Sosyal Medya Hesaplarımız

DIŞ BASIN

1 SAAT İÇİNDE 73 SEÇİCİ KURUL DELEGESİ KAZANAN TRUMP “GERİ DÖNDÜ”

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF-ANALİZ HABER

Celal Eren ÇELİK

ABD seçimlerinde oyların sayımı ile birlikte Joe Biden öde başlasa da Donald Trump,seçimin kaderini belirleyen “Seçici Kurul Delegelerine” sahip olan büyük eyaletleri kazanarak “Geri döndü”

Trump son bir saat içerisinde 38 seçici kurul delegesi olan Texas,29 seçici kurul delegesi olan Florida ve 6 seçici kurul delegesi olan Iowa’da seçimi kazanarak 1 saatte 73 seçici kurul delegesi kazandı ve Biden ile arasındaki farkı önemli ölçüde kapattı…

BİDEN HALA ÖNDE AMA…

ABD seçim sistemine göre seçimlerde oyların daha fazlasını kazanmanız Başkanlık seçimini kazanmanız anlamına gelmiyor.

ABD seçiminin kaderini “Seçici Kurul Delegeleri” belirliyor.Bu delegeler her eyalete nüfuzuna göre farklı sayılarda dağıtılmış durumda ve başkan adalarından hangisi o eyalette en fazla oyu alırsa tüm “Seçici Kurul Delegelerini” de o kazanıyor.

Toplam 270 seçici kurul delegesine ulaşan aday ise başkan seçiliyor.

Şu anda son so0nuçlara göre Joe Biden 224 seçici kurul delegesi Trump ise 213 seçici kurul delegesi kazanmış durumda.

Şu an için kağıt üzerinde Biden önde gözükse de oyların sayımında her iki adayın önde gittiği eyaletlere bakıldığında Biden’ın işinin hiç de kolay olmadığını hatta seçimi kazanmaya Trump2un daha yakın olduğunu söylemek mümkün.

Zira şu anda oy sayımı devam eyaletlerden yalnızca Nevada,Arizona ve Maine eyaletlerinde Biden önde. Biden bu eyaletlerde seçimleri bu şekilde önde tamamlarsa toplamda 21 “Seçici Kurul Delegesi” daha kazanmış olacak… Böylece Biden‘ın şu anki 224 seçici kurul delegesi ile birlikte ulaştığı delege sayısı 245’i bulacak…

Oysa oy sayımı devam eden Wisconsin,Michigan,Pensylvania,Kuzey Carolina,Georgia ve Alaska eyaletlerinde Trump önde gidiyor.

Eğer Trump önde gittiği bu eyaletlerde seçimleri bu şekli ile bitirip galibiyet kazanırsa 80 seçici kurul delegesi daha kazanmış olacak.

Böylece Trump toplamda şu anki 213 seçici kurul delegesinin üzerine bu 80 delegeyi de ekleyerek 293 seçici kurul delegesine ulaşarak başkanlık için gerekli olan 270 seçici kurul delegesini geçecek.

Biden’ın bu olumsuz tabloyu tersine çevirmesi için özellikle Winsconsin,Pensylvania ve Michigan’da Trump‘un önüne geçerek seçimleri bu eyaletlerde kazanması gerekiyor.

Biden ancak bu 3 önemli eyalette geriye düştüğü seçimi lehine çevirebilirse seçimi kazanabiliyor.

SEÇİM SONUÇLARI MAHKEMEYE TAŞINABİLİR..

Ancak ABD’de çok sayıda mektupla kullanılan oy bulunmakta…Bu oylar daha sonra sayılacağı için bu tablo farklılık gösterebilir ve hatta seçim sonuçları her iki aday tarafından da mahkemeye taşınabilir.

Zaten seçim öncesinde her iki adayın da seçimlere binlerce avukattan oluşan bir hukukçu ordusu ile hazırlanmış olması seçim sonuçlarının son derece tartışmaya açık ve mahkemeye taşınabilecek olduğunun sinyaliydi.

SEÇİMİN KAYBEDENİ:”ANKET ŞİRKETLERİ VE ABD MEDYASI”

ABD seçim sonuçları ne olursa olsun,kazanan Trump da Biden da olsa seçimlerin asıl kaybedeni ise ABD medyası ve ünlü anket şirketleri oldu.

ABD medyası ve ünlü ve büyük anket şirketleri aylardır Biden‘ın Trump karşısında son derece rahat bir seçim zaferi alacağını ve Trump’a %7-8 bandında bir fark atacağını ifade ediyorlardı.

Yukarıda verdiğimiz tablo tersine dönse ve seçimleri Biden kazansa dahi bu çok “Burun farkı” ile kazanılmış, kazanılırken çok zorlanılmış bir seçim olacak.

Bu nedenle Biden seçimleri kazansa da şimdiden ABD medyası ve büyük anket şirketleri seçimin kaybedeni olarak tarihe geçmiş durumdalar.

CUMHURİYETÇİLERE KAYAN OYLAR…

Trump’un bu seçimlerde özellikle 40 yaş üzeri Latin Amerika kökenli Amerikalı seçmenlerdeki oy oranını %25’ler seviyesinde arttırması keza siyahi seçmenlerden de Trump’a kayan oylarda yaşanan bir artış olması seçimin belki de en kritik “Kırılma noktalarından” birisini yaşattı.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

DIŞ BASIN

YUNANİSTAN’DAN ALMANYA’YA TÜRKİYE TEPKİSİ GELDİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Almanya’nın Yunanistan olarak kendilerinin sorunları olan Türkiye’ye silah satışına devam etmesine tepki gösterirken,Almanya’yı AB dönem başkanlığı görevini layığı ile yerine getirememek ile suçladı.

DW Türkiye‘de yer alan haberde Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias‘ın haber portalı Politico‘ya yaptığı açıklamalara yer verildi…

Dendias, “Almanya’nın, Atina’nın Türkiye’ye karşı uygulanmasını istediği silah ambargosunu hayata geçirmek için devasa ekonomik gücünü kullanmaya yanaşmamasını gerçekten anlayamıyorum” ifadesini kullandı.

Almanya’nın ekonomik çıkarlarını ön planda tutmasını anlayabildiğini belirten Dendias, “Ancak Almanya da, iki Avrupa Birliği üyesi ülkenin barış ve istikrarını tehdit eden bir ülkeye silah temin etmenin çelişkisini anlamalı” dedi.

Geçtiğimiz yıllarda Yunanistan’a, 214 sınıfı denizaltılar satan Alman Thyssenkrupp şirketi, halihazırda Türkiye için üretilen aynı tip altı adet denizaltının yapımına katkı sağlıyor.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de hak iddia etmesi ve geçtiğimiz aylarda bu bölgede doğal gaz arama ve sondaj faaliyetleri yürütmesi üzerine Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti, AB’den Türkiye’ye silah satışının durdurulmasını talep etmişti. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ayrıca geçen ekim ayında Alman mevkidaşı Heiko Maas’a yolladığı mektupla, Türkiye’ye yönelik silah ihracatının kesilmesini istemişti.

Atina’daki siyasi çevreler, Türkiye ile yaşanan sorunlar konusunda Almanya’nın takındığı tavırdan duydukları hoşnutsuzluğu uzun süredir dile getiriyor. Bu çevrelere göre, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın Doğu Akdeniz’deki arabuluculuk çabaları, Ankara’nın sert tutumu nedeniyle boşa çıkmış durumda. Yunan politikacılar, Almanya’nın tavrının arabuluculuk değil, aynı Birlik içinde olduğu Yunanistan’a destek çıkmak olması gerektiği görüşünü savunuyor.

AB liderleri Arlık ayındaki zirvede bir araya gelecekler ve liderlerin gündemlerinde Türkiye’ye olası yaptırımların da bulunuyor.

 

Okumaya Devam Et

DIŞ BASIN

FRANSA SENATOSU “DAĞLIK KARABAĞ TANINSIN” DEDİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığının tanınması için Fransız Senatosu’nda oylanan karar teklifi kabul edildi.Karar sembolik olarak önem taşıyor.

DW Türkçe‘nin haberine göre hazırlanan karar teklifinde, Fransız hükümetinden “Dağlık Karabağ hükümetini tanıması ve bu tanımayı kalıcı bir barışın tesisinde müzakere aracı olarak kullanması” isteniyor.

Teklifte Fransız hükümetine “bölgeye uluslararası güç gönderilmesi fikrini Minsk Grubu içinde savunması, Dağlık Karabağ’da işlenmiş savaş suçlarıyla ilgili uluslararası soruşturma yürütülmesini talep etmesi, 1994 yılında belirlenmiş sınırları yeniden tesis edecek biçimde soruna Minsk Grubu bünyesinde müzakere edilmiş kalıcı çözüm için çalışması ve Türk makamlarının oynadığı rolle ilgili tüm diplomatik sonuçları tartarak Avrupalı ortaklarıyla en uygun yanıtları öngörmesi” çağrısında bulunuluyor.

Karar teklifinin açıklama bölümünde ise Dağlık Karabağ’daki kirizin; Kıbrıs, Doğu Akdeniz, Suriye ve Libya’dan sonra “Türkiye’nin yeni güç gösterisi” olduğu fikri savunuluyor. “Ermeni medeniyetinin beşiği” olarak tanımlanan Dağlık Karabağ’ın Ermenistan’dan “keyfi biçimde sökülüp alındığı” ileri sürülüyor.

Azerbaycan’ın, 2010 Oslo Sözleşmesi’yle yasaklanmış olmasına rağmen Dağlık Karabağ’da Ermenilere karşı “misket bombası kullandığı” iddia ediliyor. Bakü’nün hedefinin “Pantürk yayılmacılık” amacıyla Dağlık Karabağ’da “etnik temizlik” olduğu mesajı veriliyor.

Okumaya Devam Et

DIŞ BASIN

COVİD DÜNYA DEVİ MASKE ÜRETİCİSİNİ DE VURDU

Yayınlanma Tarihi:

on

COVİD 19 pandemisi tüm Dünya’daki sektörleri adeta alt üst ederken bu kez Dünya’nın en büyük cerrahi maske ve eldiven üreticisini vurdu…

Dünya çapında 41 fabrikası ve binlerce çalışanı ile yılda 70 milyardan fazla maske ve eldiven üreten Dünya’nın en büyük cerrahi maske ve eldiven üreticisi konumunda olan küresel dev Top Glove , corona virüs nedeni ile çökme noktasına geldi.

Agence-France Press‘in haberine göre Malezya’nın başkenti Kuala-Lumpur yakınlarındaki sanayi bölgesinde yaşanan fabrikalarda düşük ücretle çalışan göçmen işçilerde meydana gelen corona virüs salgını nedeni ile şirket son derece zor günler yaşıyor.

28 FABRİKA KAPANIYOR

Şirketin 28 fabrikasında bini aşkın vaka rapor edilirken Malezya hükümeti de fabrikaları kapatma kararı aldı.

Malezya Savunma Bakanı İsmail Sabri Yaakob “Sağlık Bakanlığının tavsiyesine dayanarak, bugün yapılan özel bir toplantıda,işçilerin karantinaya alınması için 28 Top Glove fabrikasının kapatılmasına karar verildi” açıklamasını yaptı.

“İLGİLİ MAKAMLARLA TAM BİR İŞ BİRLİĞİ YAPILACAK”

Yılda 70 milyardan fazla maske ve eldiven üreten Top Glove şirketinden de konu ile ilgili bir açıklama yapıldı.

Şirketten yapılan açıklamada ” Geçici durdurma kararının arkasından ilgili makamlarla tam bir iş birliği sağlanarak,  fabrikaların kapatılması işlemlerine başlandığı” ifade edildi.

Malezya’da 41 fabrikası olan şirketin 5 bin 700 işçisinin binden fazlasında coronavirüs tespit edildi.

ÜRÜNLER İLE İLGİLİ BİLGİ YOK

Öte yandan fabrikada koronavirüs vakası tespit edilen işçilerin üretilen maske ve eldivenlere virüsü bulaştırıp,bulaştırmadığı,eğer böyle bir risk varsa riskin boyutunun ne olduğu konusunda ise bilgi verilmedi.

Zira şirketin fabrikalarında üretilen maskeler Dünya’nın dört bayındaki ülkelere gönderiliyor ve insanların kullanımına sunuluyor…

 

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: