Sosyal Medya Hesaplarımız

GÜNDEM

GEORGE FLOYD SONRASI DÜNYA

Yayınlanma Tarihi:

on

TURGAY YILDIZ

Minnesota’da bir siyahi olan George Floyd’un polis tarafından öldürülmesi ile başlayan olaylar eski kıta Amerika’yı yangın yerine çevirdi. Acı nefrete; nefret intikama; intikam şiddete; şiddet yağmaya dönüştü. Sonrasını kim bilebilir?

Irkçılık bu Dünya’nın en kadim sorunlarından birisidir. Seçmediğimiz giysi tenimiz, bizim kaderimiz de olur. “Pis zenci” “Kahrolası kızılderili” “Başka kapıya çekik gözlü adam” aşina olduğumuz ama vicdanı olan kimsenin onaylamadığı nitelemelerdir. Amerika ve Dünya’nın pek çok beyazsever ülkesi, üzerinden milyon dolarlar kazandığı sözüm ona ırkçılık karşıtı filmlerle sorunu çözmemiş sadece ağrıyı kesmiştir. İnsanların içinden Ku Klux Klan, dudaklarının üstünden Hitler bıyığı çıkmaya başlamış “öteki” olan, öteki diyenin kurbanı haline gelmiştir.

Ülkemde de bir Kürt genci Kürtçe müzik dinledi diye kalbinden bıçaklanarak öldürüldü hem de adı Barış… İngilizce dinleseydi sorun olmayacaktı, siyahi müziği yapsaydı kimse ilgilenmeyecekti. Ama Kürtçe… Hemen geride bıraktığım üç noktanın içinde belletilmiş nefret, öğrenilmiş şiddet ve cevap bekleyen “neden” sorusu var. Neden? Ne için? Neyi elde edeceksiniz bir varlığı yok ederken… Bu üç noktanın içinde de acı göz yaşı ve sessizlik var.

İspanyol atasözü diyor ki: Sev de kimi seversen sev

Yunus Emre diyor ki:

Gelin tanış olalım

işi kolay kılalım

Sevelim sevilelim

Dünya kimseye kalmaz

Ben de diyorum ki “Sevmekten başka seçeneğimiz yok.

Sevmek ama koşulsuz;

Sevmek ama ön yargısız;

Sevmek ama başkasını;

Sevmek ama bir görerek tüm renkleri;

Sevmek ama yaşsız çağsız;

Sevmek ama hangi görünüşte olursa olsun;

Ve sevmek kendini nihayetinde

Çünkü dostlar önce kendimizi seversek, önce yakınlarımızı sevmeye başlarsak

her kişi kendini korumak için kendine benzeyeni yanına alıp biz olur;

her biz başkasına düşman olur, her başkası ötekine karşı bizimle ittifak olur,

müttefiklerle ittifak edenler savaşa neden olur.

Sen ölürsün sizin için ben ölürüm bizim için

bizi cepheye sürenler kadeh kaldırır

senin ve benim için.

Sevmekten başka seçeneğimiz yok ve unutmayın bir başkasını severek başlamalı güne, ne geleceğe don biçmeliyiz ne prim vermeliyiz düne. Şiddet kapısını çalacağımız bir komşu, savaş bir düğünün kına gecesi değildir. Kandan kına yakılmaz, başkasının kefeninden de gelinlik olmaz…

Şiddet de kahkaha gibi, göz yaşı gibi, virüs gibi bulaşıcıdır; bir kere yayılmaya görsün. Ve bir küçük kıvılcım yeter büyük yangınlar için. Ama yine ve ısrarla demeliyiz ki “ Dünyayı güzellik kurtaracak ve bir insanı sevmekle başlayacak her şey”

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

MENZİLCİ HEKİM BU KEZ 128 MİLYAR DOLAR’I SORANLARI HEDEF ALDI

Yayınlanma Tarihi:

on

GATA’da Başhekim Yardımcısı olarak görev yaptığı süreçte medeni kanunu hedef alan açıklama ve sosyal medya paylaşımları ile gündeme gelen Menzilci doktor Ali Edizer bu kez de 128 milyar Dolar’ın akıbetini soranları hedef aldı.

Tarikatçı doktor sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Bizim “Buharlaştırmak” gibi bir yeteneğimiz olsaydı, inanın sizden 128 milyar dolara sıra gelmezdi!” ifadelerini kullandı.

Hatırlanacağı üzere Menzilci Ali Edizer erkeklere ‘boşanmak yerine ikinci eş’ çağrısı yapan ve medeni hukuku hedef gösteren sosyal medya paylaşımlarının sosyal medyada gündem olmasının ardından GATA başhekim yardımcılığı görevinden alınmıştı.Ancak kendisi hakkındaki tepkiler gündemden düştükten sonra Ali Edizer görevine Güdül Devlet Hastanesi’nde devam etmeye başlamıştı.

Edizer son paylaşımına gelen tepkiler üzerine hesabını kilitleyerek korumaya aldı.

________________________________________________________________________________________________

BAĞIMSIZ GAZETECİLİĞE DESTEK OLMAK İÇİN;

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, bağımsız ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, DİJİTAL KİTAPLARIMIZDAN (e-kitap) satın alabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

DİJİTAL BOOK STORE SANAL KİTABEVİ:

https://www.shopier.com/ShowProductNew/storefront.php?shop=dijitalbookstore&sid=d2FqS25GbkNlRDh0dW5ucjBfLTFfIF8g

YOUTUBE KANALI LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

MONTRÖ DUYURUSU SORUŞTURMASINDA YENİ GELİŞME: 6 EMEKLİ AMİRAL,1 GENERAL İFADEYE ÇAĞIRILDI

Yayınlanma Tarihi:

on

103 emekli amiral tarafından yayınlanan Montrö Bildirisi sonrasında 14 emekli amiral mahkemeye çıkarak çeşitli yasaklar getirilmek kaydı ile serbest kalmıştı ancak bugün itibariyle soruşturmada yeni gelişmeler yaşanıyor.

‘Montrö duyurusu’ soruşturması kapsamında aralarında emekli amiraller Alperen Tezeren, Metin Açımız’ın da olduğu 6 emekli amiral ile 1 emekli generali ifadeye çağırdı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bazı emekli amirallerin bildirisine ilişkin soruşturmada 6 emekli amiral ile 1 emekli generali ifadeye çağırdı.

VERYANSIN TV’nin haberine göre “Montrö duyurusu’ soruşturması kapsamında İstanbul, Muğla, Antalya ve Ankara’da 6 emekli amiral ile 1 emekli generale gelecek hafta ifade vermek üzere Ankara Emniyet Müdürlüğüne gelmeleri konusunda tebligat yapıldı.

Aralarında emekli amiraller Alperen Tezeren, Metin Açımız’ın da olduğu 6 emekli amiral ile 1 emekli generalin evine bu sabah saat 07.30 sıralarında polis ekipleri geldi. Evlerde arama yapan ekipler, dijital materyallere el koydu.

İfadeye çağrılan emeki amiral Alperen Tezeren’in Montrö duyurusunun tartışıldığı Whatsapp grubunun yöneticisi olduğu öğrenildi. 

Avukat Hüseyin Ersöz, gelen polis ekiplerinin 2 müvekkiline 22 Nisan günü için ifadeye gitmeleri yönünde tebligat yaptıklarını bildirdi. 

Evlerinde arama yapılan bu kişilere ait dijital materyale de el konulduğu öğrenildi.

Emekli amirallerin bildirisine ilişkin daha önce 14 kişi hakkında soruşturma başlatılmış, 10’u gözaltına alınan, 4’ü ifadeye çağırılan şüpheliler, adli kontrolle serbest bırakılmıştı.

Ayrıntılar gelecek…

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

7 EMEKLİ AMİRALİN EVİNDE ARAMA YAPILIYOR

Yayınlanma Tarihi:

on

Geçtiğimiz günlerde 103 emekli amiralin yayınladıkları Montrö Duyurusu sonrasında emekli amiraller “İl dışı ve yurtdışı yasağı” konularak serbest bırakılmış ve amirallere “Elektronik kelepçe” takılmıştı…

Montrö Duyurusunda bulunan emekli amiraller ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

‘Montrö duyurusu’ soruşturması kapsamında aralarında emekli amiraller Alperen Tezeren, Metin Açımız’ın da olduğu 7 emekli amiralin evinde polis arama yapılıyor.

Alperen Tezeren’in Montrö duyurusunun tartışıldığı Whatsapp grubunun moderatörü olduğu öğrenildi.

Ayrıntılar gelecek…

KAYNAK:VERYANSIN TV

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: