Sosyal Medya Hesaplarımız

EKONOMİ

“HAVUZ MEDYASININ” SAHİBİ KALYON İNŞAAT’A 9 MİLYAR TL’LİK MEGA TEŞVİK!

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF-EKONOMİ

AKP iktidarı döneminin kamudan en fazla ihale alan “Yandaş” müteahhit firmalarından Kalyon İnşaat’a 9,5 milyar TL’ye yakın devlet teşviki ödeneceği ortaya çıktı.

9 Ekim 2020 (bugün) tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan teşvik listesi incelendiğinde teşvik sağlanacak firmalar ve bu firmalara ödenecek teşvik bedellerini içeren listenin 6.sayfasının 81.sırasında KALYON İNŞ.SAN.ve TİC. A.Ş adına 9 milyar 449 milyon 995 bin 833 TL “TEŞVİK” bedeli ödeneceği belirtiliyor.

İlgili resmi gazete linki için:

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/10/20201009-12.pdf

ÇİĞDEM TOKER’DEN MÜTHİŞ İDDİA…

Öte yandan Sözcü Gazetesi’nin duayen ekonomi yazarı Çiğdem Toker ise kişisel Twitter hesabında yaptığı paylaşımda KALYON İNŞAAT’a verilen bu “MEGA TEŞVİK” ile ilgili çok “Enteresan” bir noktaya dikkat çekti.

Toker paylaşımında “Bugünkü Resmi Gazete Eylülde vergi teşviği sağlanan şirketlerin listesi Kalyon İnşaat’a 9 milyar 449 milyon 995 bin 833 TL’lik istisna Bu tutar Kalyon’un ağustosta 21/b ihalesiyle kazandığı Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu’na verdiği teklifle aynı!” ifadelerini kullandı.

Toker’in verdiği bilgi KALYON İNŞAAT A.Ş’ye verilen Bandırma-Bursa-Yenişehir–Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu ihalesi için KALYON’un kasasından çıkacak yapım maliyeti masraflarının  aslında bu teşvik ile şirkete geri ödenmiş olduğunu ortaya koyuyor.

İşte o paylaşım:

KALYON’UN ÖNEMİ NE?

KALYON İNŞAAT‘ı diğer “Yandaş” müteahhitlerden ayıran çok önemli bir özelliği bulunmakta…

O da Kalyon İnşaat’ın girift ilişkiler ağı ile AKP arasında sarmaladığı özel bağlantılar…

KALYON İNŞAAT,SABAH-ATV Grubu’nu kurulan havuz ile birlikte satın alıp AKP’nin en önemli propaganda aracı haline getirdi.

Ancak KALYON İNŞAAT‘ın sahibi olan Ömer Faruk Kalyoncu’nun sahibi olduğu ZİRVE HOLDİNG bu ilişkiler ağında kilit önem taşımakta…

KALYON GRUP’un kurucusu olan Orhan Cemal Kalyoncu ve oğlu Ömer Faruk Kalyoncu Erdoğan Ailesi ile “Aile Dostu”.

Dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Ömer Faruk Kalyoncu’nun düğününe 2004’te nikah şahiti olarak katıldı. Eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve AKP eski bakanları Abdülkadir Aksu, Recep Akdağ, Hüseyin Çelik, Cemil Çiçek, Hilmi Güler, Zeki Ergezen, Sami Güçlü ve Osman Pepe de düğüne katıldı.

SOCAR’A DA ORTAKLAR…

Azeri petrol devi SOCAR‘ın Türkiye’ye girmesinden sonra da karşımıza Kalyon Ailesi ve ZİRVE HOLDİNG çıkmakta.

SOCAR Türkiye şirketinin hissedarları arasında bulunan AR ENERJİ’nin hisslerinin %50’si bir süre sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eniştesi Ziya İlgen tarafından satın alındı.Bu satın alma işleminden kısa bir süre sonra ise AR ENERJİ şirketi hisseleri Kalyon Ailesi’nin ZİRVE HOLDİNG’ine satıldı.

Tüm bu yaşanan süreci ise CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu belgeleri ile birlikte TBMM’de yaptığı bir basın toplantısında açıklamıştı…

YENİ HAVAALANINA SONRADAN GİRDİLER…

KALYON İNŞAAT aynı zamanda İstanbul Havalimanı’nda KOLİN İNŞAAT’a ait olan %20 hissesini satın almıştı.

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

EKONOMİ

MADENCİLERİN HAK ARAMA YÜRÜYÜŞÜNE JANDARMA BARİKATI

Yayınlanma Tarihi:

on

Soma ve Ermenekli madencilerin gerek tazminatlarının ödenmemesi,gerekse iş sağlığı şartlarının düzeltilmemesi sonrasında başlattıkları mücadele devam ediyor.

Evrensel Gazetesi’nin haberine göre geçtiğimiz günlerde AKP Karaman Milletvekili Selman Oğuzhan Eser’in Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ile görüşeceği sözünü üzerine, maden ocağındaki bekleyişlerini 26 Ekim gününe kadar sürdürme kararı almıştı.

Ancak madencilere verilen sözler bu süre zarfında tutulmayınca madenciler de yeniden yürüyüşe devam etme kararı aldı.

İşçiler Güneyyurt Meydanı’nda yürüyüşlerini devam ettirmek için harekete geçti. İşçilerin önü kısa bir süre sonra yüzlerce jandarma tarafından “Pandemi” gerekçesiyle kesildi. Jandarmaya seslenen işçiler, “Madenlerde kaçak çalışanlar var, bizi engelleyeceğinize onları çalıştıranları engelleyin. Biz ölmek var dönmek yok dedik, son derece ciddiydik” dedi.

Sık sık, “Güneyyurt madencine sahip çık”, “Yolu aç jandarma geliyoruz Ankara”, “Onurlu direniş engellenemez”, “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları atan madenciler yolda oturarak bekleyişe geçti.

Yürüyüş haklarını kullandıklarını vurgulayan Bağımsız Maden İş Sendikası başkanı Tahir Çetin, “Etrafa rahatsızlık verdiğimizi söylüyorlar ama burada bizden rahatsız olan yok. Biz bu yolda devam edeceğiz bu yoldan dönüşümüz yok. Devlet tek bir adama söz geçiremiyor. Bugün bu zulüm bitsin. Bizim sadece ekmek sorunumuz var. Bu yol ekmek yoludur” diye konuştu.

Madencilerin jandarma barikatı önünde bekleyişi devam ediyor.

Başlattıkları mücadelenin  57. gününü geride bırakan Ermenekli işçiler, “57 gün içerisinde sorunlarımızı çeşitli şekillerde duyurduk. Ermenek’te yaşamını yitiren arkadaşlarımızın tazminatları ödenmedi. Elimizde mahkeme kararları olduğu halde haklarımız ödenmiyor. Biz defalarca bu sorunlarının çözülmesini istedik. Ankara’ya yürümenin heveslisi değiliz ama sorunu çözmek için bir adım atmadılar. Verdiğimiz süre bugün doluyor. Herhangi bir gelişme olmazsa, bir adım atılmazsa yürüyüşümüze devam edeceğiz. Polisi askeri bizim karşımıza değil hakkımızı ödemeyen Özbeylerin karşısına dikin” demişti.

Somalı madencilerin direnişi ise Kırkağaç Çamı’nda devam ediyor. Geçen hafta AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’le görüşen madenciler, sorunun 10 gün içerisinde çözüleceği sözünü almaları üzerine, Kırkağaç Çamı’nda direnişe devam etme kararı almıştı.

Okumaya Devam Et

EKONOMİ

AKP’DEN KAÇAK İŞÇİ ÇALIŞTIRAN İŞVERENE BÜYÜK KIYAK

Yayınlanma Tarihi:

on

AKP yine bir “ilke” (!) daha imza atarak işyerinde kaçak işçi çalıştıran işverenlere ceza vermek yerine hem affedip hem de bu işverenlere “Teşvik” verilmesini öngören yasayı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçirdi.

AKP‘nin İşsizlik Sigortası Kanunu‘nda değişiklik yapılmasını öngören yeni torba yasasındaki teklife göre “KAÇAK İŞÇİ” çalıştırdığını kabul edip devlete beyan eden ve çalıştırdığı kaçak işçileri kayıt altına alarak sigortalayan işverenlere geçmiş dönemde kaçak işçi çalıştırdıkları için hiç bir ceza uygulanmayacak.

Öte yandan işverenin kabul edilen yasa teklifindeki “Kazancı” bununla da sınırlı değil. İşverenler daha önce kaçak olarak çalıştırdıkları işçilerin sigortalarını yaptıkları anda devletten işçi başına günlük 44 TL’lik sigorta prim teşviki alacak. Yani devlet hem kaçak işçi çalıştırdığı için işverene ceza kesmeyecek hem de sigortaladığı işçinin sigortasının bir bölümünü karşılamış olacak.

İŞÇİYE GELİNCE HAK “YOK”

Öte yandan işvereni tarafından kaçak çalıştırılan işçiler,kaçak çalıştırıldıkları dönemdeki ücret dışı hiç bir hakkını alamayacak.

Kabul edilen yasa teklifi ile işveren tarafından kaçak olarak çalıştırılan işçilerin,kaçak çalıştırıldığı dönemde yatırılmayan sigorta primlerinin yatırılması işverene bir zorunluluk olarak getirilmediği için işçilerin bu dönemdeki sigorta primlerinin yatırılarak emeklilik pirim günlerine eklenmesinin de önü kapatıldı.

 

Okumaya Devam Et

EKONOMİ

YANDAŞ MÜTEAHHİTLERİN ELENDİĞİ HAVALİMANI İHALESİ YİNE ERTELENDİ

Yayınlanma Tarihi:

on

AKP iktidarı döneminde “Dünya’nın en çok kamu ihalesi alan” şirketleri arasına giren “Yandaş” müteahhit şirketler olan LİMAK-KALYON ve CENGİZ inşaatın elendiği büyük ihaleler “erteleniyor”.

Son olarak Çukurova Havalimanı ihalesine katılan LİMAK-KALYON-CENGİZ Ortak Girişim Grubu ihalede elenince ihale ertelenmişti.

Devlet Havameydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü yaptığı bir açıklama ile Çukurova Havalimanı ihalesinin 20 Kasım 2020 tarihine ertelendiğini duyurdu.

İhalenin LİMAK-KALYON-CENGİZ Ortak Girişim Grubu‘nun elenmesinin ardından 2. kez ertelenmesi ise kafalarda pek çok soru işaretinin oluşmasına neden oldu.

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: