"GARANTİLİ GEÇİŞİN", "DONULAMAYAN" ŞİRKETİ... - Haber Alternatif
Sosyal Medya Hesaplarımız

ÖZEL HABER

“GARANTİLİ GEÇİŞİN”, “DONULAMAYAN” ŞİRKETİ…

Yayınlanma Tarihi:

on

Celal Eren ÇELİK

Malumunuz efendim bugün Dünya’da “Eşi benzeri olmayan” “Araç geçiş garantili” YAP-İŞLET-DEVRET isimli “Ballı kaymaklı yandaş” ihalelerine bir yenisi daha eklendi.

7 milyar TL Aydın-Denizli otobanı için günlük 35 bin araç geçiş garantisi verilerek yine ballı-kaymaklı bir ihale sözleşmesine imzalar atıldı…

Ama o sözleşmeleri imzalamak kolay değil, AKP ile “Derinden” ve çok “Özel” bağlarınız olması gerek…

Neyse efendim bu kadar peşrev yeter iyisi mi biz anlatmaya başlayalım…

Buyurunuz…

***

Tarih yaprakları 1996 yılını gösterdiğinde iktidarda REFAH PARTİSİ-DYP koalisyonu bulunmaktadır. İşte tam da o yıllarda Batman’ın önemli ailelerinden Nasıroğlu Ailesi’nin sahibi olduğu bir firma üst üste aldığı “Enerji”, “Boru hattı” ihaleleri ile dikkat çekmeye başlamış ve yıldızını parlatmıştır….

Bu firmanın adı :FERNAS İNŞAAT’tır…

FERNAS İNŞAAT devletten ihale üzerine ihale alıp büyüdükçe Refah Partisi’nin o dönemki en üst düzey isimleri ile de ilişkiler giderek sıkılaşır.

Bu esnada Türkiye’de çok şeyler değişmiş ve Refah Partisi içinden çıkan ve başını Abdullah Gül ile Recep Tayyip Erdoğan’ın çektiği “YENİLİKÇİLER HAREKETİ” AKP’yi kurmuş ve 2002 seçimlerinde AKP tek başına iktidara gelmiştir.

AKP iktidara gelirken Nasıroğlu Ailesi de bir temsilcisini Meclis’e taşımıştır.Ailenin önemli isimlerinden Nezir Nasıroğlu 22.Dönem Batman CHP Batman Milletvekili olarak TBMM’ye girmiştir.

Listeler açıklandığında CHP Batman 1.sıradan Nezir Nasıroğlu‘nun aday gösterildiğini gören herkes şoka uğramıştır. Zira Nezir Nasıroğlu,AKP üst yönetimi ile çok eskilere dayanan hukuku olan FERNAS İNŞAAT‘ın sahibi Muzaffer Nasıroğlu’nun amcasının oğludur…

Ancak bu “ŞAŞKINLIK” çok da uzun sürmeyecektir.

Zira TBMM’de mazbatasını alır almaz CHP’deki bir başka milletvekili olan Ağrı Milletvekili Cemal Kaya ile birlikte Nezir Nasıroğlu AKP’ye “Transfer” olacaktır…

Nezir Nasıroğlu AKP’ye transfer oldurken, amcaoğlu Muzaffer Nasıroğlu’nun şirketi de Erdoğan’ın uçağında,Erdoğan ile birlikte gezilere katılmaya başlayacaktır…

***

Ve 2005 yılı geldiğinde AKP‘nin 18 yıllık iktidarında artık sayısını ve miktarını unuttuğumuz “Yolsuzluk” skandallarının ilki patlar…

Ama önce hemen şu dip notu verelim 2001 yılında AKP‘nin iktidara gelmesinden hemen önce “BEYAZ ENERJİ OPERASYONU” olarak bilinen ve Enerji Bakanlığı ile BOTAŞ‘ta gerçekleşen devasa ihalelere fesat karıştırıldığı savcılık iddianamesinde ortaya çıkan büyük bir yolsuzluk operasyonu gerçekleştirilir.

2005 yılında ise “2. BEYAZ ENERJİ OPERASYONU” düzenlenecektir… Ve “2.BEYAZ ENERJİ OPERASYONU'” nun en kilit isimlerinden birisi ise işte 2002 seçimlerinde CHP’den Meclis’e girip mazbatayı alır almaz AKP’ye transfer olan, Batman Milletvekili Nezir Nasıroğlu’nun amcasının oğlu ve FERNAS İNŞAAT’ın Yönetim Kurulu Başkanı olan Muzaffer Nazıroğlu’dur…

***

2.BEYAZ ENERJİ OPERASYONU“nun üzerinden 2 yıl geçtiğinde tarih yaprakları 2007’yi göstermektedir…

Bu kez dönemin Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanı Hanefi Avcı yine Enerji Bakanlığı ve BOTAŞ‘taki ihale yolsuzluğu üzerine bu kez “MAVİ HAT” kod adı ile bir operasyon başlatır.

Tutuklananlar arasında yine FERNAS İNŞAAT‘ın Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Nasıroğlu bulunmaktadır…

***

Tarih yaprakları 23 Mart 2007’yi göstermektedir…

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda yapılan yolsuzluklar ile ilgili açılan ve 19 sanığın yargılandığı cezanın karar duruşması yapılmıştır.

Ve karar duruşması ile birlikte CHP’den FERNAS İNŞAAT‘ın sahibi Muzaffer Nasıroğlu‘nın amcaoğlu Nezir Nasıroğlu ile birlikte AKP’ye transfer olan, yolsuzluk dosyası patlayınca da apar topar partiden istifa ettirilen Ağrı Milletvekili Cemal Kaya 7 ay hapis cezasına çarptırılıyordu.

Ancak Ankara 11.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tek hapis cezası alan isim Cemal Kaya değildi. Aynı davada yargılanan FERNAS İNŞAAT Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Nasıroğlu da  “suç örgütüne üye olmak, ihaleye fesat karıştırmak” suçlarından 1 yıl 27 gün hapis, 427 YTL para cezasına çarptırıldı.

***

Tarih yaprakları bu kez 26 Ekim 2007’yi göstermektedir…

Yer Ankara Esenboğa Havalimanı’dır…

Pasaportlarını görevliye uzatan 2 kişinin gerginlikleri yüzlerinden okunmaktadır. Oysa az ötede özel jetleri kendilerini yurtdışına çıkarmak için hazırlanmış beklemektedir.

Pasaportları inceleyen görevli pasaport polisi ekrana baktığında yüz ifadesi değişir, az önce karşısında gördüğü ve oldukça zengin ve önemli kişiler olduğu belli olan bu 2 adama karşı takındığı kibar ifadesinden eser yoktur.

Zira pasaportları verenlerden birisi hakkında “Yurt dışına çıkma ve yakalama” kararı vardır…

O esnada çok ilginç bir şey olur ve pasaportunu da poliste bırakan 2 kişşiden birisi Ankara Esenboğa Havalimanı VIP Salonu’nda “Kayıplara karışır”…

Polis memuru ile başbaşa kalan diğer kişi ise gözaltına alınacaktır…

İşte Ankara Esenbğa Havalimanı’nda yaşanan bu “Gizemli kayboluş” öyküsünde apar topar ortadan yok olan kişi FERNAS İNŞAAT’ın sahibi Muzaffer Nasıroğlu, diğer kişi ise AKP’ye transfer olmuş olan eski AKP Batman Milletvekili olan amcasının oğlu Nezir Nasıroğlu’dur…

Eski vekil Nezir Nasıroğlu savcılıkta ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılır ama “MAVİ HAT” soruşturmasından dolayı hakkında yurtdışına çıkma yasağı ve yakalama kararı olan FERNAS İNŞAAT’ın Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Nasıroğlu’ndan bir haber alınamaz…

Anlaşılan araya “Hatırlı” birileri girmiştir…

***

Kamu İhale Kurumu iddia edilen suçlardan yargılama başladığı an itibariyle bir şirketin yarıdan çok hissesine sahip olan kişilerin kamu ihalesine girmesini yasaklıyor…

Hal böyle olunca FERNAS İNŞAAT kamu ihalelerinden “YASAKLI” durumuna düşüyor…

Ama FERNAS İNŞAAT’ın AKP’de “Kredisi” o kadar büyük ki bu yasaklı olması gereken durumda bile elini kolunu sallaya sallaya kamu ihalelerine giriyor tam 234 milyon TL’lik ihale alıyor.

İşte bu ihalelerin birisinde FERNAS’a ihaleyi kaptıran KÖSEOĞLU İNŞAAT bu durumu gerekçe göstererek 28 Nisan 2008 tarihinde FERNAS’ı şikayet ediyor.

Tam şikayet Kamu İhale Kurumu’na gelip de FERNAS’ın ihalesi iptal edileceği anda AKP FERNAS’a özel yasa çıkartıyor.

Hızır gibi yetişen AKP’nin çıkarttığı yeni yasa ile “İhaleye fesat karıştıran şirketlerin yeniden kamu ihalesine girmesi” önündeki yasak kaldırılıyor. Hali ile KÖSEOĞLU isimli firmanın yaptığı itiraz geçersiz sayılıyor, FERNAS kaldığı yerden kamu ihalelerini almaya tam gaz devam ediyor.

***

Şimdi siz diyeceksiniz ki “Arkadaş yazıya “ARAÇ GEÇİŞ GARANTİLİ OTOBAN İHALESİ” diye girdin, bize FERNAS diye bir AKP yandaşı şirket ile onun ilişkiler ağını anlattın. Şimdi ne alaka?”

Demeyin efendim,sakın ola demeyin zira çok alaka…

Bugün imzalanan ballı kaymaklı, günlük 35 bin araç geçiş garantili AYDIN-DENİZLİ Otoyolu ihalesini kim kazandı, o ballı kaymaklı sözleşmeye kim imza attı dersiniz?

Bingo! FERNAS İNŞAAT!

***

Evet efendim AKP’nin “Yolsuzluk” defterine 2005 yılında adını “1 numaradan” yazdıran FERNAS bugün 10 numaralık bir sözleşme imzaladı…

Geçişler garantili, sözleşme sağlam…

FERNAS’ a “HAYIRLI”, günde değil 35 bin 10 bin aracın zor geçeceği otobanda geçmeyen her araç için cebinden FERNAS İNŞAAT’a tıkır tıkır para ödeyecek memleketimin gariban vatandaşına “GEÇMİŞ” olsun…

Vessalam…

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

ÖZEL HABER

TÜGVA PELİKANCI SELMAN ÖĞÜT’E MAAŞ BAĞLAMIŞ

Yayınlanma Tarihi:

on

PELİKAN ekibinin 1 numarası olan Selman Öğüt’ün kardeşi, yandaş yazar ve PELİKAN’cı Hilal Kaplanın kayınbiraderi olan Selman Öğüt’ün TÜGVA tarafından maaşa bağlandığı ortaya çıktı.

Bir dönem AKP’nin yandaş düşünce kuruluşu SETA’da da koordinatör olarak görev yapan ve akademik unvanları için intihal iddiaları olan Selman Öğüt’ün TÜGVA tarafından “Koordinatörlük” sıfatı ile 2016-2017 yılları arasında 12 ay boyunca maaş aldığı ortaya çıktı.

TÜGVA tarafından her ay 5 bin TL ödeme yapılan Öğüt2ün bu “Danışmanlık” hizmeti karşılığında TÜGVA için nasıl bir hizmet verdiği ise bilinmiyor. TÜGVA’nın Öğüt’e aylık 5 bin TL’den yılda toplam 60 bin TL’lik “Danışmanlık” ödemesi yaptığı  TÜGVA’nın 2016-2017 BÜTÇE TABLOSU’nda ortaya çıkarken, Öğüt’ten alınan “Hizmet” ise tabloda yer almadı.

Öte yandan TÜGVA’nın pek çok dil için de “Eğitmen” adı altında ödemeler yaptığı tabloda görüldü.

İşte o bütçe tablosu:

________________________________________________________________________________________________

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:

 

Okumaya Devam Et

ÖZEL HABER

TÜGVA’DAN “HAKİMİ ETKİLEME” RAPORU

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF-

CELAL EREN ÇELİK

Ortaya saçılan belgeler ile skandalları bir bir gündeme gelen TÜGVA’da bir yeni skandal da vakfın Kahramanmaraş2ta bir yurdu kayyumdan devralmak istemesinden sonra yaşadığı sıkıntı sonrasında hazırladığı raporla ortaya çıktı.

TÜGVA Kahramanmaraş’ta 2016 yılında kayyuma devredilen şehrin en değerli lokasyonlarından birisindeki 5 katlı binayı almak için müşteri oldu. Ancak TÜGVA kayyuma piyasa raici yaklaşık 70-75 bin TL olan bina kirası için 50 bin TL yahut “KDV Dahil” 60 bin TL önerdi.

Kayyum TÜGVA’nın piyasanın altındaki bu teklifini kabul etmeyerek mahkemeden binanın kira değerinin tespiti için bilirkişi raporu istedi.

İşte skandal da bundan sonra ortaya çıktı.

TÜGVA Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü bir rapor hazırlayarak TÜGVA Genel Merkezi’ne “ÇÖZÜM RAPORU” adı ile gönderdiler.

Bu raporda olayın çözümü için bilirkişi istenen mahkemenin hakimine ulaşılarak hakimin “Etkilenmesi” ve kira bedelinin 60 bin TL civarında tutulması, Kahramanmaraş AKP İl Başkanının  aranarak konunun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın takip ettiğinin söylenerek korkutulmasını sağlamak ve kayyum heyetinde yer alan avukatın aranarak konunun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından takip edildiğinin söylenerek korkutulması 3 çözüm önerisi olarak sunuldu.

Öte yandan “ÇÖZÜM RAPORUNDA” binanın TÜGVA’ya kiralanması için yaşanan sorunun çözümü için AKP’ye yakın bir dciğer vakıf olan KADEM örnek gösterilerek “KADEM gibi tepeden konuşmanın” daha iyi olacağının belirtilmesi dikkat çekti.

TÜGVA Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü “ÇÖZÜM RAPORUNDA” Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Reis” diye bahsettiler.

 

________________________________________________________________________________________________

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:

 

 

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

AKP’Lİ ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN TÜGVA’YA BALLI “İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ”

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF-ÖZEL

CELAL EREN ÇELİK

Ortaya çıkan “TÜGVA BELGELERİ” ile birlikte pek çok belediyenin TÜGVA’ya ücretsiz yurt tahsisi yaptığı ortaya çıkmıştı. Belediyeler ile TÜGVA arasında yapılan ve taşınır-taşınmaz mülk tahsisi ile kullanım hakkı ile ayni ve nakdi yardımı kapsayan “İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLLERİ” nden birisinin de geçen dönemki Ordu Büyükşehir Belediyesi ile imzalandığı ortaya çıktı.

TÜGVA ile ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI arasında 2016 yılında düzenlenen İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ’nde TÜGVA adına yetkili isim olarak dönemin TÜGVA Genel Başkanı İsmail Emanet’in ismi bulunurken, Ordu Büyükşehir Belediyesi adına ise protokolü imzalamak için dönemin Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz adına Genel Sekreter Mustafa Çöpoğlu yetkilendirilmiş.

Protokolde “VAKFIN YÜKÜMLÜLÜKLERİ” bölümünde “Gençlerin kültürel ve sanatsal manda gelişmelerine katkı sağlamak,sportif faaliyetler amacı ile Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edilen ya da kullanım hakkı verilen tüm taşınır ve taşınmazların imkanlarından faydalanacak gençlere ulaşmak, organize etmek ve gençlere yönelik hizmetler yürütmek”, öğrenciler için seminer , konferans panel düzenlemek, milli manevi değerleri artıracak kamplar tertip etmek, gençler için gezi,piknik,spor turnuvakları düzenlemek ve ülke ve şehrin ali menfaatleri doğrultusunda nitelikli insan yetiştirmek için ortaöğretim, lisans, lisans üstü ve dil eğitim çalışmaları gerçekleştirmek gibi maddelere yer verilmiş.

Düzenlenen İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ’nde Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin “YÜKÜMLÜLÜKLERİ” ise şu şekilde sıralanmış:

  • Büyükşehir Belediyesi’nin görev alanına giren konularda, vakıfça talep edilen hususlarda, Başkanlık makamınca uygun görülen faaliyetlerde ayni ve nakdi katkı sağlamak.

Öte yandan protokolde tahsis ya da kullanım hakkı verilen mülklerin kullanım hakkının teslim tarihinden itibaren TÜGVA’ya ait olacağı, protokolün 10 yıl süre ile geçerli olup, bu süre sonunda 2 tarafın anlaşması ile yeniden uzatılabileceği de protokol ile kayıt altına alınmış.

Düzenlenen İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ’nde Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından TÜGVA’ya ayni ve nakdi destek sağlanması hükme bağlanırken, TÜGVA’nın kendisine tahsis edilecek taşınmazlar için gerçekleştirmesi gereken bir ödemeden ise bahsedilmemiş. Yani Ordu Büyükşehir Belediyesi TÜGVA’ya tek kuruş almadan taşınmaz tahsis etme ve kullanım hakkı vermenin yanında bir de ayni ve nakdi yardım sağlama taahhüdü vermiş.

Protokolde anlaşmazlık olması halinde ise her hangi bir hukuk yolu yahut mahkeme yetkili kılınmazken “Belediye ve Vakıf yetkililerinin konuyu konuşarak çözecekleri” protokolde kayıt altına alınmış.

TÜGVA ile Ordu Büyükşehir Belediyesi arasında gerçekleştirilen bu “İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ” nün imzalandığı dönemde Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanı olan Enver Yılmaz aynı zamanda 22. ve 23. dönemde AKP Ordu Milletvekili olarak 2 dönem TBMM’de bulunmuştu.

İşte TÜGVA ile bir önceki AKP’li Ordu Büyükşehir Belediyesi arasında hazırlanmış olan “Ballı” İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ belgeleri:

________________________________________________________________________________________________

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, HABER ALTERNATİF’in aylık,3 aylık,6 aylık yahut yıllık ÖZEL BÜLTEN’ine abone olabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

 

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: