Sosyal Medya Hesaplarımız

GÜNDEM

TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NI”E-DOST-AKRABA” YÖNETİYOR!

Yayınlanma Tarihi:

on

Haber Alternatif-Celal Eren Çelik

Geçtiğimiz günlerde Ankara Büyükşehir Belediyesi ile imzaladığı “Cami Protolokü” ile gündeme gelen ve yüz milyonlarca liralık varlığı ile dikkat çeken Türkiye Diyanet Vakfı’nın  AKP’nin “EŞ-DOST-AKRABA” üçgeni ile yönetiliyor.

SEÇİM KAYBEDEN BAŞKAN “BOŞTA” BIRAKILMAMIŞ…

AKP döneminde en sık karşılaşılan şeylerden birisi olan AKP’den seçimlerde aday olup kazanamayan isimlerin kamu kurumlarına yahut çeşitli vakıflara yönetici yapılması uygulaması Türkiye Diyanet Vakfı’nda da karşımıza çıkıyor.

Ankara’da 3 dönem üst üste  Altındağ Belediye Başkanlığı yapan ve ismi Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığı için anılırken son yerel seçimlerde sürpriz şekilde AKP’den  Ankara’nın Yenimahalle Belediye Başkanı adayı olarak gösterilen Dr.Veysel Tiryaki seçimi kaybetmişti.

Ancak Dr.Veysel Tiyaki yerel seçimlerde belediye başkanlığını kaybetse de Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi olarak atandı.

EMİNE ERDOĞAN’IN KUZENİ DE YÖNETİMDE…   

Ankara Ticaret Odası seçimlerinde Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek’in başkan adayı olmasının ardından Erdoğan Ailesi tarafından ATO başkan adayı olarak çıkartılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın kuzeni Gürsel Baran Ankara Ticaret Odası Başkanı seçilmişti.

İşte Erdoğan Ailesi’nin “Akrabası” ve ATO Başkanı Gürsel Baran da Türkiye Diyanet Vakfı’nı yöneten “Mütevelli Heyetinin” bir diğer üyesi.

“DENİZ FENERİ DERNEĞİ” YÖNETİCİSİ DE TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NDA

Yine Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti içerisindeki Ahmet Akça ismi de dikkat çekmekte… Akça isminin önemi ise ismi çok büyük bir yolsuzluk iddiasına konu olan ve hakkında Almanya’da hukuki süreç başlatılan DENİZ FENERİ DERNEĞİ’nin üst düzey bir yöneticisi olması.

Ahmet Akça 2000 yılında Deniz Feneri Derneği’nin İstanbul’un ardından en yoğun faaliyet gösterdiği ve lojistik depolarının bulunduğu Ankara’da derneğin şubesini kuran ve Deniz Feneri Ankara Şubesi’nin yönetim kurulu üyeliğini yapan bir isim.

Ahmet Akça’nın bir diğer önemli özelliği ise Türkiye Diyanet Vakfı’na bağlı bir kuruluş olan 50 milyon TL sermayeli KOMAŞ KOCATEPE MODERN MAĞAZACILIK İŞLETMELERİ SANAYİ TİCARET A.Ş’nin de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenmiş olması.

DENETLEME KURULUNDA ERDOĞAN’IN ARKADAŞI VAR!

Türkiye Diyanet Vakfı yüz milyonlarca liralık bir bütçeyi kontrol ediyor.Vakfın milyonlarca lirlık gayrimenkulü,arazisi,binaları,şirketleri var.Hal böyle olunca bu yüz milyonlarca lirayı kontrol eden vakfın DENETLEME KURULUNDA” hangi isimlerin olduğu daha fazla önem kazanıyor.

Türkiye Diyanet Vakfı “DENETLEME KURULUNA” bakıldığı zaman ise bir isim dikkat çekiyor:Ahmet Belada.

Ahmet Belada,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Milli Türk Talebe Birliği yıllarından arkadaşı…AKP iktidarı ile birlikte jet hızı ile yükselerek üst düzey bürokratlık yapan Belada,2004 yerel seçimlerinde Nevşehir Belediye Başkanlığı için AKP’den aday adayı oldu ama parti kendisini aday göstermedi.

Ancak aktif siyaset yapma isteğinden vazgeçmeyen Ahmet Belada bu kez de 2011 yılında AKP’den milletvekili olmak için başvuruda bulunsa da yine listeye konulmadı.

Ahmet Belada AKP tarafından siyaseten listeye konulmasa da Türkiye Diyanet Vakfı’nın yüz milyonlarca TL’lik varlığının nasıl kullanıldığını denetleyecek 3 kişilik listeye yerleştirildi ve “DENETİM KURULU ÜYESİ” oldu.

2 Yorum

2 Yorum

 1. Ali Ihsan Yücesoy

  2 Temmuz 2020 at 22:49

  Celal bey,haberi paylasmak istiyoruz ,paylasamiyoruz.kopyalayip yapıştıralım doyoruz oda olmuyor.hsberimiz olsu

  • Celal Eren Çelik

   3 Temmuz 2020 at 01:14

   Ali İhsan Bey,siteyi az önce yeniden kontrol ettim.Gerek Kopyala-Yapıştır noktasında,gerekse paylaşım butonları noktasında bilgisayar ekranında bir problem yok.Cep telefonu uygulamasında paylaşım ikonunu tıkladığınıza paylaşım yapılabilmekte ama kopyalamaya izin vermiyor yazılım.Ama yine de yazılımcı arkadaşımıza yaşadığınız sorunu ileteceğim…Saygı ve selamlar…

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

AKP’Lİ REKTÖR MELİH BULU’DAN KEYFİ ATAMA

Yayınlanma Tarihi:

on

Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atandığı günden bu yana eleştiri ve protestoların odağındaki isim olan AKP’li rektör Melih Bulu şimdi de yapılan seçimlerin sonuçlarını hiçe sayarak keyufi biçimde yardımcısını Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne müdür olarak atadı.

Hatırlanacağı üzere Melih Bulu göreve gelir gelmez, Boğaziçi teamüllerine aykırı olarak seçim yapılmadan Doç. Dr. Ali Coşkun’u SBE müdürü olarak atamış, ancak Ali Coşkun istifa etmesine rağmen istifasına bir ay boyunca yanıt alamamıştı. 

Seçim komisyonu SBE’nde tekrar seçim organize etmiş ve Prof. Dr. Ünal Zenginobuz 201 oydan 197 oyu almıştı. Ancak bu seçim sonucuna rağmen kayyum rektör bu sabah fizikçi yardımcısını SBE’ye müdür vekili olarak atadı. Bu atamadan senato üyelerinin de sadece atama kararıyla bilgi sahibi olduğu belirtiliyor.

Boğaziçi Üniversitesi’nin web sitesinin ana sayfasında yer alan BÜ Temel İlkeleri’nde ise şu madde bulunuyor: “III.A. Üniversitelerde karar alma yetkisinin demokratik yöntemlerle seçilmiş kurullarda ve akademik yöneticilerde olması özerklik için şarttır. Rektör, dekan, enstitü müdürü, yüksekokul müdürü, bölüm başkanı gibi akademik yöneticiler atamayla değil seçimle belirlenmelidir.”

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, emekçileri ve akademisyenleri ise kayyum rektörün seçim sonuçlarına itibar etmeden yaptığı bu atamaya karşı oldukça tepkili.   

Kayyum rektör ise 201 oydan 197 oyun mobbing ile olduğunu iddia ederek ve seçime katılanların isim listesinin kendisine gönderilmediğini gerekçe göstererek seçimi gayrı meşru ilan ettiğini Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerine şu mail ile duyurdu:

“Boğaziçi Üniversitesi’nin Değerli Öğretim Üyeleri,

Üniversitemizin yeni yönetimi olarak Üniversitemizin daha da iyi noktalara gelmesi için gece gündüz çalışıyoruz. Pandeminin getirdiği olağanüstü şartlar sistemin normal işleyişine bazı engeller oluştursa da sizlerin desteği ve anlayışı ile problemlerimizi birlikte çözmek ilkesi ile ilerliyoruz.

Üniversitemizin demokratik ilkelere saygılı, şeffaf ve katılımcı duruşu hepimiz için olmazsa olmazdır. Bu sayede dünya üniversiteleri ile içinde bulunduğumuz yoğun rekabet ortamında daha üst basamaklara tırmanacağımızdan eminiz.

Bu kapsamda bir süredir Üniversitemizin üst yönetim ekibinin oluşturulmasına ilişkin kararlar almamız gerekmektedir. Bu kararları alırken bir taraftan atanacak yöneticinin alanında kabul gören bir kişi olması diğer taraftan da işini yönetim ekibi ile eşgüdüm içerisinde yapacak olması işlerin sürdürülebilirliği açısından önemlidir. Bununla birlikte Sosyal Bilimler Enstitüsü (SBE) müdürü seçimiyle ilgili istenmeyen durumlar yaşandı.

12 Ekim 2020 tarihinde Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Tekcan tarafından SBE Müdürü Tercih Belirleme Komisyonu kuruldu. Fakat bu görev için aday çıkmaması yüzünden atama yapılamadı. Bunun üzerine BÜ Rektörü Melih Bulu, bu görevi Doç. Dr. Ali Coşkun’a teklif etti. Görevi kabul etmesi üzerine, Doç. Dr. Ali Coşkun 01.02.2021 tarihinde SBE müdürü olarak atandı. Ancak, yoğun olarak maruz kaldığı yıldırma ve sindirme süreci yüzünden sağlık durumunun kötüleşmesi onu görevi yapamaz duruma getirdi. Doç. Dr. Ali Coşkun’un istifasının 01.03.2021 tarihinde kabul edilmesiyle, SBE müdürlüğü makamı boşaldı.

Rektörlük makamına şifahi olarak bildirilen SBE müdürlüğü seçimi şu sebeplerle meşru değildir:

Birinci olarak, Doç Dr. Ali Coşkun’un görev süresinin bitmesine uzun süre kala ve Rektörlüğün bilgisi dışında bir süreç yürütüldü. İkinci olarak, rektörlük tarafından tercih belirleme komisyonu kurulmadı. Üçüncü olarak, tek bir aday çıktı ve bazı profesörler, bölüm başkanları ve dekanlar tarafından bu isme oy verilmesi telkin edildi. Akademik yükseltmelerde karar alıcı olanların seçim sürecini bu şekilde yönlendirmesi, Rektörlük tarafından öğretim üyelerinin serbest iradesine baskı olarak değerlendirildi. Dördüncü olarak, seçim sonucu şifahi olarak Rektörlüğe bildirildi, tutanak teslim edilmedi. Dolayısıyla, Rektörlük oy kullananların kim olduğunu, böyle bir seçimde oy kullanma ehliyetine sahip olup olmadıkları konusunda bilgi sahibi değildir.

Yaşanan bu süreç, oy verilerek yapılacak temayül yoklamalarını demokratik olmayan bir noktaya getirmiştir. Bu çerçevede üniversitemizde akademik yöneticilik poziyonlarına aday olabilme ile ilgili ortam normalleşene kadar bu pozisyonlara vekâleten rektörlük tarafından atama yapılacaktır. Süreçler, hepimizin kabul edebileceği, “mobbing” ortamının kalktığı noktada Boğaziçi kültürüne uygun şekilde ilerleyecektir.

Boğaziçi Üniversitemizin Değerli Öğretim Üyelerine Saygıyla duyurulur,

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü”

_______________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

AKP’NİN YENİ İL BAŞKANI “BALLI KAYMAKLI” İHALE ALAN ŞİRKETİN ORTAĞI ÇIKTI

Yayınlanma Tarihi:

on

AKP’de geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen İstanbul İl Kongresi’nde yeni il başkanı olarak seçilen Osman Nuri Kabaktepe’nin İstanbul’un AKP’li Esenler Belediyesi’nden 2012-2020 yılları arasında aldığı 41,9 milyon TL’lik ihale ile gündeme gelen AYN MEDYA isimli şirketin Temmuz ayı itibariyle yeni ortağı olduğu ortaya çıktı.

Sözcü‘den Özlem Güvemli‘nin haberine göre, Kamu İhale Kurumu kayıtlarına göre 2012-2020 arasında Esenler Belediyesi’nden en yüksek tutar ile ihale alan firmaların ilk sırasında Ayn Medya İletişim Reklam Organizasyon İnsan Kaynakları Eğitim Danışmanlık Limited Şirketi bulunuyordu.

Şirket, 8 yılda belediyeden kültür sanat işleri için 41 milyon 961 bin 180 liralık 21 ihale almıştı. Esenler Belediyesi’nden aldığı ihalelerle büyüyen Ayn Medya hukuki ve mali yükümlülüklerini 2020’de Bilge Uluslararası Ticaret Limited Şirketi’ne devretti. Bu şirketin yarı yarıya ortaklarından birinin de yeni il başkanı Osman Nuri Kabaktepe olduğu ortaya çıktı. 8 yılda belediyenin aynı içerikli 21 ihalesini alan şirket, Kabaktepe ortak olduğundan bu yana geçen 7 ayda Esenler Belediyesi’nden henüz ihale almadı.

________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

ERDOĞAN’DAN DENİZE NAZIR 28 ŞUBAT AÇIKLAMASI

Yayınlanma Tarihi:

on

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28 Şubat’ın 24.yılı sebebi ile bir mesaj yayınladı.

Erdoğan sosyal medya hesabı üzerinden, ”Darbe bir insanlık suçudur. 28 Şubat’ı yaşadım, 28 Şubat’ın farkındayım” açıklamasında bulundu.

Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

“28 Şubat döneminde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıydım. Okuduğum bir şiir sebebiyle hukuksuz bir şekilde hapse atıldım ve siyasi hayatım bitirilmek istendi şu an halkın oylarıyla seçilmiş ilk Türkiye Cumhurbaşkanı olarak görev yapıyorum.

Her türlü engellemelere rağmen şan ve şerefle aziz milletime hizmet ediyorum. Darbe bir insanlık suçudur. 28 Şubat’ı yaşadım, 28 Şubat’ın farkındayım.”

DİKKAT ÇEKEN “CUMHURİYET” DETAYI

Erdoğan’ın yayınladığı videoda kendisinden “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı” yerine “Türkiye Cumhurbaşkanı” olarak bahsetmesi “Cumhuriyet” ifadesini kullanmaması ise dikkat çekti.

Erdoğan 14 Ağustos 2017 tarihi itibariyle de tüm sosyal medya hesaplarındaki Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ibaresinden “Cumhuriyet” ifadesini kaldırarak Türkiye Cumhurbaşkanı sıfatını kullanmaya başlamıştı.

________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: