Sosyal Medya Hesaplarımız

ÖZEL HABER

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ’NDE “HAKKANİYETLİ” KADRO SKANDALI!

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF/ÖZEL HABER

Celal Eren ÇELİK

Türkiye’de son günlerde üniversitelerdeki “adrese teslim” kadro ilanları tartışmaları da beraberinde getirirken, bu skandallara bir yenisi de Giresun Üniversitesi’nde eklendi… 

Giresun Üniversitesi’nde Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü için 1 kişilik “Doçent” kadrosu açıldı… Bu kadroya alınabilmek için gerekli şartlar olarak ise “Hesap verebilirlik,eğitimde hakkaniyet uygulamaları ile ilgili çalışmaları olmak” belirlendi.

BU BÖLÜMÜN ŞARTLARINA UYGUN  DEĞİL..

Ancak açılan Doçentlik kadrosu için belirlenen “”Hesap verebilirlik,eğitimde hakkaniyet uygulamaları ile ilgili çalışmaları olmak” özel eğitim bölümleri için geçerli ve uygun olan çalışma alanları değil…

Bu bölüm için erken müdahale / erken çocuklukta özel eğitim, zihin engellilerin eğitimi, otizm, özel eğitimde bilimsel dayanaklı uygulamalar , zihin yetersizliği olan bireylere kavram öğretimi , otizmde bilimsel dayanaklı uygulamalar , zihin yetersizliği olan bireylerin istihdamı, zihin yetersizliği olan bireylere bağımsız yaşam becerileri öğretimi , öğrenme güçlüğü ,Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklar için temel tepki öğretimi,Özel eğitimde yardımcı teknolojiler gibi çalışma alanları olsa da Giresun  Üniversitesi Rektörlüğü tarafından kadroya alınmanın şartı olarak koşulan “Hesap verebilirlik,eğitimde hakkaniyet uygulamaları ile ilgili çalışma” başlığı yok.

ADRESE TESLİM KADRO!

Ancak ilginçtir ki Giresun Üniversitesi’nde doçentlik için açılan bu kadrodaki “uygun olmayan” şartı yerine getirebilen yani “Hesap verebilirlik ve eğitimde hakkaniyet uygulamaları ile ilgili çalışması olan” tek bir isim bulunuyor. O isim ise Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Zihinsel Engelliler Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi olan Dr.Öğretim Üyesi Fatmanur Özen.

Dr.Öğretim Üyesi Fatmanur Özen’in YÖK TEZ MERKEZİ’nde 160101 tez numarası ile yer alan 2005 yılında yazdığı Yüksek Lisans Tezi “İlköğretim okulu yöneticilerinin ilköğretim okullarında öğrenci sağlığına ilişkin görüşleri (Ankara ili Keçiören ilçesi örneği)” başlığını taşıyor.

Keza Dr.Öğretim Üyesi Fatmanur Özen’in 2011 yılında kaleme aldığı  ve YÖK TEZ MERKEZİ 302871 Tez Numarası ile kayıtlı olan doktora tezi ise “İlköğretim okulu yönetici ve öğretmenlerinin görüşlerine göre okul geliştirme aracı olarak hesap verebilirlik” adını taşımakta…

Böylece Giresun Üniversitesi’nde nasıl bir “Adrese teslim” doçentlik kadrosu açıldığı da tescillenmiş olmakta.

Kendisi için “Adrese teslim” Doçentlik kadrosu açılıp,ilanın alım şartları kendisine özel belirlenen Dr.Öğretim Üyesi Fatmanur Özen’in YÖK kayıtlarındaki tez kayıtlarına aşağıdaki linkten ulaşmak mümkün:

https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/tezSorguSonucYeni.jsp

SKANDALLAR BİTMİYOR:”FİZİK ÖĞRETMENLİĞİ MEZUNU ÖZEL EĞİTİMCİ!”

Ancak Giresun Üniversitesi Rektörlüğü’nde “Adrese teslim” kadro ile Doçent yapılmaya çalışılan Dr.Öğretim Üyesi Fatmanur Özen ile ilgili skandallar burada da bitmiyor.

“Özel eğitim” gibi çok hassas bir alanda “Torpille” Doçent yapılmaya çalışılan Dr.Fatmanur Özen’in bu alanda Doktorasının da bulunmadığı ortaya çıktı.

Özel Eğitim bölümünde Doçent yapılmak üzere adına “Adrese teslim” kadro açılan Özen’in ODTÜ’de Lisansını yaptığı alan “Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Fizik Öğretmenliği Programı”,Ankara Üniversitesi’nde gerçekleştirdiği Yüksek Lisans çalışması”Eğitim Yönetimi,Teftişi,Planlaması ve Ekonomisi”,Doktorası ise yine Ankara Üniversitesi’nde “Eğitim Yönetimi,Teftişi,Planlaması ve Ekonomisi” üzerine.

Yani aslında Dr.Öğr.Görevlisi Fatmanur Özen’in “Özel gereksinimli bireyler ve ailelerinin nitelikli özel eğitim hizmetlerini sağlamaya yönelik kurulan “Özel Eğitim” bölümü ile uzaktan yakından alakası yok.Özen geçmişte çalışma hayatında ise özel okullarda fizik öğretmenliği,Devlet okullarında ise İngilizce öğretmenliği yapmış.

 

AKP’Lİ REKTÖRÜN YÖNETTİĞİ ÜNİVERSİTE…

Giresun Üniversitesi kamuoyunun gündemine 2019’un Haziran ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan rektör atamaları ile gelmişti.

Samsun Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Yılmaz Can Giresun Üniversitesi Rektör Vekili olarak atandı.Daha sonra görevi “Asaleten” devraldı.

Yılmaz Can’ın en dikkat çekici özelliği ise AKP’de aktif siyaset yapan hatta adaylıkları bulunan bir isim olması.

Rektör Prof.Dr.Yılmaz Can 2014 yerel seçimlerinde AKP Giresun Belediye Başkan Adayı olmuş ancak seçimi kaybetmiş ardından 7 haziran 2015 yılında yapılan genel seçimlerde AKP’den Giresun Milletvekili Aday Adayı olmuş ancak bu kez de listeye girememişti.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

ÖZEL HABER

SGK’DA SKANDAL:”ÖLÜLERİN ÜZERİNDEN İLAÇ ALINMIŞ,TEDAVİ OLUNMUŞ”

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF-ÖZEL HABER

Celal Eren ÇELİK

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan çok sayıda ölen vatandaş için ilaç alımı ve sağlık kuruluşlarında gerçekleşen tedavi ücretleri için yüzbinlerce TL ödeme yapıldığı ortaya çıktı…

Sayıştay raporlarında belgelenen skandala göre vefat eden pek çok vatandaş adına ölümünün ardından sağlık tesislerinde işlem yapılmaya devam etti.Keza pek çok vefat etmiş vatandaş adına ilaç alındı ve tüm bu tedavi giderleri ve ilaç alımları SGK’ya fatura edildi.

Skandal Sayıştay Raporuna “2018 yılı içinde 411 sigortalıya, ölüm tarihinden sonra sağlık
tesislerince 956 bin 166 TL,71 kuruş tutarında işlem yapılarak Kuruma faturalandırma yapılmıştır.” ifadeleri ile yansıdı.

Sayıştay Raporu MEDULA sisteminin de doğru biçimde çalışmadığını gözler önüne serdi.

Raporda “Söz konusu tespitler, MEDULA (Hastane ve Eczane) ile Kimlik Paylaşım Sisteminin
entegre bir şekilde çalışmadığını ya da kontrollerin sadece provizyon aşamasında yapılıp,
faturalandırma süreçlerinde yapılmadığını göstermekte olup, bu alandaki kontrollerin etkin bir
şekilde çalışmasının sağlanması gerekmektedir. ” 

Sayıştay Raporunda,Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yaşanan bu olayı kabul ettiğini ancak olayın kendilerinden değil Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün verileri geç göndermesinden kaynaklandığını cevap olarak sunduğu görüldü.

Okumaya Devam Et

ÖZEL HABER

GELECEK PARTİSİ’NDEN İTTİFAK AÇIKLAMASI:”HEDEFİMİZ TEK BAŞINA SEÇİME GİRMEK”

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF-ÖZEL

Kısa süre önce Ankara İl Başkanlığı’nda yaşanan istifa ile gündeme gelen Gelecek Partisi,1 Kasım’da gerçekleştirilecek 1. Kongresi öncesinde önemli isimlerin katılımları için geri sayıma başladı…

AKP’den istifa ederek Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu Gelecek Partisi kurucusu ve Genel Başkan Yardımcısı olan Selçuk Özdağ,1 Kasım tarihinde gerçekleşecek kongre ile ilgili hazırlıkları tüm hızı ile sürdürdüklerini belirtirken partiye kongrede çok önemli isimlerin katılacağını belirtti.

“ÇOK ÖNEMLİ İSİMLER İLE GÖRÜŞLMELERİ TAMAMLADIK,KONGREMİZDE PARTİMİZE KATILACAKLAR”

Haber Alternatif Genel Yayın Yönetmeni Celal Eren Çelik’e konuşan Selçuk Özdağ “Siyaset,akademi ve iş dünytasından çok önemli isimler ile görüşmelerimizi tamamladık.Bu önemli isimler 1 Kasım’da gerçekleşecek ilk kongremizde partimize katılım sağlayacaklar” ifadelerini kullandı.

Özdağ partiye katılım sağlayacak siyaset dünyasından isimler arasında Meclis’teki milletvekillerinin olup olmayacağı şeklindeki soruya ise “Bunu şimdilik söylemek istemiyoruz. Ama isimler çok önemli” şeklinde cevap verdi.

“ERZİNCAN İLİNİ ATAYAMAMIZ İÇİN BASKI GÖRDÜK”

Büyük kongre öncesinde illerdeki teşkilatlanma çalışmalarına da devam ettiklerini belirten Selçuk Özdağ “Bu süreçte özellikle Erzincan ilinde sıkıntı yaşadık. Zira burada kimi atamak istesek o kişi bir baskı ile karşı karşıya kaldık” ifadelerini kullandı. Haber Alternatif Genel Yayın Yönetmeni Celal Eren Çelik’in “Baskı Binali Yıldırım kaynaklı mıydı?” sorusu üzerine Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ “Bunu söylemeyelim şık olmaz” cevabını verdi.

“İTTİFAKI DÜŞÜNMÜYORUZ”

Haber Alternatif Genel Yayın Yönetmeni Celal Eren Çelik’in CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Gelecek Partisi ve DEVA PARTİSİ ile sözlerini hatırlatarak “Böyle geniş bir ittifakta yer almayı düşünüyor musunuz?” sorusuna ise Özdağ “Biz şu an ittifakı düşünmüyoruz, hedefimiz seçimlere ittifak ile değil tek başına girmek. Biz günü,  bu günü konuşmanın gerektiğine inanıyoruz” cevabını verdi.

Okumaya Devam Et

ÖZEL HABER

BABACAN’IN DEVA PARTİSİ’NDE İSTİFALAR BAŞLADI

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF-ÖZEL

Celal Eren ÇELİK

AKP iktidarlarında Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı,Dışişleri Bakanlığı ve AB ile Müzakerelerden Sorumlu Devlet Bakanlığı gibi önemli görevlerde bulunduktan sonra geçtiğimiz aylarda AKP’den ayrılan Ali Babacan DEVA PARTİSİ’ni kurarak siyasette yoluna kendi partisi ile devam etme kararı almıştı.

Ancak kuruluşunun üzerinden henüz bir kaç ay geçmiş olmasına rağmen Ali Babacan’ın DEVA PARTİSİ’nde istifalar başladı…

AĞRI İL TEŞKİLATI İSYANDA…

Ali Babacan partinin kuruluş sürecinde illerdeki teşkilatlanmasını ön hazırlığını gerçekleşen ZOOM toplantıları ile yapmış,bu toplantılarda illerde “Kurucu İl Başkanlığı” görevi için talip olan isimler Ankara’ya davet edilerek Babacan ve Nihat Ergün’ün de katıldığı toplantılar sonunda değerlendirilerek kurucu il başkanları belirlenmişti.

İşte bu süreçte Ağrı için de yaklaşık 100 kişi “Kurucu İl Başkanı” olmak için başvuruda bulundu.Bu rakam 6 kişiye indirilerek Ağrı il teşkilatının kurucu il başkanının belirlenmesi için 6 kişi Ankara’ya davet edildi.

Ali Babacan ve Nihat Ergün ile görüşen bu 6 kişi içerisinden 1990 doğumlu avukat Gül Didem Pekuz “Kurucu Ağrı İl Başkanlığı” için geldiği görüşme sonrasında DEVA PARTİSİ “Kurucular Kuruluna” dahil edildi.

Sonrasındaki süreçte partinin “Kurucular Kurulu” listesinde olan Gül Didem Pekuz”un DEVA PARTİSİ kurucusu olmasıyla,Pekuz’un iseği üzerine DEVA PARTİSİ Ağrı İl Başkanlığı görevine Murat Dağtekin atandı. Ağrı’dan ilk etapta gelen diğer 5 kişi de DEVA PARTİSİ Ağrı İl Teşkilatı’nda farklı pozisyonlarda il yöneticiliğine getirildi…

Ancak bundan sonra yaşanan süreçte kurucu il başkanı olarak atanan Murat Dağtekin’in kendisinin Ağrı İl Başkanı olarak atanmasını sağlayan Av.Gül Didem Pekuz’un siyaset ile alakası olamayan yakın çevresini DEVA PARTİSİ Ağrı teşkilatına çeşitli pozisyonlarda yerleştirmesi parti teşkilatı tarafından tepki ile karşılandı.

Parti kurulurken “Liyakatin” esas olacağının belirtilerek bu felsefe ile yola çıkıldığını ancak Av.Gül Didem Pekuz’un yakın çevresini kendi isteği ile Ağrı İl Başkanı olarak atanmasını sağladığı Murat Dağtekin vasıtası ile liyakat esaslarını göz ardı ederek parti kadrolarına yerleştirmesinin bu ilkeye aykırı olduğunu belirten il yöneticileri durumdan duydukları rahatsızlığı Genel Merkez’e de iletti ancak değişen bir şey olmadı.

VE İSTİFALAR GELDİ…

Yaşanan sürecin sonda DEVA PARTİSİ Ağrı İl Teşkilatı’nda “Kurucu” olarak il yönetiminde bulunan 6 isimden Serhan Erhan,Ahmet Kaya ve Ümmet Oğur partiden istifa ettiler…

DEVA PARTİSİ Ağrı il teşkilatından bu Pazar günü yapılacak toplantı sonrasında toplu olarak üye istifası da yaşanmasının beklendiği gelen bilgiler arasında…

DAVUTOĞLU’NUN PARTİSİNDE DE İSTİFA DALGASI YAŞANMIŞTI…

Geçtiğimiz günlerde AKP’den ayrılarak GELECEK PARTİSİ’ni kuran eski Başbakan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun partisinin Ankara İl Teşkilatı ve Ankara ilçe teşkilatları da toplu olarak istifa ettiklerini açıklamışlardı.

 

 

Okumaya Devam Et

Popüler

%d blogcu bunu beğendi: