Sosyal Medya Hesaplarımız

GÜNDEM

TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NI”E-DOST-AKRABA” YÖNETİYOR!

Yayınlanma Tarihi:

on

Haber Alternatif-Celal Eren Çelik

Geçtiğimiz günlerde Ankara Büyükşehir Belediyesi ile imzaladığı “Cami Protolokü” ile gündeme gelen ve yüz milyonlarca liralık varlığı ile dikkat çeken Türkiye Diyanet Vakfı’nın  AKP’nin “EŞ-DOST-AKRABA” üçgeni ile yönetiliyor.

SEÇİM KAYBEDEN BAŞKAN “BOŞTA” BIRAKILMAMIŞ…

AKP döneminde en sık karşılaşılan şeylerden birisi olan AKP’den seçimlerde aday olup kazanamayan isimlerin kamu kurumlarına yahut çeşitli vakıflara yönetici yapılması uygulaması Türkiye Diyanet Vakfı’nda da karşımıza çıkıyor.

Ankara’da 3 dönem üst üste  Altındağ Belediye Başkanlığı yapan ve ismi Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığı için anılırken son yerel seçimlerde sürpriz şekilde AKP’den  Ankara’nın Yenimahalle Belediye Başkanı adayı olarak gösterilen Dr.Veysel Tiryaki seçimi kaybetmişti.

Ancak Dr.Veysel Tiyaki yerel seçimlerde belediye başkanlığını kaybetse de Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi olarak atandı.

EMİNE ERDOĞAN’IN KUZENİ DE YÖNETİMDE…   

Ankara Ticaret Odası seçimlerinde Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek’in başkan adayı olmasının ardından Erdoğan Ailesi tarafından ATO başkan adayı olarak çıkartılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın kuzeni Gürsel Baran Ankara Ticaret Odası Başkanı seçilmişti.

İşte Erdoğan Ailesi’nin “Akrabası” ve ATO Başkanı Gürsel Baran da Türkiye Diyanet Vakfı’nı yöneten “Mütevelli Heyetinin” bir diğer üyesi.

“DENİZ FENERİ DERNEĞİ” YÖNETİCİSİ DE TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NDA

Yine Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti içerisindeki Ahmet Akça ismi de dikkat çekmekte… Akça isminin önemi ise ismi çok büyük bir yolsuzluk iddiasına konu olan ve hakkında Almanya’da hukuki süreç başlatılan DENİZ FENERİ DERNEĞİ’nin üst düzey bir yöneticisi olması.

Ahmet Akça 2000 yılında Deniz Feneri Derneği’nin İstanbul’un ardından en yoğun faaliyet gösterdiği ve lojistik depolarının bulunduğu Ankara’da derneğin şubesini kuran ve Deniz Feneri Ankara Şubesi’nin yönetim kurulu üyeliğini yapan bir isim.

Ahmet Akça’nın bir diğer önemli özelliği ise Türkiye Diyanet Vakfı’na bağlı bir kuruluş olan 50 milyon TL sermayeli KOMAŞ KOCATEPE MODERN MAĞAZACILIK İŞLETMELERİ SANAYİ TİCARET A.Ş’nin de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenmiş olması.

DENETLEME KURULUNDA ERDOĞAN’IN ARKADAŞI VAR!

Türkiye Diyanet Vakfı yüz milyonlarca liralık bir bütçeyi kontrol ediyor.Vakfın milyonlarca lirlık gayrimenkulü,arazisi,binaları,şirketleri var.Hal böyle olunca bu yüz milyonlarca lirayı kontrol eden vakfın DENETLEME KURULUNDA” hangi isimlerin olduğu daha fazla önem kazanıyor.

Türkiye Diyanet Vakfı “DENETLEME KURULUNA” bakıldığı zaman ise bir isim dikkat çekiyor:Ahmet Belada.

Ahmet Belada,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Milli Türk Talebe Birliği yıllarından arkadaşı…AKP iktidarı ile birlikte jet hızı ile yükselerek üst düzey bürokratlık yapan Belada,2004 yerel seçimlerinde Nevşehir Belediye Başkanlığı için AKP’den aday adayı oldu ama parti kendisini aday göstermedi.

Ancak aktif siyaset yapma isteğinden vazgeçmeyen Ahmet Belada bu kez de 2011 yılında AKP’den milletvekili olmak için başvuruda bulunsa da yine listeye konulmadı.

Ahmet Belada AKP tarafından siyaseten listeye konulmasa da Türkiye Diyanet Vakfı’nın yüz milyonlarca TL’lik varlığının nasıl kullanıldığını denetleyecek 3 kişilik listeye yerleştirildi ve “DENETİM KURULU ÜYESİ” oldu.

2 Yorum

2 Yorum

 1. Ali Ihsan Yücesoy

  2 Temmuz 2020 at 22:49

  Celal bey,haberi paylasmak istiyoruz ,paylasamiyoruz.kopyalayip yapıştıralım doyoruz oda olmuyor.hsberimiz olsu

  • Celal Eren Çelik

   3 Temmuz 2020 at 01:14

   Ali İhsan Bey,siteyi az önce yeniden kontrol ettim.Gerek Kopyala-Yapıştır noktasında,gerekse paylaşım butonları noktasında bilgisayar ekranında bir problem yok.Cep telefonu uygulamasında paylaşım ikonunu tıkladığınıza paylaşım yapılabilmekte ama kopyalamaya izin vermiyor yazılım.Ama yine de yazılımcı arkadaşımıza yaşadığınız sorunu ileteceğim…Saygı ve selamlar…

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

BAKAN KOCA GERÇEKLERİ AĞZINDAN KAÇIRDI

Yayınlanma Tarihi:

on

Corona sürecinde vaka sayıları ile ilgili gerçek sayıları vermemekle eleştirilen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, HaberTürk yazarı Fatih Altaylı’ya verdiği röportajın satır aralarında verdiği bir detay ile Türkiye’deki gerçek vaka sayısını da ağzından kaçırmış oldu.

Bakan Koca Altaylı’ya verdiği röportajda önce “29 Temmuz’daki tablo değişikliğine kadar, “Asemptom hastaları da sayıyorduk” ifadelerini kullandı.

Koca, sözlerinin devamında ise, sayıların gizlenmesine dair eleştirilere “Oranlar belli. Bu tür açıklama aslında benim Bakanlığımın da aleyhine. Çünkü hasta sayısına oranla ağır hasta ve vefat çok fazla görünüyor ve sanki biz tedavide başarısızmışız gibi bir sonuç çıkıyor. Oysa böyle bir şey yok” yanıtı verdi.

“DETAYDA GİZLENEN” GERÇEK VAKA SAYISI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın gerçek vaka sayısını yaşanan süreçle ilgili bazı detay bilgiler paylaşırken ağzından kaçırması ise “Bakın vefat sayımız yüzde 1’in altında aslında” açıklaması ile oldu.

BirGün’den  Uğur Koç’un haberine göre, Türkiye’de güncel koronavirüs tablosuna göre salgın nedeniyle 12 bin 335 can kaybı mevcut.

Açıklanan hasta sayısına göre ölüm oranı yüzde 2,76.

Yani Bakan Koca’nın açıklamasına göre, bu oranın yüzde 1’in altında olması için en az 1 milyon 235 bin vaka bulunması gerekiyor. Böylece aslında Türkiye’de gerçek vaka sayısının 1.2 milyonun üzerinde olduğu da ortaya çıkmış oluyor.

Türkiye, şimdiye kadar açıkladığı 446 bin 822 ‘hasta’ ile dünya geneli koronavirüs vaka sıralamasında 25. sırada bulunuyor.

Ancak Bakan Koca’nın açıklamasından çıkan sonucun işaret ettiği gibi gerçek vaka sayısı 1,2 milyonun üzerinde ise Türkiye şu anda dünyada en çok vaka görülen 11. ülke oluyor.

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

ÇOCUK İŞÇİYİ DARP EDİP KAMERAYA KAYDEDEN PATRONLARI MAHKEME TUTUKLAMADI

Yayınlanma Tarihi:

on

Kağıthane’de bir fabrikada çocuk işçiyi darp eden ve olayı kamerayla kaydeden Yücel B. ile patron Bayram S.K.’nin tutuklanması talebi mahkeme tarafından reddedildi.

sol.org.tr’nin haberine göre Kağıthane’de bir fabrikada çalışan ve 7 yıl önce beyin ameliyatı olan 15 yaşındaki Enes Y.’nin aynı işyerinde çalışan 30 yaşındaki Yücel B. tarafından darp edilmesi, darp anlarının patron Bayram S.K. tarafından cep telefonuyla kayda alınmasıyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Savcılığınca hazırlanan iddianameyi kabul eden mahkeme, savcılığın tutuklama talebini ise reddetti.

İddianamede Bayram S.K’nin “Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı canavarca hisle yaralama” suçundan 8 aydan 2 yıla kadar hapsi istendi.

Yücel B. hakkında ayrıca “Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı silahla yaralama” ve “Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı canavarca hisle yaralama” suçundan toplam 1 yıl 2 aydan 3 yıl 6 aya kadar hapis talep edildi.

İddianamede, şüphelilerin işledikleri suçla toplumda uyandırdıkları infial, eğlenmek amaçlı yaşı küçük mağduru darp etmiş olmaları, atılı suçun mağdurun geleceği üzerindeki olumsuz etki dikkate alınarak iddianame kabul edildiğinde tutuklanmaları da istendi.

İstanbul 20. Asliye Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul etti. Mahkeme, savcılığın şüphelilerin tutuklanması yönündeki talebini ise reddetti.

Mahkeme, ilk duruşmanın 27 Nisan’da yapılmasına karar verdi.

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

KAFTANCIOĞLU HAKKINDAKİ TAKİPSİZLİK KLARARI KALDIRILDI

Yayınlanma Tarihi:

on

İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un evinin fotoğraflanmasıyla ilgili soruşturmada, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen takipsizlik kararı kaldırıldı.

Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre Sulh Ceza Hakimliği, tarafından Fahrettin Altun‘un evini fotoğraflayan Suat Özçağdaş‘ın olayı gerçekleştirdikten sonra Canan Kaftancıoğlu’nun sosyal medya hesabından Özçağdaş’ın partinin talimatıyla hareket ettiği yönünde paylaşımda bulunduğunu belirtti.

Suat Özçağdaş’ın da ifadesinde il başkanının talimatıyla eylemi gerçekleştirdiği yönünde beyanda bulunduğunu belirten Sulh Ceza Hakimliği, Suat Özçağdaş‘ın cep telefonunda Fahrettin Altun‘un evinin bahçesine ait bir adet fotoğraf bulunduğu kaydedildi.

Sulh Ceza Hakimliği, “Canan Kaftancıoğlu hakkında yargılama yapılması için yeterli şüphe ve delillerin bulunması nedeniyle özel hayatın gizliliğini ihlal suçundan azmettirici olup olmadığı, diğer suçları işleyip işlemediği hususunda takdir ve değerlendirme yetkili mahkeme tarafından yapılması gerekir” diyerek takipsizlik kararını kaldırdı. Sulh Ceza Hakimliği, soruşturma dosyasının yeniden soruşturma savcılığına gönderilmesine karar verdi.

NE OLMUŞTU?

Cumhuriyet Gazetesi, Cumhurbaşkanı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi’nde yer alan ve Kuzguncuk’ta vakıflardan kiraladığı araziye “yol, şömine ve çardak gibi peyzaj düzenlemesi yaptırdığını” ve “bu yapıların İBB zabıta ekipleri tarafından yıkıldığını” haber yapmıştı.

Haberin ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı “terör örgütlerine hedef gösterme” suçlamasıyla muhabir Hazal Ocak, foto muhabiri Vedat Arık, Sorumlu Yazıişleri Müdürü Olcay Büyüktaş Akça ve Yazıişleri Müdürü İpek Özbey hakkında soruşturma başlatmıştı. Söz konusu habere erişim engeli getirilmişti.

Öte yandan CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş hakkında da Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un oturduğu evin ve yanında bulunan arazinin fotoğraflarını çektiği iddiası ile “Özel hayatın gizliliğini ihlal etme” suçundan soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturma sonrası sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Suat Özçağdaş’ın partinin talimatıyla hareket ettiğini, söz konusu yerde herhangi bir yapılaşma olup olmadığının tespiti için oraya gittiğini ifade etmişti.

Bunun Altun’un avukatının şikayeti üzerine Kaftancıoğlu hakkında, “Suçu ve suçluyu övme”, “Suç işlemeye tahrik” ve “Özel hayatın gizliliğini ihlale azmettirme” suçlarından soruşturma başlatılmış, Kaftancıoğlu, soruşturma kapsamında ifadeye davet edilmişti.

Kaftancıoğlu’nun ifadesini alan savcılık, Kaftancıoğlu’nun Özçağdaş’ı soruşturmaya konu suça azmettirdiğine ilişkin delil olmadığını gerekçe göstererek takipsizlik kararı vermişti. Altun’un Avukatı Sezgin Tunç, takipsizlik kararına itiraz etmişti.

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: