GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN "TİCARİ SIRLI" RESTORAN KIYAĞI - Haber Alternatif
Sosyal Medya Hesaplarımız

ÖZEL HABER

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN “TİCARİ SIRLI” RESTORAN KIYAĞI

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF/ÖZEL

Celal Eren ÇELİK

AKP’li Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in belediye başkanlığı görevini yürüttüğü Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile ilgili yolsuzluk ve usulsüzlük haberlerine bir yenisi daha eklendi…

“KÜTÜPHANE YAPACAĞIZ” DİYE KAFELERİ YIKTILAR,LÜKS RESTORAN YAPTILAR

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan ve Gaziantep’in en merkezi noktalarından birisi olan 100.yıl parkı içerisinde bulunan 2 taş kafe 2018 yılında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından bu alana çok büyük bir “Şehir kütüphanesi” yapılacağı gerekçesi ile yıkıldı.

Yıkımın ardından bölgede Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne ait araçlar tarafından hummalı bir inşaat çalışması başlatıldı.

Herkes yıkılan kafelerin yerine yapılacağı söylenen şehir kütüphanesinin inşaatının devam ettiğini zannederken,yapılan yapının lüks bir restorasyon olduğu ortaya çıktı ve şehrin en merkezi noktalarından birisine son derece lüks bir restoran yapıldı.

BELEDİYE RESTORANI İHALEYE ÇIKARTIYOR,EN SONUNDA RESTORAN “TANIDIĞA” GİDİYOR

Lüks restoranın inşaatının tamamlanmasının ardından Gaziantep Büyükşehir Belediyesi buranın işletmesini 2886 sayılı ihale kanunu ile satışa çıkarttı.İhaleyi ise yine Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin belediye şirketi olan GAZİBEL A.Ş aldı.

GAZİBEL A.Ş ise 20 yıl boyunca işletme hakkını satın aldığı  restoranı 10 yıllığına HAYAD YİYECEK İÇECEK GIDA SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ’ne verdi.

Lüks restoranın 10 yıllık işletmesini alan şirketin sahibi ise tanıdık çıktı.Bu şirketin sahibi olan Songül Toprak Alisinanoğlu uzun yıllar SANKO Holding’te üst düzey yöneticilik yapmış,SANKO HOLDİNG yatırımlarından SANKO PARK’ın Yönetim Kurulu Üyeliğini yapmış,holdingin sahibi olan Abdülkadir Konukoğlu’na çok yakın bir isim.Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de uzun yıllarda SANKO HOLDİNG’te yöneticilik yaptıktan sonra siyasete girmişti ve Şahin de SANKO HOLDİNG Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu’na olan yakınlığı ile tanınıyor.

CHP’Lİ BELEDİYE MECLİS ÜYESİNİN SORUSUNA “TİCARİ SIR” CEVABI

Şu an da HAYAD Restoran ismi ile çok lüks bir restoran olarak faaliyet gösteren işletmenin yapımında Büyükşehir Belediyesi’nin araçlarının kullanılması ve buraya kütüphane yerine restoran yapılması sonrasında işin peşine bu kez CHP Şahinbey Belediyesi Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyesi Hasan Şencan düştü.

Şencan konu ile ilgili CİMER üzerinden Gaziantep Belediyesine çeşitli sorular sordu.

CHP Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Hasan Şencan konu ile ilgili olarak ; “Restoran hangi ihale ile verildiğini,bu restoranın yapımı için belediyenin ne kadar para harcadığını,hangi firmanın ihaleyi aldığını,restoranda bulunan malzeme ve demirbaşların ödemesini kimin yaptığını ,restoranı kimin işlettiğini ve aylık bedelinin kaç TL. olduğunu” sorularını sordu.

Ancak Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından  gelen yanıtta bu yerin belediyenin GAZİBEL A.Ş isimli şirketine devredildiğini ve soruların bu şirkete sorulması gerektiği belirtildi.

Gazianetp Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan gelen bu cevap üzerine Şahinbey Belediyesi Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyesi Hasan Şencan bu kez GAZİBEL A.Ş’ye sorularını sordu.

 

SORULARA “TİCARİ SIRLI” CEVAP

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İşletme ve İştirakler Daire Başkanı Eyyüp Üzücü tarafından cevaplanan sorulara ise net cevaplar verilmezken, bu cevapların “verilememesine” gerekçe olarak ise “TİCARİ SIR” gösterildi.

Öte yandan yine verilen cevapta lüks restoranın inşaatını belediyenin yapmadığı ifade edildi. Yine lüks restoranın kirası konusunda “Ticari sır” kapsamında cevabi bilgi verilmedi.

Ancak aynı bölgede mekan kiralarının asgari 30 bin TL olduğu belirtilirken,bu lüks restoranın aylık 11 bin TL kira ödediği belirtiliyor.

Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz Şahinbey Belediyesi Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyesi Hasan Şencan “Bu restoranın yapımının belediye tarafından yapılmadığı şeklinde verilen cevap külliyen yalandır zira bu inşaat Büyükşehir Belediyesi’nin iş makinaları ile gözümüzün önünde yapıldı.Ayrıca şu anda restoranı işleten firmanın hiç bir inşaat çalışması yapmadığını biliyoruz.O zaman belediye kendisi burayı yapmadıysa,firmanın da yaptığı bir yer yoksa kiralama bedelini ne üzerinden almaktadır? İhalenin yapılabilmesi için zaten üzerinde bir mülk olması gerekiyor.Mülk olmayan yerde neyin ihalesini yapıp işletme hakkını verdiniz? Öte yandan “ticari sır” diyerek kaç lira kira bedeli ödendiği açıklanmıyor.Burada kamu açıkça zarara uğratılmaktadır” ifadelerini kullandı.

DİKKAT ÇEKİCİ “GASTRONOMİ” VURGUSU

Öte yandan GAZİBEL A.Ş  adına verilen “TİCARİ SIRLI” cevapta özellikle Gaziantep’in “Gastronomi Şehri İlan Edilmesine” ve bu restoranın “Gastronomi turizmine katkısına” vurgu yapılması dikkati çekti.

Bu “Gastronomi Şehri” ve “Gastronomi Turizmi” vurgusu önemli zira lüks restoranın işletmesini ihale ile alan HAYAD YİYECEK İÇECEK GIDA SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ’nin sahibi olan Songül Toprak Alisinanoğlu aynı zamanda Gaziantep Gastronomi Ve Turizm Derneği (GASTURDER) Yönetim Kurulu Başkanı olan isim.

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

ÖZEL HABER

TÜGVA PELİKANCI SELMAN ÖĞÜT’E MAAŞ BAĞLAMIŞ

Yayınlanma Tarihi:

on

PELİKAN ekibinin 1 numarası olan Selman Öğüt’ün kardeşi, yandaş yazar ve PELİKAN’cı Hilal Kaplanın kayınbiraderi olan Selman Öğüt’ün TÜGVA tarafından maaşa bağlandığı ortaya çıktı.

Bir dönem AKP’nin yandaş düşünce kuruluşu SETA’da da koordinatör olarak görev yapan ve akademik unvanları için intihal iddiaları olan Selman Öğüt’ün TÜGVA tarafından “Koordinatörlük” sıfatı ile 2016-2017 yılları arasında 12 ay boyunca maaş aldığı ortaya çıktı.

TÜGVA tarafından her ay 5 bin TL ödeme yapılan Öğüt2ün bu “Danışmanlık” hizmeti karşılığında TÜGVA için nasıl bir hizmet verdiği ise bilinmiyor. TÜGVA’nın Öğüt’e aylık 5 bin TL’den yılda toplam 60 bin TL’lik “Danışmanlık” ödemesi yaptığı  TÜGVA’nın 2016-2017 BÜTÇE TABLOSU’nda ortaya çıkarken, Öğüt’ten alınan “Hizmet” ise tabloda yer almadı.

Öte yandan TÜGVA’nın pek çok dil için de “Eğitmen” adı altında ödemeler yaptığı tabloda görüldü.

İşte o bütçe tablosu:

________________________________________________________________________________________________

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:

 

Okumaya Devam Et

ÖZEL HABER

TÜGVA’DAN “HAKİMİ ETKİLEME” RAPORU

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF-

CELAL EREN ÇELİK

Ortaya saçılan belgeler ile skandalları bir bir gündeme gelen TÜGVA’da bir yeni skandal da vakfın Kahramanmaraş2ta bir yurdu kayyumdan devralmak istemesinden sonra yaşadığı sıkıntı sonrasında hazırladığı raporla ortaya çıktı.

TÜGVA Kahramanmaraş’ta 2016 yılında kayyuma devredilen şehrin en değerli lokasyonlarından birisindeki 5 katlı binayı almak için müşteri oldu. Ancak TÜGVA kayyuma piyasa raici yaklaşık 70-75 bin TL olan bina kirası için 50 bin TL yahut “KDV Dahil” 60 bin TL önerdi.

Kayyum TÜGVA’nın piyasanın altındaki bu teklifini kabul etmeyerek mahkemeden binanın kira değerinin tespiti için bilirkişi raporu istedi.

İşte skandal da bundan sonra ortaya çıktı.

TÜGVA Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü bir rapor hazırlayarak TÜGVA Genel Merkezi’ne “ÇÖZÜM RAPORU” adı ile gönderdiler.

Bu raporda olayın çözümü için bilirkişi istenen mahkemenin hakimine ulaşılarak hakimin “Etkilenmesi” ve kira bedelinin 60 bin TL civarında tutulması, Kahramanmaraş AKP İl Başkanının  aranarak konunun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın takip ettiğinin söylenerek korkutulmasını sağlamak ve kayyum heyetinde yer alan avukatın aranarak konunun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından takip edildiğinin söylenerek korkutulması 3 çözüm önerisi olarak sunuldu.

Öte yandan “ÇÖZÜM RAPORUNDA” binanın TÜGVA’ya kiralanması için yaşanan sorunun çözümü için AKP’ye yakın bir dciğer vakıf olan KADEM örnek gösterilerek “KADEM gibi tepeden konuşmanın” daha iyi olacağının belirtilmesi dikkat çekti.

TÜGVA Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü “ÇÖZÜM RAPORUNDA” Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Reis” diye bahsettiler.

 

________________________________________________________________________________________________

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:

 

 

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

AKP’Lİ ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN TÜGVA’YA BALLI “İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ”

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF-ÖZEL

CELAL EREN ÇELİK

Ortaya çıkan “TÜGVA BELGELERİ” ile birlikte pek çok belediyenin TÜGVA’ya ücretsiz yurt tahsisi yaptığı ortaya çıkmıştı. Belediyeler ile TÜGVA arasında yapılan ve taşınır-taşınmaz mülk tahsisi ile kullanım hakkı ile ayni ve nakdi yardımı kapsayan “İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLLERİ” nden birisinin de geçen dönemki Ordu Büyükşehir Belediyesi ile imzalandığı ortaya çıktı.

TÜGVA ile ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI arasında 2016 yılında düzenlenen İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ’nde TÜGVA adına yetkili isim olarak dönemin TÜGVA Genel Başkanı İsmail Emanet’in ismi bulunurken, Ordu Büyükşehir Belediyesi adına ise protokolü imzalamak için dönemin Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz adına Genel Sekreter Mustafa Çöpoğlu yetkilendirilmiş.

Protokolde “VAKFIN YÜKÜMLÜLÜKLERİ” bölümünde “Gençlerin kültürel ve sanatsal manda gelişmelerine katkı sağlamak,sportif faaliyetler amacı ile Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edilen ya da kullanım hakkı verilen tüm taşınır ve taşınmazların imkanlarından faydalanacak gençlere ulaşmak, organize etmek ve gençlere yönelik hizmetler yürütmek”, öğrenciler için seminer , konferans panel düzenlemek, milli manevi değerleri artıracak kamplar tertip etmek, gençler için gezi,piknik,spor turnuvakları düzenlemek ve ülke ve şehrin ali menfaatleri doğrultusunda nitelikli insan yetiştirmek için ortaöğretim, lisans, lisans üstü ve dil eğitim çalışmaları gerçekleştirmek gibi maddelere yer verilmiş.

Düzenlenen İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ’nde Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin “YÜKÜMLÜLÜKLERİ” ise şu şekilde sıralanmış:

  • Büyükşehir Belediyesi’nin görev alanına giren konularda, vakıfça talep edilen hususlarda, Başkanlık makamınca uygun görülen faaliyetlerde ayni ve nakdi katkı sağlamak.

Öte yandan protokolde tahsis ya da kullanım hakkı verilen mülklerin kullanım hakkının teslim tarihinden itibaren TÜGVA’ya ait olacağı, protokolün 10 yıl süre ile geçerli olup, bu süre sonunda 2 tarafın anlaşması ile yeniden uzatılabileceği de protokol ile kayıt altına alınmış.

Düzenlenen İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ’nde Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından TÜGVA’ya ayni ve nakdi destek sağlanması hükme bağlanırken, TÜGVA’nın kendisine tahsis edilecek taşınmazlar için gerçekleştirmesi gereken bir ödemeden ise bahsedilmemiş. Yani Ordu Büyükşehir Belediyesi TÜGVA’ya tek kuruş almadan taşınmaz tahsis etme ve kullanım hakkı vermenin yanında bir de ayni ve nakdi yardım sağlama taahhüdü vermiş.

Protokolde anlaşmazlık olması halinde ise her hangi bir hukuk yolu yahut mahkeme yetkili kılınmazken “Belediye ve Vakıf yetkililerinin konuyu konuşarak çözecekleri” protokolde kayıt altına alınmış.

TÜGVA ile Ordu Büyükşehir Belediyesi arasında gerçekleştirilen bu “İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ” nün imzalandığı dönemde Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanı olan Enver Yılmaz aynı zamanda 22. ve 23. dönemde AKP Ordu Milletvekili olarak 2 dönem TBMM’de bulunmuştu.

İşte TÜGVA ile bir önceki AKP’li Ordu Büyükşehir Belediyesi arasında hazırlanmış olan “Ballı” İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ belgeleri:

________________________________________________________________________________________________

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, HABER ALTERNATİF’in aylık,3 aylık,6 aylık yahut yıllık ÖZEL BÜLTEN’ine abone olabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

 

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: