GİRESUN ÜNİVERSİTESİ'NDE "HAKKANİYETLİ" KADRO SKANDALI! - Haber Alternatif
Sosyal Medya Hesaplarımız

ÖZEL HABER

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ’NDE “HAKKANİYETLİ” KADRO SKANDALI!

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF/ÖZEL HABER

Celal Eren ÇELİK

Türkiye’de son günlerde üniversitelerdeki “adrese teslim” kadro ilanları tartışmaları da beraberinde getirirken, bu skandallara bir yenisi de Giresun Üniversitesi’nde eklendi… 

Giresun Üniversitesi’nde Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü için 1 kişilik “Doçent” kadrosu açıldı… Bu kadroya alınabilmek için gerekli şartlar olarak ise “Hesap verebilirlik,eğitimde hakkaniyet uygulamaları ile ilgili çalışmaları olmak” belirlendi.

BU BÖLÜMÜN ŞARTLARINA UYGUN  DEĞİL..

Ancak açılan Doçentlik kadrosu için belirlenen “”Hesap verebilirlik,eğitimde hakkaniyet uygulamaları ile ilgili çalışmaları olmak” özel eğitim bölümleri için geçerli ve uygun olan çalışma alanları değil…

Bu bölüm için erken müdahale / erken çocuklukta özel eğitim, zihin engellilerin eğitimi, otizm, özel eğitimde bilimsel dayanaklı uygulamalar , zihin yetersizliği olan bireylere kavram öğretimi , otizmde bilimsel dayanaklı uygulamalar , zihin yetersizliği olan bireylerin istihdamı, zihin yetersizliği olan bireylere bağımsız yaşam becerileri öğretimi , öğrenme güçlüğü ,Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklar için temel tepki öğretimi,Özel eğitimde yardımcı teknolojiler gibi çalışma alanları olsa da Giresun  Üniversitesi Rektörlüğü tarafından kadroya alınmanın şartı olarak koşulan “Hesap verebilirlik,eğitimde hakkaniyet uygulamaları ile ilgili çalışma” başlığı yok.

ADRESE TESLİM KADRO!

Ancak ilginçtir ki Giresun Üniversitesi’nde doçentlik için açılan bu kadrodaki “uygun olmayan” şartı yerine getirebilen yani “Hesap verebilirlik ve eğitimde hakkaniyet uygulamaları ile ilgili çalışması olan” tek bir isim bulunuyor. O isim ise Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Zihinsel Engelliler Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi olan Dr.Öğretim Üyesi Fatmanur Özen.

Dr.Öğretim Üyesi Fatmanur Özen’in YÖK TEZ MERKEZİ’nde 160101 tez numarası ile yer alan 2005 yılında yazdığı Yüksek Lisans Tezi “İlköğretim okulu yöneticilerinin ilköğretim okullarında öğrenci sağlığına ilişkin görüşleri (Ankara ili Keçiören ilçesi örneği)” başlığını taşıyor.

Keza Dr.Öğretim Üyesi Fatmanur Özen’in 2011 yılında kaleme aldığı  ve YÖK TEZ MERKEZİ 302871 Tez Numarası ile kayıtlı olan doktora tezi ise “İlköğretim okulu yönetici ve öğretmenlerinin görüşlerine göre okul geliştirme aracı olarak hesap verebilirlik” adını taşımakta…

Böylece Giresun Üniversitesi’nde nasıl bir “Adrese teslim” doçentlik kadrosu açıldığı da tescillenmiş olmakta.

Kendisi için “Adrese teslim” Doçentlik kadrosu açılıp,ilanın alım şartları kendisine özel belirlenen Dr.Öğretim Üyesi Fatmanur Özen’in YÖK kayıtlarındaki tez kayıtlarına aşağıdaki linkten ulaşmak mümkün:

https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/tezSorguSonucYeni.jsp

SKANDALLAR BİTMİYOR:”FİZİK ÖĞRETMENLİĞİ MEZUNU ÖZEL EĞİTİMCİ!”

Ancak Giresun Üniversitesi Rektörlüğü’nde “Adrese teslim” kadro ile Doçent yapılmaya çalışılan Dr.Öğretim Üyesi Fatmanur Özen ile ilgili skandallar burada da bitmiyor.

“Özel eğitim” gibi çok hassas bir alanda “Torpille” Doçent yapılmaya çalışılan Dr.Fatmanur Özen’in bu alanda Doktorasının da bulunmadığı ortaya çıktı.

Özel Eğitim bölümünde Doçent yapılmak üzere adına “Adrese teslim” kadro açılan Özen’in ODTÜ’de Lisansını yaptığı alan “Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Fizik Öğretmenliği Programı”,Ankara Üniversitesi’nde gerçekleştirdiği Yüksek Lisans çalışması”Eğitim Yönetimi,Teftişi,Planlaması ve Ekonomisi”,Doktorası ise yine Ankara Üniversitesi’nde “Eğitim Yönetimi,Teftişi,Planlaması ve Ekonomisi” üzerine.

Yani aslında Dr.Öğr.Görevlisi Fatmanur Özen’in “Özel gereksinimli bireyler ve ailelerinin nitelikli özel eğitim hizmetlerini sağlamaya yönelik kurulan “Özel Eğitim” bölümü ile uzaktan yakından alakası yok.Özen geçmişte çalışma hayatında ise özel okullarda fizik öğretmenliği,Devlet okullarında ise İngilizce öğretmenliği yapmış.

 

AKP’Lİ REKTÖRÜN YÖNETTİĞİ ÜNİVERSİTE…

Giresun Üniversitesi kamuoyunun gündemine 2019’un Haziran ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan rektör atamaları ile gelmişti.

Samsun Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Yılmaz Can Giresun Üniversitesi Rektör Vekili olarak atandı.Daha sonra görevi “Asaleten” devraldı.

Yılmaz Can’ın en dikkat çekici özelliği ise AKP’de aktif siyaset yapan hatta adaylıkları bulunan bir isim olması.

Rektör Prof.Dr.Yılmaz Can 2014 yerel seçimlerinde AKP Giresun Belediye Başkan Adayı olmuş ancak seçimi kaybetmiş ardından 7 haziran 2015 yılında yapılan genel seçimlerde AKP’den Giresun Milletvekili Aday Adayı olmuş ancak bu kez de listeye girememişti.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

ÖZEL HABER

TÜGVA PELİKANCI SELMAN ÖĞÜT’E MAAŞ BAĞLAMIŞ

Yayınlanma Tarihi:

on

PELİKAN ekibinin 1 numarası olan Selman Öğüt’ün kardeşi, yandaş yazar ve PELİKAN’cı Hilal Kaplanın kayınbiraderi olan Selman Öğüt’ün TÜGVA tarafından maaşa bağlandığı ortaya çıktı.

Bir dönem AKP’nin yandaş düşünce kuruluşu SETA’da da koordinatör olarak görev yapan ve akademik unvanları için intihal iddiaları olan Selman Öğüt’ün TÜGVA tarafından “Koordinatörlük” sıfatı ile 2016-2017 yılları arasında 12 ay boyunca maaş aldığı ortaya çıktı.

TÜGVA tarafından her ay 5 bin TL ödeme yapılan Öğüt2ün bu “Danışmanlık” hizmeti karşılığında TÜGVA için nasıl bir hizmet verdiği ise bilinmiyor. TÜGVA’nın Öğüt’e aylık 5 bin TL’den yılda toplam 60 bin TL’lik “Danışmanlık” ödemesi yaptığı  TÜGVA’nın 2016-2017 BÜTÇE TABLOSU’nda ortaya çıkarken, Öğüt’ten alınan “Hizmet” ise tabloda yer almadı.

Öte yandan TÜGVA’nın pek çok dil için de “Eğitmen” adı altında ödemeler yaptığı tabloda görüldü.

İşte o bütçe tablosu:

________________________________________________________________________________________________

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:

 

Okumaya Devam Et

ÖZEL HABER

TÜGVA’DAN “HAKİMİ ETKİLEME” RAPORU

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF-

CELAL EREN ÇELİK

Ortaya saçılan belgeler ile skandalları bir bir gündeme gelen TÜGVA’da bir yeni skandal da vakfın Kahramanmaraş2ta bir yurdu kayyumdan devralmak istemesinden sonra yaşadığı sıkıntı sonrasında hazırladığı raporla ortaya çıktı.

TÜGVA Kahramanmaraş’ta 2016 yılında kayyuma devredilen şehrin en değerli lokasyonlarından birisindeki 5 katlı binayı almak için müşteri oldu. Ancak TÜGVA kayyuma piyasa raici yaklaşık 70-75 bin TL olan bina kirası için 50 bin TL yahut “KDV Dahil” 60 bin TL önerdi.

Kayyum TÜGVA’nın piyasanın altındaki bu teklifini kabul etmeyerek mahkemeden binanın kira değerinin tespiti için bilirkişi raporu istedi.

İşte skandal da bundan sonra ortaya çıktı.

TÜGVA Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü bir rapor hazırlayarak TÜGVA Genel Merkezi’ne “ÇÖZÜM RAPORU” adı ile gönderdiler.

Bu raporda olayın çözümü için bilirkişi istenen mahkemenin hakimine ulaşılarak hakimin “Etkilenmesi” ve kira bedelinin 60 bin TL civarında tutulması, Kahramanmaraş AKP İl Başkanının  aranarak konunun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın takip ettiğinin söylenerek korkutulmasını sağlamak ve kayyum heyetinde yer alan avukatın aranarak konunun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından takip edildiğinin söylenerek korkutulması 3 çözüm önerisi olarak sunuldu.

Öte yandan “ÇÖZÜM RAPORUNDA” binanın TÜGVA’ya kiralanması için yaşanan sorunun çözümü için AKP’ye yakın bir dciğer vakıf olan KADEM örnek gösterilerek “KADEM gibi tepeden konuşmanın” daha iyi olacağının belirtilmesi dikkat çekti.

TÜGVA Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü “ÇÖZÜM RAPORUNDA” Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Reis” diye bahsettiler.

 

________________________________________________________________________________________________

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:

 

 

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

AKP’Lİ ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN TÜGVA’YA BALLI “İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ”

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF-ÖZEL

CELAL EREN ÇELİK

Ortaya çıkan “TÜGVA BELGELERİ” ile birlikte pek çok belediyenin TÜGVA’ya ücretsiz yurt tahsisi yaptığı ortaya çıkmıştı. Belediyeler ile TÜGVA arasında yapılan ve taşınır-taşınmaz mülk tahsisi ile kullanım hakkı ile ayni ve nakdi yardımı kapsayan “İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLLERİ” nden birisinin de geçen dönemki Ordu Büyükşehir Belediyesi ile imzalandığı ortaya çıktı.

TÜGVA ile ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI arasında 2016 yılında düzenlenen İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ’nde TÜGVA adına yetkili isim olarak dönemin TÜGVA Genel Başkanı İsmail Emanet’in ismi bulunurken, Ordu Büyükşehir Belediyesi adına ise protokolü imzalamak için dönemin Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz adına Genel Sekreter Mustafa Çöpoğlu yetkilendirilmiş.

Protokolde “VAKFIN YÜKÜMLÜLÜKLERİ” bölümünde “Gençlerin kültürel ve sanatsal manda gelişmelerine katkı sağlamak,sportif faaliyetler amacı ile Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edilen ya da kullanım hakkı verilen tüm taşınır ve taşınmazların imkanlarından faydalanacak gençlere ulaşmak, organize etmek ve gençlere yönelik hizmetler yürütmek”, öğrenciler için seminer , konferans panel düzenlemek, milli manevi değerleri artıracak kamplar tertip etmek, gençler için gezi,piknik,spor turnuvakları düzenlemek ve ülke ve şehrin ali menfaatleri doğrultusunda nitelikli insan yetiştirmek için ortaöğretim, lisans, lisans üstü ve dil eğitim çalışmaları gerçekleştirmek gibi maddelere yer verilmiş.

Düzenlenen İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ’nde Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin “YÜKÜMLÜLÜKLERİ” ise şu şekilde sıralanmış:

  • Büyükşehir Belediyesi’nin görev alanına giren konularda, vakıfça talep edilen hususlarda, Başkanlık makamınca uygun görülen faaliyetlerde ayni ve nakdi katkı sağlamak.

Öte yandan protokolde tahsis ya da kullanım hakkı verilen mülklerin kullanım hakkının teslim tarihinden itibaren TÜGVA’ya ait olacağı, protokolün 10 yıl süre ile geçerli olup, bu süre sonunda 2 tarafın anlaşması ile yeniden uzatılabileceği de protokol ile kayıt altına alınmış.

Düzenlenen İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ’nde Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından TÜGVA’ya ayni ve nakdi destek sağlanması hükme bağlanırken, TÜGVA’nın kendisine tahsis edilecek taşınmazlar için gerçekleştirmesi gereken bir ödemeden ise bahsedilmemiş. Yani Ordu Büyükşehir Belediyesi TÜGVA’ya tek kuruş almadan taşınmaz tahsis etme ve kullanım hakkı vermenin yanında bir de ayni ve nakdi yardım sağlama taahhüdü vermiş.

Protokolde anlaşmazlık olması halinde ise her hangi bir hukuk yolu yahut mahkeme yetkili kılınmazken “Belediye ve Vakıf yetkililerinin konuyu konuşarak çözecekleri” protokolde kayıt altına alınmış.

TÜGVA ile Ordu Büyükşehir Belediyesi arasında gerçekleştirilen bu “İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ” nün imzalandığı dönemde Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanı olan Enver Yılmaz aynı zamanda 22. ve 23. dönemde AKP Ordu Milletvekili olarak 2 dönem TBMM’de bulunmuştu.

İşte TÜGVA ile bir önceki AKP’li Ordu Büyükşehir Belediyesi arasında hazırlanmış olan “Ballı” İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ belgeleri:

________________________________________________________________________________________________

“Sizler için kimseye diyet borcu olmadan, hiç bir kurum, kuruluş yahut kişiden “Fonlanmadan”, “tam bağımsız” ve özgür şekilde bugüne kadar yaptığımız gazeteciliği daha güçlü biçimde sürdürebilmemiz için siz de destek olmak isterseniz; aşağıdaki linkten PDF formatında yayınlanan, Türkiye’nin tamamen dijital olarak yayın yapan tek özel ve dosya haber dergisi KRİPTEKS E-DERGİYE yıllık abone olabilir, HABER ALTERNATİF’in aylık,3 aylık,6 aylık yahut yıllık ÖZEL BÜLTEN’ine abone olabilir, yahut Youtube kanalımıza abone olup KATIL butonundan kendi  belirlediğiniz miktardaki desteklerinizle bağımsız gazetecilik mücadelemize destek olabilirsiniz...”

 

ABONELİK LİNKLERİ:

 

YOUTUBE KANALI-KATIL BUTONU LİNKİ:

https://www.youtube.com/channel/UCPGcaaw3vhHiBv9XL0hVG0w

 

KRİPTEKS E-DERGİ YILLIK ABONELİK LİNKİ:

https://shopier.com/1354512

HABER ALTERNATİF YILLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİK LİNKİ:
HABER ALTERNATİF AYLIK ABONELİK/ ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 3 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
HABER ALTERNATİF 6 AYLIK ABONELİK/ÖZEL BÜLTEN ABONELİĞİ LİNKİ:
Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: