YANDAŞ YAZARLARIN TALİBAN KAVGASI - Haber Alternatif
Sosyal Medya Hesaplarımız

MEDYA

YANDAŞ YAZARLARIN TALİBAN KAVGASI

Yayınlanma Tarihi:

on

Taliban’a sahip çıkan Cumhurbaşkanı Danışmanı ve Yeni Şafak yazarı Yasin Aktay, örgütü ‘Taliban Selefi bir hareket değil, olabildiğince geleneksel medrese çizgisinde Hanefi-Maturidi anlayışa sahiptir’ diye tanımlamıştı. Aynı gazetenin yazarı Mehmet Metiner, Aktay’a, ‘Unutulmasın: F. Gülen adlı İblis de Hanefi-Maturididir’ diye yanıt verdi.

ABD’nin çekildiği Afganistan’da günler içinde yönetimi ele geçiren Taliban’la ilgili iktidar medyasındaki tartışma sürüyor.

Cumhurbaşkanı danışmanı, Yeni Şafak yazarı Yasin Aktay, 21 Ağustos tarihli “ABD mi yenildi, Taliban mı kazandı?” başlıklı yazısında Taliban’ın şeytanlaştırışmak istendiğini öne sürerek, “Taliban hakkında çok uzman gibi konuştuğu halde en basit gerçeği bilmeyip hâlâ onları Selefi diye niteleyenler var. Daha önce de söyledik. Taliban Selefi bir hareket değil, olabildiğince geleneksel medrese çizgisinde Hanefi-Maturidi anlayışa sahiptir” demişti.

Bugün Yeni Şafak’tan Mehmet Metiner, isim vermeden Yasin Aktay ve onun gibi düşünen iktidar yazarlarına tepki gösterdi. “Taliban’ı ikide bir gözümüzün içine sokarcasına Hanefi-Maturidi diye tanımlamak da neyin nesidir?” diyen Metiner, “Unutulmasın: F. Gülen adlı İblis de Hanefi-Maturididir” ifadelerini kullandı.

Metiner şu ifadeleri kullandı:

“Taliban’a “ABD’ye diz çöktüren güç” diye güzellemede bulunanların, yani sadece ve yalnızca bu nedenle takdis edenlerin niyeti, bilesiniz ki başka güç odaklarının Afganistan’a yerleşmelerini sağlama amacına matuftur. Taliban’ın zihniyetine ve iktidar biçimine yönelik her eleştiriyi veya siyasal tavır alışı “Amerikancılık” diye püskürtmeye çalışanların gerçekte hangi güç odakları doğrultusunda pozisyon aldıklarına özellikle dikkat edilmelidir. Biz kendimizi ne Amerikancılık, ne de anti-Amerikancılık üzerinden konumlandırırız. Kendi adıma ABD karşıtı olan herkesi takdis eden bir anti-Amerikancılığı da Amerikancılık kadar sorunlu görürüm.

‘ERDOĞAN’IN İDEALLERİNE GÖLGE DÜŞÜYORSUNUZ’

Taliban’ı ikide bir gözümüzün içine sokarcasına “Hanefi-Maturidi” diye tanımlamak da neyin nesidir? Ne yani, bu ülkede de “Hanefi-Maturidi” olduğu halde bakış açılarına karşı olduğumuz gruplar yok mu? Unutulmasın: F. Gülen adlı İblis de “Hanefi-Maturidi”dir. Taliban’ın İslamiyet’i şiddetle ve totalitarizme özdeşleştiren ideolojisi/zihniyetidir asıl bizim tartışmamız gereken konu. Tamam anladık, Taliban’ın öyle iddia edildiği gibi Selefi-Vahhabi olmadığını göstermek adına nesnel bir bilgilendirme yapma gereği hissediyorsunuz. Buraya kadar tamam. Ama her Taliban eleştirisine cevap verme ihtiyacı hissetmeyiniz derim. Çünkü oluşturduğunuz algı, bilesiniz ki Erdoğan’ın Türkiye’de yerleştirmek istediği “demokrasi, özgürlükçü laiklik, herkes için özgürlük, biz birlikte Türkiye’yiz, herkesin bir arada barış içinde yaşadığı güçlü Türkiye” ideallerine gölge düşürüyor.”

‘TALİBAN GÜNCELLEME YAPTI’

Yasin Aktay, ilgili yazısında özetle şu ifadeleri kullanmıştı:

“Taliban hakkında çok uzman gibi konuştuğu halde en basit gerçeği bilmeyip hâlâ onları Selefi diye niteleyenler var. Daha önce de söyledik. Taliban Selefi bir hareket değil, olabildiğince geleneksel medrese çizgisinde Hanefi-Maturidi anlayışa sahiptir. Arap dünyasında aşina olduğumuz Selefilik neresinden bakarsanız, modernizmle etkileşim içinde oluşmuş bir ideolojidir.

İslâm anlayışı gelenekselci değil gelenekseldir, bunun da özellikle altını çizelim. Yapı, Hanefi-Maturidi mezhebine dayalı kesintisiz bir medrese geleneğinin hiç güncellenmemiş bir külliyatını günümüze taşıyor ve uyguluyor. Yönetimden ayrılmak zorunda kaldığı 20 yıllık süre içinde ise hiç boş durmamış, muhtemelen bu külliyatın en azından bir kısmını güncelleme ihtiyacını gerçek anlamda hissetmiştir.

En azından verdikleri mesajlar bu güncellemeyi yapmış olduklarını gösteriyor.”

KAYNAK:VERYANSIN TV

________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF’İN ANDROİD CİHAZLAR İÇİN ÜCRETSİZ MOBİL UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.haberalternatif.dro

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

MEDYA

İSTANBUL’DA DEPREM PANİĞİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Marmara meydana gelen 4,8’lik depremle sallandı.

Merkez üssü Balıkesir Ayvacık-Dursunbey mevkii olan 7,2 KM derinlikte meydana gelen depremin büyüklüğü Kandilli verilerine göre 4,8 oldu.

Öğlen 14.13’te de Bursa’da bir deprem kaydedilirken bu depremin büyüklüğü ise 3,5 şiddetinde olmuştu.

 

Okumaya Devam Et

MEDYA

HEDEFTEKİ SEZEN AKSU SESSİZLİĞİNİ BOZDU

Yayınlanma Tarihi:

on

2017 yılında yazdığı şarkı sözleri nedeniyle iktidarın hedefindeki sanatçı Sezen Aksu, sessizliği bozdu.

Sezen Aksu, 2017 yılında müzisyen Yaşar Gaga ile çıkardığı ‘Şahane Bir Şey Yaşamak’ şarkısında geçen “Binmişiz bir alamete. Gidiyoruz kıyamete. Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e…” sözleri nedeniyle hedef gösterilirken; dün AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan da cuma namazında minber yaptığı konuşmada Aksu’yu hedef almıştı.

SESSİZLİĞİNİ BOZDU

Sezen Aksu, günlerdir süren sessizliğini bugün bozdu.

Facebook hesabından bir açıklama yapan Aksu, dün gece yazdığını belirttiği şarkı sözleri ile kendisini hedef alan iktidar ve yandaş medyaya yanıt verdi.

Sezen Aksu’nun açıklaması şöyle:

”Merhaba,
Öncelikle bireysel veya kurumsal olarak, ayrıca TV kanallarındaki açık oturumlarda, sağduyulu açıklamalarıyla farklı açılardan ele alıp konunun anlaşılmasına çalışan, destek mesajları veren, arayan soran, tanıdığım tanımadığım tüm dostlarıma teşekkür ederim.

Malumunuz olduğu üzere konu ben değilim, konu memleket. Kendimi bildim bileli çeşitli insanlık hallerini gözlemliyor ve söze döküyorum biliyorsunuz.

Mesela 2010’da şu şarkıyı yazmışım:

Facebook hesabından bir açıklama yapan Aksu, dün gece yazdığını belirttiği şarkı sözleri ile kendisini hedef alan iktidar ve yandaş medyaya yanıt verdi.

Sezen Aksu’nun açıklaması şöyle:

”Merhaba,
Öncelikle bireysel veya kurumsal olarak, ayrıca TV kanallarındaki açık oturumlarda, sağduyulu açıklamalarıyla farklı açılardan ele alıp konunun anlaşılmasına çalışan, destek mesajları veren, arayan soran, tanıdığım tanımadığım tüm dostlarıma teşekkür ederim.

Malumunuz olduğu üzere konu ben değilim, konu memleket. Kendimi bildim bileli çeşitli insanlık hallerini gözlemliyor ve söze döküyorum biliyorsunuz.

Mesela 2010’da şu şarkıyı yazmışım:

Sen beni üzemezsin
Zaten çok üzgünüm
Nereye baksam acı
Nereye baksam acı
Ben avım sen avcı
Vur bakalım….
Sen beni sezemezsin
Dilimi ezemezsin
Nereye baksam acı
Nereye baksam acı
Kim yolcu kim hancı
Dur bakalım…
Beni öldüremezsin
Sesim, sazım, sözüm var benim
Ben derken ben herkesim
Sonuç olarak 47 yıldır yazıyorum…. Yazmaya da devam edeceğim.
Sezen”

Okumaya Devam Et

MEDYA

CÜBBELİ AHMET’TEN SEZEN AKSU ELEŞTİRİSİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Kamuoyunda ‘Cübbeli Ahmet’ olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, sosyal medya hesabından Sezen Aksu’nun yeni şarkısında geçen sözler hakkında tepki gösterdi.

Ünlü sanatçı Sezen Aksu, sosyal medyada “Şahane Bir Şey Yaşamak” isimli parçasının sözleri ile gündeme geldi. YouTube’da ilk olarak 2017 yılında yayınlanan şarkıdaki “Binmişiz bir alâmate, gidiyoruz kıyamete. Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e” ifadeleri büyük tepki çekti.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

Adaptasyonu Sezen Aksu’ya ait olan şarkı sözleriyle alakalı olarak pek çok kullanıcı tepkisini dile getirdi. Geçtiğimiz günlerde kısa sürede #sezenaksu etiketi Twitter gündeminin zirvesinde yer aldı.

“ALLAH’IN BU TOPLUMDAN RAZI OLUP OLMADIĞINI ANLAMAK İÇİN YETERLİDİR”

Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü sosyal medya hesabından Sezen Aksu’nun yeni şarkısında geçen Hazreti Adem ve Hazreti Havva için söylediği ifadeleri eleştirdi. Twitter hesabından bir paylaşım yapan Ünlü, şu ifadeleri kullandı:

“Beşerin ilk babası ve ilk peygamber Adem Aleyhisselâm ve eşi Havva Validemize cahil diyecek kadar alçalan esfeller ve Allah-u Teâlâ’nın: “Allah Âdem’e bütün isimleri (dilleri ve ilimleri) öğretti” buyruğunu bilmeyecek derecede echeller bugün toplumun en meşhur ve gözde sanatçısı olarak kabul ediliyorsa artık Allah-u Teâlâ’nın bu toplumdan razı olup olmadığını anlamak için bu kıstas yeterlidir.

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: