Sosyal Medya Hesaplarımız

DOSYA HABER

KİM BU ÖNDER İMAM HATİPLİLER DERNEĞİ?-DOSYA HABER

Yayınlanma Tarihi:

on

Ali Erbaş’ın ÖNDER İMAM HATİPLİLER DERNEĞİ’nin Youtube kanalındaki Bayram Sohbeti yayınına katılarak yaptığı “Ortaokul ve lisedekilerin yüzde 15’i değil de %25’i İmam Hatip’te okusun sonra üniversiteye gitsin” açıklamaları kamuoyunda yeni tartışmaları da beraberinde getirdi.

Son dönemde kamuoyunun adını sıklıkla duyduğu ÖNDER İMAM HATİPLİLER DERNEĞİ ise adeta AKP’nin arka bahçesi ve bu dernek Türkiye’de “Eğitim Sistemini İmam Hatipleştirme” projesinin de en kilit “STK”larından ve uygulayıcılarından bir tanesi…

YÖNETİM KURULU AKP TEŞKİLATI GİBİ 

ÖNDER İMAM HATİPLİLER DERNEĞİ’nin en önemli özelliği ise eğitim alanına özel bir ilgisi olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu olan Bilal Erdoğan ile olan ilişkileri. Bilal Erdoğan derneğin hemen tüm önemli organizasyonunda bizzat yer alarak,konuşmalar gerçekleştirmekte

Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı olan Kamber Çal 2009-2014 yılları arasında AKP İl genel Meclis üyesi.Kamber Çal ayrıca yerel seçimlerde de Başakşehir Belediyte Başkanlığı için AKP’den aday adayı olan bir isim.

ÖNDER İMAM HATİPLİLER DERNEĞİ’nin Genel Başkanlık Görevini ise Ahmet Kaan yürütmekte.Ahmet Kaan aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak başta olmak üzere yandaş yönetim kadrosu ile “AKP YAN KURULUŞUNA  DÖNÜŞTÜRÜLEN” YEŞİLAY’ın da Genel Başkan Yardımcısı.

YEŞİLAY’da yönetim kurulunda olan tek ÖNDER İMAM HATİP DERNEĞİ yöneticisi Ahmet Kaan değil.ÖNDER İMAM HATİPLİLER DERNEĞİ Genel Başkan Yardımcısı olan Yasin Erol aynı zamanda Genel Sekreter Yardımcısı görevi ile YEŞİLAY’da da yönetim kurulu üyeliği yapmakta.

Derneğin Genel Başkan Yardımcısı Emrah Baranoğlu İBB AKP yönetimindeyken milyarlık yolsuzluğun ortaya çıktığı İSMEK’te yönetici.Ama daha enteresanı Emrah Baranoğlu,Ekrem İmamoğlu’nun göreve gelmesinden sonra da İBB’de görev yapmaya devam ediyor.Baranoğlu şu an İstanbul Metro A.Ş’de yönetici.

ÖNDER İMAM HATİP DERNEĞİ Genel Başkan Yardımcısı Ersin Çelik ise AKP’ye en yakın yayın grubu olan Yeni Şafak’ın internet sitesini yönetiyor ve gazetenin sosyal medya hesaplarından gerçekleştişrdiği canlı yayınlar ile tanınıyor.

Yine AKP’ye yakınlığı ile bilinen yandaş Diriliş Postası Gazetesi yazarı Ali Yıldız da ÖNDER İMAM  HATİPLİLER DERNEĞİ yönetim kurulu üyesi.

Derneğin Genel Başkan Yardımcılarından Faik Tanrıkulu ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sahibi olduğu MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ’nde akademisyenlik yapmakta.

ÖNDER İMAM HATİPLİLER DERNEĞİ Yönetim Kurulu üyesi olan Zeki Pehlivan’ı da derneğin başkanı Kamber Çal ile aynı dönemde Başakşehir AKP Belediye Meclis Üyeliği yaparken görüyoruz.

ÖNDER İMAM HATİPLİLER DERNEĞİ’nin bir başka yönetim kurulu üyesi olan İsmail Çakır ise İBB’de İnsan Kaynakları Dairesi’nde yönetici olarak görev yapmakta.

ÖNDER İMAM HATİPLİLER DERNEĞİ Genel Başkan Yardımcısı Ali Osman Kuşakçı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Mütevelli Heyeti Başkan Vekili olduğu,Cumhurbaşkanlığı İletişim Danışmanı Fahrettin Altın’un öğretim görevlisi olarak akademik kadrosunda yer aldığı AKP’ye en yakın üniversitelerden İbn Haldun Üniversitesi’nde akademisyen.

Derneğin Genel Başkan Yardımcısı Sinan Özyurt ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından müfredatta okutulan 9. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Kitabı’nın yazarlarından. Özyurt’un yazdığı bu kitap özellikle “Balkanlar” bölümünde, Atatürk veya Mareşal Fevzi Çakmak’a yer verilmemiş olması, ayrıca Kuzey Afrika bölümünde Libya’da savaşan Atatürk’ün bir kez dahi anılmaması ile gündeme gelmişti.

ÖNDER İMAM HATİPLİLER DERNEĞİ’nin adı skandallar ile anılan bir başka “Yayıncı” yönetim kurulu üyesi ise Tayfur Eser.Aynı zamanda Türkiye’de AKP döneminde Kültür Bakanlığı’ndan  kitaplara bandrol verme yetkisini özel bir protokolle almış olan YAYFED’in yöneticiliğini de yapan Tayfur Eser sahibi olduğu NAR YAYINLARI tarafından basılan ve ilkokul 2. ve 3.sınıf öğrencilerine okutulan KAHKAHA GÜLLERİ isimli kitapta geçen skandal ifadeler ile gündeme gelmişti.

Kafası kesilip kazana atılan bir çocuğun hikayesini anlatılan kitapta,Ağabeyinin eti asla ağzına değmesin” ve “Kemiklerinin hepsini topla gül ağacının dibine göm” gibi ifadeler yer almış gelen tepkiler sonrasında kitap piyasadan toplatılmıştı.

ÖNDER İMAM HATİPLİLER DERNEĞİ Yönetim Kurulu Üyesi olan Süleyman Köse ise AKP döneminde İBB’ye bağlı İSPARK A.Ş’de muhasebe birimine bağlı eleman olarak sokaklarda arabalara fiş keserken, TÜBİTAK’ta bilim adamlarının işe alınması işlemlerini yürüten İnsan Kaynakları Müdürlüğü’ne, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde ağaç, yeşillendirme işlerine bakan birim Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’nın İK çalışanı Muhammet Ali Peru’nun atanmasının ardından  bir anda “Jet hızı ile” TÜBİTAK BİLGEM’e Muhasebe Müdürü olarak atanan bir isim.

Ancak çok enteresan biçimde Süleyman Köse İSPARK’ta araçlara fiş kesen sıradan bir muhasebe birimi kadrosu elemanı olduğu basına da yansımış olmasına rağmen ÖNDER İMAM HATİPLİLER DERNEĞİ resmi sitesi öz geçmişinde bu görevini İSPARK’ta “MUHASEBE ŞEFİ” olarak yazdırmış.

Derneğin Genel Başkan Yardımcılarından Yavuz Kurt ise AKP’li belediyelerde yaptığı görevler ile dikkat çekmekte.11997-2002 ve 2004-2009 yılları arasında İBB Kültür A.Ş’de yöneticilik yapan Kurt,sonrasında ise AKP’li Sarıyer Belediyesi’nde “Başkan Danışmanlığı” yapmış.Aynı zamanda AKP Beykoz İlçe Başkanlığı ve AKP İstanbul İl Yönetim Kurulu üyeliği de yapan Yavuz’un Bilal Erdoğan ile yakın bir isim olduğu ifade ediliyor.

ÖNDER İMAM HATİPLİLER DERNEĞİ Yönetim Kurulu Üyesi Enes Şişman ise AKP Gençlik Kolları MKYK üyesi ve aynı zamanda son yerel seçimlerde Ankara Yenimahalle’den AKP Belediye Meclis Üyesi Adayı.

Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Bilal Erdoğan’ın Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden okul arkadaşı olan İbrahim Eren’in gelmesinin ardından yoğun bir “İmam Hatipli” kadrolaşması yaşanan TRT’nin eski İstanbul Bölge Müdürü ve hali hazırdaki İdariİşler Müdürü olan Sabri Çelebioğlu da ÖNDER İMAM HATİPLİLER DERNEĞİ yönetim kurulu üyesi.

İBB’DEN DERNEĞE AKTARILAN MİLYONLAR…

Bizzat İBB tarafından hazırlanan 2018 STK-OKUL-YURT FAALİYET raporu verilerine göre İstanbul halkının cebinden kamu kaynaklarının “Hizmet bedeli” adı altında aktarıldığı vakıf ve dernekler arasında en büyük payı alan derneklerden birisi de ÖNDER İMAM  HATİPLİLER DERNEĞİ…

Bu rapora göre İBB kaynaklarından, İstanbullu’nun cebinden ÖNDER İMAM HATİPLİLER DERNEĞİ’ne nakdi olmayıp “Hizmet bedeli” adı altında aktarılan kamu kaynağı tamı tamına 13 milyon 290 bin 324 TL

YURT ZİNCİRİ DE KURULMUŞ…

İBB’den çeşitli faaliyet ve organizasyonlar ile milyonlarca TL kamu kaynağının aktarıldığı ÖNDER İMAM HATİPLİLER DERNEĞİ’nin kendi web sitesinde bile bu şekilde aktif bir organizasyon ve faaliyet gözükmüyor.

Ama derneğin tam 20 adet yurdu bulunmakta ve dernek bu yurtlardan da gelir elde etmekte.

TOPLANTILARA KATILIYORLAR

AKP’nin “Eğitimi İmam Hatipleştirme” projesinin en önemli uygulayıcısı ve yandaş STK’sı olan ÖNDER İMAM HATİPLİLER DERNEĞİ  Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığı özel protokoller ile okullar için özel projeler gerçekleştirip koordine ederek okullardaki eğitimde de etkin durumda.

Hatta yapılan pek çok milli eğitim toplantısına derneğin temsilcileri katılıyor…

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap Yazın

DOSYA HABER

CELAL EREN ÇELİK YAZDI: “AYDIN DOĞAN BASIN SEKTÖRÜNDEN GERÇEKTEN ÇEKİLDİ Mİ?”

Yayınlanma Tarihi:

on

Celal Eren ÇELİK

Geçtiğimiz günlerde bazı haber siteleri medyadan tamamen çıkan Aydın Doğpan’ın yeniden medya sektörüne dönmek için hazırlıklara başladığını,Doğan’ın NTV yayın grubunu 150 milyon Dolar’a satın alarak medya sektörüne güçlü bir geri dönüş yapacağı haberini yaptılar…

Peki ben de size desem ki “Aydın Doğan ve Doğan holding şu anda Türk yazılı basın sektörünün kaderini elinde tutuyor,pek çok gazeteyi kendisine borçlandırma ve mahkum etme gücüne sahip…”

Ve üzerine de “Doğan Holding, hiç gazete ve dergisi olmamasına rağmen yazılı basın sektöründe son dönemin en çok NET KAR elde eden kuruluşu” diye eklesem…

Hiç “Nasıl olur öyle şey?” dem eyin bal gibi olur… Haydi başlayalım o zaman anlatmaya.

***

Tarih yapraklarımızı oldukça geriye doğru saracağız… Yıl 1288…

Yer:İsveç yakınlarındaki Falun kasabası… Stora adında küçük bir firma ilk işi olarak bakır madenciliği işletmesine başlayarak sertifika almakta…

Daha sonra bu İsveçli şirket giderek büyüyecek ve tarih yaprakları Stora Kopparbergs Bergslag adını alıyor ve ticari faaliyet alanını da madencilik,demir ve ahşap yelpazesinde genişletiyor…

Tarih 1970… Stora Kopparbergs Bergslag faaliyet alanlarını daha da geliştiriyor.Şirket ormancılık, kağıt hamuru ve kağıt alanlarında da faaliyet göstermeye başlıyor..

Şimdi Stora Kopparbergs Bergslag’a ufak bir virgül koyalım ve 1872 yılına uzanalım…

1872 yılında Finlandiya’nın ilk buharla çalışan bıçkı fabrikası kurulmaktadır.Fabrikanın kurucusu Hans Gutzeit’tir. Firmanın ismi ise W. Gutzeit & Co kereste fabrikası olarak geçmektedir.

1912 yılına gelindiğinde Hans Gutzeit kereste sektörünün önemli firmalarından birisi olan Enso’yu da satın alır…1990’lara gelindiğinde ise Enzo-Gutzeit artık Finlandiya’nın en büyük ormancılık şirketi haline gelmiştir ve ismi de artık Enso Ojy’dir…

Tarih: 1998… Milenyum öncesindeki dünya sanayi devleri arasındaki en önemli şirket birleşmelerinden birisi yaşandı. Finlandiyalı Enso Oyj ile İsveçli Stora Kopparbergs Bergslags Aktiebolag birleşerek STORA ENSO adını aldı…

İki şirketin birleşmesiyle birlikte ortaya Dünya’nın en büyük kağıt tröstlerinden birisi çıkıyordu…

Yıl 1999… Aylardan Ağustos… O dönemlerde çok da ilgi çekmeyen gazetelerin ekonomi sayfalarında ya çok küçük biçimde kendisine yer bulan ya da hiç bahsedilmeyen bir gelişme yaşanmaktaydı…

STORA ENSO birleşmesi gerçekleşir gerçekleşmez Aydın Doğan’ın başlattığı görüşme trafiği sonunda meyvesini vermişti. Ve Ağustos 1999 yılında Dünya’nın kağıt tröstü STORA ENSO ile Doğan Holding anlaşma imzaladılar…

Bu anlaşma ile birlikte Doğan Holding STORA ENSO’nun Türkiye Temsilcisi oldu… Yani Türkiye’de tüm gazetelerin,dergilerin,basılı yayınların büyük çoğunluğunun kağıdını sağlayan STORA ENSO olduğu için Doğan aslında tüm gazetelerin “KADERİNİ ELİNE ALIYORDU”…

Doğan Dış Ticaret Mümessillik A.Ş üzerinden yapılan bu anlaşma ile birlikte Doğan grubu yıllar yılı diğer gazetelerden çok daha ucuza kağıt maliyetini karşılama şansını da elde ederken maliyetlerinde de ciddi bir tasarrufa gidiyor,diğer yandan rakiplerine kağıt satıyordu…

Bu anlaşma ile doğan gücün gazeteler üzerinde nasıl bir “tahakküm ve baskı aracı” olduğunun en çarpıcı örneği ise VATAN GAZETESİ’nin öyküsü oluyordu… Dinç Bilgin ve Sabah Grubu’ndan ayrılan Zafer Mutlu Vatan gazetesini kurmuştu…

Vatan Gazetesi spor sayfası,köşe yazarları ve önemli haberleri ile kısa sürede dikkat çeken ve okunan bir gazete haline gelmeye başarmıştı.Ancak kısa süre sonra gazete mali darboğaz yaşamaya başladı.Kağıt ve baskı parası karşılanamıyordu…

İşte Aydın Doğan burada devreye girdi… Önce aylarca Vatan Gazetesi’ni “Veresiye” biçimde kendi matbaalarında basmaya bastı… Doğan grubu için ne kağıt sıkıntıydı ne matbaa…

Aydın Doğan, Vatan Gazetesini planlı ve sistematik biçimde kendisine borçlandırmış ve bu süreçte basılan her bir gazete ile Vatan Gazetesi Aydın Doğan’a daha da mahkum hale gelmişti…

Ve Mart 2008’de Vatan Gazetesi 2 yıl içerisinde 100 milyon YTL ( O dönem YTL olarak geçiyordu) borçlandığı Aydın Doğan ve Doğan Grubu’na satıldı…

Aydın Doğan “Borca mahsuben” satın aldığı Vatan Gazetesi’ni 2 yıl sonra 26 milyon dolara Demirören-Karacan ortaklığına sattı!

Son dönemlerde kağıt fiyatlarında kur bazlı yaşanan artış temel hammadde olarak kağıt maliyeti olan gazetelerin en büyük sorunu… Peki Türkiye’de gazete ve dergilerin pek çoğu hangi firmalardan kağıt temin etmekte? STORA ENSO ve OPPOGA

Bu iki şirketin Türkiye yetkili temsilcisi kim Aydın Doğan’ın DOĞAN HOLDİNG’i bünyesinde bulunan DOĞAN DIŞ TİCARET VE MÜMESSİLLİK A.Ş.

Aydın Doğan şu anda iç piyasada kağıt fiyatlarını kontrol ediyor zira bu firmaların ana yetkili temsilcisi olduğu için diğer kağıt firmaları da kağıdı Doğan grubundan temin ediyor.

Doğan şu anda istediği bir gazetenin kağıt bulamamasını da sağlayacak güce sahip,istediği gazeteyi aynı Vatan Gazetesi örneğinde olduğu gibi kendisine borçlandırma gücü de elinde…

Yaşanan kağıt sıkıntısı o denli ciddi ki Aydınlık Gazetesi bu sıkıntı nedeni ile çok değil 1,5 sene önce 3 gün çıkamadı,Birgün gazetesi sayfa sayısında düşmeye gitti.Hatta Hürriyet bile durumdan etkilenip dönemsel olarak sayfa sayısında azalttı…Eklerin hemen hemen tamamı kapatıldı.

Bu arada Aydın Doğan, gazetelerini satmış,nakit parayı oradan almış,personel,vergi,amortisman,baskı v.s gider kalemlerinden kurtulmuş.Ama gazetelerin kağıtlarının satışı onun elinde… Sektörden para kazanmaya da,sektörün perde arkasında kaderini elinde tutmaya da devam ediyor.

Hal böyleyken dostlar isterseniz tekrar soralım “AYDIN DOĞAN BASIN SEKTÖRÜNDEN ÇEKİLDİ Mİ?”…

Not: Bu yazı 5 Kasım 2018 tarihinde şahsi Twitter hesabım olan “@yazparov” hesabından AYDIN DOĞAN BASIN SEKTÖRÜNDEN ÇEKİLDİ? başlığı ile flood olarak yayınlanmıştır.

Okumaya Devam Et

DOSYA HABER

AKP NEDEN FACEBOOK’A “KIYAK” YAPIYOR?

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF-ANALİZ HABER

Celal Eren ÇELİK 

Son dönemin en çok konuşulan konularından bir tanesi hiç şüphesiz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları sonrası AKP’nin”Sosyal Medya Yasakları” konusunda atmaya hazırlandığı adımlar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarında dikkat çeken ama çok da tartışılmayan bir konu ise Erdoğan’ın yasaklama getirilmesi için adımlar atılması gerektiğini ifade ettiği mecraları dile getirirken Twitter,Youtube hatta Netflix gibi mecraları saymasına rağmen Facebook’un adını ağzına dahi almaması…

FACEBOOK NEDEN AKP KORUMASINDA?

Aslında bu durum AKP iktidarının “Sosyal medya yasakları” konusunda kendisine gerekçe yaptığı konular noktasında da bir “Samimiyet testi” halini almakta.

Zira Facebook bugün Dünya’da yaklaşık 2,5 milyar insanın kullandığı bir sosyal medya mecrası.Dolayısı ile eğer AKP’nin bahsettiği gibi “Sosyal medya üzerinden yapılacak bir manipülatif operasyon” asli gerekçeyse Facebook burada çok daha etkin rol oynayabilir. Kaldı ki Facebook daha önce Arap Baharı’ndan Fransa’daki sarı yelekliler eylemlerine kadar kitlelerin mobilize edilmesi konusunda kullanıldı.

Ama günümüzün “Dijital Dünyası” içerisinde sosyal medya mecraları kadar bu mecraların toplumsal muhalefeti etkileme noktasında etkileri bu sosyal medya mecralarının “Kullanıcı profilleri” ile belirlenmekte.

Facebook bu noktada AKP’nin kendi seçmen kitlesini barındıran bir mecra.Daha muhafazakar,yaş ortalaması daha yüksek,eğitim seviyesi özellikle Twitter’a göre görece olarak daha düşük bir kullanıcı profili Facebook’u kullanmakta.

AKP’nin ulaşamadığı “Muhalif” Z kuşağı Facebook’ta değil…

Öte yandan toplumun siyaset,medya,hukuk,ekonomi,akademi dünyasının en önemli isimleri Facebook’tan ziyade Twitter’ı kullanmakta,hatta bu toplumun “Öner” kişilerinin resmi Twitter hesapları topluma verdikleri mesajların “Resmi adresi” haline geliyor.

Toplumun en etkili muhalif isimleri Twitter üzerinden verdikleri mesajlarla AKP’nin karşısında bir toplumsal  muhalefetin en etkin şekilde oluşmasını sağlıyor.

FACEBOOK AKP İÇİN TİCARETEN ÖNEMLİ…

Bugün Türkiye’de temsilcilik açan Facebook, Instagram ile birlikte Türk şirketlerinin sosyal medya mecraları üzerinde verdikleri reklamların ezici bölümünü alıyor.

Bu ticari hacim aynı zamanda Facebook ile Ticaret Bakanlığı’nın KOBİ’lerin gelişimi üzerine birlikte proje üretmelerine kadar varan bir işbirliğinin de başlamasına sebep oldu.

Olayın bu boyutu AKP için ciddi önem arz etmekte.Zira büyük reklam bütçeleri olmadığı için yüzbinlerce küçük ve orta ölçekli şirket reklamlarını Facebook üzerinden yapıyor,bureklamlarise şirketlerin cirolarını arttırmalarına neden oluyor.Bu da AKP iktidarına “Vergi” olarak dönüyor.

Facebook’un kapatılması bu reklam mecrasını kapatacağı için çok sayıdaki küçük ve orta ölçekli işletmenin işleride daralma yaşanması,cirolarda düşüş yaşaması söz konusu.

Bırakın vergiyi ekonomik olarak “Domino” etkisi yaratabilecek bazı olumsuz gelişmelerin tetikleyicisi olma potansiyeli dahi taşımakta böylesi bir “Yasak” kararı.

Öte yandan AKP’nin “Sosyal Medya Yasakları” noktasında şirketlerin sosyal medya mecrasında en fazla reklam verdiği mecra olan Instagram’ı da ağzına almaması da “Enteresan” bir durum.

INFOGRAFİK KAYNAK:PAZARLAMASYON.COM/DİJİTALİN GELECEĞİ 2019 RAPORU

TWİTTER VE FACEBOOK DİJİTAL DÜNYANIN 2 AYRI EKOLÜ… 

Öte yandan AKP’nin Facebook’a “dokunmaması” adını ağzına bile almamasının asli sebebi Facebook ve Twitter’in dijital dünyada 2 farklı “Ekolü” temsil ediyor olması…

Facebook,hükümetler ile iyi ilişkiler geliştiriyor,siyasi reklamların “Parayla” platformu üzerinden yayınlanmasına izin veriyor,verilerini parayla Cambridge Analytica “Skandalında” olduğu gibi satarak “Siyasal seçmen manipülasyonuna” yardımcı oluyor.

Hatta tüm bu yaşanan skandallardan sonra ABD’de Kongre karşısında soruşturma geçiren Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg tüm baskılara rağmen Facebook üzerinde parayla siyasi reklam verilmesi uygulamasından vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Twitter ise hükümetler ile “İyi ilişkiler geliştirmek” gibi bir kaygı taşımıyor,Twitter siyasi reklamların  platform üzerinde parayla yayınlanmasını da yasakladı.Twitter’in sahibi Jack Dorsey “Siyasi mesajların para ile değil hak ettiği için kitlelere ulaşması gerektiğini düşündüklerini” açıklamıştı.

Twitter kullanıcılarının verilerini de paylaşmıyor,kullanıcı gizliliği konusunda hassas…

Twitter’in kendi üzerinden siyasi manipülasyonun önüne geçmek adına,Trump’un seçmenlerine gönderdiği mesajların altına “Bilgiyi doğrula” butonu koymak gibi “Filitreleme” önlemleri de var.Yani Twitter dezenformasyonu engellemek üzere mümkün olduğunca hassas davranıyor,platform geçtiğimiz günlerde AKP tarafından kontrol edildiği belirlenen binlerce hesabı kapatmıştı.

YOUTUBE “MUHALİF ALTERNATİF MEDYANIN” MERKEZİ

İktidarın Youtube üzerine gitmesinin ana sebebi ise AKP tarafından dizayn edilerek “HAVUZ MEDYASINA” dönüştürdüğü merkez medyada kendi düzenine uymayan “Muhalif” ve “Bağımsız” gazetecilerin Youtube’da kendi kanallarını kurarak pek çok televizyon kanalından çok daha etkin ve daha fazla izlenen muhalif yayınlar yapması.

Youtube üzerinden muhalif ve bağımsız gazetecilerin yapmış oldukları yayınlara teknolojinin imkanları da eklenince AKP’nin yıllar içerisinde milyarlarca dolar harcayarak kurduğu klasik medya düzeni ve bu düzenin “Yalan bilgiye”dayalı propaganda mekanizması da işlevsiz hale gelmekte.

VE NETFLİX…

AKP kendi tabanına özellikle LGBT+ karşıtı söylemler ile sıklıkla mesaj vermekte.Oysa Netflix bu anlamda gerek LGBT+ içerikler barındırması,gerekse AKP’nin konsolide etmek istediği ana kitle olan kendi muhafazakar kitlesine uygun olmayan bazı içerikleri yayınlanıyor olması nedeni ile AKP’nin hedef tahtasına oturuyor.

AKP bu içeriklerden rahatsız olan kendi tabanına mesaj vermek için Netflix’i kapatma tehdidi ile kendi tabanına mesaj gönderiyor.

SONUÇ…

Sonuç olarak tüm bu tablonun bize gösterdiğinin AKP’nin “Sosyal medyayı” değil “İşine gelmeyen sosyal medyayı” engelleme çabasında olduğunu söylemek hiç de yanlış bir tespit olmayacaktır.

 

Okumaya Devam Et

DOSYA HABER

AKP’NİN “YIKIM EKİBİ”-DOSYA HABER

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF/DOSYA HABER

AKP iktidarında devlet kurumlarında yaşanan israf çok büyük boyutlara ulaşırken özellikle şehirlere milyonlarca lira harcanarak yapılan yatırımların kısa süre süre sonra yıkılması ile oluşan zararı ise vatandaşlar ödüyor.

11 MİLYON TL’YE YAPILAN ÜST GEÇİDİN 2 SENE SONRA YIKIMINA KARAR VERİLDİ

Elazığ’da AKP’li eski belediye başkanı Mücahit Yılmaz zamanında “ihtiyaç” olarak belirlenerek yapımı gerçekleşen Rüstempaşa Mahallesinde yapılan Hamza Yanılmaz Köprülü Kavşağı tam 11 milyon 265 bin 704 liraya mal oldu.Köprülü kavşağın açılışı 2018 yılında yapıldı.

Köprülü kavşağın yapımının üzerinden henüz 2 sene geçmişken Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yapılan incelemeler sonucunda köprülü kavşağın artık ihtiyaç olmaktan çıktığını belirterek kentsel dönüşüm projesine dahil edilerek yıkılacağını açıkladı.

11 milyon liranın göz göre  toprağa gömüldüğünü belirten Elazığ Belediyesi İYİ Parti meclis üyesi Gültekin Koç ise köprü yapılmadan önce böylesi bir yatırımın gereksiz olduğunu vurgulayarak defalarca karşı çıktıklarını ancak AKP’li belediyeni seçim yatırımı amacıyla bu köprüyü gerçekleştirdiğini belirterek “Bu köprünün maliyetinin eski başkan Mücahit Yılmaz’dan tazmini talep ediyoruz” dedi.

KÜLTÜR MERKEZİ DİYE YAPILDI UYUŞTURUCU MÜPTELALARININ MEKANI OLDU

Konya’nın AKP’li Meram ilçe belediyesi 5 bin metrekarelik alan üzerinde hayata geçirilen 600 kişilik Konevi Kültür Merkezi’nin açılışını 2004 yılında yapmıştı.

2016 yılına kadar pek çok kültürel faaliyete de ev sahipliği yapan KONECİ KÜLTÜR MERKEZİ’nin çatısı 2016 yılında yoğun kar yağışı sonrasında çöktü.

Meram Belediyesi tadilat yapmak yerine değerli eşyalarını topladı ve kültür merkezini kendi kaderine terk etti.Boş kalan bina adeta talan edilirken metruk bir yapıya dönüştü

Bu tarihten sonra atıl halde bırakılan kültür merkezi alkol ve uyuşturucu bağımlılarının mekanı haline geldi.

Yapımı 3 milyon TL’ye mal olan KONEVİ KÜLTÜR MERKEZİ’nin akıbeti merak edilirken Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Konevi Kültür Merkezi’ni yıkacaklarını ve yeni bir sosyal tesis yapacaklarını açıkladı.

İLLER BANKASI’NIN TARİHİ BİNASI YIKILDI,BAKANA ÖZEL KONUK EVİ YAPIMINA BAŞLANDI!

AKP döneminde rant amaçlı pek çok “Yıkım” kararı uygulamaya geçirilirken özellikle bazı tarihi yapıların da yıkımına şahit olundu.

Yıkılan tarihi binalardan bir tanesi de İller Bankası’nın Ankara’daki binası olmuştu.

İller Bankası’nın tarihi binasının yıkılmasının ardından bazı bölümleri  İller Bankası’nın Macunköy Yerleşkesi’ne taşındı. Alanın diğer kısmı ise İller Bankası’nın sosyal tesisleri olarak kullanılıyordu.Kurum bir taraftan kamu hizmeti veriyor bir taraftan yerleşke içerisinde, lokal, yüzme havuzu, spor tesisler, kreş ve parkı ile birlikte çalışanlarına ve halka hizmet veriyor.

Yerleşkenin tamamı 96 bin 500 metrekare. Çevre Şehircilik Bakanlığı’na bağlı olan ve tarihi binası yıkılan İller Bankası, yerleşkenin yarısını planladı ve bu alana “Macunköy Sosyal Tesislerine ek bina yapıyoruz” diyerek bakana konuk evi yapımına başladı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ise “Kabul salonu, özel çalışma odası, bahçe ve peyzaj düzenlemesi ile yerleşke duvarla ikiye ayrılarak bakana özel has bahçemi planlanıyor?” sorusunu sorarak konuyu hukuka taşıdı.

3 YIL ÖNCE 10 MİLYON TL’LİK TADİLAT YAPILAN VALİLİK BİNASI YIKILIYOR!

AKP’nin Millet Projeleri kapsamında Gaziantep’te yapımı gündeme gelen Millet Bahçesi projesi ise projenin hayata geçmesi için çeşitli binaların yıkımını öngörmekte.

Gaziantep’te yapılması planlanan Millet Bahçesi için yıkılması planlanan binalardan bir tanesi Gaziantep Valilik Binası…Ancak oldukça yeni bir bina olan ve daha 3 sene önce 10 milyon TL ödenerek tadilat gerçekleştirilen Gaziantep Valilik binasının Millet Bahçesi için yıkılmasına hem halktan hem Gaziantep Milletvekillerinden büyük tepki var.

Konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya bir soru önergesi verdi.

CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması için Meclis Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesinde, daha yeni sayılan Gaziantep Valilik binasını 3 yıl önce 10 milyon liraya harcayarak tadilat yapıldıktan sonra şimdi yıkmanın devlete ve millete ihanet olduğunu söyledi.

MİLYONLARCA LİRAYA YAPILAN SPOR KOMPLEKSİ 10 SENE SONRA YIKILDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı olan KİPTAŞ tarafından yaptırılan İkitelli Olimpik Yüzme Havuzlu Spor Kompleksi, 2006 yılında hizmete girdi. Kapalı mekanda 920 seyirci oturma kapasiteli olimpik yüzme havuzu, 659 seyirci oturma kapasiteli basketbol-voleybol ve hentbol spor salonu, 2 adet çim futbol sahası ile 2 tenis kortu ve 2 basketbol sahasından oluşan dev spor kompleksi 10 yıl boyunca birçok sportif faaliyete ev sahipliği yaptı.

Ancak açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği bu önemli tesis 2016 yılında alınan bir kararla yıkıldı.

Tesisin yıkım kararı CHP’li İBB Meclis üyeleri tarafından belediye meclis toplantısında gündeme getirilip sorulduğunda “Tesis atıldı başka yerde başka spor kompleksi yapılacak” cevabı verildi.

Bu tesis için harcanan milyonlar da böylece çöpe gitmiş oldu.

KAYSERİ’YE “MİLYONLUK ÇADIR” KURULDU,4 AY SONRA YIKILDI

Kayseri kamuoyunun,yerel medyasının ve pek çok siyasetçinin tepkilerine rağmen eski AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik tarafından şehir merkezine “Kayseri’yi gelen turistlere tanıtmak” amaçlı bir “Tanıtım Çadırı” kuruldu.

Zeynel Abidin Kütüphanesi bitişiğine kurulan bu çadır için o dönem milyonlarca lira harcanırken bu harcamalar eleştirilere ve sorulara konu olmasına rağmen “Tanıtım Çadırı” 24 Aralık 2018’de faaliyete geçti.

Ancak Kayseri’de 2019 seçimlerinden sonra belediye başkanı değişti. Yeni Büyükşehir Belediye Başkanı olan  Memduh Büyükkılıç’ın ilk icraatlarından birisi milyonlarca lira harcanan bu çadırı yıkmak oldu.

Niye yapıldığı dahi anlaşılamayan ve yapımına milyonlarca lira aktarılan bu çadır 24 Aralık 2018’de faaliyete girdikten sadece 4 ay sonra 2019 yerel seçimlerinin hemen ardından Nisan 2019’da yıkıldı.

Kayseri’de “Çadır tartışması” belki böylece sona erdi ama olan yine milletin cebinden çıkan milyonlara oldu.

 

 

 

 

Okumaya Devam EtPopüler

%d blogcu bunu beğendi: