Sosyal Medya Hesaplarımız

GÜNDEM

VATANDAŞIN CEBİNDEN TRT’YE AKAN PARA DUDAK UÇUKLATTI

Yayınlanma Tarihi:

on

Son olarak Fatih Altaylı’nın TRT’de yayınlanan STADUM programının moderatörlüğünü yapan Ersin Düzen’in kurumdan ayda 500 bin TL kazandığını köşesinde yazması ve Ersin Düzen’in bunu canlı yayında reddetmesi ile gündeme gelen TRT için vatandaşın cebinden “Katkı payı” adı altında yapılan kesintilerin toplamı dudak uçuklattı.

TRT’nin yeniden tartışmaların odağındaki kurum haline gelmesini sağlayan STADYUM programı Ersin Düzen’e ödenen ücreti dün CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel belgeleri ile ispatlamıştı.

Atilla Sertel bu kez vatandaşın cebinden TRT’ye akan o devasa rakamları tek tek açıkladı…

“Halk burada soyuluyor” diye Atilla Sertel 2019 yılında vatandaşların elektrik kullanımı nedeni ile ödediği faturalardan “Katkı payı” olarak 1 milyar 45 milyon 98 bin 830 TL’nin TRT’ye aktarıldığını ifade etti.

Sertel vatandaşların aldıkları bilgisayar, televizyon, cep telefonu gibi ürünlerden de TRT’ye 2019 yılında “Bandrol ücreti” olarak 1 milyar 757 milyon 93 bin 780 TL’nin aktarıldığını belirtti.

2019 yılında 2 milyar 803 milyon 92 bin 619 TL paranın “Katkı payı”,”Bandrol ücreti” gibi adlar altında vatandaşın cebinden zorunlu biçimde TRT’yew aktarıldığını belirten Sertel “TRT ise vatandaşın bu paralarını har vurup harman savuruyor, yandaş kişilere program yaptırıyor” dedi.

Sertel TRT’nin 8 bin personeli olmasına rağmen dış yapımlara %50 pay ayırarak yandaş kişi ve şirketlere para akıtıldığını belirtti.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

İSTANBUL TABİP ODASI’NDAN PANDEMİ KURULUNA “PANDOMİM KURULU” TEPKİSİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’ın yanı sıra tartışmalı makalelerde ismi geçen Sağlık Bakanı Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci ve diğer bakan yardımcılarıyla başhekimlerin oluşturduğu Pandemi Kurulu, dün bir toplantı düzenleyerek koronavirüs salgının İstanbul’daki durumunu değerlendirdi.

Toplantıya çağrılmayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tepki gösterirken, İstanbul Tabip Odası’ndan de sağlıkçılara toplantıda yer verilmemesine ilişkin açıklama geldi.

İstanbul Tabip Odası’ndan yapılan açıklama şöyle:

Dün Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın tweetinden öğrendik: İstanbul’da vaka sayıları Türkiye genelinin yüzde kırkına, Ankara’nın beş katına ulaşmış.

Dün gene Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın tweetinden öğrendik: İstanbul’da Pandemi Kurulu toplanmış, koronavirüs salgınının İstanbul’daki seyrini masaya yatırmış.

Toplantıda kimler varmış?

Hazirûnda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş varmış. Aralarında etik dışı, bilim dışı yayınlar konusunda yetenekli Dr. Şuayıp Birinci’nin de olduğu Bakan Yardımcıları, saha koordinatörleri ve başhekimler de masadaymış. Türkiye’nin Wuhan’ı İstanbul’un İl Sağlık Müdürü de huzurdaymış. (Bugünlerde Wuhan’a “Çin’in İstanbul’u” demek daha doğru, aslında.)

Peki kimler yokmuş?

İstanbul halkının açık iradesi ile iki kez seçtiği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı yokmuş.
Daha bu ay içinde COVİD-19 nedeniyle kaybettiğimiz Dr. Murat Akbaş, Dr. Recep Ali Köseoğlu, Dr. Salih Kanlı, ve onlarla birlikte otuz binden fazla hekimin meslek örgütü İstanbul Tabip Odası yokmuş.

“Tek Sağlık” anlayışıyla her daim birlikte yürüdüğümüz İstanbul Eczacı Odası, İstanbul Dişhekimleri Odası, İstanbul Veteriner Hekimler Odası yokmuş.

Koronavirüse karşı en ön safta birlikte mücadele ettiğimiz Sağlık ve Sosyal Hizmet alanında örgütlü işçi ve kamu emekçilerinin sendikaları yokmuş.

Bunun adı “Pandemi Kurulu” değil, olsa olsa “Pandomim Kurulu” olur.

O Kurulda pandemiye karşı tedbirler masaya yatırılıp çözümler üretil(e)mez, olsa olsa sessiz tiyatro (Pandomim) oynanır. Sonunda da, dün Sağlık Bakanı’nın yaptığı gibi, sorumluluk vatandaşa atılıp “Salgınla mücadelede, şu an, sizlerin uyacağı tedbirlerden daha güçlü bir silahımız yok. En çetin sınavı kalabalığa karşı vereceğiz.” denir.

Oysa biliyoruz ki:

Koronavirüs pandemisine karşı baştan bu yana eksik, yanlış, tutarsız politikalar uygulayan,

Sağlık meslek örgütlerini, sağlık emek sendikalarını, yerel yönetimleri ısrarla salgına karşı mücadeleden dışlayan,

Dün üç, beş maskeyi dağıtmayı beceremeyip, bugün risk grubunda yer alan milyonlarca yutttaşımızın grip aşısına ulaşabilmesini sağlayamayan ve çare olarak grip aşısını karneye bağlayan,

Binlerce insanımızın öldüğü salgından “başarı hikayesi” çıkarmaya çalışan,

Bütün anlattıkları KOCA bir yalandan ibaret olan,

BU ZİHNİYET’tir.

Ve biliyoruz ki;

Hayatlarımızı tehdit eden sadece 0,06-0,125 mikron çapında, tek zincirli, pozitif polariteli, zarflı bir RNA virüs değildir.

Türkiye’de sürdürülen COVİD-19 pandemisi ile mücadeleyi tehdit eden en önemli unsur demokratik olmayan yönetim zihniyetidir.

En çetin sınavı bu zihniyete karşı vereceğiz!

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

ABD’DEN TÜRKİYE’DEKİ VATANDAŞLARINA “TERÖR SALDIRISI” UYARISI

Yayınlanma Tarihi:

on

ABD Ankara Büyükelçiliği, resmi sitesinde vatandaşlarına yönelik bir duyuru yayınlayarak Türkiye’deki tüm elçilik misyonlarında işlemlerin askıya alındığını duyurdu.

ABD Ankara Büyükelçiliği’nden yapılan yazılı açıklamada Türkiye’de “Terör ve kaçırma” eylemleri olacağına dair güvenilir bilgiler alındığı belirtildi.

Büyükelçilik ayrıca Türkiye’deki tüm ABD misyonlarında faaliyetlerin durdurulduğunu duyurdu.

Büyükelçilikten yapılan açıklamada ABD vatandaşlarının İstanbul ve Türkiye’nin diğer illerinde dikkatli olmaları istenirken,eylemlerin ABD  misyonlarında da gerçekleşebileceği uyarısında bulunuldu.

Açıklamada bu saldırıların potansiyel olarak ABD’nin Türkiye başkonsolosluğunda veya ülkedeki başka noktalarda da meydana gelebileceği belirtildi.

Ankara, İstanbul, Adana ve İzmir’deki ABD misyonlarındaki konsolosluk işlemlerinin geçici bir süreliğine askıya alındığı açıklandı. Kişisel randevusu olanlara konuyla ile ilgili bir bilgilendirme e-postası atılacağı belirtildi.

Açıklamada, ABD vatandaşlarına yönelik şu tavsiyelerde bulunuldu:

“Dikkatli olun ve tetikte olun. Kalabalıklardan kaçının. Düşük profilinizi koruyun. Çevrenizden haberdar olun. Yabancıların uğrak yerlerinde dikkatli olun. Haberler için yerel medyayı takip edin.”

 

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

ŞEVKET ÇORUH’TAN KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI’NA TEPKİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Tiyatrocu Şevket Çoruh, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Devlet Tiyatrolarımızın sahnelerini, Kovid-19 salgını nedeniyle açılış yapamayan özel tiyatrolarımızın kullanımına sunuyoruz” açıklamasına tepki gösterdi.

BirGün Gazetesi’nin haberine göre Baba Sahne‘nin kurucusu, tiyatro sanatçısı Şevket Çoruh, Kültür ve Turizm Bakanlığı‘nın “Devlet Tiyatrolarımızın sahnelerini, özel tiyatrolarımızın kullanımına sunuyoruz” açıklamasına, “Navlunu kurtarmaz domatesi Alanya çıkışı dereye dökeriz.Olsun yine de niyet önemli” diyerek tepki gösterdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Tiyatrolarının sahnelerini yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle açılış yapamayan özel tiyatroların kullanımına tahsis edecek. Her ayın 20’sinde takip eden aylar için salon tahsis başvuru sonuçları açıklanacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı‘ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, özel tiyatroları desteklemek üzere yapılacak tahsisler 1 Aralık 2020 ile 15 Haziran 2021 arasında gerçekleştirilecek.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünün e-posta adresine iletilecek başvurularda oyun metninin de gönderilmesi gerekiyor.

ÇORUH’TAN İMALI TEPKİ

Çoruh, yaptığı paylaşımda şunları söyledi: “Baba Sahne’nin görselini kullanmanız gurur verici. Tiyatromuza Maliye bakanlığından daha az ilgi gösterseniz bile. (En çok seyirci sayısı Cünet Gökçer sahnesi 265 kişi Ankara ) Navlunu kurtarmaz domatesi Alanya çıkışı dereye dökeriz.Olsun yine de niyet önemli. (Kalyon 9,5) :))”

 

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: