Sosyal Medya Hesaplarımız

GÜNDEM

FİLYOS VADİ PROJESİNDE İHALE BEDELİ DEVİRDE DÖRDE KATLANMIŞ

Yayınlanma Tarihi:

on

Son günlerde ihalesinin 6 günlük bir firmaya tek bakan imzası ile verilmesi ile gündeme gelen ve kamuoyunda “Abdülhamit’in Rüya Projesi” olarak bilinen Filyos Vadi Projesi’nde yaşanan skandallar ortaya çıktı.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Mine Kırıkkanat’ın haberine göre CHP Milletvekili Ünal Demirtaş‘ın Meclis konuşması ile gündeme gelen Filyos Vadi Projesi’nde liman inşaatına verilen ihale bedelinin ödemede dörde katlandığı ve endüstri bölge işletmesinin tek bakan imzası ile mazisi sadece 6 gün olan bir şirkete verildiği ortaya çıktı.

Yandaş medyanın “Abdülhamit’in Rüya Projesi” olarak lanse ettiği proje Zonguldak’ın Çaycuma ilçesindeki Filyos‘ta 1990 hektarlık bir alan 1994’te Serbest Bölge ilan edildi. Alan kamulaştırmaları ,1998-99 yılları arasında yapıldı. AKP iktidarının ancak 2014 yılında başlattığı Filyos Vadisi Projesi‘nin entegre 3 ayağı bulunmakta ve 3 ayrı bakanlığın yetki alanına girmekte:Endüstri Bölgesi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na, Liman yapılanması Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na,enerji ile lojistik üs oluşumu ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın  Filyos Vadi Limanı inşaatı için açtığı ihale,19 Mart 2014’te ihaleye katılan 15 kuruluş arasından Bayburt Şirketler Grubu’na ait Şenbay Madencilik AŞ v Özgün Yapı A.Ş ortaklığına veriliyor.

Sadece yerel basına yansıyan ihale bedeli,2018 yılında Zonguldak milletvekili Ünal Demirtaş’ın soru önergesine eski Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan’ın 10 Aralık 2018 tarihli yazılı cevabından öğreniliyor.

Bakan Turhan ,liman ihale bedelinin 537 milyon 888 bin TL olduğunu ve bedelin %67’sinin ödendiğini söylüyor.

Filyos Liman ihalesini kazanan Bayburt Grubu, inşaatı Kolib İnşaat A.Ş’ye devrediyor. Ünal Demirtaş, milletvekili olduğu Zonguldak’ta yaşanan gelişmeler üzerine yeniden soru önergesi veriliyor. Yeni Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 13 Ekim 2020 tarih ve imzalı cevabında, bu kez liman inşaat bedeli 1 milyar 889 bin 988 TL’dir ve ödeneğin %92’si kullanılmıştır diyor.  

Filyos Vadisi Projesi’nin liman inşaatı bedeli, eski bakandan yeni bakana ve yüklenici firmanın Bayburt’tan Kolin’e devir teslimi sırasında böylece dörde katlanmış oluyor. Filyos’ta Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın yetkisine verilen Endüstri Bölgesi, 2018’de bakan atanan Mustafa Varank’a soruluyor.

2019 ortalarında, projenin en önemli ayağı olan Endüstri Bölgesi yönetim ve işletmesinin,ihale açılmadan,aynı zamanda Varlık Fonu yöneticisi olan Fuat Tosyalı’ya ait Tosyalı Holding’e verildiği ortaya çıkıyor. Bölgenin ihale bile açılmadan yerel olmayan bir gruba verilmesi,Zonguldak,Bartın,Karabük’te yerleşik olan ve bu işe talip olmak isteyen şirketleri rahatsız ediyor.

Ünal Demirtaş,TBMM’de 16 Kasım 2020’de yapılan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bütçe müzakereleri sırasında bakanlığa konuyla ilgili bir soru önergesi daha veriyor.Önergeye aldığı cevapta “Tek başvuru sahibi olan Tosyalı Filyos Endüstri Bölgesi Yönetici Anonim Şirketi, 17 Haziran 2019’da 69998 sayılı Bakan (Mustafa Varank) oluru ile Filyos Endüstri Bölgesi’nin yönetilmesi ve işletilmesinden sorumlu yönetici şirketi olarak atanmıştır” yazıyor.

Bölgeye özel tasarlandığı adından belli olan Tosyalı Filyos Endüstri Bölgesi Yönetim A.Ş‘nin geçmişi araştırıldığında, İskenderun’a kayıtlı ticaret sicilinin 22 Mart 2019 tarihli Resmi Gazete’de geçerlilik kazandığı ve kuruluşundan 6 gün sonra,28 Mart’ta bakanlığa teklif yaptığı,2,5 ay sonra da tek bakan imzası ile Filyos Endüstri Bölgesi’ni aldığı anlaşılıyor.

VARANK ÇILDIRDI,HAKARET YAĞDIRDI

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş‘ın TBMM’deki konuşmasıyla, nihayet ulusal medyaya taşınan Filyos Vadi Projesi’ndeki bu skandal gerçekler Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’ı adeta çıldırttı.

Bakan Varank resmi Twitter  hesabından bir basın açıklaması yaptı.

İhale bedeli ve tek imzalı atamalara kuşkuyla yaklaşan bir kısım medya organını “Yalanı meslek edinmiş, kara propaganda merkezleri” gazetecileri ise “Yalancı,aşçak ve müfteri” şeklinde niteleyen Bakan Varank açıklamasını “Hiç bir yatırımcımızı yedirmeyiz” sözleri ile bitirdi.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

“HAVAİ FİŞEK FABRİKASINDA PATLAMA” DAVASINDA AİLELERE POLİS ENGELİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Sakarya’nın Hendek ilçesinde bulunan Büyük Coşkunlar havai fişek fabrikasında yaşanan patlamada 7 işçi feci şekilde hayatını kaybetmişti.

Yaşanan patlamada iş yerinin pek çok kusuru bulunmasına rağmen fabrika sahiplerinin AKP ve MÜSİAD ile yakın ilişkileri ortaya çıkmış ve fabrika sahiplerine ağır cezalar verilmesi beklenirken adeta imtiyaz tanınması kamuoyunun büyük tepki çekmişti.

Daha önce de çeşitli defalar patlama yaşanan ve her patlama sonrasında isim değiştirerek faaliyetlerine devam eden fabrikada yaşanan son patlama ile ilgili bugün görülen dava öncesinde aileler adliye önünde yürümek isteyince polis engeli ile karşı karşıya kaldılar.

Polis engellemesine tepki gösteren mağdur aileleri davanın görüldüğü Sakarya Adliyesi önünde bir açıklama yaptılar.

Aileler açıklamalarının ardından dava salonuna girmek istediklerinde yeniden polis engeli ile karşılaştılar ve dava salonunun 30 kişilik olması gerekçe gösterilerek içeriye alınmadılar.

Ailelerden sadece mahkeme tarafından belirlenen ailelerin içeri alınması isteniyor.

Patlamanın ardından Sakarya 1.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada “Bilinçli taksir ile ölüme ve yaralanmaya sebep olma” suçlamasıyla hazırlanan iddianamede, 5’i tutuklu 7 sanık hakkında 22 yıl 6’şar ay hapis cezası isteniyor.

________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

FETÖ’NÜN BAĞDAT VE ERBİL SORUMLULARI TÜRKİYE’YE İADE EDİLDİ

Yayınlanma Tarihi:

on

FETÖ’nün yurtdışı yapılanmasında etkin tol oynayan Bağdat ve Erbil sorumlularının Türkiye’ye iade edildiği açıklandı.Konu ile ilgili açıklama İçişleri Bakanlığı’nda n geldi.

“FETÖ’nün Bağdat sorumlusu” Salih Fidan ve “Erbil sorumlusu” Samet Güre’nin, Ukrayna’dan Türkiye’ye getirildiği bildirildi.

Fidan ve Güre Ukrayna-Polonya sınırından illegal yollarla kaçarken yakalandı.

İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın Ukrayna makamları ile görüşmesinin ardından teslim alınan Fidan ile Güre’nin Türkiye’ye getirildiğini duyurdu.

________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan,bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan,Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir,DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ’NE VURULAN KELEPÇEYE POLİS ŞEFLERİ DE KIZGIN

Yayınlanma Tarihi:

on

Boğaziçi Üniversitesi’ne AKP’li Prof.Dr.Melih Bulu’nun seçimsiz şekilde atanması ile başlayan öğrenci protestolarda üniversitenin kapısına kelepçe takılması büyük tepki çekmişti.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde göre v yapan üst düzey polis amirlerinin de bu durumu “Kabul edilemez” bulduğu ifade edildi.

Hürriyet Gazetesi muhabirlerinden Toygun Atilla üniversitenin kapısına vurulan kelepçe ile ilgili üst düzey polis şeflerinin görüşlerini aktardı.

“Kelepçe fotoğrafını görünce Gezi Parkı’nda çevrecilerin çadırlarının yakılmasını hatırladım” diyen Atilla, görüştüğü polis şelerinin de üniversitenin kapısına vurulan kelepçeyi “kabul edilemez” olarak değerlendirdiklerini belirtti.

Atilla’nın haberinde şu ifadeler yer aldı:

Anlatımlarına göre, göstericilerin kapıya yüklenmesi ile kırılan kapıyı birleştirmek isteyen iki polis memuru yanlarındaki kelepçeyle bunu gerçekleştirmişti. Durumu gören bir emniyet amiri ise kelepçeleri hemen kapıdan çıkarttırmıştı. Hatta o polisleri, “Lazım olunca kelepçe bulamazsınız, şimdi hemen kelepçe bulup kapıyı kitlemişsiniz” diye azarlamıştı.

Görüştüğüm polis şefleri Boğaziçi Üniversitesi kapısına vurulan kelepçe olayının şimdilik “İşgüzar” iki polis memurunun davranışı gibi durduğunu söyleseler de olayın ardında FETÖ benzeri bir provokasyon olduğu konusunda da şerhlerini koymadan edemiyorlar. Buradan da polisin kendi içinde “kelepçe” olayının ardını incelediğini söylememiz mümkün.

______________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan,bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan,Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir,DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: