Sosyal Medya Hesaplarımız

GÜNDEM

GEORGE FLOYD SONRASI DÜNYA

Yayınlanma Tarihi:

on

TURGAY YILDIZ

Minnesota’da bir siyahi olan George Floyd’un polis tarafından öldürülmesi ile başlayan olaylar eski kıta Amerika’yı yangın yerine çevirdi. Acı nefrete; nefret intikama; intikam şiddete; şiddet yağmaya dönüştü. Sonrasını kim bilebilir?

Irkçılık bu Dünya’nın en kadim sorunlarından birisidir. Seçmediğimiz giysi tenimiz, bizim kaderimiz de olur. “Pis zenci” “Kahrolası kızılderili” “Başka kapıya çekik gözlü adam” aşina olduğumuz ama vicdanı olan kimsenin onaylamadığı nitelemelerdir. Amerika ve Dünya’nın pek çok beyazsever ülkesi, üzerinden milyon dolarlar kazandığı sözüm ona ırkçılık karşıtı filmlerle sorunu çözmemiş sadece ağrıyı kesmiştir. İnsanların içinden Ku Klux Klan, dudaklarının üstünden Hitler bıyığı çıkmaya başlamış “öteki” olan, öteki diyenin kurbanı haline gelmiştir.

Ülkemde de bir Kürt genci Kürtçe müzik dinledi diye kalbinden bıçaklanarak öldürüldü hem de adı Barış… İngilizce dinleseydi sorun olmayacaktı, siyahi müziği yapsaydı kimse ilgilenmeyecekti. Ama Kürtçe… Hemen geride bıraktığım üç noktanın içinde belletilmiş nefret, öğrenilmiş şiddet ve cevap bekleyen “neden” sorusu var. Neden? Ne için? Neyi elde edeceksiniz bir varlığı yok ederken… Bu üç noktanın içinde de acı göz yaşı ve sessizlik var.

İspanyol atasözü diyor ki: Sev de kimi seversen sev

Yunus Emre diyor ki:

Gelin tanış olalım

işi kolay kılalım

Sevelim sevilelim

Dünya kimseye kalmaz

Ben de diyorum ki “Sevmekten başka seçeneğimiz yok.

Sevmek ama koşulsuz;

Sevmek ama ön yargısız;

Sevmek ama başkasını;

Sevmek ama bir görerek tüm renkleri;

Sevmek ama yaşsız çağsız;

Sevmek ama hangi görünüşte olursa olsun;

Ve sevmek kendini nihayetinde

Çünkü dostlar önce kendimizi seversek, önce yakınlarımızı sevmeye başlarsak

her kişi kendini korumak için kendine benzeyeni yanına alıp biz olur;

her biz başkasına düşman olur, her başkası ötekine karşı bizimle ittifak olur,

müttefiklerle ittifak edenler savaşa neden olur.

Sen ölürsün sizin için ben ölürüm bizim için

bizi cepheye sürenler kadeh kaldırır

senin ve benim için.

Sevmekten başka seçeneğimiz yok ve unutmayın bir başkasını severek başlamalı güne, ne geleceğe don biçmeliyiz ne prim vermeliyiz düne. Şiddet kapısını çalacağımız bir komşu, savaş bir düğünün kına gecesi değildir. Kandan kına yakılmaz, başkasının kefeninden de gelinlik olmaz…

Şiddet de kahkaha gibi, göz yaşı gibi, virüs gibi bulaşıcıdır; bir kere yayılmaya görsün. Ve bir küçük kıvılcım yeter büyük yangınlar için. Ama yine ve ısrarla demeliyiz ki “ Dünyayı güzellik kurtaracak ve bir insanı sevmekle başlayacak her şey”

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

BOLU’DAKİ “ASFALT” RANTINI TANJU ÖZCAN AÇIKLADI

Yayınlanma Tarihi:

on

Bolu’nın CHP’li Belediye Başkanı Tanju Özcan,yaptığı açıklama ile Bolu Özel İdaresi’nin özel bir firmaya para kazandırmak adına kendilerinin çok daha ucuz fiyat vermesine rağmen asfaltlama ihalesini özel bir firmaya verdiğini açıkladı.

Bolu’nun Sazakiçi Köyü’ne yapılacak sıcak asfalt dökümü için kamunun daha az para ödemesi amacı ile İl Özel İdare’nin açtığı ihaleye girdiklerini ve ihalenin kendilerine verilmek istenmemesine rağmen en düşük vermeleri sonucunda ihalenin Bolu Belediyesi’nin şirketi olan Bolu Bel’de kaldığını belirten Tanju Özcan sonrasında yaşanan süreçte ise kamunun zarar uğratıldığını belirtti.

10 gün içerisinde ihale için Bolu İl Özel İdaresi’nin kendileri ile sözleşme imzalaması gerekirken 9.gün “Kaynak olmadığı” gerekçesi ile ihaleyi iptal ettiğini belirten Özcan “Kamuda kaynağı olmadan ihale yapamazsınız.Bu suçtur” dedi. Özcan ihale sürecinde Bolu İl Özel İdaresinin ihaleyi kendilerine vermesine rağmen “Araçlardaki belediye ambleminin kapatılması” şartını koştuğunu, kendilerinin sırf kamu daha az para ödesin diye bunu da kabul ettiklerini hatırlattı.

Ancak aradan bir süre geçtikten sonra Bolu İl Özel İdaresi’nin ihalenin yöntemini değiştirdiğini ve açık ihaleden davet usulüne çevirerek ihaleyi bir özel firmaya verdiğini belirten Tanju Özcan, Bolu İl Özel İdaresi’nin ihaleyi kazanan firmanın kim olduğu konusunda da bilgi vermediğini ifade etti.

Tanju Özcan bu gelişme üzerine Bolu İl Özel İdaresi’ne resmi bir yazı göndererek ihaleyi kazanan firmadan %15 daha ucuza ve aynı ihale şartnamesine uymayı kabul ederek bu işi yapmayı taahhüt ettiklerini ifade etti.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan 2. ihaleye belediye şirketinin davet edilmesini istemelerine rağmen davet edilmediğinin altını çizerken,Bolu Valisi’ni konuya müdahale etmeye çağırdı.

Özcan bu konuda gerekirse Bolu İl Özel İdaresi yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını da belirtti.

İşte Tanju Özcan’ın o açıklamaları

 

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

CÜBBELİ AHMET EMNİYETTE ÇARK ETTİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Televizyon kanallarına çıkarak “Ülkede binlerce Selefi Dernek silahlanıyor” açıklaması yapması ile gündeme gelen ve sonrasında “Savcılık çağırırsa 150 Selefi Derneğin ismini veririm” diyen Cübbeli Ahmet,Emniyette fikir değiştirdi…

“Silahlanan Selefi Dernekler” ile ilgili açıklamalarının ardından medyaya yansıyan sözleri sonrasında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma sonrasında ifadesi alınmak üzere Emniyete çağırılan Cübbeli Ahmet’in Emniyet’te hiç bir şahıs yahut kurum isim vermediği öğrenildi.

DERNEKLERİ DEĞİL BİLGİ ALDIĞI KİŞİLERİ SÖYLEDİ

Bugün sabah saatlerinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne giden Ünlü ifade verdi.

Independent Türkçe’den Cihat Arpacık’ın haberine göre ifadesinde, silahlanma iddiasıyla ilgili bilgi aldığı kişileri işaret eden Ünlü, emniyet yetkililerine silahlandığı iddia edilen herhangi bir dernek, yapılanma veya şahıs ismi vermedi. Ünlü’nün ifadesi, soruşturmayı yürüten savcılığa gönderildi.

Emniyet’in söz konusu soruşturma çerçevesinde önümüzdeki günlerde Cübbeli Ahmet Hoca’ya bu bilgiyi getiren kişilerin de bilgisine başvuracağı öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

‘Cübbeli’ adıyla bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, CNN Türk’te Ahmet Hakan’a konuk olduğu programda, Türkiye’deki selefi derneklerin silahlandığını ve ciddi bir tehdit oluşturduğunu belirterek şunları söylemişti: “2 bin dernek var. Bu dernekler silahlanıyor. Şahıslar pompalı mompalı. Dört defa silahlanmayı engelleyin iç savaş hazırlanıyor. Özellikle Batman-Adıyaman taraflarında çatışmaya hazırlanıyorlar. Barut gibi. İzmir kaynıyor. Ora bura kaynıyor. İnsanları alenen ölümle tehdit ediyorlar.”

Daha sonra Sözcü yazarı Saygı Öztürk’e konuşan Ahmet Mahmut Ünlü ‘Savcılar beni çağırırsa silahlanan 150 derneğin ismini vermeye hazırım’ demişti.

Bunun üzerine İçişleri Bakanlığı, Cübbeli Ahmet’in ‘2 bin selefi dernek silahlanıyor’ iddiaları ile ilgili inceleme başlattı.

 

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

HER ŞEY DURUYOR,KANAL İSTANBUL DURMUYOR

Yayınlanma Tarihi:

on

Açıklandığı günden bu yana tartışmaların odağında olan Kanal İstanbul Projesi son sürat ilerlemeye devam ediyor. Son olarak Firuzköy Mahallesi’nde metrekarelerce tarla vasfındaki toplam 4 arazinin imara açılması kesinleşti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bugün askıya çıkarması ile kesinleşen imara açılma kararı sonrasında CHP’li İBB Belediye Meclis Üyelerinden sert tepki geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) CHP’li Meclis üyesi Nadir Ataman “Kanal da imar planları jet hızı ile ilerliyor” dedi.

CHP’li Meclis üyesi Nadir Ataman “Yine etaplar halinde 18 uygulamaları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca askıya çıkarılmaktadır. Cumhuriyet tarihinde bu kadar hızlı ilerleyen imar plan uygulaması yoktur. Yeni dönemde Kanal İstanbul kanunun da meclise geleceği söylenmişti, ihalenin bu seneye yetiştirileceği, ihaleden önce de kanunun ve yeni şehrin tüm etapların 18 uygulamasının askıya çıkarılacağı söylenmektedir. Hiçbir itirazı ve toplumsal haykırışı duymayan hükümet jet hızı ile Kanal İstanbul’a koşuyor. Bu ne acele?” diye konuştu.

Okumaya Devam Et

Popüler

%d blogcu bunu beğendi: