Sosyal Medya Hesaplarımız

DIŞ BASIN

ABD AFRİKA KOMUTANLIĞI:”RUSYA LİBYA’YA YERLEŞİYOR”

Yayınlanma Tarihi:

on

ABD Afrika Komutanlığı, Moskova’nın yakın zamanda Libya’ya askeri savaş uçağı konuşlandırdığını ve orada devlet tarafından desteklenen Rus devlet destekli özel askeri yüklenicilere (PMC’ler) destek verdiği değerlendirmesinde bulundu…

Amerika Birleşik Devletleri Afrika Komutanlığı’nın resmi web sitesi olan www.africom.mil’de yayınlanan değerlendirmede Rus askeri uçaklarının, Libya Ulusal Ordusu’nun (LNA) uluslararası kabul görmüş Ulusal Anlaşma Hükümeti ile mücadelesini destekleyen Wagner Grubu PMC için yakın hava desteği sunacağı analizi yapıldı.

Rus savaş uçaklarının, Suriye’deki Rus üssünü kamufle etmek için yeniden kamufle edildiklerinin değerlendirildiği analizde bu uçakların Suriye’yi geçtikten sonra Rusya’daki bir hava üssünden Libya’ya geldiği ifade ediliyor.

ABD AFRİKA ORDUSU KOMUTANI GENERAL TOWSEND:”RUSYA AÇIKÇA LİBYA’YA YERLEŞİYOR”

ABD Afrika Ordusu Komutanı General Stephen Townsend, “Rusya, dengeleri Libya’da açıkça lehine çevirmeye çalışıyor. Suriye’de yaptıkları gibi, Afrika’daki askeri ayak izlerini Wagner gibi hükümet destekli paralı gruplar kullanarak genişletiyorlar.” dedi.

ABD Afrika Komutanlığı komutanı “Çok uzun süredir Rusya, devam etmekte olan Libya çatışmasına katıldığını tamamen reddetti. Acak şimdi inkar etmiyor. Rusya’nın dördüncü nesil jet avcı uçaklarını Libya’ya uçarken adım adım izledik .LNA veya özel askeri şirketler bu savaşçıları devlet desteği olmadan silahlandırabilir, işletebilir ve sürdürebilirler. Ancak burada Rusya’dan aldıkları destek açık. ” dedi.

ABD Afrika Komutanlığı tarafından yapılan değerlendirmelerde Rusya’nın Libya’da doğrudan rolünü gizlemek ve Moskova’nın Libya’daki eylemlerdeki rolünü rahatlıkla inkar edebilmesini sağlamak için devlet destekli Rus paralı askerlik şirketi Wagner’i Libya’da istihdam ettiği belirtildi.

ABD Afrika Komutanlığı, Moskova’nın askeri eylemlerinin Libya’daki çatışmayı uzattığını ve her iki taraftaki kayıpları ve insan acılarını artırdığını değerlendirdi.

“HAFTER’İN YENİ HAVA SALDIRISINDA UÇAKLARI PARALI RUS PİLOTLAR KULLANACAK”

General Towsend “Dünya, Haftar’ın yeni bir hava saldırısı başlatmak üzere olduğunu ilan ettiğini duydu. Bu Rus paralı pilotları, Libyalıları bombalamak için Rusya tarafından sağlanan uçakları uçuracak ”dedi.

ABD Afrika Komutanlığı, Rusya’nın Libya halkı için en iyi olanla ilgilenmediğini ancak bunun yerine kendi stratejik hedeflerine ulaşmak için çalıştığını değerlendiriyor.

Avrupa Hava Kuvvetleri ABD Hava Kuvvetleri komutanı ABD Hava Kuvvetleri Komutanı Jeff Harrigian ise Rusya’nın Libya sahillerine tam olarak yerleşmesi halinde elindeki uzun menzilli füzeler ile Avrupa’nın Güney Kanadı için gerçek bir güvenlik tehdidi oluşturacağının altını çizdi. 

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

DIŞ BASIN

DİE WELT GAZETESİ’NDEN FLAŞ ERDOĞAN İDDİASI

Yayınlanma Tarihi:

on

Almanya’da yayımlanan Die Welt gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir Yunan gemisinin batırılmasını istediğini öne sürdü. Gazete bu isteğin komutanlar tarafından kabul edilmediğini iddia etti.

Euronews’in haberine göre Alman gazetesi Die Welt’te yayımlanan ‘Erdoğan’ın hesaplanmış savaşı’ başlıklı makalede, Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilime değinildi. Gazete, ‘Eğer Erdoğan’a kalsaydı Türkiye bir Yunan gemisini çok zaman önce batırmıştı’ iddiasını ortaya attı.

Alman gazetenin askeri kaynaklara dayandırdığı haberinde, Erdoğan’ın, birkaç gün önce Türk generallerinden bir Yunan gemisini batırmalarını fakat kimsenin zarar görmeyeceğinden emin olunmasını istediğini aktardı.

Haberde, Türk askeri yetkililerin bu isteği reddettiğinde ise bu sefer başka bir kişinin Yunan askeri uçağını vurmayı önerdiği iddia edildi.

Makalede, vurulacak uçağın pilotunun ise fırlatma koltuğunu kullanarak kurtulabileceğinin söylendiği fakat bu isteğin de generaller tarafından kabul edilmediği ileri sürüldü.

İDDİANIN  ZAMANLAMASI MANİDAR…

Alman Die Welt Gazetesi’nin haberinin dün Reuters’in verdiği AB’nin Doğu Ak’deniz’de Türkiye’yi tehdit edecek cpolitikalar geliştireceği haberlerinin ardından verilmesi ise ilginç bir zamanlama oluşturdu.

Reuters dün verdiği haberinde ismini açıklamayan bir AB Komisyonu sözcüsü, diyaloğun sonuç vermemesi halinde ‘havuç-sopa’ yönteminin uygulanacağını belirterek “Sopa (yaptırımlar) kadar, Ankara’nın ciddi bir şekilde diyaloğa girmesini sağlayacak havuçlar da olacak” ifadelerini kullanmıştı.

Sözcü, “Bu havuçlar yeni bir gümrük birliği için ilerleme ve mülteci programı için daha fazla para olabilir” şeklinde konuşmuştu.

Okumaya Devam Et

DIŞ BASIN

ESKİ YUNANİSTAN SAVUNMA BAKANI’NDAN FLAŞ 15 TEMMUZ İDDİASI

Yayınlanma Tarihi:

on

Yunanistan’ın eski Savunma Bakanı Evangelos Apostolakis’ten 15 Temmuz darbe kalkışması ile ilgili çok çarpıcı bir açıklama geldi.Apostolakis 15 Temmuz gecesi Yunanistan’a kaçan darbecileri geri iade etmek istediklerini ama Türk tarafından bir muhatap bulamadıklarını açıkladı. 

Apostolakis ayrıca Yunanistan’ın gerçekleşmeden birkaç saat önce bir darbe planlandığını konusunda Yunanistan Ulusal İstihbarat Teşkilatı (EYP) başkanının Akar’ı uyardığını iddia etti.

Yunanistan’ın en önemli yayın organlarından Mega’ya verdiği röportajda Evangelos Apostolakis 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin hemen ardından helikopter ile Yunanistan’a indikleri anda darbeci subayları Türkiye’ye iade etmek istediklerini belirtti.

Hemen Türkiye ile iletişime geçildiğini ancak Yunanistan makamlarının o esnada kendilerine hiç bir muhatap bulamadıklarını belirten Evangelos Apostolakis,Hulusi Akar’ın darbeci firari FETÖcü subyları Yunanistan’dan istediğinde ise artık çok geç olduğunu çünkü subayların “İlticacı” statüsünü kazandıklarını ve hukuki sürecin işlemeye başladığını belirtti.

Helikopter indiği an Hulusi Akar ile temasa geçmeye çalıştığını ama başaramadığını vurgulayan Evangelos Apostolakis,eğer bu iletişimin sağlanabilmesi halinde her şeyin çok daha sorunuz şekilde çözüleceğini belirtti.

“Erdoğan’ın hareketlerini izliyorduk, onun bir otelde olduğunu biliyorduk ve bir noktada onu alacak bir uçağın olduğunu gördük” şeklinde konuşan Apostolakis,Yunanistan’ın gerekli görüldüğü takdirde Erdoğan’a yardım etmek için helikopter göndermeye hazır olup olmadığını açıklamayı reddetti.

.

 

Okumaya Devam Et

DIŞ BASIN

LİBYA’DA WATİYA HAVAÜSSÜ’NÜ BOMBALAYAN UÇAK BAE’NE AİT ÇIKTI

Yayınlanma Tarihi:

on

Libya’da Türkiye’nin desteklediği Ulusal Mutabakat Hükümeti güçlerince geçtiğimiz ayele geçirilen Watiya Havaüssü’nde Türkiye’nin bir askeri üs kurma çalışmalarına balaması sonrasında dün bu askeri havaalanı uçak saldırısına uğramıştı.

Saldırının gerçekleşmesinden sonraki ilk saatlerde saldırıyı kimin düzenlediği tam olarak belli olmamış,bu konuya bir açıklama gelmemişti.

Ancak Hafter güçlerine karşı Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin  yürüttüğü ÖFKE VOLKANI OPERASYONU’nun sözcüsüolan Abdulmalik el-Medeni saldırıya ilişkin detaylı bilgiler verdi.

Abdulmelik el-Medeni saldırının Birleşik Arap Emirliği’nden havalanan ve yine Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait Mirage-2000-9 model bir uçak tarafından gerçekleştirildiği bilgisini verdi.

El-Medeni’nin bu açıklamaları sonrasında BAE’nden ise henüz bir karşı açıklama yahut yalanlama gelmedi.

 

Okumaya Devam Et

Popüler

%d blogcu bunu beğendi: