BREZİLYA'DA YAKALANAN UÇAĞIN YARDIMCI PİLOTU KONUŞTU:"UÇAĞIN ASIL SAHİBİ ETHEM SANCAK" - Haber Alternatif
Sosyal Medya Hesaplarımız

GÜNDEM

BREZİLYA’DA YAKALANAN UÇAĞIN YARDIMCI PİLOTU KONUŞTU:”UÇAĞIN ASIL SAHİBİ ETHEM SANCAK”

Yayınlanma Tarihi:

on

Gazeteci Erk Acerer, geçtiğimiz hafta Brezilya’da içerisinde uyuşturucu ile yakalanan Türk jeti hakkında önemli bir iddia da bulunarak uçağın Ethem Sancak’a ait olduğunu yazdı.

Birgün gazetesi yazarı Erk Acarer, geçtiğimiz Ağustos ayında Brezilya’da 24 bavula saklanmış bin 304 kilo kokainle yakalanan Türk jetiyle ilgili dikkat çekici bilgileri köşesine taşıdı.

Acarer, yazısının giriş bölümünde, şu bilgileri hatırlattı:

“Merkezi İstanbul’daki ACM (Air Charter Market) Havayolları’na ait TC-GVA numaralı iş jetinde, Brezilya Federal Polisi (PF) 24 bavulda, bin 304 kilo kokain ele geçirmişti. Bavullar bir İspanyol vatandaşına aitti. Pilot Vedat Demir tutuklandı. Gulfstream IV tipi uçak İstanbul Havaalanı’nın açılış törenine katılan tek özel jetti.

Uçak; patronu Şehmuz Özkan olan Affan Yatırım Holding’e aitti. Şirket yöneticisi ise Şehmuz Özkan’ın AKP’den aday olan kardeşi, Çiğdem Özkan’dı. AKP’li iş insanı Ethem Sancak Affan Holding ve Özkan ailesi ile yakınlığı ile dikkat çekiyordu. TC-GVA, 4 Ağustos’ta Brezilya Ribeirao Preto Havalimanı’ndaydı.

Preto Havalimanı’nda gümrük kontrol noktası olmadığı için yine Brezilya, Fortaleza Havalimanı’na iniş gerçekleştirdi. Varış noktası Belçika, Brüksel için kalkacağı sırada yakalandı. Pilot Demir, motoru ateşleyip kaçmaya çalıştı.”

DURMADAN SANCAK’I ÖVERDİ

Affan Holding’in “Uyuşturucu, şirketimiz ve mürettebatımız ile ilgili değil” açıklaması yaptığını hatırlatan Acarer, “Ancak şirkete yardımcı pilot olarak alınan M.D.’nin ifadeleri bu açıklama ile çelişkili: ‘Aynı şirket, Barzani ailesini de uyuşturucu ile taşıdı. Yakalanmaktan son anda kurtuldular. Pilot Vedat Demir’e usulsüz lisans düzenlendi. Firmanın esas sahibi Ethem Sancak!’”

Acarer’in yazısındaki ilgili bölümler şöyle:

Üzerinde siyasi baskı olduğunu söyleyen M.D. işe nasıl başladığını ve neden bıraktığını anlattı: “2019 Temmuz’da, Gulf IV eğitimi almak için Dubai’de bulunan pilot ayrılmış. Bunun üzerine, ACM’de onun yerine işe alındım ve apar topar Dubai’ye eğitime yollandım.”

M.D. şöyle devam etti: “Pilot Demir ile Hotel EL Booston’da tanıştım. TC GVB ve TC GVA kuyruk tescilli uçaklarla uçacaktık. 3 hafta boyunca her gün beraber eğitime gittim, günün 12 saatini onunla geçirdim. Sürekli, ACM şirketini över, vereceği hizmetler ile şirketi daha iyi yerlere getireceğini anlatırdı.”

Şirketin, varoluş ve kalkınma hamlesindeki en başındaki kişinin Şehmuz Özkan değil, Ethem Sancak olduğunu ve onu şahsen tanıdığını söylerdi. Onun tarafından işe alındığını belirtir, her fırsatta Sancak’ı överdi. M.D. eğitimin ilerleyen günlerinde önemli bir şey fark etti:

KALP HASTASI PİLOT

“Pilot Vedat Demir’in göğsündeki ameliyat ve sağ bacağındaki vaskülirizasyon izlerini gördüm. Böylece By-Pass geçirdiğini anladım. Yetkililere bildirdim, ciddiye almadılar. Oldukça serin olan uçuş simülatörlerinde nefes nefese kalıp aşırı terlemesi dikkatimi çekti.

M.D. bu nedenle ikinci bildirimi yapınca eğitimden alındı. Ama Demir’in uçuşa elverişli olmadığını, büyük tehlike arz ettiğini, Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne de (SHGM) iletti. Nitekim SHGM, Demir’in lisansını bir süre askıya aldı. Ancak işten alınan M.D.’nin başı da derde girmişti:

“ACM şirket yetkilileri, intikam almak için eğitimleri Dubai‘de veren CAE firmasına gerçek dışı, olumsuz raporlar yazdırıp beni mahkemeye verdiler. Eğitim ücretini istediler ve icraya verdiler. Mahkeme sürüyor. 50 bin dolar talep ediyorlar. Ben bu parayı hiçbir zaman bir arada görmedim.”

LİSANSINA KISITLAMA GETİRİLDİ AMA YİNE ÇIKARILDI: MÜMKÜN DEĞİL!

M.D. “Anlayamadığım şey Pilot Demir’in sağlık durumu nasıl gizlemiş ve belgelerde sahtecilik yapılıp, nasıl 1. sınıf sağlık sertifikası verilmiştir” dedi: “Bin 304 kg kokaini taşıyan uçağın pilotu olması, askıya alınan sağlık sertifikasının yeniden düzenlendiği anlamı taşıyor. Üstelik uzağı görmekle ilgili de sorunu vardı. Bu da belgelendi. Uzağı göremeyen pilot, bu tip jetler ile uçamaz!”

PİLOT 1 GRAMI VE NİTELİĞİNİ BİLİR

M.D., “Bir pilotun, uçakta taşınan malzemeyi bilmemesi de olanaksız” dedi: “Pilot her gramı ve niteliğini bilir. Çünkü uçuş ayrıntıları ve yakıt buna göre düzenlenir.” M.D.’nin ileri sürdükleri bunlarla sınırlı değil. Şirketin bir de R.K. isimli kadın pilotu vardı. O ise kanser hastası.

BİR DİĞER PİLOT KEMOTERAPİ GÖRÜYOR

Halüsinasyona neden olan kemoterapi ilaçları kullanan biri asla uçuş yapamaz. Oysa R.K., 15 Mart 2021’de katıldığı bir kadın programında, özel bir firmada hâlâ uçtuğunu başarı öyküsü olarak anlatıyordu. M.D., Affan Holding patronu ile ilgili bilgi de verdi. ‘Uçuculuk ve içicilik’ bağı ortaya çıktı: “Makamında sürekli tükürük kovası bulunurdu. Uyuşturucu kullananların tükürme ihtiyacı olabileceğini öğrendim.” M.D, uçuş hocasından aldığı bilgileri de aktardı: “Irak’ta da yakalanıyorlardı. Uçakta ‘14 valiz’ ile birlikte Mesut Barzani’nin yeğeni ve sevgilisi vardı. Nihai hedef İngiltere’de, ‘arama olacak’ ihbarı gelince ara havalimanı olan Münih’ten kalkış yapılmadı.”

________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF’İN ANDROİD CİHAZLAR İÇİN ÜCRETSİZ MOBİL UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.haberalternatif.dro

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

MUHALEFETTEN LÜTFÜ ELVAN İSTİFASINA JET TEPKİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan istifa etti. Yerine yardımcısı Nureddin Nebati getirildi. Yaşanan gelişme sonrası gece saatlerinde muhalefetten tepkiler gelmeye başladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan istifa etti. Yerine yardımcısı Nureddin Nebati getirildi. Alınan kararın ardından CHP’den ilk açıklama geldi

“‘STRATEJİMİZİN BİR PARÇASIYDI’ DİYECEKSİNİZ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, “Merkez Bankası kasasından döviz bozdurup doları dizginlemeye çalışırken, hop bir gece yarısı operasyonuyla bir bakan gidip, bir bakan geliyor. Söylediğiniz gibi her şey yolundaysa neden piyasayı tedirgin ediyorsunuz? Yok değilse sorumlusu kim?” ifadelerini kullandı.

Açıklamasının devamında Adıgüzel, şunları söyledi:

“Şimdi yarın çıkıp ‘bu da stratejimizin bir parçasıydı’ diyeceksiniz. ‘Yeni bir şeyler deniyoruz’ diyeceksiniz. Peki bu denediğiniz ‘şey’in daha önce denenip başarılı olmuş bir örneği ya da iktisat biliminde kabul gören bir yanı var mı? Hiç sanmıyorum!”

“EKONOMİNİN GİDECEĞİ TEK YER UÇURUMDUR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise, “‘Faiz sebep, enflasyon sonuç’ bir kişiyi daha koltuğundan etti. Lütfi Elvan da Başkanlık Sistemine özgü bir gece kararnamesiyle görevden alındı. Hep söyledik: Yüz tane Bakan, bin tane MB Başkanı da değişse bu zihniyetle ekonominin gideceği tek yer uçurumdur” ifadelerini kullandı.

________________________________________________________________________________________________

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, HABER ALTERNATİF’in aylık,3 aylık,6 aylık yahut yıllık ÖZEL BÜLTEN’ine abone olabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

 

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
Okumaya Devam Et

GÜNDEM

CHP’Lİ BAŞKAN RÜŞVET VE USÜLSÜZLÜKTEN TUTUKLANDI

Yayınlanma Tarihi:

on

Rüşvet ve usulsüzlük nedeni ile bu kez de bir CHP’li belediye başkanı tutuklanarak cezaevine gönderildi…

Belediyede rüşvet ve usulsüzlük iddiasıyla gözaltına alınan Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı Kıyıköy Belediye Başkanı CHP’li Ender Sevinç çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Sevinç ile birlikte gözaltına alınan 12 kişiden jandarma sorgusu tamamlandıktan sonra 7 kişi serbest bırakılırken Başkan Sevin’2in de aralarında olduğu 6 kişi tutuklanma talebi ile mahkemeye sevk edildi.

Savcılıktaki işlemlerin ardından Sevinç, tutuklama talebiyle sevk edildiği nöbetçi hakimlikçe tutuklandı.

________________________________________________________________________________________________

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, HABER ALTERNATİF’in aylık,3 aylık,6 aylık yahut yıllık ÖZEL BÜLTEN’ine abone olabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

 

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:

 

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

ALİ BABACAN’DAN METİN GÜRCAN AÇIKLAMASI GELDİ

Yayınlanma Tarihi:

on

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin kurucu üyesi Metin Gürcan’ın ‘siyasal ve askeri casusluk’ suçundan tutuklanmasıyla ilgili, ‘Metin Gürcan hakkında isnat edilen suçlamanın yasal unsurlarının oluşmadığı çok açıktır. Yasada tanımlandığı şekliyle bir suç oluştuğuna dair somut bir delil ortaya konulamamıştır’ ifadesini kullandı.

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: