bugün 19 Mayıs’ta, Osmanlı’nın Türk yönetimi tarafından Pontos Rum halkına karşı işlenen 1915 Pontus Rum Soykırımı’yla 353 bin insan katledildi, yüzbinlerce insan ise insanlık dışı koşullarda kültürel, sosyal ve ekonomik yıkımlarla hayatını kaybetti.

“Yerli halk olan Pontus Rumlarının, 1914-15 döneminde Süryani ve Ermeni halkları ile diğer Hıristiyan varlıklar gibi soykırım ve imha politikaları ile karşı karşıya kaldılar. 1915 soykırımı sırasında 3 milyondan fazla Hıristiyan katledildi, çocuklar ve kadınlar Müslümanlaştırıldı.

“Dini, kültürel, sosyal anıtlar, tarihi miraslar tahrip ve gasp edilerek el konuldu. Pontus Soykırımı sırasında 353 bin insan katledildi, binlercesi can verdi, 300’den fazla okul, 500 kilise, manastır ve anıt yıkıldı. 1915 soykırımının ardından bölgede artık Hıristiyan Pontus Rum’ları kalmadı.

“Ülkede 1915 Soykırımına değinilmezken, nefret söylemi ve Hıristiyan düşmanlığı Türkiye’de derin bir şekilde kazınmaya devam ediyor ve genellikle siyasi liderler tarafından kullanılıyor. Pontus Rum Soykırımı Anma Günü’nde şehitlerin kutsal hatıralarını anıyor, dünyanın dört bir yanındaki Pontus Rum halkının yaşadığı soykırımın tanınması ve adaletin sağlanması için yanlarındayız. Soykırımın tanınması, gelecekteki soykırımları önlemek için de hayati önem taşır.”

Yani efendim yıllardır “Sözde” Ermeni Soykırımı iddiası ile uğraştığımız yetmedi bir de “Nurtopu gibi “Pontus Rum Soykırımı” olmuş ve sesler Avrupa’dan yükselmeye başlamış bile…

İşte tam da bu seslerin yükselmeye başlamasından kısa süre sonra Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak “Rumlara ve Yahudilere” yaptığımız “Eziyetleri” (!), “Asimilasyonları” (!) anlatan KULÜP dizisi Türkiye’de O3 MEDYA ve Suudi ortağı MBC’nin yapımcılığında NETFLİX üzerinden yayına alınıyor…

KULÜP dizisi ile hemen hemen eş zamanlı olarak yayına bir de ÜÇ KURUŞ isimli bir dizi giriyor.

Bu dizide de her 2 sahnede bir Türkiye’de Romanlar’a ne haksızlıklar yapıldığı, Romanların nasıl aşağılandığı,önünün kesildiği diyaloglar arasına sıkıştırılıyor ve alt metinde “İnce bir işçilik” çıkartılıyor…

Ve dün DW’de “Türkiye en büyük Çerkes asimilasyonunun yapıldığı ülkedir” haberi yayınlanıyor…

***

Bu ülkede bahsi geçen konularda yanlış uygulamalar olduğunu kimse inkar edemez, 6-7 Eylül olayları gibi Kontrgerilla’nın Türkiye’deki ilk “Planlı” faaliyetinin yaşandığını kimse görmezden, “Varlık vergisi” ve sonuçlarını kimse yadsıyamaz ama bu devletin “Sistematik” bir “Asimilasyon” politikası ile azınlıkları yok etmeyi planladığı anlamına gelmez.

Hele hele “Pontus Rum Soykırımı”  gibi iddiaların mesnetsizliğini bu yanlış uygulamalar meşru ve doğru hale getirmez.

Ama işte “KÜLTÜR EMPERYALİZMİ” tam da böyle bir şey…

Siz “Uyanık” olmaz ağzınız açık 3 KURUŞA BİR KULÜP izler ve “Aman efendim ne de güzel dizi olmuş” demeye devam edersiniz önce bu diziler ile sizi uyuşturur, sonra bilinçaltınıza bu iddialarını “Doğru” olarak kodlar ve yaşananların çarpıtılmış halini sizin “Gerçekliğiniz” haline getirirsiniz ve bir gün bakmışsınız ki memleketiniz Avrupa tarafında “Soykırımcı” ve “Asimilasyoncu” ilan edilirken sesini çıkartan kimse kalmamış hatta siz de onları “İnsan hakları” adı altında alkışlamaya başlamışsınız…

Şimdi durun ve tekrar düşünün…

Bu ilişkiler ağı, bu açıklamalar, bu haberler ard arda gelirken bunları “Sıradan bir tesadüf” olarak açıklamak mümkün mü?

Karar sizin tabii…

________________________________________________________________________________________________

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, HABER ALTERNATİF’in aylık,3 aylık,6 aylık yahut yıllık ÖZEL BÜLTEN’ine abone olabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

 

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
Okumaya Devam Et

MEDYA

AİLE BOYU “SELVİLER”, GELSİN GİTSİN “HİBELER”!

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF-ÖZEL HABER

Celal Eren ÇELİK

Malumunuz AKP iktidarında yaşanan çürümüşlük,yolsuluk,vurgun ve talan adeta “Kurumsallaşırken” bu yolsuzlukların devlet kurumlarına “Yerleşen” yandaşlar tarafından adeta sistematik halde yapılıyor olması ise artık vaka-i adiyeden oldu.

AKP döneminde en çok yozlaşan ve çürüyen sektörlerden birisi de hiç şüphesiz medya olurken, gerçek gazetecilerin yerini yandaş,kalemini AKP için kiralayan ama daha da önemlisi AKP yandaşlığı ile elde ettiği “Nüfuzunu” “İş takibi” yaparak kendisi, ailesi ve yakınları için ranta dönüştüren tiplerin “Gazeteci” kisvesi altında boy gösteren “Tipler” aldı.

Yukarıda tanımladığımız “Gazeteci” adı altındaki bu yeni “Türün” en önemli temsilcilerinden birisi ise hiç şüphesiz zamanında Pensilvanya’da FETÖ elebaşı Fethullah Gülen ile yan yana el pençe divan fotoğraflar çektiren, “Hocaefendisine” düzmedik övgü bırakmayan, şimdilerde ise en sıkı FETÖ karşıtı olan ve AKP’nin “Suflecisi” olarak Hürriyet’te kendisine köşe tahsis edilip, ekran ekran dolaştırılan Abdülkadir Selvi.

AKP döneminde sadece Selvi’nin değil aile efradının da nasıl hızla “Yol aldığını”, Abdülkadir Selvi’nin damadının bürokrasi içerisinde nasıl “Jet hızı” ile yükseldiğini de ilk kez bundan aylar önce HABER ALTERNATİF’te ÖZEL HABER olarak Türkiye’ye duyurmuştuk.

İLGİLİ HABER İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYABİLİRSİNİZ:

https://haberalternatif.com/selvinin-damadi-da-jet-hizi-ile-yukselmis/

Şimdi tabii pek çoğunuz böylesi bir “Girizgahı” neden yaptığımızı merak ediyorsunuzdur. Anlatalım efendim.

Son 2 haftada Ankara’da Abdülkadir Selvi’nin damadı ve eşi Zehra Selvi’nin tam da merkezinde olduğu öyle bir olay anlatılmakta ki Ankara kulislerinde konuşulan bu iddialar eğer doğru ise devletin ve kamu kaynaklarının nasıl sistematik olarak “Yandaşlar” ve yakınları tarafından adeta talan edildiğine son derece çarpıcı bir örnek teşkil etmekte.

E hep Abdülkadir Selvi “Ankara kulislerinden” haber verecek değil ya, bu kez de kendisi hakkındaki bu kulisleri ve iddiaları biz kaleme alalım bakalım…

***

Az önce de belirttiğimiz üzere Abdülkadir Selvi’nin damadı Emre Öğütcen, 8 Mayıs 2014 tarihinde Büşra Selvi ile evlendikten sonra bürokraside “Jet hızı” ile yükselirken önce 2015 yılında BOTAŞ’ta “BÜTÜN GÜVENLİK ŞEFİ”, hemen ardından TPAO’da “Bilgi Teknolojileri Yöneticisi” olarak atandı, bu atamdan 3 ay sonra TPAO Bilgi Teknolojileri Daire Başkanı oldu.

Son olarak “Damat” Öğütcen 2017 yılında ise Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na Bilgi İşlem Daire Başkanı olarak atandı.

Şimdi efendim bu “Bilgi İşlem Daire Başkanlığı” görevinin şöyle kritik bir özelliği var; bu daire başkanlığının başında bulunan bürokratın imzası olmadan bakanlığın ilgili birimine alınacak teknik malzemelerin “Satın alım” işlemleri gerçekleşemiyor. Yani “Damat” Emre Öğütcen malzeme alımlarının  “Son onay vericisi” konumunda,ondan izinsiz alım yapmak mümkün değil.

Ankara kulislerinde dolaşan iddiaya göre Emre Öğütcen bu “Teknik malzeme” alımlarında DMO üzerinden alım işini yüklenecek yani bakanlığa mal satacak firmalardan kurumun ihalesine çıktığı malların üzerine bu firmaları “Tercih etmek için” “Hibe” istiyor.

Aslında bu “Hibe” olayı tam olarak tüm kurumları sarmış bir “Yasal rüşvet” kılıfına dönüşmüş durumda. Bu “Sisteme” göre malzeme ihtiyacı olan kamu kurumları ihtiyacı olan malzemenin miktarını ve teknik özelliklerini o ürüne ait kodu girerek DMO’ya bildiriyor. DMO’ya bu ürünün parasını yatıran devlet kurumuna DMO üzerinden DMO’nun anlaştığı firmalardan bu malzemeler temin ediliyor.

Ancak bu temin sürecinde kritik bir detay var.

DMO bu malzemelerin temini için çeşitli firmalardan temin için teklif alıyor.İşte “Hibe” tam burada devreye giriyor.

Son zamanlara kadar “Hibe” olarak “Kamufle” edilen bu “Rüşvet” çarkı şöyle işliyordu:

X firma X miktardaki ürünü bakanlığa satmak için teklif veriyor. Ancak bu bakanlıktaki “Satınalmadan sorumlu” yetkililer “Bu firmayı tercih etmek” için “X MİKTARDA” da makineyi kuruma “Hibe” etmesini istiyor. Malını satmak isteyen firmalar ise mecburen bu “Hibeleri” veriyorlar. Hatta iddialara göre sadece devletin kurumuna değil satın alma yetkililerine de “Özel jestler” yapılıyor işi bitirmek için. Bu kimi zaman bu yetkililerin çocuklarının özel okul taksitinin ödenmesi, kimi zaman aile boyu iPhone telefonlar, bilgisayarlar, kimi zamanlarda tatil masrafları oluyor. Tabii bu “Jestlerin” şekli ve miktarı işin büyüklüğüne göre değişiyor.

Ama en yaygını makine “Hibesi”…

İşte bu “sistem” böyle güzel güzel işlerken iddialara göre bundan 2 hafta kadar önce “Damat” Emre Öğütcen daire başkanı olduğu bakanlığa 18 fotokopi makinesinin alımı için 7 makinenin de ayrıca “Hibe edilmesini” APEX isimli Ankara firmasından talep etti.

Bu arada “Fotokopi makinesinden ne olur?” demeyin. Bahsettiğimiz makinelerin en ucuzu 4500 Dolar’dan başlıyor ve çok çok daha pahalı modeller mevcut. Yani 7 makine “Hibe” edildiğinde bugünkü kurla 377 bin 445 TL’lik bir rakam sadece 1 işten ortaya çıkıyor. Bu da “En ucuz” makine üzerinden yapılan hibeler. Yani varın daha pahalı olan makinelerde yapılan böylesi “Hibelerin” ederini siz hesap edin.

APEX firması 7 değil 6 makine “Hibe” edebileceğini söyleyince “Damat” Emre Öğütcen rest çekiyor,malı 7 makine hibe edilmez ise APEX isimli firmadan almayacağını belirtiyor ve APEX isimli firma 7 makineyi “Hibe” etmeyi kabul ediyor..

Makineler APEX isimli firmanın ana distribütör firmasından İstanbul’dan gönderiliyor. Normalde APEX isimli firmanın bu makineler için kendisinin irsaliye keserek makineleri bakanlığa teslim etmesi gerekirken irsaliyeleri İstanbul’daki ana distribütör kesiyor.

Böylece APEX sadece “Kurulum yapan” firma gibi gözüküyor.

Ama işin skandal boyutu bundan sonra başlıyor…

***

Ankara’nın Altındağ ilçesinde Hamamönü semtinde bir şirket var: BİOS MADENCİLİK. Bu şirket önce Ankara Çankaya’nın en prestijli semtlerinden Çukurambar’da kuruluyor, daha sonra adresini Altındağ İlçesi Hacettepe Mahallesi olarak değiştiriyor.

İşte iddialara göre “Damat” Emre Öğütcen’in bakanlığa “Hibe” olarak aldığı bu fotokopi makinalarından birisi 2 hafta kadar önce akşam mesai saati bitiminde bakanlıktan çıkartılarak Altındağ semtindeki bu şirkete götürülüyor. Devletin makinesinin bakanlıktan çıkartılıp bir özel şirkete götürüldüğü o anların kamera kayıtlarına yansıdığı belirtiliyor.

İşte efendim bu devletin makinasının götürüldüğü BİOS MADENCİLİK firması kimin dersiniz? Abdülkadir Selvi’nin eşi Zehra Selvi’nin!

Yani “Damat” devletin kurumuna normalde istememesi gereken bir “Hibe” isteyip o makineleri bakanlıkta iş verdiği firmadan yine bakanlık adına alıyor ama bu makineyi de kayınvalidesinin  şirketine götürüyor.

İşte olay bundan sonra patlıyor…

Bakanlık içerisinden bir şikayet ile birlikte müfettişler harekete geçiyor. Önce devletin makinesini Abdülkadir Selvi’nin eşinin şirketine götüren “Damat” Emre Öğütcen’in makam şoförü müfettişler tarafından soruşturmaya alınıyor, şoför bildiği her şeyi anlatınca yine bizzat “Damat” Emre Öğütcen’in makam şoförü ile birlikte Abdülkadir Selvi’nin eşi Zehra Selvi’ye ait şirketin merkezine gidiliyor.

Devletin makinesi Abdülkadir Selvi’nin eşi Zehra Selvi’nin ofisinden çıkıyor ve kodu ile birlikte bu durum tespit ediliyor. Müfettiş tespit tutanağı tutuyor.

Müfettiş bu devlete ait malzemenin faturasını sorunca cevap verilemiyor. Müfettiş de “Ben anladım anlayacağımı” cevabını veriyor.

Bu yaşanan olaydan sonra “Damat” Emre Öğütcen bakanlığa gittiğinde kuruma alınmıyor ve görevinden azledileceği söyleniyor.

Ama burada bitmedi… Edindiğimiz 2 önemli bilgi var bu noktada:

İlki Abdülkadir Selvi’nin eşine ait firma merkezine giden müfettişlerin damat Emre Öğütcen’in bakanlıktan çıkarttığı “Hibe” makine gibi onlarca çeşitli teknik cihazın bu adreste olduğunu görüyorlar. Yani şirket merkezi adeta bu tip malzemeler için bir “Depoya” dönüşmüş.

İkincisi ise Abdülkadir Selvi’nin eşi Zehra Selvi’ye ait BİOS MADENCİLİK isimli firmanın “Damat” Emre Öğütcen’in Bilgi Teknolojileri Daire Başkanı olarak “Satınalma” konusunda son “Onay verici” olduğu Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na mal sattığı gelen bilgiler arasında.

Yani aslında 2.bir Ruhsar Pekcan vak’asının “Damat bürokrat” versiyonu var ortada iddialara göre.

Düşünün sevgili okurlar devlet kurumlarına mal satabilmek için özel sektör şirketleri tarafından “Hibe” edilen makinelerden ayda böyle 10 tanesi “Bir yerlere” götürülse “en ucuz makineden” hesaplanırsa 45 bin dolar yani 540 bin TL’den fazla… Böyle bir “Sistemin” yıllık olarak işletildiğini düşünürseniz yılda 450 bin Dolar!

Ortada fatura yok,kayıt yok! Her ay bu devlet kurumlarında böylesi “Toplu teknik cihaz alımları” yapıldığını aklınızda tutun ve varın ondan sonra bu işin boyutunu siz hesaplayın…

APEX’İN SAHİBİ ÇOK KIZDI!

Tüm bu iddialar sonrasında makineleri temin ettiği belirtilen APEX isimli firmanın sahibi Rafet Güler’e zor da olsa ulaştık.

“Zor oldu” diyoruz zira kendisi önce asistanına çok önemli ve bölemeyeceği bir toplantısı olduğunu söyleyerek bir süre sonra  15 dakika sonra aramamızı iletti. Belirtilen zaman aralığından sonra kendisini aradığımız zaman “Acil işi çıktığı” için ofisten çıktığı yine asistanı tarafından bize iletildi ve “Ayaküstü” kendilerinin olayla ilgisinin olmadığı “Bir şey yaşandığını ama hallettiklerini” söylediğini asistanı bize aktardı. Biz de devlette işlerin böyle “Hallettik” denilince halledilmeyeceğini olayın resmi tespit tutanağına geçtiğini ifade ettik.Sonunda Rafet Güler’in asistanı “Neticede ben de aradayım” dedi haklı olarak.

Biz “Haberi firma olarak kendilerinin cevap vermek istemediğini” belirterek yayınlayacağımızı belirterek telefonu kapattıktan yaklaşık 10 dakika sonra APEX firmasından dönüş yapıldı.

Firmanın sahibi Rafet Güler, kendisine olayı anlatıp sorduğumuz zaman önce “Yalan yanlış senaryolar,böyle bir şey yok”dedi. Bakanlığa DMO üzerinden ve ana distribütör çıkışlı 18 değil 64 makine verdiğini belirtti ama irsaliyenin olması gerektiği gibi kendisi tarafından değil ana distribütör tarafından kesildiğinden hiç bahsetmedi.. (Ancak Rafet bey bilgiyi “Çarpıtıyordu” zira verdiği rakam bahsi geçen olaydaki rakam  değil APEX tarafından son dönemde bakanlığa verilen toplam makine miktarı. Bahse konu olayda 18 makine+7 hibe makine söz konusu son parti olarak) Kendisine “Hibe yok yani” dedik “Sizi ilgilendirmez” cevabını verdi. Israrla “Hibe” konusunu sorduğumuz zaman ses tonu giderek yükseldi.

Asistanının 5 dakika önce kendisinin “Hallettik biz o işi” dediğini ilettiğimiz zaman “Yalan bunlar asistanım neden olmayan bir olayı anlatsın?” dedi.

Olayın müfettiş tespit tutanağına geçtiğini söylediğimizde ise son  derece sinirlenerek “Basın gidin bildiğinizi yapın” diyerek bağırıp telefonu yüzümüze kapattı.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR…

1-Ankara’da konuşulan bu iddialar doğru mudur ve böyle bir olay Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda yaşanmış mıdır?

2-Devlet kurumuna ait fotokopi makinesinin bakanlıktan çıkarılırken kamera kayıtlarına yansıdığı belirtiliyor. Bakanlığa ait son 2 haftaya ait kamera kayıtları içerisinde bu durumun yansıdığı bölümler hala mevcut mudur yoksa “Özel bir rica” ile silinmiş midir?

3-Devlete ait teknik cihaz Abdülkadir Selvi’nin eşi Zehra Selvi’nin ofisinde çıkmış mıdır? Çıktıysa müfettiş tespit tutanağının detaylarında neler yazılmıştır?

4-Devletin kurumlarına “Hibe” olarak verilen ve aslında mal alımı yapılan firmalardan istenen “Yasal rüşvetin” adı olan bu cihazlar nerededir? Devlet kurumları ihtiyaçları olan miktarda malı satın almak için neden firmalardan “Hibe” adı altında ekstra taleplerde bulunmaktadır?

5-Devlet kurumuna ait bir cihazın faturası olmadan Abdülkadir Selvi’nin eşi Zehra Selvi’ye ait bir şirkette ne işi vardır?

6-Zehra Selvi’ye ait BİOS MADENCİLİK isimli şirket “Damadı” Emre Öğütcen’in Daire Başkanı olarak satınalma sürecinde en yetkili isim olduğu Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na mal satışı yapmakta mıdır? Yapıyor ise bu mal satışları ihale ile mi yoksa “Doğrudan temin” yolu ile ihalesiz olarak mı gerçekleşmektedir?

7- Abdülkadir Selvi’nin eşi Zehra Selvi’ye ait BİOS isimli şirket bir “Madencilik” şirketidir. Bu şirketin merkez ofisinde onlarca ve birbirinden farklı,kullanım alanları birbiri ile alakasız,şirketin iştigal alanı ile ilgisi bulunmayan teknik cihaz “Depolandığı” doğru mudur? Doğru ise bu cihazlar tıpkı müfettiş tespit tutanağına geçen fotokopi makinesinde olduğu gibi çeşitli devlet kurumlarından  gelen “Hibe” cihazlar mıdır ve faturaları kesilmiş midir? Bu cihazlar kayıt dışı şekilde satılarak rant mı elde edilmektedir?

8-Yaşanan bu olay sonrasında Abdülkadir Selvi’nin damadı Emre Öğütcen’in kuruma alınmadığı ve görevinden azledilme sürecinin başladığı doğru mudur?

________________________________________________________________________________________________

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, HABER ALTERNATİF’in aylık,3 aylık,6 aylık yahut yıllık ÖZEL BÜLTEN’ine abone olabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

 

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: