Sosyal Medya Hesaplarımız

DIŞ BASIN

ABD AFRİKA KOMUTANLIĞI:”RUSYA LİBYA’YA YERLEŞİYOR”

Yayınlanma Tarihi:

on

ABD Afrika Komutanlığı, Moskova’nın yakın zamanda Libya’ya askeri savaş uçağı konuşlandırdığını ve orada devlet tarafından desteklenen Rus devlet destekli özel askeri yüklenicilere (PMC’ler) destek verdiği değerlendirmesinde bulundu…

Amerika Birleşik Devletleri Afrika Komutanlığı’nın resmi web sitesi olan www.africom.mil’de yayınlanan değerlendirmede Rus askeri uçaklarının, Libya Ulusal Ordusu’nun (LNA) uluslararası kabul görmüş Ulusal Anlaşma Hükümeti ile mücadelesini destekleyen Wagner Grubu PMC için yakın hava desteği sunacağı analizi yapıldı.

Rus savaş uçaklarının, Suriye’deki Rus üssünü kamufle etmek için yeniden kamufle edildiklerinin değerlendirildiği analizde bu uçakların Suriye’yi geçtikten sonra Rusya’daki bir hava üssünden Libya’ya geldiği ifade ediliyor.

ABD AFRİKA ORDUSU KOMUTANI GENERAL TOWSEND:”RUSYA AÇIKÇA LİBYA’YA YERLEŞİYOR”

ABD Afrika Ordusu Komutanı General Stephen Townsend, “Rusya, dengeleri Libya’da açıkça lehine çevirmeye çalışıyor. Suriye’de yaptıkları gibi, Afrika’daki askeri ayak izlerini Wagner gibi hükümet destekli paralı gruplar kullanarak genişletiyorlar.” dedi.

ABD Afrika Komutanlığı komutanı “Çok uzun süredir Rusya, devam etmekte olan Libya çatışmasına katıldığını tamamen reddetti. Acak şimdi inkar etmiyor. Rusya’nın dördüncü nesil jet avcı uçaklarını Libya’ya uçarken adım adım izledik .LNA veya özel askeri şirketler bu savaşçıları devlet desteği olmadan silahlandırabilir, işletebilir ve sürdürebilirler. Ancak burada Rusya’dan aldıkları destek açık. ” dedi.

ABD Afrika Komutanlığı tarafından yapılan değerlendirmelerde Rusya’nın Libya’da doğrudan rolünü gizlemek ve Moskova’nın Libya’daki eylemlerdeki rolünü rahatlıkla inkar edebilmesini sağlamak için devlet destekli Rus paralı askerlik şirketi Wagner’i Libya’da istihdam ettiği belirtildi.

ABD Afrika Komutanlığı, Moskova’nın askeri eylemlerinin Libya’daki çatışmayı uzattığını ve her iki taraftaki kayıpları ve insan acılarını artırdığını değerlendirdi.

“HAFTER’İN YENİ HAVA SALDIRISINDA UÇAKLARI PARALI RUS PİLOTLAR KULLANACAK”

General Towsend “Dünya, Haftar’ın yeni bir hava saldırısı başlatmak üzere olduğunu ilan ettiğini duydu. Bu Rus paralı pilotları, Libyalıları bombalamak için Rusya tarafından sağlanan uçakları uçuracak ”dedi.

ABD Afrika Komutanlığı, Rusya’nın Libya halkı için en iyi olanla ilgilenmediğini ancak bunun yerine kendi stratejik hedeflerine ulaşmak için çalıştığını değerlendiriyor.

Avrupa Hava Kuvvetleri ABD Hava Kuvvetleri komutanı ABD Hava Kuvvetleri Komutanı Jeff Harrigian ise Rusya’nın Libya sahillerine tam olarak yerleşmesi halinde elindeki uzun menzilli füzeler ile Avrupa’nın Güney Kanadı için gerçek bir güvenlik tehdidi oluşturacağının altını çizdi. 

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

DIŞ BASIN

COVİD DÜNYA DEVİ MASKE ÜRETİCİSİNİ DE VURDU

Yayınlanma Tarihi:

on

COVİD 19 pandemisi tüm Dünya’daki sektörleri adeta alt üst ederken bu kez Dünya’nın en büyük cerrahi maske ve eldiven üreticisini vurdu…

Dünya çapında 41 fabrikası ve binlerce çalışanı ile yılda 70 milyardan fazla maske ve eldiven üreten Dünya’nın en büyük cerrahi maske ve eldiven üreticisi konumunda olan küresel dev Top Glove , corona virüs nedeni ile çökme noktasına geldi.

Agence-France Press‘in haberine göre Malezya’nın başkenti Kuala-Lumpur yakınlarındaki sanayi bölgesinde yaşanan fabrikalarda düşük ücretle çalışan göçmen işçilerde meydana gelen corona virüs salgını nedeni ile şirket son derece zor günler yaşıyor.

28 FABRİKA KAPANIYOR

Şirketin 28 fabrikasında bini aşkın vaka rapor edilirken Malezya hükümeti de fabrikaları kapatma kararı aldı.

Malezya Savunma Bakanı İsmail Sabri Yaakob “Sağlık Bakanlığının tavsiyesine dayanarak, bugün yapılan özel bir toplantıda,işçilerin karantinaya alınması için 28 Top Glove fabrikasının kapatılmasına karar verildi” açıklamasını yaptı.

“İLGİLİ MAKAMLARLA TAM BİR İŞ BİRLİĞİ YAPILACAK”

Yılda 70 milyardan fazla maske ve eldiven üreten Top Glove şirketinden de konu ile ilgili bir açıklama yapıldı.

Şirketten yapılan açıklamada ” Geçici durdurma kararının arkasından ilgili makamlarla tam bir iş birliği sağlanarak,  fabrikaların kapatılması işlemlerine başlandığı” ifade edildi.

Malezya’da 41 fabrikası olan şirketin 5 bin 700 işçisinin binden fazlasında coronavirüs tespit edildi.

ÜRÜNLER İLE İLGİLİ BİLGİ YOK

Öte yandan fabrikada koronavirüs vakası tespit edilen işçilerin üretilen maske ve eldivenlere virüsü bulaştırıp,bulaştırmadığı,eğer böyle bir risk varsa riskin boyutunun ne olduğu konusunda ise bilgi verilmedi.

Zira şirketin fabrikalarında üretilen maskeler Dünya’nın dört bayındaki ülkelere gönderiliyor ve insanların kullanımına sunuluyor…

 

Okumaya Devam Et

DIŞ BASIN

PAŞİNYAN “ALGI” PEŞİNDE

Yayınlanma Tarihi:

on

Azerbaycan ve Ermenistan arasında imzalanan barış anlaşması sonrasında Ermenistan’da çok zor durumda kalan ve büyük prestij kaybı yaşayan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan iç kamuoyuna yönelik “algı” mesajları vermeyi sürdürüyor.

Nikol Paşinyan son olarak yaptığı açıklamada yapılan anlaşmanın sorunu çömüş olmadığını ve sadece ateşkesi sağladığını belirtirken Dağlık Karabağ sorununun çözümü için daha yapılacak çok iş olduğunu belirtti…

Sputnik‘te yer alan habere göre, Paşinyan, “Bu belge ile konuya esaslı bir çözüm getirilmiyor, sadece çatışmaların durdurulması öngörülüyor. Karabağ sorunu önceden de olduğu gibi çözülmüş değil ve hala yapılacak işler var” diye konuştu.

Üçlü bildirinin Ermenistan’ın yararına olmadığını kabul eden Paşinyan, “Karabağ ile ilgili anlaşmanın kamuoyunda memnuniyetsizliğe yol açtığını biliyorum. Peki Ermenistan’ın yararına olmayan bu belge neden imzalandı? Bu anlaşma, Savunma Bakanlığı Genelkurmay Başkanlığı’nın savaşın acilen durdurulması gerektiğini, Artsah (Karabağ) Başkanının ise birkaç saat içinde Stepanakert’i (Hankendi) kaybedebileceğimizi bildirmesinden sonra imzalandı” ifadelerini kullandı.

Stepanakert’in kaybedilmesinin Askeran ve Martakert kentlerinin de düşmesine yol açmış olacağını ifade eden Paşinyan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu kentlerin kaybedilmesinden sonra tüm savunma hatları düşman tarafından kuşatılacaktı, bu da 20 binden fazla askerin ölüm veya esaret tehdidi altında kuşatılmış olacağı anlamına gelecekti.”

Öte yandan Paşinyan, yurttaşlara “iktidar etrafında birleşme ve muhalefetin düzenlediği eylemlere katılmama” çağrısında bulundu.

 

Okumaya Devam Et

DIŞ BASIN

BİDEN’IN DANIŞMANINDAN TÜRKİYE POLİTİKASI AÇIKLAMASI

Yayınlanma Tarihi:

on

ABD’nin 46. Başkanı seçilen Joe Biden’ın diplomasi danışmanı Michael Carpenter,ABD’nin bundan sonraki süreçte Türkiye politikalarına dair ilk ip uçlarını katıldığı bir video konferansta verdi.

Carpenter AB’nin ABD Büyükelçisi Stavros Lambridinis,ABD’nin Yunanistan Büyükelçisi Geoffrey Pyatt ve Fransa’nın eski AB İşleri Bakanı Nathalie Loiseau ile birlikte katıldığı AB-ABD ilişkileri konulu bir video konferansta açıklamalarda bulundu.

“POLİTİKALARIN SONUÇLARINA KATLANIR”

Carpenter Türkiye’nin Rusya’dan S-400 satın alması,Doğu Akdeniz,Libya ve Dağlık Karabağ’daki politikalarını “Sorumsuzca” olarak nitelerken, bu politikaların bir müttefike yakışmadığını vurguladı.

Euronews’in haberine göre ABD ile Türkiye‘nin önünde çözülmesi gereken acil konular olduğunu belirten CarpenterS-400 meselesinde olduğu gibi çıkış yolları bulunmalı. Türkiye eylemlerini değiştirirse masaya pozitif örnekler konulabilir ancak şu an izlediği politikaya devam ederse bunun Erdoğan hükümetine yönelik potansiyel negatif sonuçları olacaktır” dedi.

“KOZLAR DİKKATLİ KULLANILMALI”

Carpenter, Fransa Cumhurbaşkanı Macron‘un Türkiye’nin Gümrük Birliği dışına çıkarılması teklifine ABD olarak olumlu yaklaşmadıklarını belirtirken “Türkiye ile ilişkilerde tek taraflı hareket etmek doğru değil. Sorunlara balyoz ile yaklaşmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Ama bu,Türkiye’ye karşı AB’nin elinde önemli kozlar olduğunu ortaya koysa da bu kozlar dikkatli biçimde kullanılmalı” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN SERBEST TİCARETE BAĞIMLI OLMASI AB VE ABD İÇİN İYİ BİR BAŞLANGIÇ NOKTASI”

Türk lirasının son dönemde özellikle gelişmekte olan ülke piyasalarında en çok değer kaybeden para birimi olduğunu hatırlatan Carpenter,Türkiye’nin açık pazar ve açık ticaret koşullarına “Mecbur” olmasının AB ve ABD için iyi bir başlangıç noktası olduğunun altını çizdi.

Carpenter yeni ABD yönetiminin ekonomik yaptırımlar ile Türkiye’yi köşeye sıkıştırıp, ekonomisini çökertme gibi bir stratejisi olmadığını ve bunu doğru bulmadıklarını belirtti.

Berat Albayrak’ın istifasını da değerlendiren Carpenter “Türk Lirası bu yıl en çok dğer kaybeden para birimi oldu. Albayrak’ın istifası gösterdi ki sorunlar üst üste biriktiğinde Türk hükümeti politikalarını yeniden değerlendirebiliyor” dedi.

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: