Sosyal Medya Hesaplarımız

EKONOMİ

ATLAS JET MAĞDURLARI,PATRONUN KAPISINA DAYANDI

Yayınlanma Tarihi:

on

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un kardeşi Murat Ersoy’un sahibi olduğu ATLAS JET uzun süredir içerisinde bulunduğu mali darboğazı aşamayarak önce uçuşlarını durdurmuş sonrasında ise iflas etmişti.

Ancak şirketin iflas sürecine gelene kadar uzun süredir hiç bir ödeme yapmadığı ve tazminatlarını da vermediği işçiler mağdur olmuş ve hak arama mücadelesi başlatmışlardı.

ATLAS ZEDELER ADALET PLATFORMU adı altında örgütlenen eski ATLAS JET mağdurları bir süre önce Murat Esoy’un evinin kapsının önünde eylem gerçekleştirdiler. Bu eylemin ardından Murat Ersoy personelden çok az bir kısmın paralarını hemen yatırdı.

Ancak ATLAS ZEDELER ADALET PLATFORMU üyeleri Murat Ersoy‘a bu akşam saat 20.00’a kadar mühlet tanıdıklarını ve bu saate kadar paralarının yatırılmaması üzerine yeniden evinin önünde eylem yapacaklarını açıkladılar.

Yaşanan bu gelişme üzerine Murat Ersoy, ATLAS ZEDELER ADALET PLATFORMU’na ulaşarak paralarını ödemek için 40 eski personelinin ismini istedi.

Ancak ATLAS ZEDELER  ADALET PLATFORMU, Murat Ersoy’un bu teklifini reddetti ve “Aramızdan 40 hain bulamazsın Murat Ersoy” diyerek tüm çalışanların paralarının yatırılmasını aksi halde yeniden Murat Ersoy‘un evinin önünde protesto eylemi yapacaklarını duydu.

ATLAS ZEDELER ADALET PLATFORMU tarafından Murat Ersoy’a verilen  süre bu akşam saat 20.00’da dolarken işçilerin tamamı için herhangi bir ödeme yapılmadı.

ATLAS ZEDELER ADALET PLATFORMU’nun yeniden Murat Ersoy’un evinin önünde eylem yapıp yapmayacaları yahut konuya bir çözüm bulunup bulunamayacağı ise şu an bilinmiyor.

İşte ATLAS ZEDELER ADALET PLATFORMU (AZAP) tarafından Twitter’da yapılan o paylaşım.

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

Okumaya Devam Et

EKONOMİ

YERLİ VE MİLLİ OTOMOBİLİN BATARYASI ÇİN’DEN GELECEK

Yayınlanma Tarihi:

on

Haber Alternatif

Celal Eren Çelik

Türkiye Ortak Girişim Grubu (TOGG) tarafından üretilecek “Yerli otomobilin” en önemli parçalarından birisi olan ve daha 3 ay öncesine kadar tamamen milli olarak üretileceği açıklanan elektrik bataryası için Çinli batarya üreticisi Farasis ile anlaşıldı.

AKP iktidarının en önemli vaadlerinden birisi olan “Yerli araba” üretiminde, “Yerli aracın” bataryasının da milli olacağı ifade edilmişti.

Hatta bu konuda yerli ve milli aracı üretecek 5 “BABAYİĞİTTEN” birisi olan Zorlu Grubu çeşitli finans kuruluşları ile görüşmeler yapmış ve 2018 yılının Şubat ayında 25 bin megawatt kapasiteli bir batarya depolama fabrikasının yapımı için tam 4,5 milyar dolarlık yabancı finansman sağlamıştı.

Öte yandan 19 Temmuz 2020 tarihinde “Yerli ve milli” otomobilin Bursa Gemlik’teki üretim tesisinin ‘İnşaat Başlangıç Töreni’ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın da katılımı ile gerçekleşmişti.

Törende konuşan TOGG CEO’su M.Gürcan Karakaş yaptığı sunumda yerli aracın “Tamamen yerli batarya pakedi ile” yollarda olacağını açıklamıştı

Karakaş 19 Temmuz 2020’de düzenlenen törendeki sunumunda ““Otomobillerimizde hedeflediğimiz yüksek performans değerlerini teknik olarak gerçekleştirecek batarya ve e-güç ünitesi mimarisinin geliştirilmesinde de çok yol kat ettik. Farklı paketlerle 300 ve 500 kilometrenin üzerinde menzil sağlayacak, ileri teknolojiye sahip bataryamızın tasarımında da sona yaklaştık. Bu noktada ülkemiz için ve bizim için çok önemli bir konuyu sizlere memnuniyetle ve heyecanla duyuruyoruz. Üretim başlangıcımızdan itibaren batarya modül ve paketlerimizi yerlileştireceğiz. Bu konudaki detayları sizlerle önümüzdeki aylarda paylaşacağız.” ifadelerini kullanmıştı.

YERLİ BATARYADAN,ÇİNLİ BATARYAYA

Kamuoyuna yapılan tüm duyurularda,yapılan tüm lansman ve sunumlarda yerli otomobil projesinin en önemli parçalarından birisi olan bataryanın tamamiyle yerli olacağı bizatihi TOGG CEO’su M.Gürcan Karakaş tarafından özellikle vurgulanırken bugün gelinen noktada aracın bataryasının temini için Çinli batarya devi Farasis ile anlaşıldı.

Çinli Farasis ile yapılan imza töreninde daha 19 Temmuz 2020’de yani 3 ay önce “Aracımız yerli batarya pakedi ile yollarda olacak” açıklamasını yapan TOGG CEO’su Gürcan Karakaş bu kez en doğru tercih olarak Çinli Farasis’in olduğu şeklinde değerlendirme yaptıklarını ifade etti…

Karakaş imza töreninde yaptığı konuşmada ““2018 yılından bu yana, olası yerli iş birlikleri de dahil, 30’un üzerinde küresel batarya tedarikçisini gizlilik anlaşmaları çerçevesinde (NDA) değerlendirmiş, bunların içinden teknik, ticari ve stratejik kriterlerimizi en iyi karşılayan, dünyanın önde gelen Li-Ion batarya üreticilerinden Farasis batarya iş ortağımız olarak seçilmiştir” dedi.

““Günümüzde elektrikli araçlar için en önemli ve temel teknolojilerden biri olarak görülen Li-Ion batarya teknolojisinin Farasis gibi önemli bir oyuncu ile ülkemize gelmesi oldukça önemlidir.” ifadelerini kullanan TOGG CEO’su Karakaş,Çinli Farasis’i överek “Farasis’in ürün gamında bulunan otomotiv dışı enerji depolama ürünleriyle birlikte enerji depolama işini büyütecek ve ortak girişim şirketinin kendi geliştireceği markasıyla, sorumlu olduğu bölgede Farasis’in münhasır temsilcisi olarak çok önemli yeni bir ekonomik değer üretecektir.” ifadelerini kullandı.

Okumaya Devam Et

EKONOMİ

“HIYANETTEN” MUAF TİCARET!

Yayınlanma Tarihi:

on

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş bugün yaptığı açıklamada İsrail ile Kudüs konusunda anlaşan ülkelerin “Hıyanet” içerisinde olmakla suçladı.Ancak iş ticari verilere geldiğinde rakamlar Türkiye’nin de İsrail ile gayet iyi anlaştığını ortaya koyuyor.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “İslam dünyasında, Kudüs‘e ihanet anlamına gelecek tavır takınanlar, bir an önce içinde bulundukları gaflet ya da hıyanetten kurtulmalıdır” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Başkanlık tarafından düzenlenen ve video konferansla yapılan, İslam İşbirliği Teşkilatına (İİT) üye ve gözlemci 68 ülkenin Diyanet İşleri Bakanları ve Başmüftülerinin katıldığı istişare toplantısında konuştu.

Dünya’nın pek çok yerinde İslam’a ve Müslümanlara karşı ırkçı saldırıların artarak sürdüğünü iddia eden Erbaş, “İslamofobi, bir ırkçılığa ve İslam düşmanlığına dönüşmüştür. İslam düşmanlığı üzerinden üretilen nefret dili, sosyal medyada, televizyon programlarında ve siyasi söylemlerde sorumsuz ve pervasızca kullanılmaktadır.” ifadesini kullandı.

İSRAİL İLE TİCARET ZİRVE YAPMIŞ DURUMDA!

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr.Ali Erbaş bu sözleri sarf ederek İsrail ile anlaşan ülkeleri “Hıyanet” ile suçlarken Türkiye ise İsrail ile ticari ilişkilerini son yıllarda adeta zirveye çıkardı…

Ticaret Bakanlığı verilerine göre Türkiye ile İsrail pek çok alanda çok önemli ve hacim olarak her yıl büyüyen miktarlarda ticari anlaşma yapmakta.

Bu verilere göre Türkiye’nin İsrail’e ürün ihracatında en önemli ürünlerin başında demir çelik ürünleri gelmesi dikkat çekiyor. İsrail ile 2004 yılında 2 milyar dolar olan ticaret hacmi 2018 yılı itibarıyla 6 milyar dolar düzeyine ulaştı. Türkiye’nin İsrail’le 2018 yılında ihracatı 3,8 milyar dolar olurken, ithalatı 1,7 milyar dolar seviyesine çıktı.

AKP’nin henüz iktidara geldiği 2004 yılında Türkiye ile İsrail arasındaki ticaret hacmi ise 2 milyar dolardı…

 

Okumaya Devam Et

EKONOMİ

KARTAL BELEDİYESİ İŞÇİLERİ GREVE GİDİYOR

Yayınlanma Tarihi:

on

İstanbul’da Kartal Belediyesi işçileri sürdürülen toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamaması sonrasında grev kararı aldılar…

DİSK‘e bağlı Genel-İş sendikasıyla Kartal Belediyesi arasında yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlandı.

Belediye binası önünde toplanan işçiler, sloganlar atarak grev kararını astı.

Genel-İş Sendikası Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arikan, Şubat ayından itibaren görüşmelerin sürdüğünü belirtti. Arikan, “Pandemiden dolayı da süreç biraz uzadı. Bu zamana kadar yapılan görüşmelerden sonuç alınamadı. Uyuşmazlık tutanağı ara bulucu tarafından tutuldu. 2’inci 60 günlük grev sürecinin son bir haftasına girdik. Bugün grev kararını asacağız. Bu ayın 27’sine kadar görüşmeler devam edecek. Olumlu bir teklif gelirse altına imza atarız. Derdimiz kavga değil, sözleşmeyi olumlu bir şekilde bitirmek. Yoksa ayın 27’sinde greve gideceğiz” diye konuştu.

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: