Sosyal Medya Hesaplarımız

GÜNDEM

BELEDİYELER SINAVSIZ “ÖZEL” MEMURLUK DAĞITIYOR

Yayınlanma Tarihi:

on

2019 yılı Sayıştay Raporu belediyelerin açıktan atama ile önce özel kalem müdürlüğü görevine atadıkları kişileri bir süre sonra memur olarak kadroya geçirdiklerini ve bu yolun “Torpilli” kadro dağıtımında en yaygın kullanılan yöntem olduğunu ortaya koydu.

Evrensel’den Birkan Bulut’un haberine göre pek çok belediye bu yöntem ile memurluk kadrosunu eş-dost-yakınlarına veriyor…

İşte özel kalem üzerinden memurluk kadrosu dağıtılan belediyeler:

Adana Seyhan Belediyesi: Özel kalem müdürü olarak açıktan atanan kişilerden, 2017 yılında görev yapan kişinin memur kadrosuna; aynı yıl bir başka kişinin ise bu görevi yaptıktan sonra Belediye Başkan Yardımcısı kadrosuna atandığı tespit edildi.

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü: Son 10 yıl içerisinde toplam 15 personelin özel kalem müdürlüğü kadrosuna atandıktan sonra çeşitli görevlere getirildiği veya diğer kurumlara naklen atamasının yapıldığı görüldü.

Ankara Yenimahalle Belediyesi: Bir kişinin 19 Temmuz 2019 tarihinde özel kalem müdürü olarak atandıktan bir ay sonra, memur olarak kadroya alındı. Söz konusu atamalar 2018 yılı Mali Raporunda da bulgu konusu edilmişti.

Bitlis Belediyesi: Bir kişinin 2 Ocak 2012 tarihinde özel kalem müdürlüğüne, 08 Ağustos’ta 2012 tarihinde sınava girmeden tekniker kadrosuna ve daha sonra naklen Beykoz Belediye Başkanlığına, diğer bir personelin 4 Ekim 2012 tarihinde özel kalem müdürlüğüne, 13 Şubat 2013 tarihinde sınava girmeden şef kadrosuna ve daha sonra naklen Bitlis Afat ve Acil Durum İl Müdürlüğüne atandığı görüldü. Başka bir personel de 15 Kasım 2013 tarihinde özel kalem müdürlüğüne, 05 Mart 2014 tarihinde sınava girmeden şef kadrosuna ve daha sonra naklen Zeytinburnu Belediye Başkanlığına atandı.

Bursa Osmangazi Belediyesi: 2014-2019 seçim döneminde toplam 3 personelin özel kalem müdürlüğü kadrosuna atandıktan sonra çeşitli görevlere veya diğer kurumlara naklen atamasının yapıldığı, lisans mezunu bir kişinin belediyenin özel kalem müdürlüğü kadrosuna 16 Şubat 2016 tarihinde ataması yapıldıktan 3 gün sonra 19 Şubat 2016 tarihinde bu görevden memuriyet kadrosuna geçirildiği tespit edildi.

Giresun Belediyesinin 2019 yılı hesabının incelenmesinde; özel kalem müdürlüğü kadrosuna 27 Haziran 2019 ve 25 Kasım 2019 tarihlerinde olmak üzere iki kez açıktan atama yapıldı. Bir seçim dönemi boyunca çalıştırılması esasına riayet edilmeyerek bu kadronun memuriyete sınavsız atama yolu olarak kullanılır hale geldiği görüldü.

Gümüşhane Belediyesi: Özel kalem müdürlüğünde bir müddet çalışan bir kişinin doğrudan İşletme Müdürlüğü kadrosuna, buradan da diğer müdürlüklere atandığı tespit edildi.

İstanbul Beşiktaş Belediyesi: Özel kalem müdürlüğü üzerinden 2014 yılında bir, 2015 yılında iki, 2017 yılında iki, 2019 yılında bir kişi sınavsız bir şekilde memur olarak atandı.

İstanbul Beylikdüzü Belediyesi: Özel Kalem Müdürlüğü görevine 2009 yılından itibaren 6 açıktan atama yapıldığı, açıktan atanan personelin kısa bir süre bu kadroda kaldıktan sonra bir kısmının belediye bünyesindeki memur kadrolarına alındığı, bir kısmının ise başka kamu idarelerine nakil yoluyla gittiği görüldü.

İstanbul Esenler Belediyesi: 2009 yılından bu yana özel kalem müdürlüğü kadrosuna 19 farklı kişinin açıktan atandığı, 2017 yılında bir personelin mimar kadrosuna, 2011 yılında bir personelin biyalog kadrosuna atandığı, 9 personelin ise bu görevi yaptıktan sonra naklen başka bir kamu kurumuna tayin olduğu ve 8 personelin özel kalem müdürlüğü kadrosuna atanmasında bakanlık izninin alınmadığı tespit edildi.

İstanbul Eyüpsultan Belediyesi: 2009 yılından itibaren özel kalem müdürlüğü kadrosuna 13 farklı kişinin atandığı, açıktan yapılan atamaların memuriyete sınavsız girişin bir yolu olarak kullanıldığı tespit edildi.

İstanbul Fatih Belediyesi: Özel kalem müdürü olarak atanan kişilerden bazıları müdürlük kadrolarına sınavsız atanmış ve bu şekilde özel kalem müdürlüğü kadrosu müdürlük kadrolarına sınavsız geçişin bir yolu olarak kullanıldı. Ayrıca görevde yükselme ve unvan değişikliğine tabi müdür, şef gibi kadrolara yazılı ve sözlü sınav yapılmadan doğrudan atama yapıldığı görüldü.

İstanbul Gaziosmanpaşa Belediyesi: 4 adet personel açıktan özel kalem müdürlüğü kadrosuna atandı ve sonrasında mevzuatta öngörülen şartlar yerine getirilmeksizin mühendis, tekniker ve şef kadrolarına atandı.

BİR GÜNDE ATANDI

İstanbul Kağıthane Belediyesi: 25 Ocak 2019 tarihinde bakanlık izni ile açıktan özel kalem müdürlüğüne atanmış bir kişi, 5 gün sonra Mahalli İdareler Personelinin Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Yönetmelik hükümlerine tabi olmaksızın tekniker kadrosuna sınavsız bir şekilde atandı. Aynı yöntemle 2017 yılında bir kişi bir günde mühendis kadrosuna, 2017 yılında bir kişi 7 günde mühendis kadrosuna atandı. 2016 yılında ise bir kişi 12 gün özel kalem müdürlüğünde gösterilerek memuriyet kadrosuna geçirildi ve 2017’de Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğüne nakil gitti. 2016 yılında ise bir kişi aynı yöntemle Çekmeköy Belediyesine nakil gitti.

İstanbul Maltepe Belediyesi: 2009 yılından bu yana özel kalem müdürlüğü kadrosuna 5 farklı kişinin atandığı, bu atamalardan 3’ünün mühendis ve memur kadrolarına atandıkları, diğer atamaların açıktan yapılarak memuriyete sınavsız girişin bir yolu olarak kullanıldığı görüldü.

İstanbul Pendik Belediyesi: 2015 yılından bu yana özel kalem müdürlüğü kadrosuna 28 farklı kişinin atandığı, bu atamalardan yalnızca 2 tanesinin devlet memurları arasından yapıldığı, 10 tanesinin işçi ve sözleşmeli personelden yapıldığı ve geri kalan 16 tanesinin açıktan atama yapılması suretiyle gerçekleştirildiği, açıktan, sözleşmeli ve işçi personelden yapılan atamaların memuriyete sınavsız girişin bir yolu olarak kullanıldığı görüldü. Özel kalem müdürlüğü kadrosuna atanan personelden 5 kişinin kısa süre sonra diğer kamu kurumlarına naklen atamasının yapıldığı, 2 kişinin istifa ettiği, 21 kişinin de kurum içinde başka görevlere atandığı tespit edildi.

İstanbul Tuzla Belediyesi: 2015 yılından bu yana özel kalem müdürlüğü kadrosuna açıktan 16 farklı kişinin atandığı, 9 kişinin kısa bir süre sonra diğer kamu kurumlarına naklen atamasının yapıldığı, 6 kişinin de kurum içinde başka görevlere atandığı tespit edildi.

İzmir Aliağa Belediyesi Atanan kişilerden birinin 8 gün sonra diğerlerinin de bir süre sonra memur olarak başka bir kadroya geçirildiği görüldü.

Kırşehir Belediyesi: 2009 yılından itibaren özel kalem müdürlüğü kadrosuna 13 farklı kişinin atandığı ve atamaların açıktan atama yapılması suretiyle memuriyete sınavsız girişin bir yolu olarak kullanıldığı tespit edildi.

Kocaeli İzmit Belediyesi: Özel kalem müdürlüğü kadrosuna 11 farklı kişinin atandığı, bu atamaların tamamının yapılıp 7 kişinin başka kurumlara atanması ile bu yöntemin memuriyete sınavsız girişin bir yolu olarak kullanıldığı görüldü.

10 GÜNDE BAKANLIĞA NAKLEDİLDİ

Malatya Büyükşehir Belediyesi: Özel kalem müdürlüğüne atanan bir kişi, 10 günlük bir görev süresi sonunda bir bakanlığın memur kadrosuna nakledildi. Geçen yılda da benzer uygulamaların varlığı nedeniyle konu Sayıştay Denetim Raporunda yer almıştı.

Manisa Yunus Emre Belediyesi: Özel kalem müdürlüğüne açıktan atanan kişilerden biri 18-19 Mayıs 2016 tarihleri arasında bir günde, bir diğeri 25 Eylül-1 Ekim tarihlerin arasında 5 günde görevde kalarak memur kadrosuna atandı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi: Kurumun büyükşehir olduğu 2014 yılından bu yana özel kalem müdürlüğü kadrosuna 9 farklı kişinin 13 defa atandığı, bu atamalardan 8 kişinin açıktan atanarak memur kadrolarına geçirildiği, bazılarının ise naklen başka kamu kurumlarına tayin olduğu görüldü.

Şanlıurfa Belediyesi: Özel kalem müdürlüğü kadrosuna 6 farklı kişinin atandığı, açıktan yapılan 4 atamanın memuriyete sınavsız girişin bir yolu olarak kullanıldığı görüldü.

Yozgat Belediyesi: Özel Kalem Müdürlüğü kadrosuna bir kişinin açıktan ataması yapıldıktan bir ay sonra başka bir kamu kurumuna atandı.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

PTT “SREBRENİTZA KATLİAMI UYDURMADIR” DİYEN SIRP LİDER İÇİN PUL BASTIRDI!

Yayınlanma Tarihi:

on

PTT’nin “Hatıra pul basımı” uygulaması bu kez biz “Skandalın” sebebi oldu.

PTT,Bona’da yaşanan Srebrenitza Katliamı için “Fabrikasyon uydurması,şehir efsanesi” diyen Bosna’ya bağlı Sırp Cumhuriyeti başkanı ayrılıkçı Sırp lider Milorad Dodik için hatıra pulu bastırdı.

Milorad Dodik daha önce özellikle Sırpların Bosnalı müslümanları acımasızca katlettikleri soykırımda başrolü oynayan savaşsuçlusu Radovan Karadziç’i öven pek çok konuşma yapmış,Karadziç yakalanmadan kısa süre önce onun adını bir parka vererek açılışını da bizzat kendisi yapmıştı.

Bosnalı müslümanların katledilmesi operasyonlarındaki bir diğer önemli isim olan Ratko Mladic için de yine Milorad Dodik’in övücü ifadeler kullandığı bilinmekte.

PTT’nin bu uygulamasına ve bastırılan bu hatıra puluna Türkiye’de yaşayan Boşnak asıllı vatandaşlar da ciddi tepki gösterdiler…

________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

SEZGİN BARAN KORKMAZ:”SİZE İŞ YAPTIĞIM SİYASİLERLE İLGİLİ BİLGİ VEREYİM”

Yayınlanma Tarihi:

on

Viyana’da gözaltına alınan Sezgin Baran Korkmaz’ın ilk ifadesi ortaya çıktı.

ABD’yi dolandırdığı ve kara para akladığı iddiasıyla hakkında arama kararı olan Sezgin Baran Korkmaz, dün Viyana’da ABD’nin talebi üzerine yakalandı. Korkmaz, ilk ifadesini bugün verdi.

ABC Gazetesi’nden Serkut Bozkurt ve Ali Isıyel’in haberine göre, Korkmaz ilk ifadesinde, iş yaptığı siyasilerle ilgili bilgi vermeyi teklif etti.

Ancak ABD’li yetkililer, Korkmaz’ın bu teklifini davanın kriminal olması ve siyasi bir tarafının olmaması gerekçesiyle reddetti.

Böylece Sezgin Baran Korkmaz’ın anlaşma seçeneği önünden kaldırıldı. Bunun sebebinin ise daha önce yeminli olmasına rağmen yalan ifade vermesi olabileceği söyleniyor.

ANLAŞMANIN TEK YOLU PARA İADESİ

Ancak ABD’li yetkililer, ABD’de mahkemeye çıktığında kendisini ifade edebileceğini söyledi.

Anlaşmanın bir yolu var, o da Korkmaz’ın bütün parayı iade etmesi.

Habere göre, Sezgin Baran Korkmaz’ın sadece bayramlarda emniyet müdürlerine verdiği rüşvet 3 milyon doları buluyor. ABD’deki yargılamada bu paraları nereye harcadığı sorulduğunda Korkmaz’ın bunun hesabını vermesi gerekecek.

Özellikle İstanbul Emniyeti’nin içinde Korkmaz’dan büyük rüşvetler alındığı iddia ediliyor. Bu rüşvetlerin içinde saat, bileklik, kolye gibi hediyeler bulunuyor. Korkmaz’ın ‘çok sevdiği’ gazetecilere ise altın kalem hediye ettiği iddia ediliyor.

İADE ÖNCELİĞİ ABD’DE

Sezgin Baran Korkmaz’ın iadesinde öncelik ise ABD’ye ait; çünkü Türkiye, ikinci sırada talep eden ülke.

Türkiye 20 Haziran itibarıyla henüz Avusturya makamlarına iade talebinde bulunmadı. Bu nedenle Korkmaz’ın yargılanmasının ABD’de gerçekleşmesi bekleniyor.

________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

 

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

VEYİS ATEŞ’TEN AHMET ŞIK’A CEVAP GELDİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Firari durumdayken dün gece gerçekleşen bir operasyonla tutuklanan iş adamı Sezgin Baran Korkmaz’dan 10 milyon Euro rüşvet istediği iddialarının odağındaki Veyis Ateş kendisinin “Montaj” dediği Sezgin Baran Korkmaz ile arasında geçen konuşmanın kaydını yayınlayan TİP illetvekili ve gazeteci Ahmet Şık’a yanıt verdi.

Ateş sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ““Ahmet Şık; dokunulmazlık zırhına sığınıp, Sezgin Baran Korkmaz’ın omzundan bana ateş açma. İçişleri Bakanı Sn. Süleyman Soylu ile tanışıklığımı öğrenince bana, bakan beyle siyaseten uzlaşamadığını fakat tavrını çok beğendini söylemedin mi? Beş dakikalığına bile olsa Sn. Soylu ile bir araya gelme arzunu dile getirdin mi getirmedin mi? SBK’nın medya ve siyasetteki beslemeleri hazır olun daha çok şey konuşacağız. Elbette başkaları gibi iftira atmadan kumpas kurmadan ” ifadelerini kullandı.

________________________________________________________________________________________________

Sedat Peker’in yayınladığı görüşme kayıtları ile kardeşi Süleyman Özışık ile birlikte Peker ile Soylu arasında aracılık yaptığı ortaya çıkan Hadi Özışık kendisi hakkında daha sonra ortaya atılan pek çok iddiayı bırakıp, son günlerde yine Peker tarafından Süleyman Soulu ile ilişkileri deşifre edilen Veyis Ateş’e “İddialara yanıt ver” çağrısında bulundu.

Özışık suç örgütü lideri Sedat Peker ile kara para aklama suçundan hakkında tutuklama kararı bulunan ve yurt dışına kaçan SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ın Habertürk TV sunucusu Veyis Ateş’e yönelik iddiaları değerlendirdi.

“Perde Arkası” isimli bir programda konuşan Hadi Özışık Veyis Ateş2in “Değer verdiği bir arkadaşı” olduğunun altını özellikle çizerken , Veyis Ateş’in sessiz kaldığına dikkat çekerek Habertürk yönetimin isteğine rağmen konuşmadığını hatırlattı. Özışık, Ateş’i defalarca aradığını da açıkladı. “Eğer konuşacak bir şeyim yok diyorsa da” geriye tek bir seçenek kaldığını kaydeden Özışık, Veyis Ateş’in meslektaşlarından özür dileyerek mesleği bırakması gerektiğini ifade etti.

KENDİSİNE HİÇ BAKMIYOR…

Hadi Özışık’ın Peker ile yaptığı telefon görüşmesi kaydının yayınlanmasının ardından program yaptığı kanallar ile ilişiği kesilmiş, Gazeteciler Cemiyeti tarafından üyelikten ihraç edilmişti.

Öte yandan Hadi Özışık kardeşleri Süleyman ve Baki Özışık ile birlikte CHP’li Ataşehir,Maltepe ve Bakırköy belediyeleri tarafından kendisine düzenli ödeme yapıldığı, kendilerine lüks makam araçları verilerek yakıtına kadar belediye bütçesinden karşılandığı,yine CHP’li Ataşehir Belediyesi tarafından kardeşi Baki Özışık’a otopark işletmesi verildiğini ortaya çıkartan ve bunu ortaya çıkarttığı için KRT’den kovulan gazeteci Çağdaş Ulus’un iddiaları sonrası adeta “Ölüm sessizliğine” gömülmüştü.

Çağdaş Ulus Özışık kardeşlerin bu belediyelerden aldığı paraların “Reklam” adı altında yasal kılıfa uydurulduğunu ancak aslında hakkında yolsuzluk iddiaları olan bu ve benzeri belediyelere İçişleri Bakanlığı tarafından operasyon yapılarak kayyum atanmaması için Özışık kardeşlerin “Arabuluculukları” karşılığında bu paraların ödendiğini ifade etmişti.

________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: