Sosyal Medya Hesaplarımız

GÜNDEM

İBB’DE BU KEZ DE “SÜTTE VURGUN” İDDİASI

Yayınlanma Tarihi:

on

HABER ALTERNATİF/HABER MERKEZİ

Yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’nı kazanırken AKP döneminde yapılan tüm yolsuzlukların hesabını soracağı vaadi ile oy alan ancak göreve gelmesinin üzerinden 1 yıldan fazla süre geçmesine rağmen tek bir yolsuzluk dosyasını ortaya çıkartıp yargıya intikal ettirmeyen Ekrem İmamoğlu yönetimindeki İBB bu kez vurgun iddiaları ile gündemde…

Pandemi sürecinin başladığı günlerde marketlerdeki fiyatlardan daha pahalı fiyatlara yardım kolisi hazırladığı ortaya çıkan İBB daha sonra ise eczanelerde 1 TL olan maskelerin tanesini 2,89 TL olarak ihale ile alınması ile gündeme gelirken İBB bu konuda “Maskelerimiz özellikli o nedenle pahalı” açıklamasını yapmıştı.

Sonrasında ise İBB yine piyasadan daha fazla fiyata dezenfektan alımı yaptığı iddiaları ile kamuoyunda tartışılmıştı

BU KEZ İDDİA “SÜTTE VURGUN”

İBB daha bu iddialara tatmin edici bir cevap verebilmiş değilken bu kez de gündeme İBB’nin piyasanın üstünde bir rakama süt ihalesi verdiği iddiaları bomba gibi düştü.

İBB’nin piyasada 3,95 TL’ye “KDV dahil” şekilde satılan sütü, KDV HARİÇ olarak 4,12 TL’ye mal olacak şekilde ihale ettiği iddiaları gündeme damgasını vurdu.

2019/505394 İhale numarası ile İBB tarafından verilen ihalenin bedeli 31 milyon 757 bin 250 TL

İhale ile 22 bin ve 50 bin adet olmak üzere UHT ve Pastörize yağlı olmak üzere 2 farklı çeşitte 72 bin adet süt alınıyor.

İhalenin verildiği firma ise İTİMAT PEYNİRCİLİK SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ İMALAT PAZARLAMA SANAYİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

 

ŞİRKETİN İSTANBUL’DA TESİSİ YOK !

İhaleyi kazanan İTİMAT SÜT ÜRÜNLERİ, Kara Ailesi’ne ait.Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Şahin Kara’nın yaptığı şirket,İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre 9136 Sicil numarası ile faaliyet gösterirken, şirketin sermayesi ise 12 milyon 464 bin 500 TL.

Şirketin kendi resmi sitesine göre Aydın ve Yenişehir’de tesisi olmasına rağmen İstanbul’da tesisi yok… İstanbul’da tesisi olmayan bir şirketin aldığı bu yüklü miktarda süt ihalesinde İBB için üretim ve özellikle günlük teslimatı nasıl gerçekleştirebileceği ise ayrı merak konusu.

İBB’deki süt vurgunu iddiasını gazeteci Cengiz Alaçayır Twitter’da sosyal medya hesabından ortaya atarken ihale belgesini de yayınladı.

Kısa süre içerisinde Twitter’da TT listesine giren konu ile ilgili İBB yönetiminden henüz bir açıklama gelmedi.

 

 

1 Yorum

1 Yorum

  1. Murat öztürk

    6 Haziran 2020 at 23:43

    Allah akıl fikir versin bu haberi yapana türkiyedeki en sağlam düzgün çalışan firmalardan biri olan itimatı öle bir anlatmış ki sanki merdiven altı firması gibi zaten bu ülkede ne kadar değerli şey varsa hepsi yok edil edilmeye çalışılıyor..

Bir Cevap Yazın

GÜNDEM

BOLU’DAKİ “ASFALT” RANTINI TANJU ÖZCAN AÇIKLADI

Yayınlanma Tarihi:

on

Bolu’nın CHP’li Belediye Başkanı Tanju Özcan,yaptığı açıklama ile Bolu Özel İdaresi’nin özel bir firmaya para kazandırmak adına kendilerinin çok daha ucuz fiyat vermesine rağmen asfaltlama ihalesini özel bir firmaya verdiğini açıkladı.

Bolu’nun Sazakiçi Köyü’ne yapılacak sıcak asfalt dökümü için kamunun daha az para ödemesi amacı ile İl Özel İdare’nin açtığı ihaleye girdiklerini ve ihalenin kendilerine verilmek istenmemesine rağmen en düşük vermeleri sonucunda ihalenin Bolu Belediyesi’nin şirketi olan Bolu Bel’de kaldığını belirten Tanju Özcan sonrasında yaşanan süreçte ise kamunun zarar uğratıldığını belirtti.

10 gün içerisinde ihale için Bolu İl Özel İdaresi’nin kendileri ile sözleşme imzalaması gerekirken 9.gün “Kaynak olmadığı” gerekçesi ile ihaleyi iptal ettiğini belirten Özcan “Kamuda kaynağı olmadan ihale yapamazsınız.Bu suçtur” dedi. Özcan ihale sürecinde Bolu İl Özel İdaresinin ihaleyi kendilerine vermesine rağmen “Araçlardaki belediye ambleminin kapatılması” şartını koştuğunu, kendilerinin sırf kamu daha az para ödesin diye bunu da kabul ettiklerini hatırlattı.

Ancak aradan bir süre geçtikten sonra Bolu İl Özel İdaresi’nin ihalenin yöntemini değiştirdiğini ve açık ihaleden davet usulüne çevirerek ihaleyi bir özel firmaya verdiğini belirten Tanju Özcan, Bolu İl Özel İdaresi’nin ihaleyi kazanan firmanın kim olduğu konusunda da bilgi vermediğini ifade etti.

Tanju Özcan bu gelişme üzerine Bolu İl Özel İdaresi’ne resmi bir yazı göndererek ihaleyi kazanan firmadan %15 daha ucuza ve aynı ihale şartnamesine uymayı kabul ederek bu işi yapmayı taahhüt ettiklerini ifade etti.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan 2. ihaleye belediye şirketinin davet edilmesini istemelerine rağmen davet edilmediğinin altını çizerken,Bolu Valisi’ni konuya müdahale etmeye çağırdı.

Özcan bu konuda gerekirse Bolu İl Özel İdaresi yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını da belirtti.

İşte Tanju Özcan’ın o açıklamaları

 

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

CÜBBELİ AHMET EMNİYETTE ÇARK ETTİ

Yayınlanma Tarihi:

on

Televizyon kanallarına çıkarak “Ülkede binlerce Selefi Dernek silahlanıyor” açıklaması yapması ile gündeme gelen ve sonrasında “Savcılık çağırırsa 150 Selefi Derneğin ismini veririm” diyen Cübbeli Ahmet,Emniyette fikir değiştirdi…

“Silahlanan Selefi Dernekler” ile ilgili açıklamalarının ardından medyaya yansıyan sözleri sonrasında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma sonrasında ifadesi alınmak üzere Emniyete çağırılan Cübbeli Ahmet’in Emniyet’te hiç bir şahıs yahut kurum isim vermediği öğrenildi.

DERNEKLERİ DEĞİL BİLGİ ALDIĞI KİŞİLERİ SÖYLEDİ

Bugün sabah saatlerinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne giden Ünlü ifade verdi.

Independent Türkçe’den Cihat Arpacık’ın haberine göre ifadesinde, silahlanma iddiasıyla ilgili bilgi aldığı kişileri işaret eden Ünlü, emniyet yetkililerine silahlandığı iddia edilen herhangi bir dernek, yapılanma veya şahıs ismi vermedi. Ünlü’nün ifadesi, soruşturmayı yürüten savcılığa gönderildi.

Emniyet’in söz konusu soruşturma çerçevesinde önümüzdeki günlerde Cübbeli Ahmet Hoca’ya bu bilgiyi getiren kişilerin de bilgisine başvuracağı öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

‘Cübbeli’ adıyla bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, CNN Türk’te Ahmet Hakan’a konuk olduğu programda, Türkiye’deki selefi derneklerin silahlandığını ve ciddi bir tehdit oluşturduğunu belirterek şunları söylemişti: “2 bin dernek var. Bu dernekler silahlanıyor. Şahıslar pompalı mompalı. Dört defa silahlanmayı engelleyin iç savaş hazırlanıyor. Özellikle Batman-Adıyaman taraflarında çatışmaya hazırlanıyorlar. Barut gibi. İzmir kaynıyor. Ora bura kaynıyor. İnsanları alenen ölümle tehdit ediyorlar.”

Daha sonra Sözcü yazarı Saygı Öztürk’e konuşan Ahmet Mahmut Ünlü ‘Savcılar beni çağırırsa silahlanan 150 derneğin ismini vermeye hazırım’ demişti.

Bunun üzerine İçişleri Bakanlığı, Cübbeli Ahmet’in ‘2 bin selefi dernek silahlanıyor’ iddiaları ile ilgili inceleme başlattı.

 

Okumaya Devam Et

GÜNDEM

HER ŞEY DURUYOR,KANAL İSTANBUL DURMUYOR

Yayınlanma Tarihi:

on

Açıklandığı günden bu yana tartışmaların odağında olan Kanal İstanbul Projesi son sürat ilerlemeye devam ediyor. Son olarak Firuzköy Mahallesi’nde metrekarelerce tarla vasfındaki toplam 4 arazinin imara açılması kesinleşti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bugün askıya çıkarması ile kesinleşen imara açılma kararı sonrasında CHP’li İBB Belediye Meclis Üyelerinden sert tepki geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) CHP’li Meclis üyesi Nadir Ataman “Kanal da imar planları jet hızı ile ilerliyor” dedi.

CHP’li Meclis üyesi Nadir Ataman “Yine etaplar halinde 18 uygulamaları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca askıya çıkarılmaktadır. Cumhuriyet tarihinde bu kadar hızlı ilerleyen imar plan uygulaması yoktur. Yeni dönemde Kanal İstanbul kanunun da meclise geleceği söylenmişti, ihalenin bu seneye yetiştirileceği, ihaleden önce de kanunun ve yeni şehrin tüm etapların 18 uygulamasının askıya çıkarılacağı söylenmektedir. Hiçbir itirazı ve toplumsal haykırışı duymayan hükümet jet hızı ile Kanal İstanbul’a koşuyor. Bu ne acele?” diye konuştu.

Okumaya Devam Et

Popüler

%d blogcu bunu beğendi: